Şimdi Ara

****Kompakt Makine ve Ekipman Tavsiyeleri***** (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.032
Cevap
35
Favori
185.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: arandur

quote:

Orijinalden alıntı: Kežman

bütçem çok kısıtlı 150-200 lira arasında dengeleyici olması gerek normal bı fotograf cekme kalıtesınde gerısı cok da onemlı olmayan bi makine arıyorum yardım edibilirmisiniz

Benim sıralamam:

1- Canon A3000 IS -http://www.webdenal.com/canon-powershot-a3000-is-gri_241082.html
    2- Fuji AV110 -http://www.fotografium.com/Fujifilm-Finepix-AV110-Digital-Fotograf-Makinesi_4966.html
    3- Sony W510 -http://www.ereyon.com.tr/store/ProductDetails.aspx?productId=633404&
    4- Casio EX-ZS5 -http://www.netsiparis.com/detay/14611047059/CASIO-EX-ZS5-14-1-MP-5X-OPT-2-7-LCD-GUMUS?

saol hocam peki hangi mağazadan alıyım istanbul avrupa yakasında beşiktaşta ikamet ediyorumda

• quote:

Orijinalden alıntı: kankokusu

quote:

Bence kompakt için çok aşırı bütçe ayırmaya gerek yok, zaten ileride yetmeyecek. Ama içinize sinen modeli almanız da önemli. Lx5 istediğinize eminseniz Lx5 alın.

lx5 istiyorum derken 1 aydır araştırmadayım bütçeme göre en iyi kompakt makine lx5 gibi duruyor. fakat dediğiniz ürünün 2 katı fiyatı var. fotoğrafçılıktan çok fazla anlamam aslında zamanımda yok tek isteğim oğlumun fotoğraflarını kaliteli ve net bir şekilde çekebilmek. hepsi bu.

Şunu demek istiyorum: Lx5 ve S90'ı yan yana getirin ve çektikleri fotoğrafları inceleyin, ancak zorlarsanız fark bulursunuz. Düşük ISO değerlerinde Lx5 keskinleştirme yaptığından daha göze hoş gelen fotoğraflar çeker, S90 ise hem düşük hem yüksek ISO'da dengeli hareket eder. Arada video dışında kayda değer pek fark yok. Video önemli değilse işi ucuza bitirebileceğiniz belirttim ama son karar elbette sizin, içinize sinmesi de çok önemlidir.

quote:

saol hocam peki hangi mağazadan alıyım istanbul avrupa yakasında beşiktaşta ikamet ediyorumda

Mağaza deyince işler değişir. Çünkü aynı firma internette ve mağazada farklı fiyatlar uyguluyor genelde. İnternette kampanyayı görüp elden almak için mağazaya gidersiniz, bir bakarsınız orada fiyat daha fazla

Beşiktaşta MediaMarkt vardı benim gittiğim. Yakınlarda yok galiba ama Vatan'a uğrayabilirsin. Teknosa'ya hiç gitme bile. Hayyam'da kompakt fiyatlarını bilmiyorum ama Kabataş'tan atlayıp Sirkeci Hayyam'da inerek oradan da fiyat alabilirsin.

• quote:

quote:

quote:

Bence kompakt için çok aşırı bütçe ayırmaya gerek yok, zaten ileride yetmeyecek. Ama içinize sinen modeli almanız da önemli. Lx5 istediğinize eminseniz Lx5 alın.

lx5 istiyorum derken 1 aydır araştırmadayım bütçeme göre en iyi kompakt makine lx5 gibi duruyor. fakat dediğiniz ürünün 2 katı fiyatı var. fotoğrafçılıktan çok fazla anlamam aslında zamanımda yok tek isteğim oğlumun fotoğraflarını kaliteli ve net bir şekilde çekebilmek. hepsi bu.

