Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

komünizm ve sovyetler birliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı, 4 Masaüstü Kullanıcı
12
Cevap
2
Favori
1.830
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Kültür ve Tarih >> komünizm ve sovyetler birliği
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  212 Mesaj
  komünizm hakkında pek bilgim yok beni aydınlatırsanız sevinirim.
  sovyetler birliği 2. dünya savaşından dolayımı birlik kaldılar bu birlik kuruldu ? neden dağıldı ? o zaman ki halkın durumu neydi ? sorularımı cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  34 Mesaj
  sovyetler birliği 2. dunya savasında olusmadı 1. dunya savası sırasında kızılların rus çarlıgını yıkarak devrim yapmasıyla kuruldu (yani komünizt devrim ) birlik denmesinin sebebi zamanında bünyesinde farklı milletleri ve devletleri bulundurmasıydı örnegin ukrayna , kazakistan vs vs. . Dagılmasının sebebi soguk savas dönemin de izlenen yanlıs ekonomik politikalar silahlanma yarısı için ayrılan büyük bütçeler sovyetlerin son yıllarına kadar buyuk sıkıntılar yarattı yani buyuk kısmı ekonominin maf olmasından kaynaklı dagıldıktan sonra günümüzdede fark etmişsindir dağılan ülkelerin cogu dagıldıktan sonra buyuk ekonomik sorunlar yasamıstır . ozamnki sovyet halkı nın durumu tamamen devlete baglı komünizm sisteme göre yönetilen bir halktı bu soruyu biraz daha detaylı sorarsanız daha iyi bir cevap vere bilirim :)
  bide unuttugum bişey daha var 2. dunya savasında birlik kurulmamıstı dedik fakat 2. dunya savasında alman işgali altındaki sovyetlerin kurtardıgı ve almanyanın müttefiki olupta sovyetlerin işgal ettigi ülkelerin hepsine sovyetler komünizmi getirmiştir bir nevi kuklası altına almıstır bunlar dogu almanya - bulgaristan - cekoslavakya-slovakya - polonya - romanya - macaristan - kısmen yugoslavakya
  eger yardımcı olduysam ne mutlu bana aklınızda baska soru varsa yardımcı ola biliceksem burdayım :)
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  5 Not

  Komünizm ile sosyalizmin farkı nedir  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: 16tayfun53
  _____________________________
 • Teğmen
  212 Mesaj

  quote:

  Orijinalden alıntı: Revv.0

  Komünizm ile sosyalizmin farkı nedir

  komünizm senin elindeki iki ineği alır. sana süt verir.
  sosyalizm elindeki iki ineğin birini alır, olmayana verir. en basiti budur herhalde.

  @16tayfun53
  cevaplarınız için teşekkür ederim. anlamadığım bir şey var. sscb'nin açılımı sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği, neden komünizmi esas almıştır adında sosyalist cumhuriyetler diyor. ikisi farklı şeyler değil mi ?
  |
  |
  Bahsedilenler: 16tayfun53
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  İnternette Lenin'in kitapları var onları okursan geniş bir bilgin olur.Ne Yapmalı? diye bir kitabı var onu öneririm.Müthiş bir lider ve marksizmi özümseyip farklı temeller üzerine inşa etmiştir,kendi zamanına uyarlamaya çalışmıştır.Komünizme geçmek için sosyalizmi bir aşama olarak görmüştür.Komünist manifesto ve das capital de okunmalı.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Unutmadan bir de georges politzer-felsefenin temel ilkeleri kitabıyla başlayabilirsin.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  212 Mesaj

  @Canis Majoris

  önerilerini dikkate alacağım teşekkürler. bir sorumda size olacak. rus komünizmi ilk başlarda kusursuz mu gidiyordu, ileride hastalıklı olması sadece ekonomik nedenlerden miydi ?
  |
  |
  Bahsedilenler: Canis Majoris
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Atılgan 3

  @Canis Majoris

  önerilerini dikkate alacağım teşekkürler. bir sorumda size olacak. rus komünizmi ilk başlarda kusursuz mu gidiyordu, ileride hastalıklı olması sadece ekonomik nedenlerden miydi ?

