Şimdi Ara

KLİMA VAKUMU A DAN Z YE HERŞEY. (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
637
Cevap
22
Favori
76.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: baybars_

ilgili konuya yazdım ama konu vakumlamayla ilgili olduğu için buraya da yazayım istedim

LG deluxe klima aldımmontajdan önce vakum yapıp yapmayacağını özellikle sordum evet cevabını alınca rahatlamıştım.

montajın sonlarına doğru bir ara dışarı çıktmam gerekti geldiğimde klima devreye alınmış çalışıyordu.
    Vakum yapıp yapmadığını sorduğumda bu cihazlarda(inverter'i kasdediyor) vakuma gerek olmadığını içindeki azot keselerini patlatmanın yeterli olduğunu söylediğinde artık iş işten geçmişti.
    Lg merkeze durumu canlı chat de durumu anlattım. Servisin uygulamasının doğru olup olmadığını sordum. gelen cevap klima borusu 5-7 metre altındaysa işlemin yeterli olduğu şeklindeydi. bu cevaptan sonra peki boruda nem kalırsa ne olacak dedim.Canlı chat'teki kişi cevap veremedi ve detaylı bilgi için çağrı merkezini aramam gerektiğini yazdı.
    Oysa klima ile gelen kurulum kılavuzunda kurulum ayrıntılı olarak anlatılmış ve montaj aşamasında aşağıdaki adımlar ve nasıl yapılacağı detaylı olarak anlatılmış.
    azot basma(150 P.S.I.G)
    kaçak testi
    azotu boşaltma
    vakumlama(boru 10 metre altındaysa 30 gal/lt(0.11 m3/lt) lik vakum pompasıyla en az 10 dakika)
    (boru 10 metre üzerindeyse 30 gal/lt(0.1 m3/lt) lik vakum pompasıyla en az 15 dakika)
    sistemi çalıştırma(15-20 dk)
    servis valfinden(gaz tarafı) basınç kontrolü(örnek dış ortam sıcaklığı 35 derece iken basınç 120-135 P.S.I.G)
    basınç yüksekse sistemde fazla gaz var düşükse az gaz var şeklinde uyarıda eklenmiş)
    vakumlama yapılmamasının sistemede hava ve nem kalmasının sistem basıncını yükselteceği, soğutma -ısıtma performansını düşereceği soğutucu devrede donma tıkama yapabileceği,sistemde korozyona neden olabileceği açıkça belirtilmiş ama buna rağmen vakumlama yapılmadı ve azot kesesi patlatmanın vakumlamayla eşdeğer olacağına inanmam beklendi(Günahını almayayım belki montajı yapan kişi de böyle biliyor)

Neyse durumu maille bildirdim ve sistemin tamamen boşaltılmasını kurulumu düzgün olarak yapmalarını gazı da yenilemelerini istedim
    sistem çalıştığı için artık nem de herhangi bir yerde olabilir diye düşünüyorum.
    sanırım en sağlıklısı gazı boşaltmak sonra kaçak testi yapmak kompresor dahil olmak üzere sistemi vakumlamak sonra tekrar gaz basmak olacak.
    yarın da telefonla arayacağım
    LG merkezin tavrını merak ediyorum.Türkiye LG konuya duyarlı yaklaşmazsa Kore'ye kadar yolu var
    Tavsiyeniz ne olur sistemin vakumlama yapılmadan çalıştırılmasından sonra servisin ne yapması gerekir.

iade edin güzel kardeşim
    klimanın en azından dış ünitesini kompe değiştirtmek durumunuzda doğru diğer tarafada yazmışsınız zaten. karar doğru. ama iadae isteyin gidip kendiniz başka bir mağazadan hiç açılmamış kutu alıcam deyin zorluk çıkarın. bakalım başarabilecekmisiniz. başaramazsanız yeni gelen dış üniteye uzun süre vakum yaptırınki iç ünite evap borularına yapışabilecek pislikler çıksın.

kurulum içinse ısısandan servis isteyiniz olabiliyorsa. ne vukuat fima ya lg zamanında elektronikteki kavrakoğluna doğan grubuna vs madik attı şimdide ısısana madik atıyor. adam gibi ver ısısana komple servisi hatta satışıda. nebiçim iştir ya sen adama dist. veriyorsun birde kendin satıyorsun nasıl anlaşmaysa.