Şunu demek istiyorum: Lx5 ve S90'ı yan yana getirin ve çektikleri fotoğrafları inceleyin, ancak zorlarsanız fark bulursunuz. Düşük ISO değerlerinde Lx5 keskinleştirme yaptığından daha göze hoş gelen fotoğraflar çeker, S90 ise hem düşük hem yüksek ISO'da dengeli hareket eder. Arada video dışında kayda değer pek fark yok. Video önemli değilse işi ucuza bitirebileceğiniz belirttim ama son karar elbette sizin, içinize sinmesi de çok önemlidir.

quote:

Mağaza deyince işler değişir. Çünkü aynı firma internette ve mağazada farklı fiyatlar uyguluyor genelde. İnternette kampanyayı görüp elden almak için mağazaya gidersiniz, bir bakarsınız orada fiyat daha fazla

Beşiktaşta MediaMarkt vardı benim gittiğim. Yakınlarda yok galiba ama Vatan'a uğrayabilirsin. Teknosa'ya hiç gitme bile. Hayyam'da kompakt fiyatlarını bilmiyorum ama Kabataş'tan atlayıp Sirkeci Hayyam'da inerek oradan da fiyat alabilirsin.

an itibari ile forumdan s90 almış bulunmaktayım. hiç aklımda olmayan bir makineydi fakat fiyat performans oranı aklımı çeldi. alınca düşüncelerimi tekrar yazarım. oğlumun fotoğrafları güzel çıkmazsa arandur seni arar dururum

• Bir fotoğraf makinesı almayı düşünüyorum. Bundan önce olympus SP550 modelini kullandım. Şimdi olympus SP 800 modelini kullanıyorum. Olympus SP550, 800 serisine göre daha canlı fotoğraf çekiyordu. O yüzden SP800 serisini kuzenime vereceğim. Aklımda kalan birkaç model var. Coolpix AW100, Olympus SH-21, Olympus SZ-30MR. Sadece bunlara baktım. Ne istediğime gelince, ben macro zoom ile böcek v.s. fotoğraflarını, doğa fotoğrafları çekmesini seviyorum. Her zaman elimde fotoğraf makinası ile dolaşmam. Limitim 400 dolar. Bu fiyata da yurtdışından getirteceğim. Fotoğraf makinaları, fotoğraf çekimi üzerine fazla bilgim yok. Görüntüyü görüp basıp çekiyorum. Doğruya doğru. Bilgim bu kadar. Coolpix'i düşünmemin nedenlerinden birisi de su altında da çekim yapabilmesi.
  • quote:

an itibari ile forumdan s90 almış bulunmaktayım. hiç aklımda olmayan bir makineydi fakat fiyat performans oranı aklımı çeldi. alınca düşüncelerimi tekrar yazarım. oğlumun fotoğrafları güzel çıkmazsa arandur seni arar dururum

Öncelikle hayırlı olsun.

Ev içinde P modu tavsiye ederim. Beyaz dengesi için S tuşuna custom white balance özelliği atayın. Sonra S tuşuna basınca makine görüntünün ortasına bakarak beyaz dengesini kendisi ayarlıyor. Ayrıca uyarlanabilir rengi C harfine getirip disp tuşu ile menüyü açıp kontrast ve keskinlik değerlerini birer kademe artırın derim. Bütün bu dediklerim makinenizi alınca anlam kazanacak.

Flaş konusuna gelince hareketli çocuğu yakalamak için auto flaş açmanız şart. Sakince oynuyorsa flaşsız da yakalama şansı olur.

quote:

Orijinalden alıntı: elcenyu

Bir fotoğraf makinesı almayı düşünüyorum. Bundan önce olympus SP550 modelini kullandım. Şimdi olympus SP 800 modelini kullanıyorum. Olympus SP550, 800 serisine göre daha canlı fotoğraf çekiyordu. O yüzden SP800 serisini kuzenime vereceğim. Aklımda kalan birkaç model var. Coolpix AW100, Olympus SH-21, Olympus SZ-30MR. Sadece bunlara baktım. Ne istediğime gelince, ben macro zoom ile böcek v.s. fotoğraflarını, doğa fotoğrafları çekmesini seviyorum. Her zaman elimde fotoğraf makinası ile dolaşmam. Limitim 400 dolar. Bu fiyata da yurtdışından getirteceğim. Fotoğraf makinaları, fotoğraf çekimi üzerine fazla bilgim yok. Görüntüyü görüp basıp çekiyorum. Doğruya doğru. Bilgim bu kadar. Coolpix'i düşünmemin nedenlerinden birisi de su altında da çekim yapabilmesi.

