Şimdi Ara

KLİMA VAKUMU A DAN Z YE HERŞEY. (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
636
Cevap
22
Favori
76.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: oguz3659

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: oguz3659

Merhaba,

konunun detayi hakkinda bilgim olmasa da, forum sayesinde vakumdan haberim olmustu ve gecen yaz aldigim gree klimaya zorla vakum yaptirmistim.
    Simdi apartmanin dis cephesinde calisma yapilacak ve benim klimanin dis unitesini sokturmem/taktirmam gerekiyor. Bu durumda tekrar vakum yaptirmam gerekiyor mu ?

aynen gerekir kardeşim gazı toplanacak düzgünce bri kenara alırsınız boruların uçlarını bantlayın pislik girmesin tekara kurulumda vakumu yaptırısınız mis gibi kullnmaya devam edersiniz hiç bir şey olmaz.

Cevap için teşekkür ederim.
    Bir şey daha sorabilir miyim, bu gazı toplanacak kısmından kastınız nedir ? Tekrar takılırken aynı gaz mı kullanılacak yoksa tekrar dolum mu yapılacak ? Servisi bunu nasıl yapacağını biliyor mudur dersiniz ?

birol usta cevabı vermiş kardeşim. ben budurumu düşünemedim için size açıklama yazmadım. halbuki yazmam gerekirdi.

gelen servis klimanızı soğukta çalıştıracak. hemen soğuk üfler üflemez.. orasının detayını tam bilmiyorum bir iki soğuk üfleme esnasında çevrim yapması sonrasındamı (birol usta ve diğer ustalarda daha detaylı açıklarlar bir ara.) klimanızın içindeki gazı dış ünite bir vanayı açıp. borularda ve iç ünitede kalan gazı dış üniteye emdirecekler yani bir tür hapsedecekler. bu gaz zaten temiz gazdır dışarı atılmaz. ( gazı toplarken açacaklı vanayı, ince vanamı kalın vanamı onu bilmiyorum. size sadece olması gereken durumu üstten anlattım ilk mesajımda. bu durumuda ustalar açıklarlar.) sonra klimanızı sökecekler.

binanızın mantolama dış cephe işlemlerini bittkten sonra klimanın dış ünitesini aynen ilk montajdaki gibi monte edip vakum yapacaklar. sonrasında yine ilk montajda olduğu gibi gazı sisteme verecekler. klimanızın çalışma testlerini yapacaklar.

burda dikkat etmeniz ilk evvala saatli vanalardan mavi olanın vakum motorundan önce kapatılmasıdır. (bu saatli hortum grubuna manifold deniyor. vakum motoru mavi vana kapandıktan sora kapanacaktır.

bazı ustalar tecrübelerinden dolayı bu işlmler bitince manifold ve vakum motorunu söküp gazı öyle veriyorlar. bazı ustalar ise manifoldu hortumları sökmeyip gazı verip saatlerden ''manometre deniyor saatlere'' kaçak testi yapıyorlar. yanlışım varsa ustalar düzeltsin doğrusu sanırım budur. ayrıca kaçak testi yapılan başka cihazlarda var kalem gibi boruların ek yerelerine tutulup kaçak testi yapılyor. tam bilmiyorum bu cihazları yanlız.

• Şu gaz nasıl toplanırı da yazalım şuraya da vatandaşa bir faydamız olsun,gitti ulem meslek sırları ,köylü hep senin yüzünden

Klimanızın gazının toplanması için öncelikle 1 adet kurbağcık (kimilerine göre ingiliz anahtarı) 1 adet 4 veya 5 alyen anahtar(markalara göre değişiyor)

Önce klimanızı soğutma modunda çalıştırıyorsunuz(kışın kompresör devreye girmezse ya test konumunda çalıştırın yada iç hava ısısını ölçen sensörü elinizle ısıtın) Klimanızın dış ünite çalışmaya başladığında önce ince borunun vana kapağını açarak ,alyen anahtarla vanayı saat yönünde çeşmeyi kapatır gibi kapatıyorsunuz. Kör tapa kapagınıda takıp mutlaka sıkıyorsunuz.Yaklaşık 1-2 dakika çalıştıktan sonra aynı kapatma işlemini kalın borunun oldugu vanayada uyguluyorsunuz.Gazın toplanıp tolanmadığından emin olmak isterseniz kalın vananın altındaki servis kör tapasını sökün,oradaki sibopa ince bir tornavida vs. ile basın gaz gelmiyorsa işlem tamam.(bu arada vakum yapabilir siboptan o normal.)