  İlk başlarda kusursuz gitmiyordu ama zamanla bir yükselişe geçti.Çarlık rusyası zamanında dünya piyasasının %2,5 una sahiplerdi,sovyetler zamanında ise bu oran %20 ye kadar çıktı.En önemli özelliği de işsizliğin ve enflasyonun olmamasıydı.Ama 2.Dünya Savaşı Sovyetler'i kötü etkiledi.Üretim seviyeleri aşağı indi.Sonra toparlasalar da soğuk savaş dönemindeki gereksiz yatırım ve harcamaları ve demokratikleşme hareketleri sovyetlerin çöküşüne zemin hazırladı.Ama şu da var ki sovyetler kötü zamanında bile ABD ile teknolojik ve ekonomik olarak rekabet edebilecek düzeydeydi.İleride çökmesinin nedenleri tamamen ekonomik değildir,ideolojik nedenleri de vardır.İstenen işçi sınıfı yaratılamamış,işçilere yeterince boş vakit ayırılmamıştır.Kapitalizmin de işçileri gösterişli bir hayata çekmesi,sosyalist düzeni alt üst etmiştir.Bir sürü nedenleri var.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  292 Mesaj
  Komünizm bir toplumda ki sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırarak, o toplumun üretiminin ve üretim çıktısının toplum içinde ki herkese ait olduğudur. Kısaca herkesin bir görevi vardır ve aynı şekilde herkes çalışır, bunun sonucunda her şey ortak maldır. Para söz konusu değildir.
  Örnek vermek gerekirse.
  1-
  Çiftçi tarlayı işler.
  Buğdayı değirmenci un yapar.
  Fırıncı Ekmek yapar.
  2-
  Madenci demir çıkartır.
  Çimento fabrikası çimento yapar.
  Tuğlacı tuğla yapar.
  Mimar binayı çizer.
  İşçiler binayı yapar.
  İnşaat mühendisi denetleyici ve düzenleyici görevi üstlenir.

  Örnekler bu şekilde her konuda çoğaltılabilir.
  Burada önemli olan, örneği verilen herkesin binadan ev hakkı ve ekmek hakkı olduğudur (toplum hem üretici hem de tüketici). Parasız bir şekilde temin ederler. Kimin ne iş yaptığı önemli değildir. Ütopik felsefesi, herkesin eşit şekilde fayda sağlaması sonucu sınıfların ortadan kalkması ve bunun sonucunda da devlet kurumuna ihtiyaç kalmamasıdır. Her şey herkese aittir.


  Sosyalizm ise çıktıdan çok, çıktı yapmaya yaran araçların herkese ait olduğudur. Yani üretim araçları topluma aittir.

  Komünizme verilecek en güzel örnek, hepimizin bildiği şirinler çizgi dizisidir.
  Para, din, din adamları, aristokrat, burjuva (vs. vs.) yoktur. Herkesin kendi bilgisine göre görevi vardır. Herkes görevini yaptığından, mutlu mesut yaşarlar. Gargamelin tek amacı şirinleri yakalayıp, altına çevirmek ya da yemek, yani kapitalizmi simgeler. Nihai hedef paradır. Kırmızı şapkalı ve beyaz sakallı şirin baba da tabii ki Karl Marx'tır...


  Aklında bir fikir olması açısından kısaca anlatmaya çalıştım...
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3352 Mesaj
  1.Dünya Savaşı yapılırken 1917 yılında Rusya'da Bolşevik ihtilali oldu. Hatta Rusya bu nedenle 1.Dünya savaşından çekildi. Daha sonra Lenin liderliğindeki Bolşevik Partisi Geçici hükümeti devirdi. Bu devrim sonucu 1922'de SSCB Kuruldu.

