Şimdi Ara

Konut Kredisi Masrafı sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
7
Favori
5.920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar şuan memlekette ev alma girişimindeyim ve halkbankasından 100 bin tl çekmeyi düşünüyorum eğer kredi uygulanırsa,
    bugün banka personeli 3+1 110 m2 net daireye 2500 tl masraf çıkardı bunun içinde 750 tllik expertiz dahilmiş,
    yani ben ilk expertize 750 tl vericekmişim kendi cebimden ki banka kendini korumaya alıyormuş hani expertiz gelirde vazgeçer vs diye
    sonra eğer onaylanırsa 2500 tl içersinden çıkarılıyormuş benim önceden ödediğim ücret, yani 1750 tl +750 ekspertiz dendi bana.

benim sorum şu:
    1-2500 tl kesilirse expertiz dahil hesaba 97500 geçicek bu kesintiler normal mi?
    2-konut sigortası hayat sigortası ve dask bu paranin içinde dahilmi?

yakın zamanda bu miktarda konut kredisi çeken vardır mutlaka
    aydınlatırsanız çok sevinirim,veyatta size nekadar kesildi merak ettim.

• hocam işaretlediklerimin hepsini iade alabilirsin,
    yapacağın işlemler;
    1-Krediyi kullan bütün masrafları kessinler,
    2- Hesabından kestiklerinde hepsinin dekontuna ulaş,
    3- Sorun çözelim vakıfbank yazın google a, orda durumunuzu açıklayın. ..... tarihinde kullanmış olduğum kredi sözleşmesinde bulunan ferdi kaza sigortası, işsizlik sigortası, ......... sigortası, full paket vs paketlerin iptal edilerek kesilen tutarların tarafıma iadesini istiyorum şeklinde bir yazı gönderin.
    4- Bu yazı sonunda size mail gelcek ....... numaralı başvurunuz değerlendirilmektedir diye.
    5- 1-2 gün sonunda büyük ihtimal bankadan olumsuz cevap gelcek,
    6- Olumsuz cevabı aldıktan sonra;
    sigortalar için;
    https://www.turkiye.gov.tr/hm-sigortacilik-sikayet-basvuru-ve-takip
    full paket gibi paketler için ise;
    https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti
    buralara başvuru yapıyorsunuz;
    ...... tarihinde çekmiş olduğum kredi sonucu hesabımdan ........ tutarında kesintiler oldu, ....... tarihinde ..... numaralı başvurum neticesinde olumsuz cevap aldım bu sigorta ve paketlerin iptal edilerek tarafıma iadesini istiyorum.. şeklinde başvuru yapıyorsunuz.
    7- Sigortacılık kurumuna yaptıgınız basvuru;
    aynı gün vakıfa iletiliyor ortalama 3 iş gününde iptal ediliyor para iadesi oluyor,
    bddk ya yaptıgınız basvuru ise
    ortalama 7-10 iş günü arasında iptal edilerek para hesabınıza yatırılıyor.
    Gelelim hayat sigortasına, hayat sigortasını kanunlar gereği bankada yaptırmak zorunda değilsin, kredi kullandıktan sonra herhangi bir sigorta şirketinden aynı teminatlar ve aynı tarihte bitecek şekilde hayat sigortası yaptırıyorsun mesela bankada sizden 1000 tl aldılarsa dışarda 400 çıktığını varsayalım, dışardan 400e yaptırıyorsunuz bankaya gidip ben aynı teminatlar ve aynı tarihleri kapsayan daha uyguna hayat sigortası yaptırdım sizden yaptırdığım hayat sigortasını iptal etmek istiyorum kardeşim diyorsunuz biraz vırın kırından sonra hayat sigortasınıda iptal ediyorlar. yazacaklarım bu kadar bankaların soygun yapmasına izin vermeyin. Zaten ihtiyacı olan kredi kullanıyor adamın parası olsa, zor durumda olmasa kredi kullanmaz bankalarda ihtiyacı olan görünce çöküyorlar bu yazdıklarımı hiç üşenmeden yapın alın paralarınızı geri.
    bu arada tahsis ücretide 1000de 5i geçemez fazla alırlarsa onun içinde başvurun 😂
  • banka halkbank bu arada
  • Cevap veren olursa bnde merak ediyorum, ama geri alınabilen masraflar falan var herhalde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 100bin e 2500 öp te başına koy