Köylü bak buda sana itafen yazılmıştır.Vana kapaklarını(onlar birer körtapadır.)mutlaka kurbağcıkla sıkıyoruz. Anadınmıııııııııı!!!

• 9köy ve mbirol ,
    cok tesekkurler cevaplariniz icin ancak bu kadar detayli anlatilabilirdi, cok bilgilendirici oldu cevaplariniz.

bu arada eve servis geldi ve dediginiz sekilde gazi klimanin icide toplayip cihazi soktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Yukarı, gene vakum mağduru arkadaşlar var.

arkadaşlar merhaba.. bende arçelik12062 inverter klimaaldım.. malum vakumlama yapılmadı.. bir arkadaş inverter klima olsaydı vakumlama da daha ısrarcı olurdum demiş inverter da vakum olayı ayrı bir öneme mi haiz.. klima şu anda düzgün çalışıyor arayıp ısrarcı olsam mı.. açıkçası ısrarcı olsam geldi
  • bende yeni baymak klima aldım banada vakum yapılmadı,şikayet vara mesaj attım geri döndüler pazartesi servis yeniden gelicekmiş,klima çok çalışmadı acaba vakumlama yaptırayımmı ne dersiniz ustalar..
  • valla ben şikayet vara yazdım hemen döndüler ,bugün gelip bakacaklar,
    ayrıca klima soğutmuyor zaten bir sıkıntı var belli

http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1651195/baymak-klima-montajinda-sinifta-kaldi/72t44
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

quote:

Orijinalden alıntı: enginkoto

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

arkadaşlar düz veya inverter fark etmeden hepsinin vakumlaması yapılması gerekiyor ama çoğu servis bu işten kaçmak için akla hayale gelmeyen sözlerle müşteriyi kandırıyorlar ,işin kötüsü sonradan vakum yapılsa bile sisteme bir miktar karışıyor ve bu işin geri dönüşü yok

ancak artık yapacak bir şey kalmadığı için sonradan bile olsa vakum yaptırmakta yarar var

başta vakum yapılmamışsa servisin tüm gazı boşaltıp tekrar doldurması gerekiyor bu konuya dikkat edin yoksa bir cihaz bağlayıp tamam yaptık derlerse inanmayın

işte bende servisin bu işi becermek istese de becerebilecklerinden emin değilim gelip sistemi daha da berbat edebilirler diye korkuyorum veya gıcıklığına malum burası türkiye ürünü bozup canımı daha da sıkarlar diye de bulaşmak istemiyorum ama beynimi kemirmiyor da değil...

her türlüsü olabilir ama bence yaptırsanız iyi olur hiç değilse sistemdeki hava alınır

içiniz rahat etmeyecekse önce bu iş nasıl yapılmalı onu iyice öğrenin sonrasında gelen servisi izleyin

önce gazı boşaltmaları gerekiyor (normalde bir tüpe almaları lazım ama çoğu servis bunda da üşeniyor direk atmosfere salıyor)

sonrasında yeni gaz gramajına dikkat edilerek yeniden doldurulmalı,vakumu da uygun şekilde yapılırsa bir derece faydası olur ama daha önce de dediğim gibi asla tam olarak temizlik bu saaten sonra olmaz

adamlar bu işten para kazanıyorlar ,evinin rızkını götürüyorlar ama bu üşengeçlik kazandıkları parayı haram ediyor,özellikle yaz aylarında çok sayıda klima satışı olduğu için adamlar ne kadar çok montaj yaparsak kardır diyorlar yani bizim için hiç bir anlamı olmayan 15-20 dakika onlar için çok önemli oluyor