  Dağılmasına gelirsek bildiğim kadarıyla ülkenin çok fazla borcu vardı. 1991 yılında Gorbaçov açıklama yaptı ülkenin borçlarını ödeyemediklerini söyledi sonra SSCB dağıldı.
  Rusya Federasyonu kuruldu. 2000 yılında devletin başına Putin geçti adam borç harç ne var ne yok hepsini ödedi. Putin'in Rusya'ya çok büyük faydayısı oldu.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari S.p.A. -- 15 Aralık 2013; 15:43:34 >
  |
  |
  _____________________________
  Just leave me alone, I know what I'm doing!
  (Kimi Räikkönen, Lotus F1 1st WIN, Abu Dhabi, Nov. 4 - 2012)

  Kimi Räikkönen ''The Ice Man''
  2007 Formula One World Drivers' Champion
 • Binbaşı
  1405 Mesaj
  Güzel konu olmuş cevaplar açısından. Baya bilgilendirici yorumlar yapılmış teşekkürler.
  |
  |
  _____________________________
 • Bu gün Türkiye Cumhuriyeti için Recep Tayyip Erdoğan ne ise Rusya Federasyonu içinde Putin o dur. Geçmişlerimiz birbirine çok benzer bazı konularda farklı açılardan dahi olsa.
  |
  |
  _____________________________
 • Uzaklaştırılmış 30 gün cezanın, 29 gün 22 saat 18 dakika kadarı kaldı.
  2 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: Atılgan 3

  komünizm hakkında pek bilgim yok beni aydınlatırsanız sevinirim.
  sovyetler birliği 2. dünya savaşından dolayımı birlik kaldılar bu birlik kuruldu ? neden dağıldı ? o zaman ki halkın durumu neydi ? sorularımı cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

  Komünizm bir ütopyadır, Sovyetler Birliği de o ütopyaya ulaşmaya çalışmış, Çarlık Rusyası'nın Şubat Devrimi ile lağvedilmesi, Ekim Devrimi ve çıkan iç savaş ile eski İmparatorluk Rusyası'nın Batı'daki toprakları hariç Bolşeviklerin eline düşmesi ile kurulmuş bir devletler topluluğudur. İsmi yanıltıcıdır zira tek merkezden (Moskova, Kremlin) idare edilmiş ve Rusya birlikteki dominant ülke ve Rus kültürü dominant kültür olmuştur. Sözgelimi, Sovyetlerin ordusu Kızıl Ordu'nun iletişim dili Rusça'ydı. Birlikteki herkes Rusça bilirdi. Marksizm - Leninizmin ideolojik ve politik doğası sonucu Sovyetler Stalin, Brejnev gibi diktatörleri ile tanınmıştır.

  Devletin mülkiyet araçlarına sahip olduğu tek partili bir sistem ile idare edilmiştir Sovyetler (Marksist - Leninist sosyalizm). Silahlanmaya ve uzay teknolojilerine sosyalist sistem sayesinde rahatça para ve kaynak gömerlerken sistemin ekonomik köhneliği yüzünden diğer alanlarda hızla demodeleşmişlerdir ve Batı kapitalizminin reddedilemez refahı, ileri teknolojisi ve finansal gücü karşısında Sovyet elitleri arasında ideolojik açıdan yıkıcı hayal kırıklıklarının da vuku bulmasıyla yıkılmışlardır. Halkının maddi durumu ve refahı hiçbir zaman Batı ülkelerindeki kadar iyi olamamıştır ancak kimi konularda üçüncü dünya ülkelerinin üstünde kimisinde de onlarla beraber bir seyir seyretmişlerdir. Ayrıca devletleri bir takım teknik ve bilimsel konularda (balistik ve roket bilimleri gibi) Batı ile aşık atabilecek düzeydeydi. Askeri olarak aşırı kuvvetliydiler. İdeolojileri onları her daim düşman kapitalist (ve dünya savaşları döneminde faşist) çevreye karşı savaşa hazır olmaya kanalize etmiştir.

  Sosyalizmde sınıf (Marksizme göre işçiler diğer sınıflara egemen, Leninizme göre işçileri temsil eden profesyonel bir entelijansiya, ancak gerçekte parti elitleri ve bürokratlar diğer sınıflara egemen) ve devlet vardır. Komünizmde sınıf ve devlet bulunmaz. Komünizm, Marksizm'de bulunan cennet benzeri bir düzendir. Sosyalizm ise, devletin sosyal ve ekonomik eşitlik adına ekonomiyi tamamen kontrol ettiği bir sistemdir. Verimsizdir. Sendika ve halk meclislerinin yönetimi de lafta kalmıştır çoğu zaman.
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
haberler
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
google reklamları
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.