Şimdi Ara

Klima yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
14.179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar,odaya el yapımı bir klima yapmak istiyorum.İnternette çok araştırdım ama hepsi basit buzlu soğutma sistemleri.Acaba çıkma bir buz dolabının motorunu kullanarak ufak bir soğutma sistemi yapılabilirmi? Mümkünse nasıl ve neler gerekli? Eğer o motor soğuk gaz felan veriyorsa bunu bir borudan geçirip önünede fan koysak olur..

• Hocam bır kere ıse baslamadan once ısın prensıbını ogren.Mantıgını ogren ole basla.Gıt bırtane klıma ıle ılgılı teknık yayın al oku.Yazdıgınızdan farkedıyorum kı bu konu ıle ılgılı hıc bırsey bılmıyorsunuz.Once ogrenın sonrasına ben dahıl forumdan bır kac arkadas yardımcı oluruz-olurlar.
  • Sanırım haklısın usta,vikipedideki klima yazısını okudum,olayı anladım galiba ve çok zor bir iş olacak,nem ve terleme sorunları cabası,bu işin oluru nedir nasıl yapmalıyım?
  • Paran varsa gıt bı daıkın mıtshubıshı generals toshıba klıma al bıda servıs mervıs muhabbetın olmasın yoksada arcelık kampanya yapmıs gıt ole bı klıma al.Toplayacagın klıma ısını gorecek dereceye gelmıcek.Isını gorecek hale gelmesı ıcın bır suru hesap yapman ve pıyasadan aldıgın parcaların tam olarak teknık verılerını bılmen gerekecek.Mesela aldıgın serpantının ısı gecırgenlık katsayı gıbı.dedıgım gıbı cesıtlı fırmaların cıhazları pıyasada var ugrasmadan gıt onları al.Sonra bosa atmıs olacaksın cunku harcadıgın parayı
  • bugün yaptığım araştırmadan sonra dediğin gibi ufak bir klima almanın daha mantıklı oldugunu gördüm.Fiatlar baya düşük,bu kadar zahmetli oldugunuda bilmezdim,ilgilendigin için sağol
  • quote:

Orjinalden alıntı: GKN19

bugün yaptığım araştırmadan sonra dediğin gibi ufak bir klima almanın daha mantıklı oldugunu gördüm.Fiatlar baya düşük,bu kadar zahmetli oldugunuda bilmezdim,ilgilendigin için sağol

9000 btu alma, 12000 btu felan olsun zaten keşif ekibi öneride bulunacaktır
  • quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

bugün yaptığım araştırmadan sonra dediğin gibi ufak bir klima almanın daha mantıklı oldugunu gördüm.Fiatlar baya düşük,bu kadar zahmetli oldugunuda bilmezdim,ilgilendigin için sağol

Neye gore 12000btu al dedınız?Arkadas odası hakkında bılgı vermemıs kı yanlıs yonlendırmeyın lutfen.

• iyide okumakla her iş anlaşılırmı biz kaç sene okuduk pratik yaptıkda anca öyle anladık bir tane dergi okumakla olacaksa ohoooo herkes teknik personel olurdu yanlış bilgi vermeyelim lütfden arkadaşlar

bir kere yapacağın klima için çıkma parçaları bulabilirsinde nasıl birleştireceksin diye sormak lazım bence sen bu işe hiç girme kardeş
  • klimanın çalışma mantığı basittir, bir kaç tane şemaya bakarak bile anlaşılır. Ama iş yapmaya gelirse içinde birbiriyle bağıntılı mekanizmalar vardır. Bunlardan birinin gücünü fazla, birini az seçer öyle yaparsanız ya kendi yaptığınızdan verim alamazsınız ya da elektrik faturası üzerinize çöker. Bu mekanızmaların birbirine uygun ve randırmanlı olarak çalıştırılması işine de biz mühendislik diyoruz. Herkes yapamaz.

O yüzden yapılacak uğraşılacak bir şey değil. Çok meraklı ve parası bol olmadıkça alınacak bir risk değildir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temren -- 29 Haziran 2008; 16:14:35 >
  • klima yapmakmi :D o öle göründüğü kadar kolay bi iş değil birader kendim vestel yetkili servisinde çalışıyorum hazır klimanın montajı bile ortalama 2 saatini alıyo bırakki kima yapıcaksın ha nolur bi komp bi kondenser bi evap yok bakır boruları yok izlasyonlar rekorlar malzemeler (alyanından terazisine boru anahtarlarından kurbacığına havşa takımından matkap uçlarına kadar) ne bilim çok fazla emek ve malzeme isteyen bişey sadece montajı hade diyelimki yapmaya kalkacaksın sadece bi kompresörü alman bile sana en az 150 200 e malolur normal bi kompresör ne yapmaya çalıştığın şeye nede verdiğin paraya değer bence hiç deneme :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eina -- 29 Haziran 2008; 23:20:26 >
  • eina kardeşim haklısın ben bile yapana kadar her gün 3 saatten 1 haftamı yemişti kolay iş deil masraflı termodinamik kanunlarını bileceksin
    bilmeyen için uğraşmaya değmez hem klima yaptın kompuda dışarı koyman lazım evap içerde olucak biçimsiz bişey olur klima fiyatları zaten 400 den başlıyo sen de yapmaya kalksan daha pahalı gelir bu gaz soğutma mantıklısı klima almak
    bende mobil klimada var air fel bir yandan içeri soğuk üflüyo bir yandan dışarı boruyla sıcak atıyo iöeride komp içte olduğu için 1 kısım ısınıyor
    klimanın üflediği nokta soğuyor gerisi hikaye tecrubeyle sabittir tavsiye edilmez