100bin konut kredisi vakıfbank tan tam 8000 masraf oldu

2759 tl 10 yıllık hayat sigortası
    1050 tl işsizlik sigortası
    600 tl ferdi kaza sigortası
    304 tl sarı panjur sigorta
    1719 tl paket satış işlem tutarı
    500 tl kredi tahsis ücreti
    950 expertiz ücreti
    154 tl dask

ayrıca
    3500 emlakci
    3800 tapu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • expertiz ücretini peşin ödemeniz gerekiyor.

binde 5 dosya masrafı / tahsis ücreti bu yasal ( 500 )

konus sigorta + dask 500 tutar tahmini .

hayat sigortası halkbankta toplam alınıyor mesela yıllık 100 tl ise 10 yıllık peşin 1000 tl

bide ipotek ücreti var 250/300 sanırım

tüm rakamlar tahmini

daha önce halktan konut kredisi cektim.

@N920C tapu masrafı kısmını kaldırmanızı tavsiye ederim. canı sıkılan adam çok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonsuzluq -- 2 Ekim 2019; 0:32:47 >
  • Vakıfbank üfler. Asla affetmez. Ota b.ka bile paket ekler şaşırıp kalırsın. Haberin olmadan da keser. Başıma geldi ondan biliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • +1

• Hocam banka ile net görüş masraflarını kalem kalem iste. Benim başıma geldi 2 bin tl kadar fazla param vardı ev alınca 3 bin tl de ekstra gitti. Ummadığın masraf çıkıyor. Banka exper parasını peşin alıyor. Kredi den sonra geri veriyor.

Yani 100 bin de 4 5 bin kadar olabilir o yüzden 105 felan çek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu konunun burada işi ne ya
  • Hayat sigortası zorunlu değil zaten eve banka ipotek koyuyor. İtiraz edebilirsiniz.

• 3500 emlakçı nedir hocam ya yuh! Ne iş yaptı ki 3500 lira alıyor.

• Bu konuya yazabilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/en-uygun-konut-kredisi--45565523-912#139379127

