Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (648. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 646647648649650
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eşanjörün içi zamanla kireç sebebi ile tıkanır ama belirtilen Fiyat yüksek boru tip eşanjörlü kombi için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ecaservisi kullanıcısına yanıt
    hocam neva kombi var.bundan bir ay once bazen f4 verirdi.sonra duzeldi kendi kendine.simdi de atesleme yaptiktan sonra alev boyu 1 santimi gecmiyor.dolayisiyla su ilik akiyor.son dereye (65) alsam bile. petekleride aciyorum son ayara denemek icin ama nafile .bazen cok cok nadir de olsa parlamasi duzeliyor.iyi ısıtıyor.yuzde 5 diyelim yani şansa bir bakiyorsunuz parlamasi duzelmis.

acaba diyorum anakartta role bozukta gaz valfini tam acamiyor mu?

nedendir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • endülüs_faruki kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Rölenin bozuk olma ihtimali çok düşük çünkü röle mekanik bir parça ya tam açar ya da hiç açmaz.

Gaz valfi arızalı olabilir ya da gaz valfine giren kablo yerinden çıkmış olabilir çünkü ilgili kablo soketli ve çok dandik bir yapısı var.

Tavsiyem kontrol ettirmeniz yönünde.

• mikailc78 kullanıcısına yanıt
    Kendin söküp ,bimden alacağın kireç çözğcüye yatır,işlem tamam

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Kendin söküp ,bimden alacağın kireç çözğcüye yatır,işlem tamam
    inanın yapmak isterim ama elimde kalır diye korkuyorum. klimamı artık kendim temizliyorum 1 - 1.5 saatimi alıyor ama tertemiz yapıyorum hiçbir parçasını sökmeden, içinde üfleyen silindirik boruya kadar ama kombi bana çok uzak, yanlış birşey yaparsak 1000 küsür liralardan bahsediyorlar. beni çok zorlar açıkçası.
    Zaten yapmayın bosch ana eşanjörleri ilettir arkadaş plakalı eşanjör olduğunu düşünerek bunu belirtmiş sanırım.

Tesisat temizleme sıvıları yüzünden haftada neredeyse bir tane bosch ana eşanjör değiştiriyorum.

Cihaz korumak istiyorsanız tesisata ya da cihazın soğuk su şebeke girişine basınç düşürücü taktırıp biraz daha ömür uzatabilirsiniz. Birde petek temizleme kimyasalı ya da koruyucusu koydurmayın sisteme.

• quote:

Orijinalden alıntı: ecaservisi

Zaten yapmayın bosch ana eşanjörleri ilettir arkadaş plakalı eşanjör olduğunu düşünerek bunu belirtmiş sanırım.

Tesisat temizleme sıvıları yüzünden haftada neredeyse bir tane bosch ana eşanjör değiştiriyorum.

Cihaz korumak istiyorsanız tesisata ya da cihazın soğuk su şebeke girişine basınç düşürücü taktırıp biraz daha ömür uzatabilirsiniz. Birde petek temizleme kimyasalı ya da koruyucusu koydurmayın sisteme.
    Kombinin dış kapağını çıkardı, kart bölümünü öne yatırdı, baktı falan sorun yok, gaz ayarı kaçmış onu yaptı, esanjor için kireçlenme falan dedi, temizleyelim dedi. Fiyat çekti gitti.

Ben petekleri kimyasalla yıkamaya da karşıyım. Bosch kablosuz termostatim var. Üzmedi bizi bu zamana kadar. Kışın yakmaya başlamadan önce peteklerdeki suyu mutfaktan boşaltıp su basarım. Havalarını alırım tüm peteklerin..

İlerde arıza yaparsa esanjordendir diyeceğim sanırım. Bakalım bize zaman ne gösterecek..

Merhaba,

Ne yaptınız kontrol edebildiniz mi?

• quote:

Merhaba,

Ne yaptınız kontrol edebildiniz mi?
    kontrol ettim hocam gaz valfine 2 kablo giriyor hocam .tak çıkar yaptım.gayet sağlıklı gözüküyor kablolar

hocam tek çare kızkardeşimin kombiside neva.fakat bana biraz uzak. onun gaz valfini ,anakartını,prosestatını söküp benim kombide deneyeceğim

dananın kuyruğu o zaman kopacak :)))

ateşleme bujisini,İyonizasyon Elektrodunu,yanma odasını ve oraya gaz üfleyen takriben 10 adet meme bulunan bir şey var ismini bilmiyom,fanı herşeyi temizledim ama
    yok malesef ateş boyu 1 santimi geçmiyor dolayısıyla su derecesi 37 dereceye anca varabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi endülüs_faruki -- 20 Ağustos 2019; 23:56:25 >
    Benim de kombi Neva 😀 şimdi buna göre devam edelim.

