Şimdi Ara

Konu kapandı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
1.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 19 Temmuz 2020; 15:23:55 >
  • Bu saatten sonra hdd çekilmez. En süper donanımın olsa ssd siz kağnı gibi sistem. Sanki windows da inadına yüklenmeyi artırıyor. Eskiden hdd ile bu kadar zorlamıyordu sanki ama şimdi çok yavaş kalıyor. Windows zaten ssd yi tanıyıp ona göre davranıyor. Ben ssd yi tavsiye ederim.
  • ssd bence sanki hdd deki işlemleride hızlandırıyor.
  • SSD’ye yüklemeyeceksen SSD kullanma

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 tane 500gb hdd al ve "raid 0" yap. Performansa doyamazsın.
  • Tabi ki SSD.
    Konu açmanız bile gereksiz olmuş.

Bir tane ssd alıp windowsu yükledim, oh be dünya varmış dedim.

Normalde HDD duruyor, sadece D: 'ye tıkladığımda harddiskin motoru devreye giriyor, sırf onun sesi bile beni rahatsız etmeye başladı.

Evde 3 PC bir de güvenlik kamera kayıt cihazı var.
    Kendi pc'me SSD aldıktan sonra diğerlerinin HDD sesi bana sanki matkap sesi gibi gelmeye başladı artık.
    Eskiden o sesi hiç duymazdım.
    Keske SSD ucuz bişey olsa da evdeki tüm harddiskli cihazlara birer tane taksam.

Ha ömrü falan kısalırmış, sallayın gitsin yahu.
    Bizim kendi ömrümüz çok kısa, asıl bunu düşünün.

• Commodore 64 kasetine oda yoksa plak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • SSD çok sık kullanılınca bozuluyor mu? HDD uzun ömürlü? Nereden buluyorsunuz bu Bilginler?

SSD işletim sistemi için en ideal yer. SSD sürekli erişmekte olduğunuz program ya da dosyalar için en ideal yer!!! Sebep dönen mekanik parça yok!!! 7 senedir kullandığım SSDli makineyi geçen gün sattım. Ne performans ne bir şey kaybetti.

Kaç tane hdd öldü 26 yıllık PC geçmişimde. Daha ölen SSD’im yok. Pahalı mı evet. Bütçe her şeyi kısıtlar. Ama imkan varsa aksini düşünmek delilik!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: halikjk

SSD almanın manası depolama amacıyla kullanmak değil sistemin hızlı tepki vermesi zaten. SSD'yi sistem için de kullanmayacaksan neden SSD alıyorsun ki?
    Konu kapandı
  • Bilgisayarı ters çevirip ssd ye kurarken fişi çekip hdd ye kur

• SSD'yi genellikle oyun için kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 13 Haziran 2020; 10:16:49 >
  • SD Card varsa ona da kurabilirsin.
    SSD ve HDD birşey olmaz.
    Babacım SSD ne içindir, sistem kurmak için tabiii.

• Windows ne kadar hızlı olursa sistem o kadar iyi olur o yüzden windows ssd programlarda ssd ye kurarsan iyi olur

oyunlar ve photoshop gibi ağır uygulamölar da hard diske
  • Hocam SSD'yi bilgisayara bağlamayın, kullanınca ömrü azalır çünkü. Salonda bir raf beğenin oraya koyun.
  • Dünyadaki her elektronik ürün kullandıkça ömrü azalır hatta elektronik değil herşeyde böyle zaten. Aman eskir diye kullanmayacaksan çerçeveletip duvara as yani niye aldın ssdyi

Ssdleri bir gelişmiş flaş bellek teknolojisi gibi düşün. Okuma işlemi ömürden kayda değer şekilde götürmez ama yazma işlemi ömürden götürür. Ancak bu ömür zaten şuan piyasadaki ssdlere sabah akşam yazma-silme uygulasan bile yıllar sürecek şekildedir. Mesela bende samsung evo 250gb ssd var. 4 yıldır kullanıyorum. Samsung 75 tb yazma ömrü garantisi vermiş ki bu garantide eğer bu 75 tb yazma tamamlanmadan ssd bozulursa 5 sene içinde sıfırıyla değiştirme garantisi. Yani 75 tb yazdın hadi ömrü doldu diye bir durum yok. 4 senede bu ssdye deli gibi yazma uyguluyorum ve 4 senede samsungun garanti ettiği 75 tb ömürden sadece 47 tbsini yazabilmişim. Canım sıkılıyor bazen 60-70gb oyunu günde 3 kere silip tekrar kuruyorum yani bazen günde 200-300gb yazımlarım bile oluyor. Bu benim 4 sene önce aldığım 75 tb yazma garantili bir ssd. Şuan piyasada sata ssdlerde yazma garantileri 300-500leri geçmiş durumda. Nvme ssdlerdeyse yazma ömrü diye birşeyden bahsedilmiyor bile çünkü çok fazla olduğu için bahsetmeye bile ihtiyaç kalmadı.

Özetle ssdye windowsuda kur, kafan rahat şekilde yaz sil takıl. Tek dikkat edeceğin şey güvenilir bir marka almak. Elinde ssd varsa hddde sürünüpte aman ssd eskimesin demek saçmalık. Dünyadaki herşeyin bir ömrü var zaten.

• Arkadaşın dediği şu ssd ler uzun süreli ve aktif kullanımda yıpranmaya başlar hızıda yıprandıkça yavaşlar.. Ssd nin ortlama silme yazma ömrü 10-15 bin işlem civarlarında..

Ssd ye işletim sistemi kurduğumuzda yazma silme olayı çok fazla olucağından ömrü daha hızlı azalıcakdır..

Sanırım arkadaşın demek istediği mevzu bu.. Misal ben Windows hdd ye kuruyorum oyunları ssd ye..

Niye ssd ye oyunu kuruyorum ara sahneler oyun içi yükleme hızı hdd ye göre daha hızlı geçiş yapıyor özellikle online oyunlarda hdd ye oranla farkı bir tık önde gözle görülür fark oluyor...

Tercih meselesi.. ben hdd me yüklediğim windows ile ssd me yüklediğim Windows arasında yükleme açılış açısından en fazla bir kaç saniye fark var.. Öyle devasal rahatsız edicek dakikalık bir fark yok..

Tabii bu sistemlede alakalı.. İşletim sistemini arka planda kurduğunuz şeylerlede alakalı..

Misal arkadaşda hdd ye kurmuş wini Windows normal 6-7 saniyede açılıyor ama 4-5 dakika sadece arka plandaki şeylerin loadu sürüyor nortonu, arka planda çalışan bir ton saçma sapan safii bilgisayarı yoran uygulama programlar... Dedim arkadaşa git ssd al seni ancak o paklar....

• 8-9 yıl önce ssdler daha yolun başındayken bu soruları sorsaydın anlardim 2012 de ilk aldığım 60gb ocz ssd bile şuan eski dizüstümde sapasağlam windows kurulu olarak çalışıyor. Senin mantığınla pcyi bile açmayalim psu nun çalışma ömründen gider.

• Ben diskete kurdum hızlandı tavsiye ederim

• gokhans19 kullanıcısına yanıt
    https://www.incehesap.com/hi-level-hlv-m2pciessd2280-256g-256gb-m-2-nvme-ssd-disk-fiyati-43901/

Şu ssd nasıl hocam?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.