Şimdi Ara

Köpekler Hakkında Sorular - Cevaplar (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
193
Cevap
1
Favori
46.004
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cgty89

quote:

Orijinalden alıntı: ayktcn

quote:

bizde yaklaşık 3 hafta önce 2 yaşlarında bir labrador sahiplendik.facebooktaki sahipsiz köpekler sayfasının aracılığı ile bulduk köpeğimizi.daha önceden birisi almış daah sonradan sokağa bırakmış başka köpeklerin saldırısına uğrarken bu bahsettiğim facebook sayfasındaki gönüllülerden birisi köpeği görmüş alıp kurtarmış.sakatlanan bacağını tedavi ettirmişler.geçici bir evin bahçesine bırakmışlar.bizde resimlerini gördük gidip yakından gördük bize sıcak geldi ve alıp veterinere gittik.sağlık kontrolü ve aşılarından sonrada alıp evimize getirdik.eşim köpeklerden korktuğundan daha sevecen olcağını düşündüğüm labrador türü bu köpeği sahiplendik(tam labrador değilmiş sanırım kırmaymış veternier öyle söyledi).

ama 2 yaşında almakla iyimi ettik kötümü ettik bilmiyorum.yavru almak istemedik çünkü 2 mizde çalışıyoruz bütün gün hayvana vakit ayıramıyacağımızdan hem o hemde biz zorlanmamak için böyle bir tercih yaptık.köpeği eve getirdikten sonra bir balkonu ona tahsis ettim,antalyada yaşıyoruz güneşten ve yağmurdan korunması için balkonunun bir kenarına çatı tarzı birşey yapıp yuva alanı yaptım.ilk eve getirdiğimiz gün birde geçenlerde balkona tuvalet yaptı.onda da normalde mamayla besliyorum arada yemek kalınca ondan veriyorum.mercimek yemeği vermiştim baya bi sanırım o yaptı.onun dışında sabah ve akşam çiş ve tuvalete çıkarıyorum o zamanlar yapıyo dışarıda.günde bir öğün sabah çişe kakaya çıkarmadan yemek veriyorum.evde olduğumuzda evin içine de alıyoruz ama şuan malum tüy dökme mevsimi olduğundan biraz sıkıntı oluyor.

ilk geldiği zamanlarda havlamayan hayvan son 1 haftadır özellikle geceleri 12 sabah 7 arası havlamaya başladı.motor sesi,ev otoparka bakıyorum otoparkta araba sesi,karşı binaya giren çıkan birisi olduğunda yada bazen bişey görmeden sadece karanlığa doğru havlamaları sıklaştı.apartmanda yaşadığımızdan bu büyük sorun olcak gibi görünüyor.şimdilik bir şikayet gelmedi ama rahatsız edici bir şekilde bağırıyor özelliklede geceleri.balkonun demilerini kapataıyım dedim kalın naylonla denedim parçaladı.bez parçasıyla denedim parçaladı.çok havladığından bazen gece mecbur eve alıp biraz sevip öyle koyuyorum.bunada alıştırmak istemiyorum.bazen çok havladığında kızıyorum anlamıyor içeri alıp biraz kağıtla burnuna falan vuruyorum bu seferde ağlıyor resmen üzülüyorum ama rahatsızlıkta vermesi komşulara ilerde apartmanda istenmemesini sağlıcak bunuda istmeiyorum.bu konuda ne yapabilirim?

eve aldığımızda ilk baştan deli gibi ordan oraya zıplıyor daha sonra ayağımın dibine yatıp sırt üstü yatıyor göbeğinin sevilmesini seviyor.ama arada son zamanlarda ayağımı acıtmadan ısırmaya çalışmaya başladı.kızıyoyurm ama kızmadanda anlamıyor hala yapcam ddiye uğraşıyor.2 yaşlarında olan köpeğimin bu gibi sorunlarına nasıl engel olabilirm?

Sizi istiyor. Kaçta gidip geldiğinizi bilmediği için de her seferinde bağırıyor arkanızdan. Hele bir geliş gidiş saatinizi ezberlesin rayına oturacak. Havlamayacak.

geceleride çok fazla bağırıyor ama.ona nasıl bir çözüm bulabiliriz?