Gaz valfi olduğu aşikar elektronik kartı da yanınıza alın.

Prosestat ya da mişür olarak adlandırdığınız parçanın arıza ile hiç bir ilgisi yok bu tür beyanatlar maalesef Google da hastalık arayıp en son kanser olabileceğinizi öğrenmek gibi bir sonuca ulaştırır sizi 😀

Siz kartı ve gaz valfini alın deneyin 10 gün içinde düğünüm olmasa ben ücretsiz gelip bakardım denerdik ama düğün sebebi ile servislere kapalıyım şuan 😀

Size pm gönderiyorum numaram orada denediğiniz zaman WhatsAppdan yazarsınız bana size yardımcı olurum telefondan.

• ecaservisi kullanıcısına yanıt
    eyvallah üstad sağolasın eksik olmayınız

evet hocam prosestat veya müşür olamaz. sonradan aklıma geldi müşür ne alaka dedim kendi kendime

çünkü kış konumunda petekleri yakınca da ateş aynı seviyede

hocam 10 senelik kombi sadece bir kere gaziosmanpaşa da paşasoğutmaya anakartımı yaptırdım 3 sene evvvel

bir kerede ntc sensör ile limit sensor değişti ozamanlar acemiydik :))kombinin diğer bütün sorunlarını kendim halletim hamdolsun
  • bir çok site inceledim birçok yorum gördüm ancak hiç biri de tarafsız olmadı. hangikombi.net adlı bir siteyi uzun uğraşlar sonucu buldum. adamlar güzel bir site yapmış veri paylaşımında bulunmuş ancak nedense baya bulmakta zorlandım. oysa o kadar sıradan web sayfaları ilk sayfalarda çıkarken bu sayfanın bu kadar donanımlı olarak bu kadar geri sayfalarda çıkışı beni şaşırttı.
    benim tavsiyem siteyi kontrol edin. ben memnun kaldım.bu kadar uzun uzadıya anlattığıma da bakmayın bir kombi tercihi için 2 dk zaman alıyor :) bence harika.
    umarım yararı olur.
  • Arkadaşlar tekrar merhaba. Bosch zwa 24-2a 23 s6400 kombim var, geçenlerde de söylemiştim. Ilk defa bugün duştan sonra tüm dereceler yanıyor olarak gördüm. Kazanın ısınıyor olması bir sorun teşkil etmez değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: endülüs_faruki

eyvallah üstad sağolasın eksik olmayınız

evet hocam prosestat veya müşür olamaz. sonradan aklıma geldi müşür ne alaka dedim kendi kendime

çünkü kış konumunda petekleri yakınca da ateş aynı seviyede

hocam 10 senelik kombi sadece bir kere gaziosmanpaşa da paşasoğutmaya anakartımı yaptırdım 3 sene evvvel

bir kerede ntc sensör ile limit sensor değişti ozamanlar acemiydik :))kombinin diğer bütün sorunlarını kendim halletim hamdolsun
    ntc arızası olsa ekranda gördüğün sıcaklıkla muslukta akan sıcaklık farklı olur. büyük ihtimal kombinin ekranında da 40 dereceyi zor buluyordur. neva kombi kaloriferde iken ayarladığın sıcaklığa yakın değere gelinceye kadar yüksek hızda yanar. yani kombinin derecesini çok yükseltirsen alev boyunun yüksek olması gerekir, her kombide böyle değildir ama neva böyledir. eğer alev boyu yükselmiyorsa gaz valfi yada kart arızalı.
    neva kombilerin gaz valflerini röle kontrol etmez.
    neva kombilerde gaz valfine 2+4=6 kablo girer. 2 tanesi ana vanayı 4 tanesi modülasyon bobinini kontrol eder(step motorlu).
    ana vananın bobin ohm 50 ohm modülasyon bobininde ikişerli ikişerli şekilde 130-150 ohm arası ohm çıkar. eğer modülasyon bobininde iki tane 130-150 arası ohm göremiyosan gaz valfi bozuktur(step motorlu gaz valflerinde çok rastlanır.)
    bikaç ay önceki arızanda kart bozuk, beslemesi çöküyor demiştim. zaten gaz valfinin step motoru akım çekse yine ana kartın beslemesini çökertip f4 arızasına düşmesi kuvvetle muhtemel.