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

iade edin güzel kardeşim
    klimanın en azından dış ünitesini kompe değiştirtmek durumunuzda doğru diğer tarafada yazmışsınız zaten. karar doğru. ama iadae isteyin gidip kendiniz başka bir mağazadan hiç açılmamış kutu alıcam deyin zorluk çıkarın. bakalım başarabilecekmisiniz. başaramazsanız yeni gelen dış üniteye uzun süre vakum yaptırınki iç ünite evap borularına yapışabilecek pislikler çıksın.

kurulum içinse ısısandan servis isteyiniz olabiliyorsa. ne vukuat fima ya lg zamanında elektronikteki kavrakoğluna doğan grubuna vs madik attı şimdide ısısana madik atıyor. adam gibi ver ısısana komple servisi hatta satışıda. nebiçim iştir ya sen adama dist. veriyorsun birde kendin satıyorsun nasıl anlaşmaysa.

Maalesef ısısan'dan servis istemiyorum ıssısan benim aldığım modelin satış ve servisini yapmıyor

gelen cevap bu şeklide başka hiç bir açıklama yok
    ne yapacakları konusunda da fikrim yok

Sayın ...........

Yaşamış oldugunuz olumsuzluktan dolayı özür dileriz.

En kısa sürede tarafınıza servis hizmet vererek gerekli işlemi gerçekleştirecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: baybars_

quote:

iade edin güzel kardeşim

Maalesef ısısan'dan servis istemiyorum ıssısan benim aldığım modelin satış ve servisini yapmıyor

gelen cevap bu şeklide başka hiç bir açıklama yok
    ne yapacakları konusunda da fikrim yok

Sayın ...........

Yaşamış oldugunuz olumsuzluktan dolayı özür dileriz.

En kısa sürede tarafınıza servis hizmet vererek gerekli işlemi gerçekleştirecektir.

tuhaf bir durum zaten.

size gelen cevap bir delil niteliğindedir.

cevabınızda değişim istediğinizi çünkü vakum yapılmadan takılan klimanın ömrünün kısalacağı bilgisine herkezin rahatlıkla ulaşabileceğini yazınız. servis hatalarının sizi bağlamayacağını ana firmanın durumu kökten çözmesinin gerektiğini söyleyiniz durumuda fazla uzatmayın. kendi lehlerine değerlendireceklei yasal boşlukları çok iyi bulur böyle firmalar.

• biraz önce deneme amaçlı arçelik izmir osmangazi servisini aradıgımda aldıgım cevap boru uzunluguna gore min 15 max 30 dk vakumlama yapıyoruz mutlaka oldu.ürünleride servisi kadar iyi olsaydı keşke
  • quote:

Orijinalden alıntı: keeper35

biraz önce deneme amaçlı arçelik izmir osmangazi servisini aradıgımda aldıgım cevap boru uzunluguna gore min 15 max 30 dk vakumlama yapıyoruz mutlaka oldu.ürünleride servisi kadar iyi olsaydı keşke

Allah razı olsun onlardan ozaman
  • quote:

quote:

biraz önce deneme amaçlı arçelik izmir osmangazi servisini aradıgımda aldıgım cevap boru uzunluguna gore min 15 max 30 dk vakumlama yapıyoruz mutlaka oldu.ürünleride servisi kadar iyi olsaydı keşke

aslında durust olmak gerekirse arçelik servisinden beklemedigim bir cevaptı ustam bu

• quote:

quote:

quote:

aslında durust olmak gerekirse arçelik servisinden beklemedigim bir cevaptı ustam bu

• Bugün arçelik 125410 montajlandı eve. Ben evde değildim ve bizimkileri tembihledim vakum yaptırın mutlaka diye. Adamlar yapmamış zaten öyle bir ekipmanları da yokmuş yanlarında. Kendinden vakumlu bu klima demiş. Hikaye yazmış yani hıyar herif. Neyse eve geldim klima çalışmıyor. Power ışığı 7 kez plasma ışığı 6 kez yanıp sönüyor. Aradım hemen servisi. Fırçaladım bir güzel. Yarın hem vakum yapılacak hem de arıza tespiti. Neymiş efendim, başka bir yere yetişeceklermiş de bilmem ne..... Ağzını bozduracaklar zorla adamın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: noblelion

