Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2127. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 21252126212721282129
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternetten aldığım cihazın mağazaya geliş tarihi tam 1 sene önce. Bu ürünün 1 senedir depoda durması pek mantıklı gelmedi. Acaba teşhir midir? Teşhir ise anlamanın yolu var mıdır? Kutusundan daha çıkmadı ürün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

İnternetten aldığım cihazın mağazaya geliş tarihi tam 1 sene önce. Bu ürünün 1 senedir depoda durması pek mantıklı gelmedi. Acaba teşhir midir? Teşhir ise anlamanın yolu var mıdır? Kutusundan daha çıkmadı ürün
    Merhaba.

Teşhir ürünü olunca paketlemede de sıkıntı olacaktır.

Şöyle ki,

Bayiler ve bayi elemanları fabrikadaki gibi sağlam ve düzgün paketleme yapamazlar.

Kutunun straforları eksik ise,ambalaj dağınık ise şüpheli yaklaşılabilir.

Bir de özellikle dış ünitenin kolisinde bulunan 2 adet beyaz bant vardır. Bu ısıl işlemle yapıştırılır. Bu bantların da olması gerekir.

Kutular açıldığında dış ve iç ünitenin korunması gereken ve hareketli olan parçalarında(iç ünite flabı gibi) kısımlarda genellikle mavi renkte bantlar bulunur. Bunlar parçalar oynamasın,hareket etmesin diye bulunur. Çoğu teşhir ürününde bunlar sökülür. Bu da bir fikir verebilir.

Bunun dışında iç ve dış üniteyi inceleyiniz,bir hasar,çizik,sararma vs. var mı?

Eğer ki bu durumlar yoksa teşhir ürünü olmadığına kanaat getirebiliriz. Çünkü bayilerin mağazaların hiçbiri ürünü özenle kutuya geri koymayacaktır.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam peki 30metrekare salon için 16.000 btu Mitsubishi Heavy inverter klima yeterli olacak mıdır? 4000-5000 TL seviyesinde daha iyisi bulunabilir mi 16 veya 18 btu? Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: capablanca12

Hocam peki 30metrekare salon için 16.000 btu Mitsubishi Heavy inverter klima yeterli olacak mıdır? 4000-5000 TL seviyesinde daha iyisi bulunabilir mi 16 veya 18 btu? Teşekkürler
    Merhaba hocam.

İzolasyon durumu nedir ? Gerçekten işe yarar,kayda değer bir yalıtım var mı ?

Ara kat mı çatı kat mı ?

Pencereler nasıl ? (Alüminyum veya PVC doğrama,veya ahşap,tek cam,çift cam,üç cam vs.)

Kapı var mı ?

Açık olan cepheler hangileri(önünde veya bitişiğinde bina bulunmayan vb.)

Bu sorulara istinaden cevaplarınıza göre yorum yapabiliriz.

Saygılarımla...
  • Merhaba 1,5 yıl önce kendi evimin salonuna 1,5 yıl önce sizin tavsiyenizle LG Dual Plus 18000 S3-M18KL2FA modelini almıştım çok memnun kaldım. Şimdi abimin salonu için hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz piyasadan uzak kaldım bu arada :) Abimin salonu güney cephe 20 m2 İstanbulda ikamet ediyolar yazın öğleden akşama kadar iki cepheden yoğun güneş alıyor. 12000 btu yeterli mi hocam? Eğer yeterliyse en fazla 3500 TL civarı fiyat/performans bir ürün arıyoruz. Şimdiden teşekkürler

izolasyon var ve fena olmadığını düşünüyorum. daire en üst katta, üzerimizde çatı var. pencereler çift cam pimapen. pencerelerden biri balkona bakıyor ve kalın balkon perdeleri bütün yaz boyunca kapalı oluyor. salonun kapısı dışında bahsettiğim bu balkona açılan sürgü kapı var. salonun balkon tarafının (perdeyle kapalı oluyor dediğim) cephesi kuzeydoğuya, diğer cephesi kuzeybatıya bakıyor.

teşekkürler ilgin için hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hulea

Merhaba 1,5 yıl önce kendi evimin salonuna 1,5 yıl önce sizin tavsiyenizle LG Dual Plus 18000 S3-M18KL2FA modelini almıştım çok memnun kaldım. Şimdi abimin salonu için hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz piyasadan uzak kaldım bu arada :) Abimin salonu güney cephe 20 m2 İstanbulda ikamet ediyolar yazın öğleden akşama kadar iki cepheden yoğun güneş alıyor. 12000 btu yeterli mi hocam? Eğer yeterliyse en fazla 3500 TL civarı fiyat/performans bir ürün arıyoruz. Şimdiden teşekkürler
    Merhaba.