DSLR like başlığına yazmanı öneririm.

• quote:

quote:

Öncelikle hayırlı olsun.

Ev içinde P modu tavsiye ederim. Beyaz dengesi için S tuşuna custom white balance özelliği atayın. Sonra S tuşuna basınca makine görüntünün ortasına bakarak beyaz dengesini kendisi ayarlıyor. Ayrıca uyarlanabilir rengi C harfine getirip disp tuşu ile menüyü açıp kontrast ve keskinlik değerlerini birer kademe artırın derim. Bütün bu dediklerim makinenizi alınca anlam kazanacak.

Flaş konusuna gelince hareketli çocuğu yakalamak için auto flaş açmanız şart. Sakince oynuyorsa flaşsız da yakalama şansı olur.

quote:

Orijinalden alıntı: elcenyu

Bir fotoğraf makinesı almayı düşünüyorum. Bundan önce olympus SP550 modelini kullandım. Şimdi olympus SP 800 modelini kullanıyorum. Olympus SP550, 800 serisine göre daha canlı fotoğraf çekiyordu. O yüzden SP800 serisini kuzenime vereceğim. Aklımda kalan birkaç model var. Coolpix AW100, Olympus SH-21, Olympus SZ-30MR. Sadece bunlara baktım. Ne istediğime gelince, ben macro zoom ile böcek v.s. fotoğraflarını, doğa fotoğrafları çekmesini seviyorum. Her zaman elimde fotoğraf makinası ile dolaşmam. Limitim 400 dolar. Bu fiyata da yurtdışından getirteceğim. Fotoğraf makinaları, fotoğraf çekimi üzerine fazla bilgim yok. Görüntüyü görüp basıp çekiyorum. Doğruya doğru. Bilgim bu kadar. Coolpix'i düşünmemin nedenlerinden birisi de su altında da çekim yapabilmesi.

DSLR like başlığına yazmanı öneririm.

makine elime geçince dediklerinizi yaparım. eski makinemde hareketli olduğu için bulanık çıkarıyordu inşallah bunda öyle bir sorun yaşamam.

• quote:

makine elime geçince dediklerinizi yaparım. eski makinemde hareketli olduğu için bulanık çıkarıyordu inşallah bunda öyle bir sorun yaşamam.

Flaşlı çekimlerde 'P' yerine 'Scn' seçeneklerinden çocuk moduna da alsanız cihazınız evin içerisinde 1/60 enstantane ile sınırlıdır. Alternatif olarak poz telafisini -1/3 veya -2/3 yaparsanız makine biraz rahatlar. 1/60 yetmiyorsa size diğer seçenek M modu kullanmaktır. Ama bu modun kullanımı özellikle flaşı açınca zordur. M modunda mesela flaş açık 1/100 enstantane 400 ISO ile güzel bir ayar tutturdunuz diyelim. Makineyi başka modda kullansanız veya kapatsanız bile M modundaki ayalarınız saklı kalacak, bu ayarları sürekli kullanabileceksiniz. Veya bu ideal ayarları tekerlekteki 'C' moduna kaydedebiliyorsunuz. Cihazı limitlerine kadar kullanabilmek için onu tanımak şarttır.

• quote:

quote:

Flaşlı çekimlerde 'P' yerine 'Scn' seçeneklerinden çocuk moduna da alsanız cihazınız evin içerisinde 1/60 enstantane ile sınırlıdır. Alternatif olarak poz telafisini -1/3 veya -2/3 yaparsanız makine biraz rahatlar. 1/60 yetmiyorsa size diğer seçenek M modu kullanmaktır. Ama bu modun kullanımı özellikle flaşı açınca zordur. M modunda mesela flaş açık 1/100 enstantane 400 ISO ile güzel bir ayar tutturdunuz diyelim. Makineyi başka modda kullansanız veya kapatsanız bile M modundaki ayalarınız saklı kalacak, bu ayarları sürekli kullanabileceksiniz. Veya bu ideal ayarları tekerlekteki 'C' moduna kaydedebiliyorsunuz. Cihazı limitlerine kadar kullanabilmek için onu tanımak şarttır.

hay may neym is volkan naystumityu cihaz gelince tekrar bakarım ne dediğini anlayamıyorum başımı belaya soktum herhalde :D

• Evet fiyat aralığım 300-400 civarında.
    daha önce 2mp bir kodak easyshare 6230(2003) ve 5mp sony (2007) cybershot w ... kullanmıştım. Kodak harikaydı, sony ise rezalet.