Yeterince gezdirilmiyor olabilir. Bu nedenle enerjisini atamamıştır, o nedenle bağırıyordur. Daha fazla gezdirin. Hala bağırırsa önüne oyalanacağı bir şeyler koyun. Yahut başka bir sıkıntısı da olabilir, veterinere gösterirsiniz.

Neyle besliyorsunuz? Aç olabilir. Dışarı tuvalet yapmaya alışıksa tuvalete çıkmak istiyor olabilir.

• mamayla besliyorum.arada(hafta 1 gibi)makarna,yada yemekten kalan olursa biraz ondan biraz mama şeklinde veriyorum.tuvalete sabah akşam çıkarıyorum.onun dışında balkona yapmadı hiç(ilk geldiği gün hariç)sabah min 15dk akşam min 20-25dk gezdiriyorum.onun dışında sıkılmasın diye akşamlar yada evde olduğum günlerde öğlen ve sabahlarıda evin içine alıyoruz min 1 saat kadar.motorsiklet sesini sevmiyor onu duyduğu zaman bağırıyor aynı şekilde otoparka birisi girdimi arabayla ona bi bağırıyo ama bazende hiç balkon demirinin yanında olmadığı halde oturduğu yerden dışarıya doğru bağırıyor.birde son 3-4 gündür bir sıkıntısı başladı bugün yaptı özellikle.yıkadık bugün güzelce yıkadıktan sonra dışarıya çıkarttırm tuvaletini yaptı 20-25 dk dolaştık eve geldik tassmayı söktükten sonra salonda bir koltukta diğerine hoplayıp zıplamaya başladı.dur diyorum anlamıyor tutmaya çalışıyorum tutturmuyor.en sonunda zar zor tuttm.kızıp 1-2 burnuna vurup balkonuna koydum.bunu daha öncede 1-2 sefer yaptı.balkona koyarız diyemi korkuyor anlamıyorum ama bazen yapıyor çok şiddetli bir biçimde ordan oraya koşturuyor.

yemek konusunda da mamanın arkasında kiloya göre olan değerler kadar veriyorum.normal yemek verdiğimde de alcağı gramın yarısı kadar falan kadarda ekstra mamada veriyorum.ama sabah olsun akşam olsun sokağa çıktığımızda ekmek,simit,şeker,kemik ne bulursa yemek istiyor direk ağzına atıyor.çöp koynerlerinin yanından geçerken kendini yırtıyor yemek için.biraz kızdım böyle yaptığı zamanlarda şimdi yine inat etsede biraz hayır diye diye hafifte çekerek uzaklaştırabiliyorum ama ağaç dibi falan koklarken buldumu direk ağzına atıp yiyor.oturduğumuz semttede genelde komşular ekmek yemek kemik artıklarını ağaç dibine çöp yanına koyuyor sokak hayvanları için.bende yemesini istemiyorum pek ne olduğu belli değil.hatta geçen baya küflenmiş koca simiti ağzına attı ben çekince ısırdı ağzında kalan kısmını direk yedi.

• quote:

mamayla besliyorum.arada(hafta 1 gibi)makarna,yada yemekten kalan olursa biraz ondan biraz mama şeklinde veriyorum.tuvalete sabah akşam çıkarıyorum.onun dışında balkona yapmadı hiç(ilk geldiği gün hariç)sabah min 15dk akşam min 20-25dk gezdiriyorum.onun dışında sıkılmasın diye akşamlar yada evde olduğum günlerde öğlen ve sabahlarıda evin içine alıyoruz min 1 saat kadar.motorsiklet sesini sevmiyor onu duyduğu zaman bağırıyor aynı şekilde otoparka birisi girdimi arabayla ona bi bağırıyo ama bazende hiç balkon demirinin yanında olmadığı halde oturduğu yerden dışarıya doğru bağırıyor.birde son 3-4 gündür bir sıkıntısı başladı bugün yaptı özellikle.yıkadık bugün güzelce yıkadıktan sonra dışarıya çıkarttırm tuvaletini yaptı 20-25 dk dolaştık eve geldik tassmayı söktükten sonra salonda bir koltukta diğerine hoplayıp zıplamaya başladı.dur diyorum anlamıyor tutmaya çalışıyorum tutturmuyor.en sonunda zar zor tuttm.kızıp 1-2 burnuna vurup balkonuna koydum.bunu daha öncede 1-2 sefer yaptı.balkona koyarız diyemi korkuyor anlamıyorum ama bazen yapıyor çok şiddetli bir biçimde ordan oraya koşturuyor.

