Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir Kullanıcı, 9 Masaüstü Kullanıcı
42.323
Cevap
359
Favori
3.396.570
Tıklama
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  341 Mesaj
  25m2 oturma odası için , ısıtma için özellikle bir klima almam gerekiyor. ne tavsiye edersiniz ? bütçe 4-5 bin araliginda. Fiyat performans ürünleri en sevdiğim. Yaşadığım yer Antalya , o yüzden servis sıkıntısı olacağını sanmıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. 18000lik bir klimaya ihtiyacım var sanırım cunku 12binlik ısıtmıyor.
  edit soru : Samsung AR18RSFHCWKXSK AR5400 3900 küsür fiyatıyla neden tavsiye edilmiyor ? Arcelik ekolojik 18325 modeli iyi midir ? ya da lg nin uygun modelleri var ama hic bahsi geçmemiş. konunun uzmanı arkadaslardan neden lg samsung arcelik değil de sigma airlux gibi markalar oldugu sorusunun cevabını duymak isterim. Teşekkurler arkadaslar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultrAslanOzZzY -- 13 Şubat 2020; 9:56:17 >
  _____________________________
  ..::Act like summer ,walk like rain::..
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ultrAslanOzZzY

  25m2 oturma odası için , ısıtma için özellikle bir klima almam gerekiyor. ne tavsiye edersiniz ? bütçe 4-5 bin araliginda. Fiyat performans ürünleri en sevdiğim. Yaşadığım yer Antalya , o yüzden servis sıkıntısı olacağını sanmıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. 18000lik bir klimaya ihtiyacım var sanırım cunku 12binlik ısıtmıyor.
  edit soru : Samsung AR18RSFHCWKXSK AR5400 3900 küsür fiyatıyla neden tavsiye edilmiyor ? Arcelik ekolojik 18325 modeli iyi midir ? ya da lg nin uygun modelleri var ama hic bahsi geçmemiş. konunun uzmanı arkadaslardan neden lg samsung arcelik değil de sigma airlux gibi markalar oldugu sorusunun cevabını duymak isterim. Teşekkurler arkadaslar.
  Merhaba.

  1-Samsung'u tavsiyelerden uzak tutan en önemli etken alüminyum serpantin kullanıyor olmasıdır. Samsung bahsi geçtiğinde bu ifadeyi şahsım adına çoğunlukla kullanmaktayım. Bu konuyu,bu vesileyle biraz açalım ve ayrıntılı anlatalım,diğer merak eden forumdaşlarımızın da soru işaretlerini kaldıracağını düşünmekteyim.

  Buzdolabı,klima,chiller,VRV/VRF,Isı pompası vb. iklimlendirme ve soğutma ürünlerinde ısı transfer elemanı ve soğutucu akışkanı taşıyan boru tesisatlarında "bakır" eleman kullanılır.

  Yani iç ünitede bulunan petekler(evaporatör) boruları bakırdır. Yüzey alanını arttırıcı finler(dikey ince ince olan parçalar) alüminyumdur. Çok öncesinde bunlar da bakır idi.

  Bakır,alüminyumdan daha pahalı olan bir metaldir. Bu da sistem dizaynlarında ve üretimlerde maliyetin artmasına sebep olmaktadır. Maliyet bakımından bakır ve alüminyumun savaşı diğer sektörlerde de halen devam etmektedir. Nitekim evlerimize gelen elektriğin ulaştırıldığı elektrik şebekelerinde eskiden havai hatlarda(havadan geçen hatlarda) bile bakır iletken kullanılırken,uzun yıllardan günümüze kadar alüminyum iletken kullanılmaktadır. Hatta mahallemizi besleyen trafoların da içerisinde bulunan bakır sargı yerine alüminyum sargılı trafolar kullanılmaya başlanmıştır.

  Çünkü günümüzde bakır pahalı iken çok uzun zaman öncesinde tam aksine bakır ucuz,alüminyum pahalı imiş.

  Konuya dönecek olursam soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde kullanılan ana materyal bakırdır.

  Zamanla bakır olan yüzey alanını arttırıcı finler alüminyumdan imal edilmeye başlanmış,zamanla da tüm markalar bunu kabul etmiş ve standart hale gelmiştir.

  Nitekim günümüzdeki klima sistemlerinde de iç serpantin(evaporatör) ve dış serpantin(kondanser) ve dış ünite,iç ünite içerisindeki bağlantı boruları bakırdır. Finler ise alüminyumdur.

  Finlerin alüminyum olarak üretilmesi maliyeti azaltsa da başka bir sorunu ortaya çıkarıyor.

  "Galvanik Korozyon"

  Bakır ile alüminyum metalleri birleştirildiğinde(bakır kablo ile alüminyum kablo birbirine bağlandığında veya bakır boru üzerine alüminyum fin yerleştirildiğinde) galvanik korozyon meydana geliyor ve iki metal birbirini tabiri caizse yemeye başlıyor. Yani iki metal birbirini korozyona uğratıyor.