ve bu sorun sadece ucuz markalarda değil hepsinde var ,defalarca uyarılıyorlar gerekirse ceza da alıyorlar ama yok bir türlü bu konu aşılamıyor,tabi birde bizim halkımızın büyük çoğunluğu vakum olayını bilmemesinden de kaynaklanıyor ,tahminim % 1 bu vakum olayını biliyor işte bu nedenle adamlar 100 kişiye klima taktılarsa sadece 1 kişide sorun çıkıyor onu da yeniden gaz basalım ,tekrar vakum yapalım gibi müşteri memnuniyeti ayağına idare ediyorlar

yardiminiz ve bilgilendirmeniz icin cok tesekkur ederim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dün servis geldi,klimanın kompresörünün bilmem neyi bozukmuş o yüzden çalışmıyormus,sıfır klimada bozuk parça çıktı bizim şansımıza..

neyse genç iki tane çocuk var usta diye göndermişler,dedimki kardeş vakumlama yapmamışsınız ,biri vakum ne abi? dedi diğeride sıfır klimaya vakum yapılmaz dedi,bende açtım forumu en baştaki sayfada bulunan diyalogları gösterdim,dansöz gibi kıvırtmaya başladı,
    bende kardeşim artık devir internet devri gir google a klima vakumlama yaz 50bin tane site çıkıyor dedim,artık milleti uyutmayın dedim,hiç birşey diyemedi..
    haaa vakum yaptırdınmı dersen hayır yaptırmadım çünkü gelen servisi hiç beğenmedim,bana güven veremediler,şimdi daha beter ederler diye istemedim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: enginkoto

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

quote:

Orijinalden alıntı: guvenxoca

dün servis geldi,klimanın kompresörünün bilmem neyi bozukmuş o yüzden çalışmıyormus,sıfır klimada bozuk parça çıktı bizim şansımıza..

neyse genç iki tane çocuk var usta diye göndermişler,dedimki kardeş vakumlama yapmamışsınız ,biri vakum ne abi? dedi diğeride sıfır klimaya vakum yapılmaz dedi,bende açtım forumu en baştaki sayfada bulunan diyalogları gösterdim,dansöz gibi kıvırtmaya başladı,
    bende kardeşim artık devir internet devri gir google a klima vakumlama yaz 50bin tane site çıkıyor dedim,artık milleti uyutmayın dedim,hiç birşey diyemedi..
    haaa vakum yaptırdınmı dersen hayır yaptırmadım çünkü gelen servisi hiç beğenmedim,bana güven veremediler,şimdi daha beter ederler diye istemedim...

İyisini yaptırmışsınız, bu konuları ilk baştan konuşup anlaşmak gerekiyor.
    O servis vakum yapsada ne yapcağını bilmediği için klima dahada beter olur.

paranla rezil olmak diye buna denir dunyanin parasini verip hizmet alamiyoruz valla hocam yaptir demis ama ben yaptirmiycam lanet olsun videolari izledim ben bu isi takibi beceremem zaten buzdolabi servısinin de bu isi becerebilecegini zannetmiyorum..annem 7 sene once arcelik klima takmisti o zamanda vakum yapmadilar iyi hatirlyorum sansimiz varsa o kadar kullaniriz artik tabi ki de hakkimi helal etmiycem ama bu onlarin cok da umrunda degil bence bana davfabrikadan vakumlu geldigini soyleyip disari bir miktar gaz saldilar o kadar bunu yapanlarin zaten is ahlaki da yoktur..
    saygilar

arkadaşlar ne zamandır foruma bakmıyorum bakınca girmeden duramıyor insan. bu arada bana özelden yazan arkadaşların hepsine şuan itibarıyla geçte olsa cevap yazdım özür dilerim herkezden. gerçekten zor yazıyorum ve vakit konusu beter ediyor insanı. profilimide o açıdan kapadım.

arkadaşlar normalde bu hafta memlekette olmam gerekiyordu ama gelin görünki ülkemiz şartlarında insanın hangi işi rast gider. kaldık yine bri bakim dedim foruma vakum konusu üste çıkmış.. kadlım diye ehtiyar kemal1414 hoca hemen dalga geçicek bu arada nasıl oldun abi inşaallah düzelmişsinizdir biraz daha.

uzatıyorum ne alaka diyeceksinizde millet olarak maalesef neyimiz doğruki. sağlık sorunlarımızda sistem düzeldi denir randevu bulamzsın.