yemek konusunda da mamanın arkasında kiloya göre olan değerler kadar veriyorum.normal yemek verdiğimde de alcağı gramın yarısı kadar falan kadarda ekstra mamada veriyorum.ama sabah olsun akşam olsun sokağa çıktığımızda ekmek,simit,şeker,kemik ne bulursa yemek istiyor direk ağzına atıyor.çöp koynerlerinin yanından geçerken kendini yırtıyor yemek için.biraz kızdım böyle yaptığı zamanlarda şimdi yine inat etsede biraz hayır diye diye hafifte çekerek uzaklaştırabiliyorum ama ağaç dibi falan koklarken buldumu direk ağzına atıp yiyor.oturduğumuz semttede genelde komşular ekmek yemek kemik artıklarını ağaç dibine çöp yanına koyuyor sokak hayvanları için.bende yemesini istemiyorum pek ne olduğu belli değil.hatta geçen baya küflenmiş koca simiti ağzına attı ben çekince ısırdı ağzında kalan kısmını direk yedi.

http://www.facebook.com/note.php?note_id=211306492238402

http://www.facebook.com/note.php?note_id=191128910922827

bu notlarda size yardımcı olabilecek bilgiler var. ayrıca labrador ırkı bir köpek için gezdirme saatiniz çok az. hele ki bu bahsettiğiniz gezdirmelerde sadece yürüyorsa köpek enerjisini hiç atamaz. labradorun koşması lazım. unutmayın ki yorgun köpek mutlu köpektir. eğer ki köpek yorulurken siz yorulmak istemiyorsanız at-getir oyunlarından oynayabilirsiniz. yolda gezerken her gördüğünü ağzına atması konusuna da geçici bir çözüm olarak ağızlık kullanabilirsiniz

• quote:

mamayla besliyorum.arada(hafta 1 gibi)makarna,yada yemekten kalan olursa biraz ondan biraz mama şeklinde veriyorum.tuvalete sabah akşam çıkarıyorum.onun dışında balkona yapmadı hiç(ilk geldiği gün hariç)sabah min 15dk akşam min 20-25dk gezdiriyorum.onun dışında sıkılmasın diye akşamlar yada evde olduğum günlerde öğlen ve sabahlarıda evin içine alıyoruz min 1 saat kadar.motorsiklet sesini sevmiyor onu duyduğu zaman bağırıyor aynı şekilde otoparka birisi girdimi arabayla ona bi bağırıyo ama bazende hiç balkon demirinin yanında olmadığı halde oturduğu yerden dışarıya doğru bağırıyor.birde son 3-4 gündür bir sıkıntısı başladı bugün yaptı özellikle.yıkadık bugün güzelce yıkadıktan sonra dışarıya çıkarttırm tuvaletini yaptı 20-25 dk dolaştık eve geldik tassmayı söktükten sonra salonda bir koltukta diğerine hoplayıp zıplamaya başladı.dur diyorum anlamıyor tutmaya çalışıyorum tutturmuyor.en sonunda zar zor tuttm.kızıp 1-2 burnuna vurup balkonuna koydum.bunu daha öncede 1-2 sefer yaptı.balkona koyarız diyemi korkuyor anlamıyorum ama bazen yapıyor çok şiddetli bir biçimde ordan oraya koşturuyor.

Soğuk suyla yıkamadınız inşallah? Ilık su olsunn. Hayvanın cinsi neydi hatırlayamadım? mümkün mertebe yıkamayın zaten. Mamanızın markası nedir? İyi bir mama ise ev yemeği vermenize gerek yok.