  Alüminyum finlerin bakır boruya oturduğu kısımda korozyon başlıyor.(Korozyon aşınma-paslanma sonucu metalin erimesi,delinmesi diyebiliriz).

  Bu birleşim noktasında pil etkisi oluşuyor. Yani bu iki farklı metalin birleşim noktasında korozyon sonucu akmış pil gibi bir akıntı oluşuyor.

  Bunu engellemek için ve diğer korozyonlara karşı da metali korumak için bakırın üzerini kaplamaya başladılar. Dış ünitede ve iç ünitede hem serpantin üzerindeki yoğuşma suyunun tutunmasını azaltan hem de korozyona karşı koruma sağlayan kaplama bulunmaktadır.

  Bu bakırın üzerinde bir tabaka oluşturduğu için alüminyumun oluşturabileceği galvanik korozyonu da engellemektedir.

  Bu sayede bakır borunun üzerine alüminyum fin kullanılabilmektedir. Korozyon dayanımı için bu finler de kaplanmaktadır.

  Bu yöntem ile (bakır boru+alüminyum fin) yıllarca klima sistemleri üretildi,satıldı,kullanıldı ve vakti gelince hurdaya ayrıldı.

  Bundan takriben 7-8 sene önce serpantinlere dokunmadılar ancak iç ünite ile dış ünite arasında kullanılan,montajda takılan ara tesisat borusunun maliyetini düşürmek adına onu bakır yerine alüminyum olarak kullanmaya başladılar.

  Evlerde kullandığımız boyutlardaki klimaların iç-dış ünite arası bağlantı boruları kaynaklı değil,havşalı ve rakorludur. Boruya havşa açılır ve rakor ile sabitlenir.

  Alüminyum havşa baskısına dayanamayıp çatladığı için bu kullanılan ara tesisat borusunun uçlarından 20-30cm'lik kısmı bakır,geriye kalan kısmı alüminyumdur. Galvanik korozyonu önlemek için bakır uçlar,alüminyum boruya özel yöntemler ile(soğuk pres vb.) birleştirilir ve bimetal boru elde edilir. 2 metalin birleşim yeri yekpare hale getirildiği için korozyon sıkıntısı olmaz ancak tek parça boru gibi sağlam değil.

  Çoğu marka bu boru setini kullanmaktadır. Kısa bir süre önce Arçelik havşa tipini değiştirip tam alüminyum(uçları dahil) boru seti kullanmaya başlamıştır. Alüminyum-bakır ekli borudan daha iyi,tam bakır borudan daha kötü olan orta yollu bir çözümdür. Bu sayede ara tesisat borusunda maliyeti kısmıştır.

  Samsung'u olumsuz izlenime maruz bırakan kısma şimdi değinebiliriz.

  Uzun zaman önce Samsung ve beraberinde birkaç marka(Arçelik,LG vb. markalar. Sharp'ın bazı modelleri) ,

  Dış ve iç ünitedeki serpantin borularını da bakır yerine alüminyum kullanmaya başlamıştı.

  Bu tamamen maliyeti azaltma amaçlıydı. Maliyet azalacak,satış fiyatları aynı kalacak ve kâr artacaktı.

  Ancak bu yine planlandığı gibi olmadı.

  İklimlendirme ve soğutma sistemlerinde en yaygın kullanılan soğutucu akışkanlardan biri R22 idi. R22 bir HCFC'dir. (Hidrokloroflorokarbon) Sonrasında R410A ve R32 kullanılmaya başlandı. Bunlar da HFC'dir. (Hidroflorokarbon).

  Bilhassa HCFC alüminyum ile reaksiyona girmektedir. HFC'nin de alüminyum ile HCFC kadar olmasa da reaksiyona girmesi söz konusudur.

  Alüminyum ile reaksiyona giren HCFC veya HFC,içerisinden geçtiği alüminyum boruyu tahrip etmektedir,aşındırmaktadır.

  Bu da içerisinden soğutucu akışkan geçen borunun kısa-orta-uzun vadede kaçak vermesine sebep olmaktadır. Reaksiyona girmeyen soğutucu akışkan tipinde bu risk yoktur.

  Bakır boruda ise HCFC ve/veya HFC için bu risk yoktur. Bu nedenle bakır borunun tahribata uğramamasından kaynaklı olarak ömrü daha uzundur.

  Gaz kaçağı şikayetleri sonucunda klimanın soğutmaması/ısıtmaması söz konusu olmaktadır ve kullanıcı servis çağırma gereği duymaktadır.

  Servis açısından bakarsak alüminyum borunun erime sıcaklığının düşük olmasından sebep,tamiratı çok zordur. Cihazın sahada tamir edilmesi(sökülmeden yerinde tamir edilmesi),kaçak olan kısmın kaynak ile kapatılması neredeyse imkansızdır. Buna ek olarak tahribat sonucu kaçak veren kısım zayıfladığı için kaynak ile kapatılsa bile,kaynak ile kapatılan kısma ne yakın yerden tekrar kaçak verebilmektedir.

