Şimdi Ara

Kombi çalıştırma süresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.655
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yeni taktırmış olduğum Wiesman marka kombiyi çalıştırmaya karar verdim. Ancak acemi olduğumdan en verimli bir şekilde Nasıl çalıştırmam gerektiğini bilmemekteyim.
    Mesela kombi sürekli çalışmalı mı ?
    Derece gün içerisinde Nasıl olmalıdır ?
    Gündüz ortalama kaç derece, gece kaç derece ve yatarken kaç derece olmalıdır?
    Ya da derece hep aynı mı kalmalı?

Açıklama yaparsanız çok sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben de merak ediyorum bu konuyu. Gece soguk oluyor ama gündüz de sıcak oluyor. Ev Güney batı yönünde Düzce de.gunduz kapatıp gece acıyoruz. Bu de Petek suyu sıcaklığı 40 derece cıvarı yapıyorum. Kombi Bosch condense 2500.
    Edit. Evde yalıtım var. Ev öyle soguk olmuyor ama bebeğimiz olduğu ıcın gece sabaha karşı soguk olmaması ıcın yakıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Petrikan -- 17 Ekim 2017; 19:50:10 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi sehirdesiniz.oda termostadi varmi.en dusuk ayara ayarlayin ve bırakın. Baktiniz sicak oluyor gunduz kapatın gece acin.oda termostadi boyle havalar icin idealdir.istediginiz sıcaklığa ayarlarsiniz ve bırakırsınız. Termostad isini yapar.

• Petrikan kullanıcısına yanıt
    Sizde kombiniz ile uyumlu termostad alin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekostu@mynet.com

Hangi sehirdesiniz.oda termostadi varmi.en dusuk ayara ayarlayin ve bırakın. Baktiniz sicak oluyor gunduz kapatın gece acin.oda termostadi boyle havalar icin idealdir.istediginiz sıcaklığa ayarlarsiniz ve bırakırsınız. Termostad isini yapar.

Oda termastadı dediğiniz ayarlamalı digital değil ama birşeyler var. Gündüz kapatın diyorsunuz ama bazı arkadaşlar hiç kapatmayın diyor gece gündüz aralıksız yansın diyor . Gece yatrken Sadece dereceyi düşürün diyor. Ne yapabilirim ayrıntılı olarak yazarsanız sevinirim . Mesela kaç derecede kalmalı gündüz, gece, yattığımız zaman ortalama birşey yani. Aydın’da oturuyorum

• Ev sıcaklığı ortalama kaç olmalı. Kombi suyu sucakığı kaç olmalı

• tesekkurler cvp için ama termostat bu sene için zor ama ileride kesin alıcam.,
  • Merhabalar bende geçen yıl doğalgaz faturasından çok çektiğim ve bundan dolayı ev değiştirdiğim için bazı testler yapıyorum. En uygun sıcaklığı bulmak adına. Yaptığım testleri oda termostatı seçimi konusundan görebilirsiniz. Bittikçe ekleyeceğim. Buradaki son bir kaç sayfayı okumanızı öneririm.

https://forum.donanimhaber.com/oda-termostati-secimi--68008791-151#129440210

Oda termostatını kendi konforunuza göre ayarlayınız. Ancak dereceyi yükselttikçe faturanızın kabaracağınızı unutmayınız. Örneğin ben 22 derecede kısa kollu ile oturabilirken eşim hırka ile oturuyor. Dolayısıyla evde bulunduğumuz süre içerisinde daha altına düşürmeyeceğiz. Gündüz 20,5 gece 19,5 akşam saatlerinde de 17-24 arası 22 olarak ayarlamayı düşünüyorum ben.

Kombiyi tamamen kapattığınızda özellikle havalar daha da soğuduğunda evinizi her akşam tekrar ısıtmak çok daha maliyetli ve konforsuz olacaktır. Dolayısıyla çok soğutmayınız. Kazan suyu sıcaklığını ise dediğim gibi bende şu anda testler yapıyorum sonuçlarına bakarak kendi evinizin durumunu ve şartlarını da göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Bence oda termostatı almanın tam zamanı tam havası. Zaten asıl tasarrufunu şimdi yapacak. Havalar çok soğuğunda da elbet tasarruf etmeye devam edecek. Dolayısıyla taksitle bile alsanız, ödeyeceğiniz fatura kadar bir tutarı termostata vererek bu yıl içinde kara bile geçebilirsiniz. İleride alıcam dediğiniz zamanlarda da zaten maliyetini çıkartmış ve cüzdanınıza dost bir cihaza dönüşmüş olur. Bence hiç beklemeyin.