Memnun kalmanıza çok sevindim,daim olmasını dilerim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

12000 Btu yeterlidir hocam.

Dual Plus ayarında bir cihaz isterseniz,bütçenizi biraz artırma imkanınız varsa Arçelik 12565 serisini tavsiye edebilirim.

Bütçeyi aşmayalım derseniz 12325 serisini de tavsiye edebilirim. 565 serinin 4 yöne salınım,Wi-Fi gibi ekstra özellikleri var.

Alternatif olarak bütçenize uygun olacak şekilde Demirdöküm A5 serisini tavsiye edebilirim.

Bir diğer alternatif olarak Airfel LTXN serisini tavsiye edebilirim.

Airfel ve Arçelik servis konusunda avantajlıdır,DD de dahil olmak üzere memnun edecek cihazlardır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: capablanca12

izolasyon var ve fena olmadığını düşünüyorum. daire en üst katta, üzerimizde çatı var. pencereler çift cam pimapen. pencerelerden biri balkona bakıyor ve kalın balkon perdeleri bütün yaz boyunca kapalı oluyor. salonun kapısı dışında bahsettiğim bu balkona açılan sürgü kapı var. salonun balkon tarafının (perdeyle kapalı oluyor dediğim) cephesi kuzeydoğuya, diğer cephesi kuzeybatıya bakıyor.

teşekkürler ilgin için hocam.
    Merhaba hocam.

Çatı kat olması sebebiyle şüpheli yaklaşmak gerekir. 4,5kW cihaz 15354 Btu. 16000 diyebiliriz dediğiniz gibi.

Alternatif olarak Demirdöküm A5 Performans 18000 Btu'ya bakmanızı tavsiye ederim. İçinize sinerse bu cihaz daha garantili olur. Aksi halde SRK45ZSP-S tercih edilirse perdelerin kapalı olması ve mümkün mertebe daha az aç kapa yaparak kullanmanız durumu tolere edebilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

York Monterosa serisi Midea üretimidir.

Sigma'nın IVNDMS serisiyle yakın tutulabilir. INVDMG serisi bir üst seridir.

York servisi çok yaygın da değil,çok az da değil. Bölgeye göre değişmekle birlikte orta karar bir durumda.

Ancak aradaki fiyat farkına rağmen 1. olarak INVDMG serisini öneririm.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    klima5505 hocam tavsiyen üzerine internetten 5.150 ₺ ye 6 taksit Sigma 18000 btu invdmg modelini aldım.Teşekkür ederim.İklimsa klimalar da montaj ücretlimi ;)) ve montaj iç dış ünite sırt sırta montaj yaptıracağım.Mesafe en fazla yarım metre .Gaz borusunun un uzunluğu minimum ne olmalı? Teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: sinan34

klima5505 hocam tavsiyen üzerine internetten 5.150 ₺ ye 6 taksit Sigma 18000 btu invdmg modelini aldım.Teşekkür ederim.İklimsa klimalar da montaj ücretlimi ;)) ve montaj iç dış ünite sırt sırta montaj yaptıracağım.Mesafe en fazla yarım metre .Gaz borusunun un uzunluğu minimum ne olmalı? Teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam. Hayırlı olsun. Montaj ücretsizdir.

Alt sınır yok aslında. Ancak boru kısaltılacaksa en az 1 metre olması avantajlı olacaktır.

Saygılarımla...
  • Beko klimalar hakkında genel yorumunuz nedir?
    25m2 salon için almayı düşünüyorum .

14500 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/31525-klimalar
    12000 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/51260-klimalar
    12000 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/31225-ekolojik-klimalar

Yukarıdaki modelleri hiç tanıyor musunuz? bu modellerde indirimli klima alma ihtimalim var ,değerlendirmeye değer mi ?
    teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redwyne -- 23 Mart 2020; 1:21:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: redwyne

Beko klimalar hakkında genel yorumunuz nedir?
    25m2 salon için almayı düşünüyorum .