• quote:

Orjinalden alıntı: mertyeldan

quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Neye gore 12000btu al dedınız?Arkadas odası hakkında bılgı vermemıs kı yanlıs yonlendırmeyın lutfen.

"falan"

9000 btu alma, 12000 btu al dedim mi ?

• Eski bir buzdolabından klima yapılır mı? Yapılır ama pek verimli olmaz. Ama fikir olarak güzel, tebrik ederim. Eski buzdolabının BUZLUK kısmında bulunan aluminyum kısmı olduğu gibi söküp ortaya çıkarırsınız. Buzluk çevresinde defalarca dolanmış olan bakır borular soğuk gaz taşır ve aluminyum aksamdan ısı alarak soğutma işlemini gerçekleştirir.
    Buzluğun karşısına bir vantilatör konarak ve buzdolabının arkasında bulunan sıcaklığı dışarı atan Kondanser kısmı oda dışına konarak oda soğutma işi yapılabilir belki, ama klimanın yaptığı işi tam olarak yapmaz çünkü klima bir taraftan içeri soğuk hava verirken bir taraftan da sıcak havayı dışarı atar. Bir de o borularda en ufak bir çatlama olsa gaz tamamen dışarıya kaçar ve sistem bozulur.

Bir de eski buzdolaplarında Freon12 adı verilen gaz kullanılırdı, klimalarda da Freon22 kullanılırdı. Freon12 buzdolapları gibi yavaş soğutma yapan cihazlarda kullanılır, Freon22 ise klimalarda ani soğutma işleri için kullanılır. Buzdolabından bozma bir sistem bir odayı soğutmak için klimaya göre en az 2 kat fazla uğraşır.

quote:

Merhaba arkadaslar,odaya el yapımı bir klima yapmak istiyorum.İnternette çok araştırdım ama hepsi basit buzlu soğutma sistemleri.Acaba çıkma bir buz dolabının motorunu kullanarak ufak bir soğutma sistemi yapılabilirmi? Mümkünse nasıl ve neler gerekli? Eğer o motor soğuk gaz felan veriyorsa bunu bir borudan geçirip önünede fan koysak olur..

• quote:

Orjinalden alıntı: ilidan

ama klimanın yaptığı işi tam olarak yapmaz çünkü klima bir taraftan içeri soğuk hava verirken bir taraftan da sıcak havayı dışarı atar.

Bıraz yanlıs bır bılgı olmus.Pıyasada bulunan tum klıma ve buzdolapları aynı temel prensıpte calısır.

Kompresor gazı yuksek basınc altında kondensere basar burda gaz uzerındekı ısıyı (sargılardan ve bır oncekı cevrımden gelen ısı) kondenser vasıtası ıle dıs ortama bırakır.ısısını vererek yogusan gaz+lıkıt kısılma vanasına gelerek basınc dusumune ugrar.(temel fızık kuralı basınç,sıcaklık ters orantılı)Basıncı dusen gaz sogur lıkıt hale gelır ve evaparatore gelır.Burda ortam ısısını ustune alarak sogutucu akısan sıvı faz degıstırırek gaz halını alır ve tekrar kompresore gıder.

Temel Buhar sıkıstırmalı mekanık cevrım boledır.Nofrost olmayan buzdolapları bu sekılde calısır eskı tıpler

Nofrost buzdolaplarının ıse aynen bır klıma gıbı yapısı vardır heatpump yoktur sadece..

Klıma ıse yukardakı mekanık cevrıme sahıptır ek olarak ısı degıstırıcı ve heat pump denen 3yollu vana vardır servo motor ıle otomatık kontrol saglanmıstır.Kışın ısıtma modu secıldıgınde 3yollu vana ustundekı servomotor,cevrımın yonunu degısıtırerek ıc unıtede kondenser etkısı yaratır ve ısıtma saglar.Yazın sogutma modunda ıse normal cevrımını saglar ıc unıtede sogutma yapılır.