Bu arada tavırları tipik sokakta yaşamış bir köpeğin tavırları. Bzimki de aynı. Arabadn ve motordan korkardı (alışıyor zamanla), her çöpe hala saldırıyor ymeek için. Bunlar hep düzelecek zamanla.

Yıkadıktan sonraki davranışlarına gelince. Kulağına sonradan su sızmış olabilir. Ateşini kontro letseydfiniz, hatalanmış olabilir. Kusma falan var mıydı?

Bu arada, gezi sürelerini ya biraz daha artırın ya da çıkınca iyice bir yorun oyunlasrla falan.

• quote:

quote:

Soğuk suyla yıkamadınız inşallah? Ilık su olsunn. Hayvanın cinsi neydi hatırlayamadım? mümkün mertebe yıkamayın zaten. Mamanızın markası nedir? İyi bir mama ise ev yemeği vermenize gerek yok.

Bu arada tavırları tipik sokakta yaşamış bir köpeğin tavırları. Bzimki de aynı. Arabadn ve motordan korkardı (alışıyor zamanla), her çöpe hala saldırıyor ymeek için. Bunlar hep düzelecek zamanla.

Yıkadıktan sonraki davranışlarına gelince. Kulağına sonradan su sızmış olabilir. Ateşini kontro letseydfiniz, hatalanmış olabilir. Kusma falan var mıydı?

Bu arada, gezi sürelerini ya biraz daha artırın ya da çıkınca iyice bir yorun oyunlasrla falan.

veteriner labrador kırması dedi bişeyle.zaten bizde facebooktaki kimsesiz hayvanlarla ilgili bir sayfa var oranın aracılığıyla bulduk.birisi almış zamanında sonra sokağa bırakmış başka köpekler saldırırkende şansa bu gruptaki hayvanseverlerden birine denk gelmiş kurtarılmış.

sadece duştan sonra bu davranışı yapmadı.2-3 gün kadar öncede yapmıştı benzer bir davranış.birde sokakta gezerken ilk geldiği zamanlarda hiç sesi çıkmıyordu şimdi bazen bazı adamların yanından geçerken hırlıyor havlıyor üstüne atılarak.nedenini çözemedim.

ılık suyla yıkadım.kulaklarına dikkat ediyorum yıkarken.mümkün mertebe yıkamayın demişsin bunun nedeni nedir?biz evde beslediğimizden zamanla o kokusu olmasın diye yıkıyoruz.mama olarak migrostan jolly marka almıştım onu yiyor.400-500gr kadar veriyorum günde sabahları.kusma ateş yok.

gezi sürelerine gelince.evde eşimle beraber bakıyoruz.o normalde köpeklerden korkuyordu ben seviyorum diye o da korkusunu yensin diye aldık.ama ani hareketler yapınca haliyle o da korkuyor.korktuğu içinde tek başına gezmeye çıkaramıyor.çükü maaşallah güçlü bir köpek alıp başını gidiyo bazen zaptetmesi zor oluyor.sakin olsa o boşken o ben boşkende ben gezdireceğimden hayvanda daha çok gezicek.o daha çok ben yokken evde işi gücü yoksa evin içine alıyor evde takılıyor köpek.

• birde tüy dökmesi hala devam ediyor.bu mevsimde normalmi yoksa kesmesimi lazımdı?
  • Tüy dökmesi normal. Ani hareketleri de şimdilik normal görünüyor (yabancılara karşı yaptığı). Sokakta kalmış hayvan çöplere de saldırır, insanlardan da korkar. Ona sokakta zarar vermiş ya da korkutmuş insan tiplerini görürse ani çıkışları olabilir. Zamanla alışacaktır. Eşiniz hiç korkmasın sizlere birşey yapmaz.