Bugün arçelik 125410 montajlandı eve. Ben evde değildim ve bizimkileri tembihledim vakum yaptırın mutlaka diye. Adamlar yapmamış zaten öyle bir ekipmanları da yokmuş yanlarında. Kendinden vakumlu bu klima demiş. Hikaye yazmış yani hıyar herif. Neyse eve geldim klima çalışmıyor. Power ışığı 7 kez plasma ışığı 6 kez yanıp sönüyor. Aradım hemen servisi. Fırçaladım bir güzel. Yarın hem vakum yapılacak hem de arıza tespiti. Neymiş efendim, başka bir yere yetişeceklermiş de bilmem ne..... Ağzını bozduracaklar zorla adamın

Bundan sonra yapılacak vakumlamanın hiçbir anlamı olmaz
    En iyisi "mal ayıplı hale gelmiş" olduğu için iade edip yeni birini istemek, veya tümden iade etmek.

• Neden ustacım? Ben konuya vakıf değilim pek. 5 dakika çalışmış yalnızca. Peki yarın vakum yaptırmamın ne gibi bir zararı olabilir???

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Bugün arçelik 125410 montajlandı eve. Ben evde değildim ve bizimkileri tembihledim vakum yaptırın mutlaka diye. Adamlar yapmamış zaten öyle bir ekipmanları da yokmuş yanlarında. Kendinden vakumlu bu klima demiş. Hikaye yazmış yani hıyar herif. Neyse eve geldim klima çalışmıyor. Power ışığı 7 kez plasma ışığı 6 kez yanıp sönüyor. Aradım hemen servisi. Fırçaladım bir güzel. Yarın hem vakum yapılacak hem de arıza tespiti. Neymiş efendim, başka bir yere yetişeceklermiş de bilmem ne..... Ağzını bozduracaklar zorla adamın

En iyisi "mal ayıplı hale gelmiş" olduğu için iade edip yeni birini istemek, veya tümden iade etmek.

Neden ustacım? Ben konuya vakıf değilim pek. 5 dakika çalışmış yalnızca. Peki yarın vakum yaptırmamın ne gibi bir zararı olabilir???

• airfel daylux marka 12lik bir klima aldım, aldıktan sonra telefonla servis yetkilisiyle vakum hakkında konuştum, servisine daikin bakıyor bu arada, aman vakumsuz cihaz teslim edemeyiz zaten yapılması şart dendi, ben internette okuyorum yapmayan çok yer varmış diye dedim o da daikinle ilgili değildir okuduklarınız, diğer markaların çoğu vakum yapmaz dedi.

Dün de servis geldi ve 20dak. kadar vakum yaptı, çok da güzel bir işçilikle montajı gerçekleştirdiler.
  • Koca usta. Yarın gelen ekibe bu gazı komple boşaltıp yeniden doldurun mu demeliyim? O kadar tesisattan işlemden sonra iade etmek kolay olur mu?

• quote:

quote:

quote:

Neden ustacım? Ben konuya vakıf değilim pek. 5 dakika çalışmış yalnızca. Peki yarın vakum yaptırmamın ne gibi bir zararı olabilir???

Zararı olmaz, ancak vakumdan beklenen yarar da yerine gelmez.
    Vakumlamadan amaç, iç ünite ve borulardaki havayı-nemi alıp dışarıya atmak ve bunların klimanın gazını bozmasını önlemektir.
    Kurulum sırasında bu işlem yapılmadı ve gaz "kirlendi", olay bitti yani.
    Bundan sonra aynı gaz kullanılacağına göre isterseniz 20 defa vakumlama yapın hiçbir anlam ifade etmez.

Aynı klima kullanılacaksa öncelikle içindeki gaz tamamen boşaltılacak, boş makinaya normalden daha uzun süreyle (en az 1 saat) vakumlama yapılacak, bundan sonra da tam gramajında YENİ GAZ basılacak.

Zaten montajda 15 dakikalık vakum işlemini yapmayan servis bu işleri hiçten yapamaz-yapmaz.
    Bence tek çözüm aleti iade etmek.