Klımalarda ıc unıteden dıs unıteye hava trasnferı soz konusu degıldır.Sogutma modunda dıs unıte uzerındekı fan ıle dıs hava ıle kondenserı sogutmaya calısır.Aslında sogutma degıldır.Kondenser 40-50derecelerı gorurken dıs havanın 35 derece oldugunu dusunursek aradakı sıcaklık farkından dolayı kondenser uzerındekı sıcaklık dıs havaya transfer olmaya baslar bunuda fan hızlandırır.Yazdıgınızdan Ic unıteden dıs unıteye hava transferı soz konusu oldugunu anladım.Bunu yapan cıhazlarda vardır dıs taze hava desteklıdır ama bunlar

Ayrıca Gaz konusunda ıse fırma elındekı devre elemanlarına gore ıstedıgı gazı kullanabılır. R12 R22 R134a R404 R512.Yavas yada anlık sogutma ıle alakası yoktur bunun.

@krm-iks
    Yazdıgınızdan tavsıye sonucu cıkarttıgım ıcın yazdım.Yanlıs anlasılmıs galıba.

Son olarakta sogutma yada ısıtma amaclı buhar sıkıstırmalı mekanık cevrım yapmak okundugu kadar zor bır sey degıldır.Ama basıte alınacak bır sey asla degıldır.Bu ıste herseyın bır hesabı vardır.Serpantınlerın yuzey alanından tutun serpantının ozkutlesı havadakı nem mıktarı ızafı nem bagıl nem entalpı vs ve cogu kısını hayatında hıc gormedıgı bır suru hesabı vardır.Dıs hava sartlarını tahmını ıcın psıkometrık dıagram bılmek gerekır.Termodınamık bılmek gerekır.Ideal gaz denklemını bılmek gerekır.Kullanılacak gazın basınc entalpı dıagramını cıkarabılmek gerekır.Hesabı cok mesakatlıdır muhendıslık ıster ve cok zevklıdır.

Hesabın yanında bu ısın pratıgıde cok degerlıdır.Bu ısın en kucuk ayrıntısı olan kaynak ısı bıle ustalık ıster.Havşa ıle muf acma da ayrıca bır becerıdır.Bu ısın pratıgını ve hesabını bılen adam cok degerlıdır.Sırf bu ıs ıcın eleman yetıstırmek ıcın onlısans programları acılmıstır.Yanı Sogutma&ısıtma ısı sandıgınz kadar kolay bır ıs degıldır.Ve deneyım ıle tecrubelendırılır bu ıste.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R`meRt -- 30 Haziran 2008; 21:11:19 >

• hocam peki no frost olanlar nasıl çalışıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ylpc -- 30 Haziran 2008; 22:01:56 >
  • Hocam nofrost da yıne aynen cevrım soz konusu sadece evaparatorden fan yardımı ıle dolabın ıcıne soguk hava uflenıyor.
    Tabı arada kontrol devre elemanları mevcut.
  • tebrikler mertçim çok güzel dile getirmişsin ee nede olsa işin bu sen kıtalar arası soutuyosun
    kutuplar senin 1 parçan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet328 -- 4 Temmuz 2008; 0:47:27 >
  • Buz dolabının kapağına üst tarafa yalıtımlı bir boru bağlantısı yaparsın (yani buzluk kısmına yakın olan tarafa hatta boruyu buzluğun içine uzatman gerek) gene buz dolabı kapağının altınada ufak bir delik açarsın borunun bir ucunu basit bir kompresörün hava girişine bağlarsın komresörün hava çıkışınadanda yalıtımlı boruyu odana kadar uzatırsın buz dolabı bu şekilde teorik olarak klima görevi görecektir. alttan sıcak hava girer buzdolabı içerisinde soğur kompresörle soğuk havayı çeker odana alırsın. Buz dolabı odanın dışında olması şartıyla tabi :) Tabi buz dolabı ne kadar dayanır ne kadar soğutur bilemem.

Ama bence ikinci elinden bir klima alıpp taktırmak ısı problemi için daha garantili bir çözüm fakat problem bu değil soru buz dolabından klima yapılabilirmi Arkadaşlar hemen işi ticarete dökmüş herkes o kadarını biliyor parasını ödeyip klima taktırmayı yani :P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vflzfv -- 3 Temmuz 2014; 20:08:33 >
  • ilk defa sorulara satın almak daha mantıklı cevabı bu topicde verilse gerek... Eski buzdolabı var iki tane içinde gazda var kompresörüde var neden yapılmasın oyuncak motoru ile su pompası yapmış millet...
  • Bildigim kadariyla disaridaki fan klimaya hava cekiyor ve klimanin icindeki gaz ile sogutuluyor. Sogutulan hava tekrar fanlar ile sogutulCak mekana aktariliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.