Ayrıca 152 bine 2300 masraf ödedim Ziraat'te.
  • hocam işaretlediklerimin hepsini iade alabilirsin,
    yapacağın işlemler;
    1-Krediyi kullan bütün masrafları kessinler,
    2- Hesabından kestiklerinde hepsinin dekontuna ulaş,
    3- Sorun çözelim vakıfbank yazın google a, orda durumunuzu açıklayın. ..... tarihinde kullanmış olduğum kredi sözleşmesinde bulunan ferdi kaza sigortası, işsizlik sigortası, ......... sigortası, full paket vs paketlerin iptal edilerek kesilen tutarların tarafıma iadesini istiyorum şeklinde bir yazı gönderin.
    4- Bu yazı sonunda size mail gelcek ....... numaralı başvurunuz değerlendirilmektedir diye.
    5- 1-2 gün sonunda büyük ihtimal bankadan olumsuz cevap gelcek,
    6- Olumsuz cevabı aldıktan sonra;
    sigortalar için;
    https://www.turkiye.gov.tr/hm-sigortacilik-sikayet-basvuru-ve-takip
    full paket gibi paketler için ise;
    https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti
    buralara başvuru yapıyorsunuz;
    ...... tarihinde çekmiş olduğum kredi sonucu hesabımdan ........ tutarında kesintiler oldu, ....... tarihinde ..... numaralı başvurum neticesinde olumsuz cevap aldım bu sigorta ve paketlerin iptal edilerek tarafıma iadesini istiyorum.. şeklinde başvuru yapıyorsunuz.
    7- Sigortacılık kurumuna yaptıgınız basvuru;
    aynı gün vakıfa iletiliyor ortalama 3 iş gününde iptal ediliyor para iadesi oluyor,
    bddk ya yaptıgınız basvuru ise
    ortalama 7-10 iş günü arasında iptal edilerek para hesabınıza yatırılıyor.
    Gelelim hayat sigortasına, hayat sigortasını kanunlar gereği bankada yaptırmak zorunda değilsin, kredi kullandıktan sonra herhangi bir sigorta şirketinden aynı teminatlar ve aynı tarihte bitecek şekilde hayat sigortası yaptırıyorsun mesela bankada sizden 1000 tl aldılarsa dışarda 400 çıktığını varsayalım, dışardan 400e yaptırıyorsunuz bankaya gidip ben aynı teminatlar ve aynı tarihleri kapsayan daha uyguna hayat sigortası yaptırdım sizden yaptırdığım hayat sigortasını iptal etmek istiyorum kardeşim diyorsunuz biraz vırın kırından sonra hayat sigortasınıda iptal ediyorlar. yazacaklarım bu kadar bankaların soygun yapmasına izin vermeyin. Zaten ihtiyacı olan kredi kullanıyor adamın parası olsa, zor durumda olmasa kredi kullanmaz bankalarda ihtiyacı olan görünce çöküyorlar bu yazdıklarımı hiç üşenmeden yapın alın paralarınızı geri.
    bu arada tahsis ücretide 1000de 5i geçemez fazla alırlarsa onun içinde başvurun 😂
    Konut Kredisi Masrafı sorunu

• ziraat bankasından 100 bin tl kredi kullandım. masraflarım aşağıdaki şekilde.
    ilk 6 kalemin tamamı kullanacağınız kredi miktarından düşülerek kalan miktar hesaba geçer.

700 tl - eksper
    500 tl - kredi masrafı
    100 tl - dask - 1 yıllık
    190 tl - konut sigortası - 1 yıllık
    150 tl - ferdi kaza sigortası - 2 yıllık
    160 tl - hayat sigortası - 2 yıllık

2.000 tl - emlakçı
    3.000 tl - tapu masrafı - %3 tamamını ben ödedim. normalde yarısı
    460 tl - döner sermaye - tamamını ben ödedim. normalde yarısı
  • Halkbank'tan kullandım ben de ev kredisini 3 yıl kadar önce.
    Tüm bankaları karşılaştırıp ona göre tercih etmiştim Halkbank'ı. Diğer bankalar hayat sigortasını yıllık yaparken Halkbank, kredi boyunca tek hayat sigortasıyla daha uyguna geliyordu.

- 100.000 TL için %0,5 yani 500 TL kredi kullanım ücreti çıkar.
    - Eksper ücreti 750 TL demişsiniz zaten.
    - İpotek ücreti 250 TL civarı bir şey olmuştur. (3 sene önce 180TL idi)
    - Dask ve yangın sigortası da toplamda 500-700 TL gibi bir şey çıkar.
    - Kaç ay vadeli çektiyseniz o kadar ay için hayat sigortası (ben 69 ay vadeli çektim 600TL gibi bir rakam çıkmıştı, vade uzarsa fiyat da artar haliyle) Bu rakamlara göre hayat sigortanız 800TL civarı bir şey çıkmıştır. Detayını bankadan öğrenebilirsiniz.
    - Bunlara ilave 3 ürün almanız gerekiyor (kredili hesap bu kesin oluyor, kredi kartı, 3 otomatik ödeme ekstra hayat sigortası, BES gibi siz seçiyorsunuz) Ben 3 otomatik fatura ödeme talimatı verdim. Kredi kartı bile almadım.

* Hayat sigortasını yaptırmak zorunlu değil diyen arkadaşlar için bu faiz oranını bu şartlarda veriyor banka. Aksi halde uygulanacak faiz oranı farklı oluyor.
  • Gayet normal, vakıf çok pahalı. Ziraatte 110a 3bine yakın masraf çıkmıştı bana da.