Bunun yanında konforu cabası.

Size de oda termostatı seçimi konusunu okumanızı öneririm.

Geçen yıl sütten ağzı yanan bu yıl yoğurdu üfleyen birisi olarak görebilirsiniz beni.
  • srogs kullanıcısına yanıt
    Bu arada kombi suyu derken kullanma suyunu kastediyorsanız ben duş alırken hafif yanacağım sıcaklığı seçip az bir soğuk su ile dengeliyorum. Siz de bir kaç deneme ile bunu bulabilirsiniz. Çok fazla arttırmanız durumunda soğuk suyu daha fazla açmanız gerekir. Kombiniz de belli bir suyu sirküle etmesi gerekir. Bunu sağlayamazsa ateşlemeyi keser ve su bir soğur bir ısınır. Dolayısıyla size az sıcak gelen bir kullanım suyu ayarlamanız durumunda sıcak su debisi yüksek olacağından dolayı kombiniz rahat çalışır.

Kastınız kalorifer tesisatı için gerekli kazan sıcaklığı ise bende testlerimin sonucunu bekliyorum:)
  • Arkadaşlar bu oda termostatı dediğiniz şey her odada mı oluyor? Bende eklediğim resimdeki var. Doğru mudur ?

Kombi çalıştırma süresi

• Bir de uzun süredir doğalgaz kullanan arkadaşlar öğrenmek istediğim konu şudur;

kombi hiç kapanmıyor doğru mu anlamışım? sadece oda termostatından derece ayarlanıyor değil mi ?

• sag_serit S kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar bu oda termostatı dediğiniz şey her odada mı oluyor? Bende eklediğim resimdeki var. Doğru mudur ?

• srogs kullanıcısına yanıt
    Termostad dogru.her odada olmaz.icerisinin kac derece olmasini istiyorsaniz ona ayarlayin.22 yapin mesela.o sizin usumemenizle alakali.birde evinize bir digital termometre alin sicakligi ölçün.

Benim termostadim 22 ye ayarli.icerisi 22 den asagi duserse kombi calisiyor.sonra duruyor.

• Bir evde bir adet oluyor, genelde yaşam odasına konuyor. Diğer odaların ısıları da bu odaya göre yapılıyor. Çok ısınan oda varsa termostatik vana takabilirsiniz ya da reglaj ayarı yapabilirsiniz.

• sag_serit S kullanıcısına yanıt
    teşekkürler
    bu dediğinizi hemen dşunmeye basladım. bilgiler için tekrar sagolun.
    edit:
    bosch ta kablosusz ot yokmus sanırım

peki kablosuz başka bi ot (mesela honey marka olnalr var)
    onlarda alsak uyar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Petrikan -- 18 Ekim 2017; 12:59:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sag_serit

Merhabalar bende geçen yıl doğalgaz faturasından çok çektiğim ve bundan dolayı ev değiştirdiğim için bazı testler yapıyorum. En uygun sıcaklığı bulmak adına. Yaptığım testleri oda termostatı seçimi konusundan görebilirsiniz. Bittikçe ekleyeceğim. Buradaki son bir kaç sayfayı okumanızı öneririm.

https://forum.donanimhaber.com/oda-termostati-secimi--68008791-151#129440210

Oda termostatını kendi konforunuza göre ayarlayınız. Ancak dereceyi yükselttikçe faturanızın kabaracağınızı unutmayınız. Örneğin ben 22 derecede kısa kollu ile oturabilirken eşim hırka ile oturuyor. Dolayısıyla evde bulunduğumuz süre içerisinde daha altına düşürmeyeceğiz. Gündüz 20,5 gece 19,5 akşam saatlerinde de 17-24 arası 22 olarak ayarlamayı düşünüyorum ben.

Kombiyi tamamen kapattığınızda özellikle havalar daha da soğuduğunda evinizi her akşam tekrar ısıtmak çok daha maliyetli ve konforsuz olacaktır. Dolayısıyla çok soğutmayınız. Kazan suyu sıcaklığını ise dediğim gibi bende şu anda testler yapıyorum sonuçlarına bakarak kendi evinizin durumunu ve şartlarını da göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Birde Petek arkaaına takılan ısıpan lar var onlar hakkında ne düşünüyorsunuz öğrenebilir miyim ?