  Bu serüven çok sürmemektedir ve en sonunda kaçınılmaz sonuç olarak kaçak veren serpantin,bakır yedek parça ile tamamen değiştirilmektedir.

  Bu iç aşınmadır. Buna ek olarak dış ortamda bulunan serpantin borularının maruz kaldığı sıcak-soğuk hava şartları,yağmur ve kar yağışı sonucu ıslak,kuru hava şartları. Asit yağmuru gibi aşındırıcı maddelerin teması,denize yakın olan mahallerde deniz tuzunun aşındırıcı etkisi vb. dış etkenler de alüminyum materyali aşındırmaktadır. Bu da bakıra göre sahip olunan dayanımı azaltmaktadır.

  İç ortamda bulunan iç ünite serpantin boruları da iç ortamda bulunması sayesinde güvende değildir.

  Çünkü iç ortam serpantinleri de formik korozyona maruz kalmaktadır.

  Formik Korozyon Nedir ? diye açıklamamız gerekirse,

  Formik Korozyon 3 unsurun varlığı ile meydana gelmektedir.

  Aşındırıcı madde,oksijen ve nem.

  Havada mutlaka ve mutlaka bulunan oksijen,nem ve geriye yine olmaması neredeyse imkansız olan aşındırıcı madde bu formik korozyona sebebiyet vermektedir.

  Bu formik korozyon sayesinde söz konusu metallerden oluşan boruların üzerinde çok küçük,nadiren de olsa gözle görülebilen aşınmalar,delinmeler ve kemirilmiş gibi görüntü veren girintiler meydana gelmektedir. Bu girintiler de basınca maruz kalan borunun girinti olan kısmında et kalınlığının azalmasına ve o kısımdan kaçak vermesine sebep olmaktadır.

  Formik Korozyona başlıca sebep olan ürünler Klor,Klorür içeren ürünlerdir.

  Evlerde kullandığımız aerosol spreyler(fısfıs ve/veya otomatik oda kokuları)
  Deterjanlar
  Çamaşır suları
  Yumuşatıcılar
  Tiner gibi inceltici ürünler(boya,tadilat esnasında bulunabilir).

  vb. ürünlerdir.

  Bunlar da iç ortamda bulunan serpantin boruları için aşındırıcı etkiye sahiptir.

  Önceki satırlarda bahsettiğim kaplamalar,bu aşındırıcı ürünlerin etkilerini tamamen engelleyemez,ancak azaltabilir.

  Buna ek olarak bakırın dayanımı daha fazladır ve periyodik bakımların gerçekleştirilmesi sonucu bakır metalinde korozyonun etkileri azaltılabilir ve bu maddeler uzaklaştırılabilir.

  Buna da ek olarak şunu söyleyebiliriz,bakır boruda bir kaçak olması halinde kaliteli bir kaynak işçiliği ile kaçak kapatılır ve sistem hizmetine devam edebilir. Ancak alüminyum materyalde bu mümkün değildir. Ayrıyetten bakır sahada tamir edilebilir bir yapıya sahiptir.

  Bu nedenle bakır materyal kullanımı maliyeti arttırıyor gibi görünse de aksine azaltmaktadır. Çünkü alüminyumdan gelen şikayet sonucu yine bakır ile değişim sonucunda sorun çözülebilmektedir.

  Nitekim bunu fark eden markalar(LG,Arçelik,Sharp vb.) tekrar bakır boru kullanımına geri dönmüştür.(Ara tesisat borusu Arçelik'te vb. markalarda yine alüminyumdur ancak iç ve dış ünite serpantin boruları bakırdır). Bu sayede müşteri memnuniyeti artmıştır.

  Ancak Samsung hala alüminyum kullanımına devam etmektedir ve buna paralel olarak şikayetler de belirsiz vadelerde gelmektedir.

  Bu nedenle Samsung klima konusunda olumsuz bir izlenime,nama sahiptir.

  ---

  Arçelik 18325 serisini tavsiye edebilirim,memnun edecektir. Eski Arçelik izlenimine sahip olduğunu düşünmemekteyim. LG ise artık Arçelik tarafından üretilmektedir. Arada bir fark veya avantaj yoktur. Fiyatı daha uygun ise avantaj sayılabilir. Ancak onun dışında LG veya Arçelik,ikisi birdir. Bu nedenle servisi yaygın olan taraf,Arçelik'in adı daha çok geçmektedir.

  Sigma,Airfel gibi markaları çoğunlukla tavsiye etmemizin nedeni esasen uygun görülen bütçenin bu cihazların fiyatlarına göre olmasından kaynaklanmaktadır. Fiyatına göre memnun edecek iyi cihazlardır. Eşdeğer sayılabilecek modelleri kıyasladığımızda Arçelik daha pahalıya gelebilmektedir. Bu nedenle Sigma,Airfel vb. modellerin popülasyonu daha fazla çıkmaktadır. Yine de alternatif olarak Arçelik vb. modelleri,bütçe biraz daha yukarıda ise biraz daha arttırabilirseniz diye bir istisna ekleyerek japon diye tabir ettiğimiz markaların modellerini vb. tavsiye edebilmekteyiz.