• bende krediyi kapattım.
    konut sigortası - ferdi kaza sigortası - hayat sigortasını geri alabiliyor muyuz?
  • arkadaşlar kullandığım krediden
    119 tl HAYAT SİGORTASI
    660 tl KULLANDIRIM KOMİSYONU
    759 tl EXPERTİZ ÜCRETİ
    305 KONUT YANGIN SİGORTASI,
    143 DASK
    142 AİLEM ZİRAAT GÜVENCESİNDE SİGORTA kesmişler.

Bu kesilen sigortalardan hangilerini yaptırmak mecburi değil. hangi kesintilere itiraz edebiliyoruz iade için ?

Yardımcı olacak arkadaş olursa çok sevinirim.
  • Arkadaşlar öncellikle ev alanda almak üzere olan arkadaşlara hayırlı uğurlu olsun
    Bugün uzun bir süre araştırdım ve konut kredisinde aslında sadece dask olduğunu öğrendim,
    fakat aslında konut sigortası ve hayat sigortası zorunlu olamdığını öğrendim fakat banka diyorki
    kardeş sen bu iki poliçeyi yaptırmazsan sana 0.99 dan vermem 1.20 den veririm bende kıçımı sağlama almak zorundayım kusuruma bakma diyor ve
    bu poliçeleri yaptırıyor ve yaptırınca dahil daha ucuza denk geliyor çektiğiniz kredi
    fakat,
    ferdi kaza sigortası sarı panjur sigortası işsizlik sigortasını adamlar resmen geçiriyorlar adamın sizi düşündüğü yok onların amacı hem size geçirmek ki sigorta şirketlerinden kar alıyorlar hem kendilerini sağlama almak seni beni düşündükleri yok.

şimdi gelelim gereksiz sigortaları nasıl iptal edicez,

aslında çok basit örnek olarak yapı krediyi aricaksınız ve hangi sigorta şirketi ile çalıştığını öğreneceksiniz yapı kredide allianz ile çalışıyor

sonra allianzı arıyorsunuz ve diyorsunuz ki benim tc me kayıtlı tüm aktif poliçelerimi söyleyin diyorsunuz ve hayat ve konut sigortası harici tüm poliçe numaralarını alıp

dilekçeye ... nolu poliçemin iptalini ücretinde ekteki iban adresimine göndermenizi arz ederim diyip paranız hesabınıza yatıyor.
  • fractal design kullanıcısına yanıt
    ustam merhaba bende kesintiler bu şekilde
    giresunda 3+1 daireye 0.99dan kredi çıkması için;

1-3 adet ödeme talimatı (kredi çekildikten sonra bunu iptal edebiliyormuyuz 3 fatura tanımlanmasını) siz kullanıyormusunuz?
    2-internet bankacılığı (her türli lazım olcak buna eyvallah)
    3-kmh kredili mevduat hesabı çekceğniz aylık taksit kadar bende 2500 tl ( bunun ne olduğunu tam çözemedim fakat iptali de mümkün değilmiş zaten sanırım)
    4-kredi kartı (krediden sonra istersen hiç kullanma dediler fakat siz iptal etmizsiniz doğrumu?)
    not: bes başvurusndan fln bahsedilmedi bana hiç
    masraflar ise:
    500 tl dosya
    750 tl expertiz
    155 tl ipotek
    dask ve konut toplam 300 tl fakat her sene dask ve konutu yenilemem gerekecekmiş dask ve konutu her sene yaptırmam sartmı dask sartta konut sartmı her sene acaba?
    hayat sigortası 5 yıllık 600 tl olnmak üzere toplam 2305 tllik masraf çıkıyor ortalama,
    sizden ricam sorduğum şeyleri cevaplama şansınız varmı halkbank kredi çeken biri olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClockerTr28 -- 3 Ekim 2019; 0:53:17 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.