Haa, bu şekilde o klima çalışmaz mı?
    Çalışır, ama hiçbir zaman olması gereken kapasiteye ve verimliliğe ulaşamaz, ve beklenen ömürü de normalinden kısa olur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Zararı olmaz, ancak vakumdan beklenen yarar da yerine gelmez.
    Vakumlamadan amaç, iç ünite ve borulardaki havayı-nemi alıp dışarıya atmak ve bunların klimanın gazını bozmasını önlemektir.
    Kurulum sırasında bu işlem yapılmadı ve gaz "kirlendi", olay bitti yani.
    Bundan sonra aynı gaz kullanılacağına göre isterseniz 20 defa vakumlama yapın hiçbir anlam ifade etmez.

Aynı klima kullanılacaksa öncelikle içindeki gaz tamamen boşaltılacak, boş makinaya normalden daha uzun süreyle (en az 1 saat) vakumlama yapılacak, bundan sonra da tam gramajında YENİ GAZ basılacak.

Zaten montajda 15 dakikalık vakum işlemini yapmayan servis bu işleri hiçten yapamaz-yapmaz.
    Bence tek çözüm aleti iade etmek.

Haa, bu şekilde o klima çalışmaz mı?
    Çalışır, ama hiçbir zaman olması gereken kapasiteye ve verimliliğe ulaşamaz, ve beklenen ömürü de normalinden kısa olur.

Ustacım çok sağolasın. Bana yarın gelecek olanlar arıza servis elemanları. Yani farklı kişiler gelecek. Ben onlara sizin söylediklerinizi -kendi cümlelerimmiş gibi- aktaracağım. Moralim çok bozuldu. Eşimin de bozuldu. Ya bu gazı boşaltıp, vakumlayıp tekrar gaz basın ya da alın götürün diyeceğim. Belki de 5 dakikalık göstermelik vakumla kendimizi kandırıp hayata devam edeceğiz. Ustacım peki size son sorum şu: 5 dakika çalışmış olması ile 5 ay çalışmış olması gazı aynı oranda mı kirletir? Yani sineye çekilebilir mi o 5 dakika??

• Ama borulardaki ve iç ünitedeki hava ile ilgili olduğu için ha 5 dakika ha 5 ay aynı şey sanırım.

• Son sorunuzun cevabı pek hoş olmayabilir.
    Bu şekilde binlerce klima benzer şekilde işlem görmüştür. Tabii kullanıcı da işin tekniğini bilmediği için "bu klima böyle oluyormuş, bu kadar sürede de ölüyormuş" diye biliyor.
    Herşey teknisyenin bir 15 dakika daha uğraşmaması. Böylece de yaptığı birkaç saatlik montajın emeğini çöpe atmış oluyor.

Aynı şey (büyük ihtimalle) benim de başıma gelmişti.
    10 yıl kadar önce ilk klimamı aldığımda montaj sırasında işteydim, ve eşimin ifadesine göre "çok seri çalışıp yarım saatte montajı yapmışlar".
    Lastik takoz bile takılmamıştı, klima çalışırken tüm duvar zangırdıyordu.
    Servisi tekrar çağırıp takozları taktırdık, vakum işlemini sorduğumda "yapmıştık" dediler ama bence yalandı.

Bu klima yılda 10 ay kullanımla 8 sene çalıştı ve kompresörü bitti.
    Ben 10 sene çalışmasını bekliyordum.

Bahsettiğim klima R22 gazlıydı. Şimdiki R410 gazlılar bu konuda daha hassastırlar, yağları nemden daha çok etkilenir.

• quote:

Son sorunuzun cevabı pek hoş olmayabilir.
    Bu şekilde binlerce klima benzer şekilde işlem görmüştür. Tabii kullanıcı da işin tekniğini bilmediği için "bu klima böyle oluyormuş, bu kadar sürede de ölüyormuş" diye biliyor.
    Herşey teknisyenin bir 15 dakika daha uğraşmaması. Böylece de yaptığı birkaç saatlik montajın emeğini çöpe atmış oluyor.

10 yıl kadar önce ilk klimamı aldığımda montaj sırasında işteydim, ve eşimin ifadesine göre "çok seri çalışıp yarım saatte montajı yapmışlar".
    Servisi tekrar çağırıp takozları taktırdık, vakum işlemini sorduğumda "yapmıştık" dediler ama bence yalandı.