  Saygılarımla...
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  341 Mesaj
  Emeğinize sağlık hocam, Teşekkür ederim değerli bilgiler için aydınlatıcı oldu ben ikna oldum.

  Son olarak öğrendiğim kadarıyla Demirdöküm A5 ve A5 performans arasında nasıl farklar vardır, 25 M2 oda için 12lik iyi bir klima mi ? yoksa 18lik orta sınıf klima mi onerirsiniz?

  Demirdöküm Glee markaymis. Glee hakkındaki görüşlerinizi de merak etmekteyim açıkçası. Demirdöküm a5in seer ve scop değerleri acayip yüksek. dikkatimi çekti açıkçası o kadar iyi mi bu klima ? yoksa şişirilmiş mi ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  ..::Act like summer ,walk like rain::..
 • Onbaşı
  31 Mesaj

  Demirdöküm ün değerleri Ilıman iklim için olduğu için çok yüksek.Ortalama iklim değerleri diğer markalardaki değerler  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  ultrAslanOzZzY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ultrAslanOzZzY

  Emeğinize sağlık hocam, Teşekkür ederim değerli bilgiler için aydınlatıcı oldu ben ikna oldum.

  Son olarak öğrendiğim kadarıyla Demirdöküm A5 ve A5 performans arasında nasıl farklar vardır, 25 M2 oda için 12lik iyi bir klima mi ? yoksa 18lik orta sınıf klima mi onerirsiniz?

  Demirdöküm Glee markaymis. Glee hakkındaki görüşlerinizi de merak etmekteyim açıkçası. Demirdöküm a5in seer ve scop değerleri acayip yüksek. dikkatimi çekti açıkçası o kadar iyi mi bu klima ? yoksa şişirilmiş mi ?
  Ben teşekkür ederim hocam. Faydalı olabildi isem ne mutlu bana.

  Demirdöküm A5 Performans, A5 ile aynı kapasitede kıyaslandığında A5 Performans'ın kompresörü daha güçlüdür. Ayrıca ısı transfer elemanı olan serpantini daha büyüktür(A5 Performans'ta iki sıralıdır). Bu da cihazın verim ve performansını bilhassa uç sıcaklıklarda(çok soğuk ve çok sıcak) yüksek tutmasını sağlamaktadır.

  25m^2 alan ara kat ise 12000 Btu yeterli olur. Ancak ara kat olmasına karşın güney cepheye açık,cam alanı fazla ve izolasyon durumu iyi değil ise risk almayıp 18000 Btu tercih etmek daha uygun olur. Bu nedenle 18000 güvenli tarafta kalmanızı sağlayacaktır.

  Gree markası,rakibi olan Midea ve Haier markaları gibi klima üreticisi olan markalardan biridir. Birçok firma da bu markalara klima ürettirmektedir. Misal,Bosch ve Airfel klimalar da Airfel üretimidir. Bu bağlamda bu bütçe sınırlarında tavsiye edebileceğim cihazlardan biridir. DD cihazların SEER ve SCOP değerleri Sn. Erkanaskar'ın dediği gibi ılıman iklim değerleridir. Yani akdeniz ve ege bölgesinde geçerli olan değerlerdir. Diğer türlü Marmara vb. bölgelerde ortalama iklim tipindeki verilere itibar etmek gerekir. Bu durumda 5,1 SCOP değeri 4,0 olarak karşımıza çıkacaktır. Şişirilmiş diyemeyiz ancak her bölgeye hitap etmiyor diyebiliriz.

  Saygılarımla...
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  341 Mesaj

  hocam çok aydınlatıcı konuşuyorsunuz sagolun var olun , bu gree'nin viola ve lomosu içinde dd nin performans arasındaki farkının aynından söz etmek mümkün değil mi ? hele birde amber var ki o neden o kdr fiyatı farklı ? estetik iç unite görüntüsünden dolayı mı acaba ?

  edit: Antalya da oturuyorum klima alanım 24 M2 ve kuzey doğu cephe , ona göre durum degerlendirmesi yaparsak bana son olarak ne önerirsiniz ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultrAslanOzZzY -- 15 Şubat 2020; 0:50:54 >
  |
  |
  klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  ..::Act like summer ,walk like rain::..
 • Onbaşı
  31 Mesaj
  Hocam benim de sorum şu olacak şimdi bu seer scop değerleri yazıuor her klimada ama kafamda yine de soru işareti kalıyor ortalama iklim değerinde mi hepsi

  Ortalama iklim değeri bütün klimalar için aynı mı falan diye

  Daha matematiksel bir değer var mıdır karşılaştırabileceğimiz

  Soğutmada çekilen güç 1 kw falan yazıyor mesela onun gibi bir değer var mı kafamda 3 4 tane klima var 12.000 btu ama karşılaştırmasını yapamadım tam teşekkürler şimdiden.
  (Dd a5 performans 12 btu da seer değeri 8.5 scop 4.4 yani o fiyata çok iyi değerler değil mi hocam özellikle de seer değeri eşdeğer denilen klimalarda bile seer 7.0 ı geçmiyordu)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkanaskar -- 15 Şubat 2020; 2:45:11 >
 • Yarbay
  3018 Mesaj
  Demirdöküm a5 12000 btu kullanıyorum.kış boyunca deneyimimi yazayım..