Şimdi önceliklerim
    1-) Geniş açısı önemli, en az bir 28mm olması önemli. Çünkü bir çok zaman birşeylerin yakınına gitme yada daha geniş çekip sonradan bilgisayarda kesip atma olanağınız oluyor ama uzaklaşamayacağınız durumda yapacak birşey kalmıyor.
    Kadraja sığmıyor derdi yaşamamak birinci önceliğim.

2-) Güneşli, açık bir gökyüzünün olduğu havalarda dış mekanda uygun açıyla süper parlak fotoğrafı cebimdeki telefon da çeker. Asıl marifet iç mekanlarda yada loş ışıkta, akşam çekimlerinde, gece aydınlatılmış sahnelerde güzel çekim yapabilmesi bir makinenin.
    Bu lens kalitesiyle mi ilgili tam bilmiyorum, ama bahsettiğim fiyat aralığındaki bir makinenin de tabiyki harikalar yaratmasını da beklemiyorum ama yine de görüntü kalitesi listenin 2. sırasında.

3-) İşlemci hızı, daha doğrusu makinenin tamamının hızı da önemli. Bir sahne gördüğünüz anda fotoyu çekesiye kadar makineyi açtım, deklanjöre bastım netledi, çekti, kaydetti diyesiye kadar geçecek süre 10 saniyeyi bulursa hiç bir anlamı kalmıyor malum. Bir de ikinci bir kareyi çekerken ne kadar beklemek gerekiyor. Yani arka arkaya 10 çekim yapmaya kalksanız 2-3 saniyede yapabiliyor musunuz bu da üçüncü öncelik.

4-) Son olarak da birkaç manuel pozlama süresi, diyafram, vs ayarını da kontrol seçeneği sunarsa gelecekte daha profesyonel birşeye geçmeden önce temel düzeyde fikir verir deneye yanıla birşeyleri öğrenmeme katkısı olur o da ufak bir bonus tadında.

Kaç megapiksel olduğunun ve kaç x optik zoom yapılabildğinin hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç önemi yok. Zaten piyasadaki 10 ürünün 9'u birbirine yakın durumunda bu özellikler bakımından o yüzden yukarıdaki başlıklar daha önemli.

Evet şimdi tabiyki bu istediklerimin hepsini birden verecek bir makinenin o fiyata olmasını beklemiyorum, ama bu öncelikler bakımından en tatminkar makina hangisidir önerisi olanları dinlemeye açığım.

Bu öncelikler çerçevesinde

Samsung ec st93

Nikon s3100

Samsung ec pl120

Samsung ec sh100

...gibi modeller buldum ama hiçbirinin diğerine kıyasla bir + yada - özelliğini göremiyorum. Misal hangisinin işlemcisi daha hızlıdır, bunu bulmak kullanmadan imkansız.
    Sadece bu 4 model de değil her türlü önerinize açığım.

• @semih_kelleci hocam daha önce de danışmıştın yazdıklarından hatırladım. Sanırım sorun çözülmedi. Bak ben de 2. el makine aldım, gel sen de bunu al:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-hatasiz-canon-s90-72790655/detay

Daha önce de bu modeli tavsiye etmişimdir kesin:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-canon-ixus-300-hs-24-ay-garantili-sifir-fotograf-makinesi-71328000/detay

• fuji finepix a350 önerir misiniz peki? 250 tl. yoksa sony w510 buldum fakat 290 tl. özellikleri çok farketmiyor diyorsanız fuji alacagim. tabi dayanıklılık da önemli ister istemez.
  • A350 kesinlikle önermem! Çok eski bir makine o artık.