14500 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/31525-klimalar
    12000 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/51260-klimalar
    12000 btu :https://www.beko.com.tr/ev-tipi-klima/31225-ekolojik-klimalar

Yukarıdaki modelleri hiç tanıyor musunuz? bu modellerde indirimli klima alma ihtimalim var ,değerlendirmeye değer mi ?
    teşekkürler
    Merhaba.

25m^2 alanınızın bulunduğu şartlar nedir ? ;

İzolasyon/yalıtım var mı ?

Çatı kat mı ara kat mı ?

Güney cephesi açık mı ? veya çok güneş alıyor mu?

25m^2 12000 Btu için tam karşılık sayılır.

Mekânın şartlarından dolayı ısı kayıp kazancı fazla ise 14500 Btu olan cihazı tercih etmek gerekebilir. Aksi halde 12000 Btu yeterli olacaktır.

31525-31225 aynı seridir.

51260 serisi ise bir üst seridir. 51265 ise 51260 ile aynı olup beyaz versiyonudur. Özellik bakımından aynıdır.

51260 serisinin görsel açıdan da ayrıcalığı vardır. 51265 de eşdeğerdir görsel olarak standarttır(renkli değildir).

61260 serisi ise tek kapasite olup Beko'nun en üst serisidir. Bu cihaz özeldir. Tek kapasitede üretilen cihazdır.

Listedeki ürünlere ek olarak bu modelde indirim imkanınız varsa,bütçeniz için uygunsa 61260 serisini tavsiye ederim 12000 Btu için.

Listede sıralama yapmamız gerekirse,

51260( = 51265)
    31225-31525(model aynı,kapasite farklı)

bu şekilde sıralayabiliriz.

65 kodlu cihazların 4 yöne salınım gibi ekstra özellikleri mevcuttur.

25 kodlu cihazlar ise daha sadedir. Aşağı-Yukarı 2 yönlü salınım mevcuttur,sağ-sol yönlendirme kanatları manueldir,elle sağa veya sola ayarlanır bırakılır.

Saygılarımla...

• quote:

Merhaba.

25m^2 alanınızın bulunduğu şartlar nedir ? ;

İzolasyon/yalıtım var mı ?

Çatı kat mı ara kat mı ?

Güney cephesi açık mı ? veya çok güneş alıyor mu?

25m^2 12000 Btu için tam karşılık sayılır.

Mekânın şartlarından dolayı ısı kayıp kazancı fazla ise 14500 Btu olan cihazı tercih etmek gerekebilir. Aksi halde 12000 Btu yeterli olacaktır.

31525-31225 aynı seridir.

51260 serisi ise bir üst seridir. 51265 ise 51260 ile aynı olup beyaz versiyonudur. Özellik bakımından aynıdır.

51260 serisinin görsel açıdan da ayrıcalığı vardır. 51265 de eşdeğerdir görsel olarak standarttır(renkli değildir).

61260 serisi ise tek kapasite olup Beko'nun en üst serisidir. Bu cihaz özeldir. Tek kapasitede üretilen cihazdır.

Listedeki ürünlere ek olarak bu modelde indirim imkanınız varsa,bütçeniz için uygunsa 61260 serisini tavsiye ederim 12000 Btu için.

Listede sıralama yapmamız gerekirse,

51260( = 51265)
    31225-31525(model aynı,kapasite farklı)

bu şekilde sıralayabiliriz.

65 kodlu cihazların 4 yöne salınım gibi ekstra özellikleri mevcuttur.

25 kodlu cihazlar ise daha sadedir. Aşağı-Yukarı 2 yönlü salınım mevcuttur,sağ-sol yönlendirme kanatları manueldir,elle sağa veya sola ayarlanır bırakılır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    salonum 1.kat , cephesi batı.yalıtımı var. çok güneş alan bir cephe değil. Çok teşekkürler yorumlar için.

• quote:

Orijinalden alıntı: redwyne

salonum 1.kat , cephesi batı.yalıtımı var. çok güneş alan bir cephe değil. Çok teşekkürler yorumlar için.

Alıntıları Göster
    Merhaba.

Rica ederim.

Bu durumda 12000 Btu yeterli olacaktır. 31225 serisinde karar kılarsanız indirimli haliyle kayda değer bir fiyat farkı yoksa 31525 serisini tavsiye ederim,bu cihaz da mekânınıza fazla gelmeyecektir.