• Bu konuyu bende merak edip araştırmıştım. Yine bu forumdan bir arkadaşımızın bu konuda bir makale bulup paylaştığını gördüm. Kısaca yapılan araştırmanın sonucu şu şekilde.

Peteğin arkasında kalan duvar ısınıyor. Daha sonra ısınan bu duvar da havayı ısıtarak katkıda bulunmaya başlıyor. Duvar ve petek arasından geçerek ısınan hava toplam ısı transferinin %40'ına denk geliyor. Tabi bunun için bir de duvar ile petek arasında yeterli boşluk bırakılması gerekli. Yanlış hatırlamıyorsam min 4- max 6 cm civarı. Eğer siz buraya bir yüzü yansıtıcılı izopan koyarsanız hem arada kalması gereken mesafeyi verimsiz hale getiriyorsunuz hem de yansıtıcı yüzey ışınım olarak gelen ısıyı tekrar peteğe yansıtıyor ve peteğin verimi düşüyor. Isınan bir duvar, petek ile duvar arasında da sıcak bir hava bulunmadığı için tasarruf etmek yerine zarar ediyoruz. Eğer ki yansıtıcı değil de mat, sıcaklık tutan bir yüzey kullanılırsa, arada hala yeterli mesafe olmak kaydıyla verimi arttırabilirsiniz. Ancak bunun için şu an peteğinizin duvardan baya bir uzakta olması gerekli.

Kısacası boşuna masraf etmeyiniz.

Ama yapabileceğiniz başka bir şey var. Bu sayede yüzde 15'e kadar verimi arttırabilirsiniz. Perdeleriniz stor değilse eteklerini toplayın pencerenin önüne koyun ve peteğin önünü açık bırakın, mobilya vs. koymayın.

Oda termostatı seçimi konusunda her türlü kombi hakkında bilgi sahibi olan üstatlar var onlara sorabilirsiniz. Ben de SAN-TEK aldım testlerime devam ediyorum. Siz de düşünebilirsiniz. Uyumlu olup olmadığını hasanemmii ye sormanız gerekir.
    https://forum.donanimhaber.com/oda-termostati-secimi--68008791-152#129462944

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sag_serit -- 19 Ekim 2017; 9:10:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sag_serit

Bu konuyu bende merak edip araştırmıştım. Yine bu forumdan bir arkadaşımızın bu konuda bir makale bulup paylaştığını gördüm. Kısaca yapılan araştırmanın sonucu şu şekilde.

Peteğin arkasında kalan duvar ısınıyor. Daha sonra ısınan bu duvar da havayı ısıtarak katkıda bulunmaya başlıyor. Duvar ve petek arasından geçerek ısınan hava toplam ısı transferinin %40'ına denk geliyor. Tabi bunun için bir de duvar ile petek arasında yeterli boşluk bırakılması gerekli. Yanlış hatırlamıyorsam min 4- max 6 cm civarı. Eğer siz buraya bir yüzü yansıtıcılı izopan koyarsanız hem arada kalması gereken mesafeyi verimsiz hale getiriyorsunuz hem de yansıtıcı yüzey ışınım olarak gelen ısıyı tekrar peteğe yansıtıyor ve peteğin verimi düşüyor. Isınan bir duvar, petek ile duvar arasında da sıcak bir hava bulunmadığı için tasarruf etmek yerine zarar ediyoruz. Eğer ki yansıtıcı değil de mat, sıcaklık tutan bir yüzey kullanılırsa, arada hala yeterli mesafe olmak kaydıyla verimi arttırabilirsiniz. Ancak bunun için şu an peteğinizin duvardan baya bir uzakta olması gerekli.

Kısacası boşuna masraf etmeyiniz.

Ama yapabileceğiniz başka bir şey var. Bu sayede yüzde 15'e kadar verimi arttırabilirsiniz. Perdeleriniz stor değilse eteklerini toplayın pencerenin önüne koyun ve peteğin önünü açık bırakın, mobilya vs. koymayın.

Hocam birde

Petek vanalarımın her ikisi de Petek’in alt kısmında.

hangisinin sucak su girişi olduğunu Nasıl tespit edebilirim ???

Yardımcı olursanız sevinirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.