W510 giriş seviyesi için yeterlidir. Fakat 210 TL'ye satan yerler varken (hepsisony ve sonyburada gibi siteler) 290 TL ödenmemeli.
  • ax350 olacaktı model pardon. fark var mi bilmiyorum ama

düzeltme: ax350

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi svorhdin -- 1 Şubat 2012; 14:25:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: e.n.3.s

ax350 olacaktı model pardon. fark var mi bilmiyorum ama

Ax350 daha yeni bir model ama kalitesini beğenmiyorum, kullanan arkadaşım var. W510 ondan aşağı değil.
  • quote:

quote:

Ax350 daha yeni bir model ama kalitesini beğenmiyorum, kullanan arkadaşım var. W510 ondan aşağı değil.

Çok tesekkurler arandur. Bugün Istanbul'a gidiyorum. Mağazalardan bakayım en iyisi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Çok tesekkurler arandur. Bugün Istanbul'a gidiyorum. Mağazalardan bakayım en iyisi..

Ama sakın mağazacıların lafına aldanıp model seçmeyin. 3 laf konuşuyorlarsa 2 si yalan oluyor, dikkat!
  • Merhaba konu açtım ama cevap alamamıştım. Elimde bir adet Samsung PL-20 var. Bir adet daha makina almak istiyorum. Ancak aynısından almayayım diyorum. Alternatif olarak DMC-S1 buldum. Kullanan arkadaşlar yorum yapabilirmi ? Yoksa yine PL-20 alacağım.
  • Merhaba arkadaşlar.
    Yurt dışına gitmeyi planlıyorum. Fotoğrafçılıkla pek ilgilenmem ama resim çekmesini severim. Bütçem 300-400 lira arası. Zorlarsak 500 liraya çıkarabiliriz fiyatı.(Ama mümkünse 400 civarında olsun.) Açıkçası fotoğraf makinelerinden pek anlamam. Şöyle kaliteli ve güzel bir makine önerir misiniz?

Not : Yukarıda semih_kelleci isimli üyenin yazdıklarının 2. ve 3. maddesi olursa iyi olur. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YasiN®

Merhaba konu açtım ama cevap alamamıştım. Elimde bir adet Samsung PL-20 var. Bir adet daha makina almak istiyorum. Ancak aynısından almayayım diyorum. Alternatif olarak DMC-S1 buldum. Kullanan arkadaşlar yorum yapabilirmi ? Yoksa yine PL-20 alacağım.

Kullanan arkadaş yok sanırım. Neden aynısından bir tane daha alıyorsunuz? İkisi de en düşük seviye cihazlar. Bana sorarsanız daha da düşük paraya kampanyadaki Fuji AV200'ü düşünebilirsiniz:

http://www.hizlial.com/foto-kamera/dijital-fotograf-makineleri/fujifilm-finepix-av200-14-mp-3x-optik-zoom-2-7-lcd-dijital-foto-makinesi_03.003.4255.0090.htm

quote:

Orijinalden alıntı: MacroIceTR

Merhaba arkadaşlar.
    Yurt dışına gitmeyi planlıyorum. Fotoğrafçılıkla pek ilgilenmem ama resim çekmesini severim. Bütçem 300-400 lira arası. Zorlarsak 500 liraya çıkarabiliriz fiyatı.(Ama mümkünse 400 civarında olsun.) Açıkçası fotoğraf makinelerinden pek anlamam. Şöyle kaliteli ve güzel bir makine önerir misiniz?

Not : Yukarıda semih_kelleci isimli üyenin yazdıklarının 2. ve 3. maddesi olursa iyi olur. Teşekkürler.

Size de Semih arkadaşımıza önerdiğim gibi Canon Ixus 300 HS öneriyorum. CMOS algılayıcısı ve 10 MP çözünürlüğüyle gece fotoğrafları gayet iyidir, işlemcisi zaten hızlı. Mesela Sony makinelerin bazılarının işlemcisi acayip yavaştır ama Canon'da böyle bir sorun görmedim.

• Hocam öneriniz için sağolun. Birkaç gün içerisinde almaya gideceğim bu makinayı. Çok teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.