  Odam güney cephe ,dısda montalama yok kara sıva.2 pencere var 18 m2 kocaelinde ikamet ediyorum.binanın her tarafı açık..aile apartmanı diyeyim..

  Genel itibarıyla kıs boyunca 23 derecede çalıştırıyorum çocuklar o oda da yatıyor gece 20 21 e cekiyorum..

  Geçenki kar yağısında defrosa girdi oda çok uzun süre olmadan tekrar devreye girdi.

  Bu arada hep tek kademede çalıştırıyorum..

  Beşki alacak arkadaşlara faydası olur.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ultrAslanOzZzY

  hocam çok aydınlatıcı konuşuyorsunuz sagolun var olun , bu gree'nin viola ve lomosu içinde dd nin performans arasındaki farkının aynından söz etmek mümkün değil mi ? hele birde amber var ki o neden o kdr fiyatı farklı ? estetik iç unite görüntüsünden dolayı mı acaba ?

  edit: Antalya da oturuyorum klima alanım 24 M2 ve kuzey doğu cephe , ona göre durum degerlendirmesi yaparsak bana son olarak ne önerirsiniz ?

  Alıntıları Göster
  Sizler de sağolun hocam. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

  Doğrudur. Gree Viola bir alt sınıftır. DD A5 gibidir. Lomo ise bir üst sınıftır. DD A5 Performans gibidir. Amber serisinin tasarım olarak farkı mevcut. Estetik dolayısı ile fiyat farkı mevcuttur.

  A5 Performans düşünürseniz tavsiye edebilirim. Alternatif olarak Sigma Plus tavsiye edebilirim.

  Gree çatısı altında Lomo alınabilir.

  Memnun kalacağınızı düşündüğüm cihazlardır. Antalya'da servis konusunda sorun yaşamayacağınız için servis kısmına girmiyorum.

  Arçelik düşünürseniz,aklınızda varsa 565 kodlu serileri öncelikli,olmaz ise 325 kodlu serileri tavsiye edebilirim.

  Saygılarımla...
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: erkanaskar

  Hocam benim de sorum şu olacak şimdi bu seer scop değerleri yazıuor her klimada ama kafamda yine de soru işareti kalıyor ortalama iklim değerinde mi hepsi

  Ortalama iklim değeri bütün klimalar için aynı mı falan diye

  Daha matematiksel bir değer var mıdır karşılaştırabileceğimiz

  Soğutmada çekilen güç 1 kw falan yazıyor mesela onun gibi bir değer var mı kafamda 3 4 tane klima var 12.000 btu ama karşılaştırmasını yapamadım tam teşekkürler şimdiden.
  (Dd a5 performans 12 btu da seer değeri 8.5 scop 4.4 yani o fiyata çok iyi değerler değil mi hocam özellikle de seer değeri eşdeğer denilen klimalarda bile seer 7.0 ı geçmiyordu)
  Merhaba hocam.

  SEER değeri tek bir veri üzerinden elde ediliyor. Ancak Avrupa test koşulları ile diğer bölgelerdeki test koşulları farklılık gösterebiliyor. Üst model olmadığı halde 20 SEER değerine sahip cihazları bile görmek mümkün. Çünkü test koşulları değişiklik gösteriyor.

  Bu nedenle SCOP değerine daha önem vermenin uygun olduğunu söyleyebilirim. SCOP değeri de 3 kriter üzerinden hesaplanır.

  -Sıcak iklim

  -Ortalama iklim

  -Soğuk iklim

  Sıcak iklim,Ege ve Akdeniz bölgesi , özellikle kıyı kesimlerinde cihazın vereceği performansı gösterir diyebiliriz.

  Ortalama iklimin de Marmara vb. benzer kışı yaşayan bölgeleri temsil ettiğini söyleyebiliriz ülkemiz açısından.

  Soğuk iklim de geriye kalan,kışın sert geçtiği bölgeleri ilgilendiriyor ki zaten genellikle o bölgelerde klima,ısınma aracı olarak kullanılmıyor.

  Bu bağlamda cihazların enerji etiketlerini indirerek(neredeyse her marka web sitesinde ilgili ürünün sayfasında bu etiketi indirilebilir bağlantı olarak paylaşmaktadır) incelemenizi ve kıyaslamanızı tavsiye ederim.

