Şimdi Ara

Konut Kredisi Masrafı sorunu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
7
Favori
5.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Merhaba, iyiyim teşekkür ederim. Umarım sen de iyisindir, mutlusundur yeni evinde.

Kontrol etmek için ben de kendi edevlet bilgilerimden baktım. Benim de 231.000TL görünüyor 170.000TL'ye aldığım ev için. Sanırım bu bankanın ekspertizinin biçtiği değer.
    Kredi bitene kadar ipotek olduğundan bu şekilde görünüyordur. Borçla alakası yok yani.

Bunlarla kafanı hiç karıştırma. Bundan sonra taksitlerini düzenli ödemek ve her yıl Dask, Yangın sigortasını yenilemek dışında bankaya ödeyeceğin bir şey yok.

Bundan hariç tapu ile birlikte belediyeye gidip emlak vergisi için kayıt yaptırman gerekiyor. Abonelikleri alırken belki hatırlatmışlardır. Yılda 2 kez emlak vergisi ödeniyor. 4. ve 11. aylardı sanırım. İstersen ilk taksit zamanı tüm yılı ödeyebiliyorsun. Ben genelde öyle yapıyorum. Zaten toplamda 80-90TL arası bir şey oluyor benimki.
  • Selamlar hocam valla yine Yeni birşey öğrendim sizden allah razı olsun ...ben o tür Bir kayıt yaptırmadım fakat sabah Arıcam Tireboludaki belediyeyi

Bu arada siz net kaç tl çekmiştiniz hocam?

İyi geceler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fractal design

Merhaba, iyiyim teşekkür ederim. Umarım sen de iyisindir, mutlusundur yeni evinde.

Kontrol etmek için ben de kendi edevlet bilgilerimden baktım. Benim de 231.000TL görünüyor 170.000TL'ye aldığım ev için. Sanırım bu bankanın ekspertizinin biçtiği değer.
    Kredi bitene kadar ipotek olduğundan bu şekilde görünüyordur. Borçla alakası yok yani.

Bunlarla kafanı hiç karıştırma. Bundan sonra taksitlerini düzenli ödemek ve her yıl Dask, Yangın sigortasını yenilemek dışında bankaya ödeyeceğin bir şey yok.

Bundan hariç tapu ile birlikte belediyeye gidip emlak vergisi için kayıt yaptırman gerekiyor. Abonelikleri alırken belki hatırlatmışlardır. Yılda 2 kez emlak vergisi ödeniyor. 4. ve 11. aylardı sanırım. İstersen ilk taksit zamanı tüm yılı ödeyebiliyorsun. Ben genelde öyle yapıyorum. Zaten toplamda 80-90TL arası bir şey oluyor benimki.
    .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ClockerTr28 C kullanıcısına yanıt
    Benim kredi çok küsüratlı oldu. Son ana kadar çekilecek tutarı düşürebildiğim kadar düşürdüm.
    77.000TL 69 ay vade kullandım. 0,89 faiz oranıyla aylık taksit 1.498,25TL oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 6 Kasım 2019; 10:30:13 >
  • fractal design kullanıcısına yanıt
    sizin zamanında 0,89 muydu krediler,
    çok iyimiş valla sevindim gerçekten adınıza,
    kaç sene önce oldu bu hocam.

bu arada bankalar ipoteği hep x3 yapıyormuş
    mesela ben 100k çektim 300k ipotek,
    siz 77 çektiniz 77k x3 231k gözükür bilginize :):):):)
    bide ben size şey sorcaktım ..
    şimdi mesela halkbankın konut sigortasının değerleri çok düşük,
    bend o yüzden 400 tlye axa sigortaya sigortalatırdım 1 sene ekstra olarak çok daha fazla değerlerle,
    şimdi bu durumda ben halkbankın konut sigortasını kullanmak zorundamıyım yoksa axa olduğu için iptal etme şansım olurmu halkbankın daha düşük değerli sigortasını?
    İpotek konusunda ben de yeni bir şey öğrenmiş oldum :)

Amaç değeri yüksek tutmak ise bunu Halkbank'ın sigortasından da yaptırabilirdin. Dask ve konut sigortalarında firmalar arasında pek fark yok. Değer ne kadar yüksek gösterilirse prim o kadar yüksek çıkar. Bir eve 1'den fazla sigorta yapmanın artısı olmaz. Sonuçta olası bir durumda sadece 1 sigortadan para alınabilir.

Halkbank üzerinden sigorta yaptırmak zorunda değiliz. İstediğimiz yerden yaptırabiliriz. Belki banka sigortanın bir örneğini isteyebilir işini garantiye almak için.

Önümüzdeki ay benim de yenileme zamanı geliyor. Ben yine halkbank üzerinden yaptırmayı düşünüyorum.
    35 ay bitti benim. Kaldı 34 ay. O da biter inşallah.
    yarılamışsınız sevindim :)

yarın halkbankı arayıp halkbank konut sigortasını kapatırcam ozaman çünkü değerleri aşırı düşük dediğim gibi.

iyi akşamlar hocam.
    hocam ben evi yazdan yaza kullancağım için en yüksekten yaptırdım axadan...
    siz aldığınız evde oturduğunuz için başında durduğunuz için size standard halkbankası sigortası yeterli geliyor doğal olarak :)
    ama ben nolur nolmaz hesabı olsun diye axadan yaptırdım.
    hocam selamun aleyküm
    çok kısa bir soru:
    şimdi ölücü diceksiniz ama bu dosya masrafını geri alma şansımız varmı yoksa yasal geri alınamayan gerekli bir gidermi?

teşekkürler :)
    Aleyküm selam, kredi tutarının %0,5'i yani binde beşi kadar kesilen tutarın geri alınma şansı yok.

Eskiden daha yüksek ve bankadan bankaya değişen rakamlarda olan dosya masrafları olduğu için geri alınma durumları oluyordu. Şimdi hepsi standart 1000'de 5.

Donanımhaber kullanıcısı olup da ölücü olmayan var mı ki
    teşekkürler hocam

bu konularda kendinizi baya geliştirmişsiniz tebrik ederim gerçekten.
    kolay gelsin.
    Bu hafta Dask ve Yangın Sigortasını yeniledim Halkbank üzerinden yine(Dask 235 TL, Yangın 227 TL). Teminatı yükseltebilir miyiz diye sordum. Sistem üzerinde otomatik çıktığını, yükselmediğini söylediler. Buna ilave kredili konut sigortası yani yangın sigortası tamamlayıcı sigorta olarak devreye giriyor ve toplamda hemen hemen rayiç bedel kadar ödeme alınıyormuş. En azından benim ev için durum böyle.
  • Doğal olarak herkes minimum masrafla bu işten kurtulmak istiyor. HAKLIYIZ yani bu konuda.

Ben hayat sigortası konusunda şunu da düşünmenizi tavsiye ediyorum. Malum kimsenin yarına çıkacağının garantisi yok.

Evi aldın ertesi gün öldün.

Hayat sigortası olduğu ve olmadığı durumlardaki ihtimalleri düşünün.
    selamlar ben şuan halkbankta dask ve hayat sigortasını bıraktım sadece,

konutla ferdi kazayı iptal edip halkbankasına axa sigortadan yaptırdığım sigorta poliçesini aatım ve axadaki teminat değerleri en az 3 kat daha yüksek ve kapsamlı.
    poliçeyi halkbankaya yolladım o şekilde iptal ettiler çünkü ipotek olup aslında bankanın olan daire artık daha korunaklı hale geldi .
    halkbank konut sigortasının hem fiyatı yüksek hem teminatlar aşırı düşük,
    uzun lafın kısası tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.