Saygılarımla...
  • Merhaba hocam,
    Yeni bir eve taşınacağız ve inşaat firması klima altyapısını multi sisteme göre hazırlamış. Teknik bilgilerde sadece "Mitsubishi,Sigma,Arçelik,Midea,General,Fujitsu,Daikin" markalarını kullanabileceğimizi belirtmişler.

Ev güney-doğu cephede,8. kat, etrafı açıklık,odalardaki pencereler çift camlı, izolasyonlu yeni bina.

Oda özellikleri
    Salon: 32 m2 - köşe(güneydoğu) - 3 pencere(biri balkon)
    Y. Odası: 18 m2 tek cephe(güney) - tek pencere

Multi split olayına uzak olduğum için internette biraz bakındım ama çok farklı versiyonlar var.

Sizin marka/model,btu öneriniz ne olabilir. Firmanın belirttiği markalar dışında başka bir marka kullanamaz mıyız?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haserdinc

Merhaba hocam,
    Yeni bir eve taşınacağız ve inşaat firması klima altyapısını multi sisteme göre hazırlamış. Teknik bilgilerde sadece "Mitsubishi,Sigma,Arçelik,Midea,General,Fujitsu,Daikin" markalarını kullanabileceğimizi belirtmişler.

Ev güney-doğu cephede,8. kat, etrafı açıklık,odalardaki pencereler çift camlı, izolasyonlu yeni bina.

Oda özellikleri
    Salon: 32 m2 - köşe(güneydoğu) - 3 pencere(biri balkon)
    Y. Odası: 18 m2 tek cephe(güney) - tek pencere

Multi split olayına uzak olduğum için internette biraz bakındım ama çok farklı versiyonlar var.

Sizin marka/model,btu öneriniz ne olabilir. Firmanın belirttiği markalar dışında başka bir marka kullanamaz mıyız?

Teşekkürler.
    Merhaba hocam. Bu markalara birbirinden tamamen farklı. Buna göre bir marka kısıtlaması olamaz.

32m^2 alan için 18000 veya 21000,

18m^2 alan için 12000 btu klimalar uygun olacaktır.

18000-21000 için çekilen boru çapı önemlidir. Bunu karar verdiğiniz markanın keşif ekibini çağırarak kararlaştırabilirsiniz. Çünkü montaj öncesinde de keşif hizmeti almanız uygun olur. Montaj öncesi cihazların montajı hakkında ön çalışma yapılmış olur.

İç üniteler aynı anda çalıştırılacaksa dış ünitenin gücü,iç ünitelerin toplamıyla asgari olarak aynı olmalıdır.

Yani 18000+12000 btu cihaz seçilirse dış ünite de 27000-30000 Btu olmalıdır.

Aynı anda çalışma olmayacaksa dış ünite küçük seçilebilir. Misal,18000 Btu seçilebilir.

Bu yatırım maliyetini azaltır. Klimalar aynı anda çalışmayacaksa büyük dış ünite seçmeye gerek yoktur.

-Daikin için dış üniteyi R32 gazlı,iç üniteyi de asgari olarak Shira Eco serisinden tercih etmenizi tavsiye ederim.

Tegora,N serilerini tavsiye etmemekteyim,multi için de bu geçerli. Shira Plus serisi iç ünite tercih ederseniz akıllı göz(hareket sensörü) gibi ekstra özelliklere sahip olabilirsiniz. Emura tercih ederseniz görsel açıdan faydası olur.

-Mitsubishi Electric için

Asgari olarak Enviro serisi iç üniteleri almanızı tavsiye ederim. Görsel açıdan farklı olması için Krigamine "Zen" serisini tercih edebilirsiniz. Yine akıllı göz olan üst versiyon için Krigamine veya Legendera serilerini tercih edebilirsiniz.

-Mitsubishi Heavy için

Yine asgari olarak Premium serisi iç üniteleri tavsiye ederim. Akıllı göz özelliği vb. ekstra özellikler için Diamond serisini tavsiye edebilirim.

-Sigma için Plus serisi iç üniteler mevcuttur,tercih edilebilir.

-Midea için Blanc serisi iç üniteleri tavsiye edebilirim. Prime serisi yeni çıktı,multiye uyarlandı ise Prime serisi bir üst alternatif olarak düşünülebilir.