kadın der kocam beni öldürcek korum aistiyorum. övünen devlet e öldürsün öyle veririz der

bizim hem ayranımzı yok hemde çifte fayton devam. ya öyleyse konuşmayın be kardeşim lahavle.

kocausta nerde şimdi derki ben vakum yapmayan klimacıyı odunla döverim. bende hep derimki kaşındaki adam kötüyse kaderini yaşarsın. bunun lamı cimi yok. herzaman söylerim kafanı sağa çevirsen o yapacağını yapar. neyini dövücen tüketici kanunları densede halktan yana uğraşamazsın kardeşim. hele birde çalışıyorsan kanser olursun arkadaşların örneğinde olduğu gibi. en kral malı alsan ne yazar. karşındaki adamın niyeti kötüyse.

yok yeni düzen müşteri memnuniyeti vs hepsi aldatmaca bunların. geçenlerde yargının başlarından birisi tv de dedi kulağının üstüne yatarak kara verip bilirkişi gerekmeyen işe bile bilirkişi tayin eden mahkeme üst düzey yöneticilerimiz olduktan sonra ne yapabilriz dedi...

aynen doğru bu ülkede yaşayacağını yaşarsın. taş çatlasa 3-5 sağlam firma varsa vardır. çünkü birçok firma hala karın tokluğuna elaman çalıştırır sonrada konuşur iş bulduğuna şükret der insanımıza. ''hinci kocausta bana der sen sermaye düşmanısın.. napim abi komonistlikten vazgeçemiyorum işte:)) şirketlerimiz desteklenmeli vs hatta der sen insanların hakkına bile göz dikiyorsun:))) haşa de hocam. sanada merhabalar olsun. ben sadece doğru neyse o olsun diyorum. zira bizim insanımızn marketten yoğurdu alıp yarısını yedikten sonra bozuk bu diye iade edenlerinide biliyorum ben kimseye haksızlık yok sermaye düşmanlığı yok Allah daha çok sermaye sahibi versin bu memlekete ihtiyacımız var küçük esnafımıza desteklesin. elamanının sigortasını bile çok düşük tutsun. her iş yapanın elini tutsun. ama en ufak bir çakallık sezdimide o adam assın hapse atıp beslemesin bile. tabi ben gene kötü olim sorun yok:))'' eski sağlık bakanının dediği gibi hem körsün hemde sana iş vermişiz ne konuşuyorsun dedi ya bir vatandaşa. yani işle maalesef böyle yürüyor. herkez çıkarına geldiği gibi konuşuyor.

am abiz bize layıkız. boşuna değil ya ayetmidir hadismidir insalar layık olduğu gibi yönetilir veya yaşar. maalesef kurunun yanında yaşta yanar böyle.

bu konuyu ben açtım ama kimse sanmasınki bu adam bişe biliyor hiçte bişe bilmiyorum hala popomu kapayamıyorum:)) konu keşke güzel haberlerle devam etse. böyle haberleri görünce insan fıttırıyor.
    yok işet kardeşim nasıl uğraşıcaksın kaç ay uğraşıcaksın affedin hatır için mok yeme huyumuzda var. sana akıl veren kişinin hatasını söylersen senden kötüsüde olmaz. maalesef sitemimiz bu durumda olduğu sürece hep böyle yazıp duracağız. aslıdna sitem var ama uygulayan olmadığı sürece ne yapabiliriz.

• arkadaşlar merhaba klima montajım yapıldı ama zar zor vakum yapmaya ikna ettim boru uzun olmadığı için 10 dakika gibi bi sürenin yeterli olacağını söyledi ve baktığımda basınc -1 değerindeydi bende bişey diyemedim ve en son vakum borusunu klimadan çıkardığında fıs diye 1 sn gaz çıktı bu işlem normal midir ? cevaplarsanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vlkyy -- 10 Mart 2013; 19:01:10 >
  • Değerli ustalar.
    Aldığım klima Toshiba RAS 13 SKVR modeli.
    5 dakika vakumlama yapıldı. 3m3/h vakum pompası ile 5 dakikanın yeteceği söylendi. Ustalarım sizce yeterli midir?