Aşıları ne durumda bu arada? Kist aşısı çok önemli. Sakın ihmal etmeyin.
  • quote:

Tüy dökmesi normal. Ani hareketleri de şimdilik normal görünüyor (yabancılara karşı yaptığı). Sokakta kalmış hayvan çöplere de saldırır, insanlardan da korkar. Ona sokakta zarar vermiş ya da korkutmuş insan tiplerini görürse ani çıkışları olabilir. Zamanla alışacaktır. Eşiniz hiç korkmasın sizlere birşey yapmaz.

iç dış parazit ve kuduz aşılarını köpeği aldığım gün veterinerde yaptırdım.kene pire vs içinde tasmasında aldık.

sokakta özellikle çöp toplayan kişilere(motorlu olup arkasında kasası olanlar)çok havlıyor.heralde zamanında onlar itip kaktı.eşimde zamanında köyde köpek saldırısına uğramış,köpek üstündeyken dedesi köpeği vurmak zorunda kalarak kurtarmış.o nedenle bir korkusu var.köpek ani hareket yapınca korkuyor haliyle.yoksa iyi anlaşıyorlar.zaten köpekte benim üstüme atlayıp zıplıyor özleyince sürtünüyor falan ona ise yavaşça yanaşıp kafasını sevdiriyor.

bugün bir arkadaşımızda köpek sahiplendi barınaktan boxer la birşey kırması bir köpekmiş.onlara götürdük bizimkini.önce biraz hırlaştılar(bizimkisi dişi o erkek 2 side kısır)sonra oynayıp zıpladılar kaynaştılar.

• quote:

quote:

Tüy dökmesi normal. Ani hareketleri de şimdilik normal görünüyor (yabancılara karşı yaptığı). Sokakta kalmış hayvan çöplere de saldırır, insanlardan da korkar. Ona sokakta zarar vermiş ya da korkutmuş insan tiplerini görürse ani çıkışları olabilir. Zamanla alışacaktır. Eşiniz hiç korkmasın sizlere birşey yapmaz.

iç dış parazit ve kuduz aşılarını köpeği aldığım gün veterinerde yaptırdım.kene pire vs içinde tasmasında aldık.

sokakta özellikle çöp toplayan kişilere(motorlu olup arkasında kasası olanlar)çok havlıyor.heralde zamanında onlar itip kaktı.eşimde zamanında köyde köpek saldırısına uğramış,köpek üstündeyken dedesi köpeği vurmak zorunda kalarak kurtarmış.o nedenle bir korkusu var.köpek ani hareket yapınca korkuyor haliyle.yoksa iyi anlaşıyorlar.zaten köpekte benim üstüme atlayıp zıplıyor özleyince sürtünüyor falan ona ise yavaşça yanaşıp kafasını sevdiriyor.

bugün bir arkadaşımızda köpek sahiplendi barınaktan boxer la birşey kırması bir köpekmiş.onlara götürdük bizimkini.önce biraz hırlaştılar(bizimkisi dişi o erkek 2 side kısır)sonra oynayıp zıpladılar kaynaştılar.

Tebrik ederim. Sizin gibi duyarlı insanlar olduğu sürece dünya daha güzel olacak. Çok iyi bir sorumluluk göstermişsiniz. Aşıları hem siz, hem onun için çok önemliydi.

• quote:

quote:

quote:

Tebrik ederim. Sizin gibi duyarlı insanlar olduğu sürece dünya daha güzel olacak. Çok iyi bir sorumluluk göstermişsiniz. Aşıları hem siz, hem onun için çok önemliydi.

teşekkür ederim.sonuçta o hayvanlarında yaşama hakkı var.aslında herkes biraz daha duyarlı olsa özellikle sokak hayvanlarına karşı hem onlar bu kadar saldırıgan olmazlar hemde bizler daha mutlu olmuş oluruz.

aşılar kesinlikle dediğiniz gibi önemli.hrşeyden önce kendi sağlımız için önemli.onuda geçtim yarın bir gün gider başka birisine birşey yapar o zamanda oldukça önemli.her hayan besleyenin aşılara dikkat etmesi gerekli.

mama konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?mamaylamı beslemek daha doğru yoksa ev yemeğiylemi?oranlar ne kadar olmalı?

birde bir mesajda mümkün mertebe yıkamayın demişsiniz.bunun nedeni nedir?