  Örnektir :  Etiketin alt kısımdaki Türkiye haritasının iklim bölgesine göre işaretlenmiş kısmını görebilirsiniz. Kırmızı/Pembe kısımlar Sıcak,Yeşil Orta,Mavi Soğuk iklim bölgelerini göstermektedir.

  SEER ve SCOP değerleri hesaplanırken iklim tipinde verdiği ısı transfer kapasitesinden esinlenilir. Bütün bileşenleri tek bir ünitede barındıran Paket tip(Rooftop) cihazlarda iç ünite fan motorunun ürettiği ısı soğutmada çıkarılır,ısıtmada eklenir ve bu şekilde verimlilik değeri elde edilir. Konumuzla alakası olmasa da bu bilgiden şunu anlayabiliriz,iç-dış hava şartları ile birlikte test koşullarının nem durumu vb. etkenler de dikkate alınır. Çünkü bu unsurlar da performansı etkiler.

  Kıyas yaparken aynı kapasitede cihazı aynı iklim tipindeki verimlilik değerine göre kıyaslamanızı tavsiye ederim.

  Soğutmada çekilen güç çoğunlukla nominal kapasitede çektiği gücü gösterir. Cihazın ısıl gücü(Btu/3412) / çektiği güç = EER veya COP değerini verirdi. Bu tam yükte elde edilen salt veridir. Diğer nem vb. koşullar dikkate alınmaz. SEER ve SCOP sezonsal test koşullarının ortaya çıkma sebeplerinden biri budur. Kısmi yükteki verimleri de hesaba katarak daha gerçekçi verimlilik değerleri elde edilmiştir.

  Saygılarımla...
  |
  |
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ByÇINAR

  Demirdöküm a5 12000 btu kullanıyorum.kış boyunca deneyimimi yazayım..

  Odam güney cephe ,dısda montalama yok kara sıva.2 pencere var 18 m2 kocaelinde ikamet ediyorum.binanın her tarafı açık..aile apartmanı diyeyim..

  Genel itibarıyla kıs boyunca 23 derecede çalıştırıyorum çocuklar o oda da yatıyor gece 20 21 e cekiyorum..

  Geçenki kar yağısında defrosa girdi oda çok uzun süre olmadan tekrar devreye girdi.

  Bu arada hep tek kademede çalıştırıyorum..

  Beşki alacak arkadaşlara faydası olur.
  Merhaba. İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu izlenimlerinizden yola çıkarak genel anlamda memnun kaldığınızı söylemeniz mümkün müdür ?

  Saygılarımla...
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  341 Mesaj

  Ben çok teşekkür ederim, tüm sorulara içtenlikle cevap verdiğiniz için hocam. Zaten hepsi gree altyapısı kullandığı icjn gree de karar kıldım. 18000lik lomo için 5bin TL fiyat aldım. (normal satış fiyatı 5800tl). Ucrown biraz pahalı , diğeri de biraz giriş seviyesi kalacağını düşündüğümden. Bir de zaten gree'nin servisini yapan kişi tanıdık çıktı. serviste problem yaşayacağımı zannetmiyorum. Kullandıktan sonra degerlendirmemi yapar başka alacak arkadaşlara fikir katkısı yapmış olurum. İyi akşamlar  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  ..::Act like summer ,walk like rain::..
 • Yarbay
  3018 Mesaj

  Evet..ilk etapda hatırlarsınız sizinlede özelden mesajlastık,inventerin çalışma prensibini tam çözemediğimden sizinde anlatımınızla benim sorun zannettiğim durumun cihazın özelliği old anladım.

  Memnuniyet konusuna gelirsek eğer.Benim alt katımda kşracı var ve ufo yakıyor bu sekil olmasına rağmen ben üşüdüğümü 23 dereceye ayarlamama rağmen hissetmedim.

  Daha öncede yazdım tam kullandığım ay 160 170 lira faturaya etkisi oldu.

  Biraz sesli çalıştığını söyleyenler vardı fakat ben 1. Kademede çalıştırıyorum bana aşırı bir ses gelmiyor.Açıkcası diğer klimalarlada karşılaştırma şansım olmadı.

  Benim işimi görüyor rahatlıkla.Ayda bir iki filitresi var çıkartıp temizliyorum..

  Kapat aç yapmıyorum uzun süre dısarda olacaksam 18 e cekiyorum ve flap ağzını sürekli aşağıda tutuyorum.Kocaeli için 1.5 ay kış kaldı diyelim sonrası bahara giriş.Elektrik sarfiyat olsun kullanımı olsun biz memnunuz.

  Tek sorunumuz oda klimaya bağlı rutubet sorunu bu bu klimada olsa başka klimada olsa olacaktı.Artık 2 3 günde bir 10 15dk havalandırıyoruz içerisini..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Onbaşı
  36 Mesaj
  Arkadaslar merhaba. Bende klimamla ilgili izlenimlerimi paylasmak istiyorum.