Bahsettiğim klima R22 gazlıydı. Şimdiki R410 gazlılar bu konuda daha hassastırlar, yağları nemden daha çok etkilenir.

Ustacım bugün servis geldi. Vakumu neden yapmadılar dedim. Günde 6-7 montaj yapıyoruz yetişmesi için es geçiyoruz dedi. Onun yerine sibobu tutup gaz verip havanın içeriden gaz ile çıkması işlemini yapıyorlarmış. Hikaye anlatmayın bana dedim. Sustu. Sonra vakum dışındaki asıl probleme gelelim. Kompresörü soğutan fan yani dış ünitenin büyük fanı çalışmıyor. O yüzden motor ısınıyor ve kendini arıza moduna alıyor. Açtılar dış üniteyi. Dedim ki ona tornavida değdi ben artık kabul etmiyorum o makineyi dedim. Tamam abi dedi. Ama yine de bi deneyelim dedi. Tamam dedim. Kurcaladı biraz ama çalışmadı. Birebir değişecek dış ünite. İnşallah yenisi de aynı olmaz. Yeni gelen sıfır gazla sıfır cihazı mutlaka vakumlatın abi diyor. (Arıza ekibi ve montaj ekibi ayrı kişiler) Sen merak etme rahat ol dedim. Ayıp ya. Tamam sen de evine yetişmek için acele ediyorsun ama böyle kıytırık iş mi olur?!

• quote:

quote:

Son sorunuzun cevabı pek hoş olmayabilir.

Ustacım bugün servis geldi. Vakumu neden yapmadılar dedim. Günde 6-7 montaj yapıyoruz yetişmesi için es geçiyoruz dedi. Onun yerine sibobu tutup gaz verip havanın içeriden gaz ile çıkması işlemini yapıyorlarmış. Hikaye anlatmayın bana dedim. Sustu. Sonra vakum dışındaki asıl probleme gelelim. Kompresörü soğutan fan yani dış ünitenin büyük fanı çalışmıyor. O yüzden motor ısınıyor ve kendini arıza moduna alıyor. Açtılar dış üniteyi. Dedim ki ona tornavida değdi ben artık kabul etmiyorum o makineyi dedim. Tamam abi dedi. Ama yine de bi deneyelim dedi. Tamam dedim. Kurcaladı biraz ama çalışmadı. Birebir değişecek dış ünite. İnşallah yenisi de aynı olmaz. Yeni gelen sıfır gazla sıfır cihazı mutlaka vakumlatın abi diyor. (Arıza ekibi ve montaj ekibi ayrı kişiler) Sen merak etme rahat ol dedim. Ayıp ya. Tamam sen de evine yetişmek için acele ediyorsun ama böyle kıytırık iş mi olur?!

Biraderim, hazır alet te sorunlu çıkmışken klimayı KOMPLE geri verip kutusu açılmamış yenisini isteyin, bu defa da başında bulunup nizami montaj yapılmasını sağlayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: emre_saganak34

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Havşalama yapılırken,eksik veya hata var bakalım bulabilecekmisiniz...?????Kıllatalım biraz!!

Havsa acmadan once rayba ile traslamadi! Arif olan anlar.

Emre senin gibi teknik bilgisi üst seviye olan arkadaştan kaçmaz zaten.Uzun süreden sonra seni gördük buralarda ,hoş geldin.

HOCAM NEREYİ HAVŞALAMALARI GEREKİYOR BORUNUN İÇ ÇAPINI MI ? YOKSA KESTİKLERİ KESİTİ RAYBALAYARAK OVAL HALE Mİ GETİRMELERİ GEREKİR DİYE BAHSEDİYORSUNUZ ??? VE BU İŞLEM NEYİ SAĞLIYOR HAVŞA AÇILAN KESİTİN YIRTILMASINI MI ÖNLÜYOR ???? AZ BİRAZ BİLİRİM BU İŞLERİ OKULDA GÖRDÜĞÜM KADARIYLA METAL İŞLERİ OKUDUM DA FAKAT BURADAKİ AVNTAJINI KAVRAMAYA ÇALIŞIYORUM... TEŞEKKÜRLER...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yarikan -- 30 Mayıs 2013; 19:38:25 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.