Şimdi Ara

Kompleks bir ses problemi..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni aldığım ekran kartımın HDMI sinden bir türlü ses almayı başaramadığımdan farklı arayışlara geçtim ve yardım talep ediyorum.

Şimdi öğeler
    ** Bir adet PC (İmzamdaki sistem,ses kartı on board ve 7.1 destekliyor,optik çıkış da var ; görüntü şu an ekran kartımdan HDMI ile çıkıyor.)

** Bir adet Panasonic Plazma.. Panasonic Plazma

** Bir adet LG Home Theater sistemi.. (LG HT502TH 500W 5+1)

** Bir de standart digitürk kutusu..

Şimdi normal şartlarda 5+1 sistemim digitürke bağlı. Aynı zamanda plazmaya bağlı. Yani TV izlerken ve DVD izlerken sesi hep sistemden alıyorum. Bunun için Digitürk Kutusundan ses direk LG ye bağlı. Onun dışında LG nin out diye 3 kablosu da direk plazmaya bağlı (dvd için) ..

Şimdi şu halde Bilgisayarımı LG 5+1 e nasıl ve nereden bağlarım. Optik kabloyla denedim ancak bilgisayarımdaki bir sorundan mıdır bilmem hiçbir şey olmadı.. Bilgisayar normal jak taktığımda olduğu gibi bir uyarı dahi vermedi ...

Başka nasıl bağlarım acaba??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ronishark -- 8 Eylül 2008; 15:25:55 >

• Aynı anakartı bende kullanıyorum.

Optik çıkıştan ses alabilirsin.

Ses seçeneklerinden SPDIF 'i seçmen gerek yanlız senin LG-5+1 sistemdeki optical in mi? yoksa optical out mu?

Optical in ise ses alman lazım. Ancak ben ne yaptımsa yaptım 5+1 ses alamadım bu ana karttan ancak 2 kanal ses geliyor bunu kullanıyorum .
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hi-def-man

Aynı anakartı bende kullanıyorum.

Optik çıkıştan ses alabilirsin.

Ses seçeneklerinden SPDIF 'i seçmen gerek yanlız senin LG-5+1 sistemdeki optical in mi? yoksa optical out mu?

Optical in ise ses alman lazım. Ancak ben ne yaptımsa yaptım 5+1 ses alamadım bu ana karttan ancak 2 kanal ses geliyor bunu kullanıyorum .

hmm.. Optik kablonun girdiği biryer var ama hiç OUT olabileceğini düşünmemiştim.

Eve gidince bir daha bakayım in midir out mudur..

Ancak şu var.. O arkadaki jak girişlerine ne takarsam takiim anakartın ses programı açılıp bi jak taktınız bu nedir falan gibi bişiyler soruyor.. Optik girişe ise ne takarsam takiim tık yok.. Bu normal midir? Yani optik kablonun diğer ucundaki aygıt uygun olmadığı için mi sallamadı acaba.. ?

Soru iki : Diyelim ki optik giriş değil takmaya çalıştığım yer.. Başka nasıl bu kombinasyonu bağlayabilirim?

• ee hiç yok mu hem DIGITURK, hem PC hem de 5+1 kullanan acaba?
  • ben kullanıyorum
    digiturk optik ve analog bağlı
    dvd optik ve analog bağlı
    pc 5.1 ve optik bağlı
    yani her cihazı hem optik hemde analog bağladım, hiç bir sorunum da yok

quote:

Orjinalden alıntı: ronishark

ee hiç yok mu hem DIGITURK, hem PC hem de 5+1 kullanan acaba?
  • anladigim kadariyla zaten digiturk kutun ev sinema sistemine bagli bu baglantiyi optik lemi yaptin yoksa koaksiyellemi, optikle yaptiysan zaten tek olan optik giriside tv izlerken kullaniyorsun demektir, eger boyleyse kalan soket optik out tur muhtemel, ve ne yazikki bilgisayarini ancak iki kanal analog baglayabilirsin, ekran kartin imzandaki ise hdmi dan ses alabilmen icin ses kartindan ekran kartina baglanti yapman gerekir, genelde yaninda verilen basit bir ikili kablodur...
  • quote:

Orjinalden alıntı: SeKSandDoRT

anladigim kadariyla zaten digiturk kutun ev sinema sistemine bagli bu baglantiyi optik lemi yaptin yoksa koaksiyellemi, optikle yaptiysan zaten tek olan optik giriside tv izlerken kullaniyorsun demektir, eger boyleyse kalan soket optik out tur muhtemel, ve ne yazikki bilgisayarini ancak iki kanal analog baglayabilirsin, ekran kartin imzandaki ise hdmi dan ses alabilmen icin ses kartindan ekran kartina baglanti yapman gerekir, genelde yaninda verilen basit bir ikili kablodur...

O ikili kabloyu icad eden arkadaşı bi bulsam zaten ....

Bakınız ne kadar uğraştım onunla, zaten ondan ümidimi kestiğim için bunları araştırıyorum yaw; yoksa on board HDMI den mis gibi alıyodum ben sesi.. İşler ekran kartı alınca karıştı..

http://forum.donanimhaber.com/m_25912082/mpage_1/key_//tm.htm#26308885

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.