kullanım suyu sıcaklığını 40-50 derece arasına çıkması için kazan sıcaklığının 70-80 derece olması normal. ana eşanjördeki kireçlenme arttıkça bu fark artar. ya eşanjör temizlenecek yada aşırı ısınma arızası verene kadar kullan zararı yok ama eşenjör temizlenirse kullanım suyu sıcaklık dalgalanma sorunu ortadan kalkar
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebu abdillah

ntc arızası olsa ekranda gördüğün sıcaklıkla muslukta akan sıcaklık farklı olur. büyük ihtimal kombinin ekranında da 40 dereceyi zor buluyordur. neva kombi kaloriferde iken ayarladığın sıcaklığa yakın değere gelinceye kadar yüksek hızda yanar. yani kombinin derecesini çok yükseltirsen alev boyunun yüksek olması gerekir, her kombide böyle değildir ama neva böyledir. eğer alev boyu yükselmiyorsa gaz valfi yada kart arızalı.
    neva kombilerin gaz valflerini röle kontrol etmez.
    neva kombilerde gaz valfine 2+4=6 kablo girer. 2 tanesi ana vanayı 4 tanesi modülasyon bobinini kontrol eder(step motorlu).
    ana vananın bobin ohm 50 ohm modülasyon bobininde ikişerli ikişerli şekilde 130-150 ohm arası ohm çıkar. eğer modülasyon bobininde iki tane 130-150 arası ohm göremiyosan gaz valfi bozuktur(step motorlu gaz valflerinde çok rastlanır.)
    bikaç ay önceki arızanda kart bozuk, beslemesi çöküyor demiştim. zaten gaz valfinin step motoru akım çekse yine ana kartın beslemesini çökertip f4 arızasına düşmesi kuvvetle muhtemel.

Alıntıları Göster
    kardesimin aldigi yeni evde neva kombi takiliymis.suan tadilat yapiyorlar.kombi kullanilmiyor.üsenmeden fatihten umraniyeye gittim bugun.anakart ile gaz valfini soktum.geldim denedim.hamdolsun sorunu bulduk .gaz valfiymiş

hocam zaten 2 senedir.kombi bazen tek ateslemeyle parliyor.bazen ilk ateslemeyi yapiyor 30-40 saniye bekleyip ikinci ateslemede parliyordu.bazen hic parlamiyor f4 veriyor.sigortayi ac kapa yapiyordum.sonra duzeliyordu.

en sonunda da ateş boyunun 1 santimi gecmemesi iyice çekilmez hale getirdi. suyu cok az acip oyle sicak su almaya çalisiyorduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi endülüs_faruki -- 21 Ağustos 2019; 22:50:52 >

Ana eşanjör tıkalı bakım yapılarak ana eşanjör lamelleri temizlenmeli @ebuabdillah usta doğru bilgi vermiş ekstra olarak uzun süre bu şekilde kullanılması kuru yanma yaparak eşanjörü delebilir.

Bugün aynı modele benzer eca Whiteplus kombide eşanjör artık yamulmuştu böyle kullanıldığı için.

modülasyon bobin arızasından dolayı f4 arızasına geçmez. gaz valfinden dolayı f4'e geçse ara sıra yapmaz tamamen bozulur. bu arıza karttan kaynaklıdır. gaz valfini değiştirdin, gaz valfi anakarttan enerji çektikçe arasıra f4'e yine geçerse şaşırma, kart tamir olacak gibi görünüyor. demedi deme
  • quote:

Ana eşanjör tıkalı bakım yapılarak ana eşanjör lamelleri temizlenmeli @ebuabdillah usta doğru bilgi vermiş ekstra olarak uzun süre bu şekilde kullanılması kuru yanma yaparak eşanjörü delebilir.

Bugün aynı modele benzer eca Whiteplus kombide eşanjör artık yamulmuştu böyle kullanıldığı için.
    Yarın ben kombinin ön panelini söküp size fotoğraf atayım. Esanjor sol tarafta bi yerdeydi, adam da bakarak karar verdi, dokunmadı hiçbir şeye. eger derseniz temizletin, temizleyelim, yok kaldır atın derseniz atayım.

Eca servisi keşke izmirde olsanız da hizmeti sizden alsam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikailc78 -- 22 Ağustos 2019; 0:43:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mikailc78

Yarın ben kombinin ön panelini söküp size fotoğraf atayım. Esanjor sol tarafta bi yerdeydi, adam da bakarak karar verdi, dokunmadı hiçbir şeye. eger derseniz temizletin, temizleyelim, yok kaldır atın derseniz atayım.

Eca servisi keşke izmirde olsanız da hizmeti sizden alsam

Alıntıları Göster
    kombinin fotosuna gerek yok. bu kombi bosch classic serilerinden tek eşanjörlü. kombinin sağında solunda değil. orta üst tarafta, sol tarafta boruları vardır, doğrudur. zaten kombiye dokunmaya gerek kalmadan teşhiş konulabilir tek eşanjör bütün kombiler 8-10 yıldan sonra kireçten dolayı verim düşer buna benzer konfor düşümü olur ama eşanjör delinmedikçe kombi kullanılır. kombi parçası bulunduğu müddetçe değiştirilmez bence

• 
Sayfa: önceki 646647648649650
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.