Toshiba'nın sitesinden şöyle bir bilgi buldum;

Operate the vacuum pump to begin evacuating.
    Perform evacuating for about 15 minutes if the
    piping length is 20 meters (15 minutes for 20
    meters) (assuming a pump capacity of 27 liters
    per minute).
    Confirm that the compound pressure gauge
    reading is –101 kPa (–76 cmHg).

Google çevirisi şöyle;

Tahliye başlamak için vakum pompası çalıştırın.
    Yaklaşık 15 dakika boyunca tahliye gerçekleştirin eğer
    boru uzunluğu 20 metre (20 için 15 dakika
    27 litre pompa kapasitesi varsayarak metre) (
    dakikada).
    Olduklarını teyit bileşik basınç ölçer
    okuma -101 kPa (-76 cmHg) 'dir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vlkyy

arkadaşlar merhaba klima montajım yapıldı ama zar zor vakum yapmaya ikna ettim boru uzun olmadığı için 10 dakika gibi bi sürenin yeterli olacağını söyledi ve baktığımda basınc -1 değerindeydi bende bişey diyemedim ve en son vakum borusunu klimadan çıkardığında fıs diye 1 sn gaz çıktı bu işlem normal midir ? cevaplarsanız sevinirim

bence olmuş korkmayın. o fıslamanın olması içind eazd olsa kalan vanaın çıkmasıymış böylesi çok daha mantıklı diyor ustaşar ama ne kadar doğrudur bilmiyorum zira o esnada gazı açar açmaz çok acelemi sökmeli hortumu. yoksa sadece bir vanayı açtıktan sonra diğerini açarken kontrollümü söküp fısltamalı ustalar açıklasınlar. ama senin vakum olmuş bence korkma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iron1

Değerli ustalar.
    Aldığım klima Toshiba RAS 13 SKVR modeli.
    5 dakika vakumlama yapıldı. 3m3/h vakum pompası ile 5 dakikanın yeteceği söylendi. Ustalarım sizce yeterli midir?

Toshiba'nın sitesinden şöyle bir bilgi buldum;

Operate the vacuum pump to begin evacuating.
    Perform evacuating for about 15 minutes if the
    piping length is 20 meters (15 minutes for 20
    meters) (assuming a pump capacity of 27 liters
    per minute).
    Confirm that the compound pressure gauge
    reading is –101 kPa (–76 cmHg).

Google çevirisi şöyle;

Tahliye başlamak için vakum pompası çalıştırın.
    Yaklaşık 15 dakika boyunca tahliye gerçekleştirin eğer
    boru uzunluğu 20 metre (20 için 15 dakika
    27 litre pompa kapasitesi varsayarak metre) (
    dakikada).
    Olduklarını teyit bileşik basınç ölçer
    okuma -101 kPa (-76 cmHg) 'dir.

birol usta diyorki borulardaki havayı en kötü pompa bile 1 dk da çeker. sonrası teferruattır emniyette kalmaktır diyor. 3mküp saalik pomap alt sevyemdir üst seviyemi onu bilmiyorum ama en kötüsde olsa emer korkama diyor aynı şeyi klimave kombi nickli bir arkadaş daha söylemişti daha önce. ama servisi aklamak için söylemiyorum servisi genede şikayet edin yazan belgeye göre yapmadı deyin. yanlız klimanıza dokundurtmayın. sorunda etmeyin. bende daikin vadrı 5m boruya kadar yanılmıyorsam 10-15 dk yeter yazıyordu yani 10 dk geçiyordu. sizin kliama 12lik diye korkmayın önemli olan metraj sizin metraj sanırım 5m geçmiyordur rahat olun bence.