• quote:

quote:

quote:

quote:

teşekkür ederim.sonuçta o hayvanlarında yaşama hakkı var.aslında herkes biraz daha duyarlı olsa özellikle sokak hayvanlarına karşı hem onlar bu kadar saldırıgan olmazlar hemde bizler daha mutlu olmuş oluruz.

aşılar kesinlikle dediğiniz gibi önemli.hrşeyden önce kendi sağlımız için önemli.onuda geçtim yarın bir gün gider başka birisine birşey yapar o zamanda oldukça önemli.her hayan besleyenin aşılara dikkat etmesi gerekli.

mama konusunda tavsiyeleriniz nelerdir?mamaylamı beslemek daha doğru yoksa ev yemeğiylemi?oranlar ne kadar olmalı?

birde bir mesajda mümkün mertebe yıkamayın demişsiniz.bunun nedeni nedir?

lafa atlamak gibi olmasın ama mama markası sormuşsunuz bir de migrostan aldığım mama demişsiniz. size önerebileceğim mamalar proplan, hills, royal canin, orijen, profine gibi marketlerde bulamayacağınız ve onlardan daha pahalı mamalardır. marketteki ucuz mamalarda hem etlerin kalitesiz tarafları kullanılıyor hem de vitamin mineral açısından yetersiz. eğer evde yapmak isterseniz sağlıklı tarifler var fakat zahmetli ve mamadan çok da ucuza gelmiyor. yine de veteriner hekiminiz size bir mama önerecektir.

çok sık yıkamayın demesinin sebebi de köpeklerde tüylerin altında yağ tabakası vardır. eğer insan şampuanı kullandıysanız bidaha yapmamanızı öneririm. köpek şampuanı kullandığınızda bile bu yağ tabakasına zarar verip köpeği deri enfeksiyonlarına açık hale getirirsiniz. maksimum ayda 1 iyidir. gezilerden geldikten sonra patilerini ıslak alkolsüz mendille silip, düzenl, olarak fırçaladığınızda bir sıkıntı olmayacaktır.

• 2 sinide yavruyken alıp boxer ile sibirya kurdu beraber yaşar larmı 2side erkek olacak ?
  • köpekler hav hav edermi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Brand*

Bugün köpeğimi ilk kez yıkama macerasına atıldım.Önce dışarda soğuk suyla yıkamayı denedim çok kötü ağlamaya başladı.Sonra mecbur banyoda sıcak suyla yıkadım ama ortalık mahvoldu.Baya bi azar işittim
    Sorularım şunlar

1-Soğuk suyla yıkasam hasta olurmu?
    2-Büyüyünce soğuk suyla yıkanmaya alışırmı?

Saygılar.

sıcak suyla yıkama hasta olabilir ve sonuç ölüme kadar gider
  • soğuık suyla demek istedim özür
  • bona cibo alın hem türk malı hem de kaliteli
  • Evde bakmak için köpek arıyorum acaba köpeği yavrulayan yada yavrulacak olan var mıdır buralarda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: İrem'

Evde bakmak için köpek arıyorum acaba köpeği yavrulayan yada yavrulacak olan var mıdır buralarda?

www.petarkadas.com sitesinin petbul bölümünde dilediğin hayvanı bulabilirsin. yahut yaşadığın semtin hayvan barınaklarına gidip ücretsiz bir hayvan sahiplenebilirsin. nerede yaşadığını söylersen yardımcı olabilirim. ya da facebook'dan hayvan severler derneğinin sayfasında ücretsiz hayvan ilanları var, onları takip et.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: İrem'

Evde bakmak için köpek arıyorum acaba köpeği yavrulayan yada yavrulacak olan var mıdır buralarda?

www.petarkadas.com sitesinin petbul bölümünde dilediğin hayvanı bulabilirsin. yahut yaşadığın semtin hayvan barınaklarına gidip ücretsiz bir hayvan sahiplenebilirsin. nerede yaşadığını söylersen yardımcı olabilirim. ya da facebook'dan hayvan severler derneğinin sayfasında ücretsiz hayvan ilanları var, onları takip et.

Karabük'te yaşıyorum Bir tane barınak var ordada sokak köpeğinden başka birşey yok.
    Birçok sayfa takip ediyorum aylardır. Ya şehir dışına vermek istemiyorlar yada gitme imkanım olmuyor

• Bulunduğun yerde, tanıdığın köpek sahiplerinin köpekleri doğum yaparsa, onlarla da konuşabilirsin.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.