  20m2 altkat ustkat bos yalitim mantolama olmayan iki adet aliminyum doğramalı çiftcamli pencereli kuzey cephedeki oda icin sigma12invdmg plus klima almistim.  Klimayı sabah acip aksam kapat seklinde ortalama 7 saat kullandim. 37 gunluk fatura 250tl oldu.  Performansa gelince. Kesinlikle yetersiz kaldi. Eger bu sekilde kullanim yapacaksaniz vede sartlariniz ağır ise enaz 18lik veyahut metrekareyi ikiye çarparak kapasite secmek gerekiyor.

  Ekim kasim aylarinda bu ortamda yeterliydi ama kış gelince kendini zor ısıtıyor klima. Saatte bir defrosta giriyor soğuk ve yağışlı gunlerde. Eğer soğuk ortamı hizli ısıtmak isterseniz kesinlikle durkalk olayina takilmadan buyuk secmelisiniz. Yoksa kısın ortasında pisman olursunuz  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  3 Mesaj
  Merhaba klima5505, yardımcı olursanız sevinirim :

  Mersin'de 53m2 salonum için ısıtma ağırlıklı klima alacağım.yalıtım çok iyi, bina doğal gaz kombili ve ara kattayım. . mevcutta 10 yıllık auer marka on off 24,000 btu klima sesli de olsa yarım saat içinde ısıtıyor. soğuk havalarda (+3/4) derecelerde zorlanıyor.

  İki yıl önce MEelectric keşfe geldi. MSZ-deluxe 18,000 in yeterli geleceğini teyit etti. ancak klima borularım eski sisteme göreymiş, kalınmış, klima verimini düşürme ihtimali varmış. ince boru çektirmemin sağlıklı olacağını söylediler. işin doğrus kır dök boya badana ağır geldi ve vazgeçtim. dış ünite ile iç ünite arasında yaklaşık 12-13 m mesafe var.

  şimdi soğuk havalar da gelince değiştireyim moduna girdim, aşağıdakilerden hangilerini tavsiye edersiniz, ya da 5,000/5,500 TL aralığında ne önerir siniz?

  Altus 24020 (arçelik/LG ile aynı değerleri var ve fiyatı 4,300 TL, cazip geldi)

  Hitachi rak50ppa (18,000) (ME 18.000 yeter denince gözümü 18,000liklere diktim)

  demirdöküm

  generel electric 18,000  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan1313 -- 16 Şubat 2020; 17:42:39 >
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ultrAslanOzZzY

  Ben çok teşekkür ederim, tüm sorulara içtenlikle cevap verdiğiniz için hocam. Zaten hepsi gree altyapısı kullandığı icjn gree de karar kıldım. 18000lik lomo için 5bin TL fiyat aldım. (normal satış fiyatı 5800tl). Ucrown biraz pahalı , diğeri de biraz giriş seviyesi kalacağını düşündüğümden. Bir de zaten gree'nin servisini yapan kişi tanıdık çıktı. serviste problem yaşayacağımı zannetmiyorum. Kullandıktan sonra degerlendirmemi yapar başka alacak arkadaşlara fikir katkısı yapmış olurum. İyi akşamlar

  Alıntıları Göster
  Rica ederim hocam. Sağolun varolun.

  Hayırlı olsun. Memnun kalmanızı dilerim. Servisin tanıdığınız biri çıkması güzel bir ayrıntı. İleride sıkıntı olursa muhattap bulmanız daha kolay olacaktır.

  İzlenimlerinizi merakla bekliyor olacağım.

  Saygılarımla...
  |
  |
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ByÇINAR

  Evet..ilk etapda hatırlarsınız sizinlede özelden mesajlastık,inventerin çalışma prensibini tam çözemediğimden sizinde anlatımınızla benim sorun zannettiğim durumun cihazın özelliği old anladım.

  Memnuniyet konusuna gelirsek eğer.Benim alt katımda kşracı var ve ufo yakıyor bu sekil olmasına rağmen ben üşüdüğümü 23 dereceye ayarlamama rağmen hissetmedim.

  Daha öncede yazdım tam kullandığım ay 160 170 lira faturaya etkisi oldu.

  Biraz sesli çalıştığını söyleyenler vardı fakat ben 1. Kademede çalıştırıyorum bana aşırı bir ses gelmiyor.Açıkcası diğer klimalarlada karşılaştırma şansım olmadı.

  Benim işimi görüyor rahatlıkla.Ayda bir iki filitresi var çıkartıp temizliyorum..

  Kapat aç yapmıyorum uzun süre dısarda olacaksam 18 e cekiyorum ve flap ağzını sürekli aşağıda tutuyorum.Kocaeli için 1.5 ay kış kaldı diyelim sonrası bahara giriş.Elektrik sarfiyat olsun kullanımı olsun biz memnunuz.

  Tek sorunumuz oda klimaya bağlı rutubet sorunu bu bu klimada olsa başka klimada olsa olacaktı.Artık 2 3 günde bir 10 15dk havalandırıyoruz içerisini..

  Alıntıları Göster
  Merhaba. Memnun kalmanıza çok sevindim. Daim olmasını dilerim.

  İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla...
  |
  |
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  5541 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: adnan1313

  Merhaba klima5505, yardımcı olursanız sevinirim :

  Mersin'de 53m2 salonum için ısıtma ağırlıklı klima alacağım.yalıtım çok iyi, bina doğal gaz kombili ve ara kattayım. . mevcutta 10 yıllık auer marka on off 24,000 btu klima sesli de olsa yarım saat içinde ısıtıyor. soğuk havalarda (+3/4) derecelerde zorlanıyor.

  İki yıl önce MEelectric keşfe geldi. MSZ-deluxe 18,000 in yeterli geleceğini teyit etti. ancak klima borularım eski sisteme göreymiş, kalınmış, klima verimini düşürme ihtimali varmış. ince boru çektirmemin sağlıklı olacağını söylediler. işin doğrus kır dök boya badana ağır geldi ve vazgeçtim. dış ünite ile iç ünite arasında yaklaşık 12-13 m mesafe var.

  şimdi soğuk havalar da gelince değiştireyim moduna girdim, aşağıdakilerden hangilerini tavsiye edersiniz, ya da 5,000/5,500 TL aralığında ne önerir siniz?

  Altus 24020 (arçelik/LG ile aynı değerleri var ve fiyatı 4,300 TL, cazip geldi)

  Hitachi rak50ppa (18,000) (ME 18.000 yeter denince gözümü 18,000liklere diktim)

  demirdöküm

  generel electric 18,000
  Merhaba Adnan1313

  Keşif yapan ekip tabiki daha doğru ve etkili kapasite seçimini yapmıştır.

  Ancak benim tavsiyem Mitsubishi düşünürseniz Deluxe serisinin(GF) 71'lik olan modelini tercih etmenizdir.

  Mevcut klimanın boru çapının 3/8(9,52) ve 5/8(15,88)mm olduğunu varsayarak söylüyorum. Deluxe serisinin 71 kodlu olanı boru çapı açısından uygundur.

  Mevcut klimanızın boru çapı 1/4 5/8 ise bu sefer bu 24000 Btu cihaz da olmaz.

  Ayrıyetten servisin söylediği de doğrudur. Yani boru çapları farklı olduğunda sistemde verim düşüşü gerçekleşebilir. Buna ek olarak diğer 18000 Btu cihazların da boru çapları aynıdır. Başka marka 18000'lik olsa yine sorun çıkacaktır.

  Zaten Mitsubishi Electric'teki Deluxe serisinin de 18000 Btu dedikleri modeli 6,1kW'tır. Yani 20800 Btu'dur. 21000 dersek 24000 ile arasında pek bir fark olmayacaktır.

  Bu vaziyetten yola çıkarak boruyu değiştirmek istemiyorsanız 24000 Btu bir cihaz tavsiye ederim. Burada da seçenekler daralıyor. Çünkü çoğu 24000 cihazın boru çapı 18000'lik ile aynı. 1/4 ve 1/2 boru çapına sahip.

  Ayrıyetten boru değişmese bile eski klimanızın R22 olduğunu varsayarak söylüyorum ki borunun temizlenmesi gerekecektir. Eski klimadan kalan kompresör yağı borularda bir miktar bulunur. Bunun yeni sistemin yağı ile karışmaması gerekir ve borunun temizlenmesi gerekir.(Boru sökülmeden azot,saf aseton vb. maddeler basılarak temizlik yapılmalıdır).

  Özetlemem gerekirse ;

  Yeni alacağınız klimada performans bakımından sorun yaşamamanız için yine 24000 Btu tercih etmeniz boru çapının uyması için gerekli olacaktır. Her 24000 btu cihazın boru çapı da aynı olmadığı için buna dikkat ederek seçmek gerekecektir.

  Hitachi'yi tavsiye edebilirim ancak distribütörü çok sağlıklı değil. Bölgenizde servis ağı yaygın ise tercih edilebilir.

  Hitachi olmaz ise alternatif olarak Demirdöküm'ü tavsiye edebilirim. A5 Performans serisi daha verimlidir. Bütçenizi aşacak olursa A5 serisi de tercih edilebilir. General Electric'te ise Prime+ serisi DD A5 ayarındadır. Yeni Future serisi bir üst sınıftır ancak fiyatı daha yüksek mertebelerdedir. Future serisi de DD A5 Performans seviyesinde bir cihazdır.

  Görüşlerinize göre alternatifler sunabilirim.

  Saygılarımla...
  |
  |
  _____________________________
 • Onbaşı
  22 Mesaj
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  399 Mesaj
  Merhaba 26m2 en üst kat salon için klima almayı düşünüyorum. Isıtma ve soğutma için kullanılacak. Sigma 18000 ınvdms ve Dd A5 Performans arasında kaldım. Tavsiye edermisiniz. Başka öneriniz var mı? Bütçe max 5000  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
HızlıCevap
Reklamlar
son dakika
Mobilya Takımları
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.