• 5 m'yi geçmiyor. Şikayet ettim zaten. 3 m3'lük pompanın yeterli olacağı cevabı merkezden geldi. Güya araştırmışlar. Halbuki kendi sitelerinde bir belgede 8m3'lük pompayla en az 20 dk. vakumlama yapılması yazılıydı.
    Neyse ben Toshiba Global siteye de şikayette bulunmuştum. Durumu onlara da izah edeyim bakalım neler olacak.
  • http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-fiyati,449070.html

alarkonun şu klimasını alma niyetim vardı ancak vakum konusunu okuduktan sonra öncelikle bulunduğum ildeki

2 adet teknik servise mail attım klima montajı yaparken vakum yapıyor musunuz diye bakalım cevap gelecek mi

onlardan olumsuz cevap gelirse direk alarko müşteri hizmetlerini aramayı düşünüyorum oradan gelecek cevaba

göre ya klimayı alırım yada başka markalara yönelirim
  • Klima vakum cihazlarına baktım geçenlerde, 200 TL den başlıyor aşağı yukarı, olmadı diyorum alayım bir tane kendim araştırıp montajı yapayım :) bu işin sonu ona gidecek.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35mst

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-fiyati,449070.html

alarkonun şu klimasını alma niyetim vardı ancak vakum konusunu okuduktan sonra öncelikle bulunduğum ildeki

2 adet teknik servise mail attım klima montajı yaparken vakum yapıyor musunuz diye bakalım cevap gelecek mi

onlardan olumsuz cevap gelirse direk alarko müşteri hizmetlerini aramayı düşünüyorum oradan gelecek cevaba

göre ya klimayı alırım yada başka markalara yönelirim

Güya ben servisi de araştırmıştım. Ama maalesef. Ürünü satana kadar iyi, sattıktan sonra rezalet. Keşke panasonic alsaymışım diyorum şimdi.

• Selamlar herkese klima yaygın kullanıma 1980 senesinden sonra splıt modellerle yaygınlaştı bununla birlikte bir kaç taneyi geçmeyen ithalatcı firma varken bu gün bir dükkan açan çine gidip istedigi kadar klima getirip satmaya başladı.Kalitede günden güne düştü servis elamanları dogru dürüst egitilmeden montaja yönlendirildiler ve dolası ile şikayetler başladı bu arada yine birşeyler ögrenmiş olanlar forumlarda insanları aklını karıştırmaya akıl vermeye başladılar. klima vakumu yapılmazsa ne olur ne zaman gereklidir herkes birşeyler söylüyor . yeni montajda eger usta kendisine güveniyorsa işini iyi yapmışsa tembellik yapıb vakum yapmadan sistemi çalıştırır.zararı yoktur eger borulama 10 metre gibi uzun mesafe ise zaten vakum yapar hatta daha uzun mesafelerde azda olsa gaz verirler.vakum neden yapılır boru içerisideki havayı almak için birde yapılan montajın kacak testini yapmak için .Bazen cihazda meydana gelen kaçak neticesinde sistemde hiç gaz kalmaz bu durumda vakum yapmadan hiç bir klimacı sisteme gaz vermez .Evinize takılan bir klimayı iyi işini bilen bir eleman takıyorsa zaten vakum yapar ama vakum yapmadan çalıştırıp giderse oda şansına kalmış bir durum çünkü çalışmış bir klimayı vakum yapmak demek gazın boşaltılıp yeniden gaz şarjı yapılması demektir bunuda kimse yapmaz .zaten bu durumda yeni makina ile degiştirin deme hakkınız bile dogar bunuda türkiyede yapacak firmalar bellidir.iyi montaj yapılmış bir klimada 1o sene gaz eksilmesi olmaz.bilginize.

• quote:

Orijinalden alıntı: taneresin

Selamlar herkese klima yaygın kullanıma 1980 senesinden sonra splıt modellerle yaygınlaştı bununla birlikte bir kaç taneyi geçmeyen ithalatcı firma varken bu gün bir dükkan açan çine gidip istedigi kadar klima getirip satmaya başladı.Kalitede günden güne düştü servis elamanları dogru dürüst egitilmeden montaja yönlendirildiler ve dolası ile şikayetler başladı bu arada yine birşeyler ögrenmiş olanlar forumlarda insanları aklını karıştırmaya akıl vermeye başladılar. klima vakumu yapılmazsa ne olur ne zaman gereklidir herkes birşeyler söylüyor . yeni montajda eger usta kendisine güveniyorsa işini iyi yapmışsa tembellik yapıb vakum yapmadan sistemi çalıştırır.zararı yoktur eger borulama 10 metre gibi uzun mesafe ise zaten vakum yapar hatta daha uzun mesafelerde azda olsa gaz verirler.vakum neden yapılır boru içerisideki havayı almak için birde yapılan montajın kacak testini yapmak için .Bazen cihazda meydana gelen kaçak neticesinde sistemde hiç gaz kalmaz bu durumda vakum yapmadan hiç bir klimacı sisteme gaz vermez .Evinize takılan bir klimayı iyi işini bilen bir eleman takıyorsa zaten vakum yapar ama vakum yapmadan çalıştırıp giderse oda şansına kalmış bir durum çünkü çalışmış bir klimayı vakum yapmak demek gazın boşaltılıp yeniden gaz şarjı yapılması demektir bunuda kimse yapmaz .zaten bu durumda yeni makina ile degiştirin deme hakkınız bile dogar bunuda türkiyede yapacak firmalar bellidir.iyi montaj yapılmış bir klimada 1o sene gaz eksilmesi olmaz.bilginize.