-Arçelik için Ekolojik serisi asgari tercih olacaktır. Sonrasında Prosmart serisini tercih edebilirsiniz. Görsel açıdan farklı olsun derseniz Prosmart Mirror serisi tercih edilebilir(siyah camlıdır)

-General ile Fujitsu aynıdır. Arçelik ile Beko gibi düşünülebilir. 12000 Btu için LMCA,18000 Btu için LFCA serileri tercih edilebilir.

Saygılarımla...

• Kolay gelsin.
    Adana'da Güney cephede (ara kat) bulunan yatak odası (~12 m^2) için 12.000 btu klima bakıyorum.
    Isıtma fonksiyonu çok kullanılmayacak. Adana sıcağında odayı soğutmak için kullanacağım daha çok.
    Dış ünitenin montajı mecburi olarak güney cepheye yapılacak çünkü başka uygun yer yok.

Airfel LTNX35 önerdiğinizi gördüm daha önce ancak dış ünite çok ses yapıyor diyorlar. Klima yatak odasında bulunacağı için iç ve dış ünite ses seviyesi mümkün olduğu kadar az olsun istiyoruz.

Orta ve orta-üst sınıf klima önerilerinizi bekliyoruz.
    Detaylı anlatım için çok teşekkürler hocam.

Son bir sorum daha olacak.

TOSHIBA markası çok yaygın olarak karşıma çıkıyor. Bu markayı tavsiye eder misiniz? Yorumunuz nedir?

tekrar teşekkür ederim.

Emeğinize sağlık.

İyi günler.
  • quote:

Merhaba hocam.

Çatı kat olması sebebiyle şüpheli yaklaşmak gerekir. 4,5kW cihaz 15354 Btu. 16000 diyebiliriz dediğiniz gibi.

Alternatif olarak Demirdöküm A5 Performans 18000 Btu'ya bakmanızı tavsiye ederim. İçinize sinerse bu cihaz daha garantili olur. Aksi halde SRK45ZSP-S tercih edilirse perdelerin kapalı olması ve mümkün mertebe daha az aç kapa yaparak kullanmanız durumu tolere edebilir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Abi selamlar,

Öncelikle, gerçekten çok teşekkür ederim. Bu klima konusunda çok kararsız kaldım niyeyse, çok yardımcı oluyorsun. Sanki Demirdöküm'de karar kıldım gibi. Fakat A5 serisi ile A5 performans serisi 1500 TL fiyat farkı olmasına rağmen özelliklerine baktığımızda kağıt üzerinde bu iki klima birbirine çok çok yakın. Arada 1500 TL fark ödemeye değer bir fark yoksa A5 alacağım. Son kez bi yardımcı olsan. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: cleverzeek

Kolay gelsin.
    Adana'da Güney cephede (ara kat) bulunan yatak odası (~12 m^2) için 12.000 btu klima bakıyorum.
    Isıtma fonksiyonu çok kullanılmayacak. Adana sıcağında odayı soğutmak için kullanacağım daha çok.
    Dış ünitenin montajı mecburi olarak güney cepheye yapılacak çünkü başka uygun yer yok.

Airfel LTNX35 önerdiğinizi gördüm daha önce ancak dış ünite çok ses yapıyor diyorlar. Klima yatak odasında bulunacağı için iç ve dış ünite ses seviyesi mümkün olduğu kadar az olsun istiyoruz.

Orta ve orta-üst sınıf klima önerilerinizi bekliyoruz.
    Merhaba. Binanızda izolasyon varsa 9000 btu yeterli olur. Aksi halde 12000 mantıklı olur.

Alternatif olarak Demirdöküm A5 serisini önerebilirim.

Orta sınıf olarak Sigma Plus INVDMG serisi alınabilir.

E.C.A Niobe serisi alınabilir.

Japon markalardan orta sınıf olarak

Daikin Shira Seasonal

Mitsubishi Electric Krigamine ZEN

Mitsubishi Electric Enviro

Mitsubishi Heavy Premium

Panasonic Etherea Z

Fujitsu/General KMTA

serilerini önerebilirim.

Üst sınıf için

Mitsubishi Electric Legendera

Mitsubishi Electric Krigamine

Daikin Shira Plus

Daikin Emura

Mitsubishi Heavy Diamond

Gree U-Crown

şeklinde örneklendirebiliriz.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 21252126212721282129
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.