Arkadaşım bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor.

zararı yoktur eger borulama 10 metre gibi uzun mesafe ise zaten vakum yapar

vakum neden yapılır boru içerisideki havayı almak için

Siz vakumun neden yapıldığını iyi yazmışsınız da,10 mt olmadıktan sonra olmasada olur nasıl oluyor.Boru yarım mt. bile olsa iç ünitenin içindeki hava ne olacak????İç ünitedeki boruların açılımındaki mesafe en az 10 mt.

Yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: taneresin

Selamlar herkese klima yaygın kullanıma 1980 senesinden sonra splıt modellerle yaygınlaştı bununla birlikte bir kaç taneyi geçmeyen ithalatcı firma varken bu gün bir dükkan açan çine gidip istedigi kadar klima getirip satmaya başladı.Kalitede günden güne düştü servis elamanları dogru dürüst egitilmeden montaja yönlendirildiler ve dolası ile şikayetler başladı bu arada yine birşeyler ögrenmiş olanlar forumlarda insanları aklını karıştırmaya akıl vermeye başladılar. klima vakumu yapılmazsa ne olur ne zaman gereklidir herkes birşeyler söylüyor . yeni montajda eger usta kendisine güveniyorsa işini iyi yapmışsa tembellik yapıb vakum yapmadan sistemi çalıştırır.zararı yoktur eger borulama 10 metre gibi uzun mesafe ise zaten vakum yapar hatta daha uzun mesafelerde azda olsa gaz verirler.vakum neden yapılır boru içerisideki havayı almak için birde yapılan montajın kacak testini yapmak için .Bazen cihazda meydana gelen kaçak neticesinde sistemde hiç gaz kalmaz bu durumda vakum yapmadan hiç bir klimacı sisteme gaz vermez .Evinize takılan bir klimayı iyi işini bilen bir eleman takıyorsa zaten vakum yapar ama vakum yapmadan çalıştırıp giderse oda şansına kalmış bir durum çünkü çalışmış bir klimayı vakum yapmak demek gazın boşaltılıp yeniden gaz şarjı yapılması demektir bunuda kimse yapmaz .zaten bu durumda yeni makina ile degiştirin deme hakkınız bile dogar bunuda türkiyede yapacak firmalar bellidir.iyi montaj yapılmış bir klimada 1o sene gaz eksilmesi olmaz.bilginize.

Arkadaşım bir dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor.

zararı yoktur eger borulama 10 metre gibi uzun mesafe ise zaten vakum yapar

vakum neden yapılır boru içerisideki havayı almak için

Siz vakumun neden yapıldığını iyi yazmışsınız da,10 mt olmadıktan sonra olmasada olur nasıl oluyor.Boru yarım mt. bile olsa iç ünitenin içindeki hava ne olacak????İç ünitedeki boruların açılımındaki mesafe en az 10 mt.

Yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen.

Selam bunu bana degil servis elamanlarına anlatın forumda yazanları okuyunca 10 montajdan 1 tanesinde bile vakum yapan yok iç ünitedeki hava biraz dış üniteden gaz verince havayı atar burada önemli olan rutubettr hava gazla dolaşır ama rutubet biryerleri tıkar benim demek istedigim adamda vakum yoksa en kötü ihtimalle böyle yapıyor .

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.