Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2064. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Burak** , Burak** Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 14 Misafir - 15 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.240
Cevap
703
Favori
4.431.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
18. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 20622063206420652066
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klima5505

Doğrudur. Örneğin soğutmada 26 derecede çalıştırmak yerine 27 derece ayarda çalıştırdığınızda tüketim daha da azalacaktır. Yani fan hızından ziyade sıcaklık ayarı tüketimi değiştirir.

Prizin enerjisini kontrol ederek aç-kapa şeklinde yapılan kullanım cihaza zarar verebilir. Buna alternatif olarak Cosa Klima Kiti'ni araştırmanızı tavsiye ederim. Wi-Fi aracılığı ile klimanızın kumandasını taklit ederek kontrol sağlar.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Airfel LTXN25U modelini aldık. Oda yaklaşık 10-13 m2 arasında çok fazla bir şekilde soğutuyor. İlk gün odadaki nem fazla olduğu için dry modunda çalıştırıp camları kapadım. Bugünde fan ayarı yüksek soğuk modda denedim. Bu 2 modda memnun edici. Sleep modu da fan sesini bir tık daha düşürüyor. Daha iyileri daha iyi bütçelere illaki vardır ama bu marka ve model benim şuan fazlasıyla işimi görüyor. Sıcak modunu da kışın deneyeceğiz artık. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gondorun Vekilharcı

Hocam a5 18 likmi baymak elegant plus mu hangisi daha iyidir her açıdan
    Merhaba hocam. DD A5 18'lik kesinlikle her açıdan daha iyidir. Gree vs AUX üretim cihazları kıyaslamış oluruz ve Gree'nin üretim kalitesi,performansı vb. özellikleri AUX'a göre daha iyidir.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

Airfel LTXN25U modelini aldık. Oda yaklaşık 10-13 m2 arasında çok fazla bir şekilde soğutuyor. İlk gün odadaki nem fazla olduğu için dry modunda çalıştırıp camları kapadım. Bugünde fan ayarı yüksek soğuk modda denedim. Bu 2 modda memnun edici. Sleep modu da fan sesini bir tık daha düşürüyor. Daha iyileri daha iyi bütçelere illaki vardır ama bu marka ve model benim şuan fazlasıyla işimi görüyor. Sıcak modunu da kışın deneyeceğiz artık. Teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Merhaba. Hayırlı olsun. İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı dilerim. Kış gelince de izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla...

• Arkadaşlar merhaba annemler için sadece ısıtma amaçlı klima tavsiyesi istiyorum, annem MS hastası ve yatalak, ablamda Şizofreni hastası, baba 65 yaş üstü eskisi kadar yapamıyor her şeyi

Artık soba ile onları uğraştırmak istemiyorum, bulundukları yerde doğalgazda yok,

Çift katlı binada oturuyorlar çok iyi bir ısı yalıtımı yok ve oturdukları oda 17 metrekare, tavan yüksekliği ise 2.70 metre , iki adet cam var, iki adet kapı var balkon ve salona çıkıyor,

Amacımız sadece oturdukları odanın iyi ısınması annem yürüyemediği için bacakları çok üşüyor kışın hareket kısıtlılığından dolayı

Bilgisi olanlardan anlayanlardan tavsiye bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam dd a5 18 lik kurulumuna gelcekler vakumlama diye birşey varmış bunu yapmaları şart mı ücretsiz mi ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gondorun Vekilharcı

Hocam dd a5 18 lik kurulumuna gelcekler vakumlama diye birşey varmış bunu yapmaları şart mı ücretsiz mi ?
    Merhaba hocam. Vakum işlemi iç ünite serpantin boruları ile ara tesisat borusundaki(dış ünite içerisinde gaz var) havanın alınması işlemidir. Zorunlu,montaj prodesürüne dahil,ücretsiz ancak çoğu servisin uğraşmayıp atladığı bir işlemdir.

Mutlaka yapılması gerekir. Servisten "vakum pompası kullanarak vakum yapmasını isteyiniz". Yeni cihaza vakum gerekmez vb. bahaneler uydurabilirler,hiçbirini kabul etmeyip mutlaka yaptırınız.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Arkadaşlar merhaba annemler için sadece ısıtma amaçlı klima tavsiyesi istiyorum, annem MS hastası ve yatalak, ablamda Şizofreni hastası, baba 65 yaş üstü eskisi kadar yapamıyor her şeyi

Artık soba ile onları uğraştırmak istemiyorum, bulundukları yerde doğalgazda yok,

Çift katlı binada oturuyorlar çok iyi bir ısı yalıtımı yok ve oturdukları oda 17 metrekare, tavan yüksekliği ise 2.70 metre , iki adet cam var, iki adet kapı var balkon ve salona çıkıyor,

Amacımız sadece oturdukları odanın iyi ısınması annem yürüyemediği için bacakları çok üşüyor kışın hareket kısıtlılığından dolayı

Bilgisi olanlardan anlayanlardan tavsiye bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
    Merhaba.

Geçmiş olsun,şifalar ve kolaylıklar diliyorum.

Isıtmada sorun yaşamayacağınız cihazları örneklendirebiliriz. Fiyatına göre de bir sıralama yapılabilir.

İzolasyon durumunu da gözeterek 12000 Btu tercih etmeniz uygun olur.

Mitsubishi Heavy Industries ZSX-W Diamond serisi (sonu W kodlu olan seri daha yenidir,mümkünse onu tercih ediniz. ZSX-S de tercih edilebilir).

Daikin Shira Plus serisi

Panasonic 2018-2019 Z Etherea serisi

Mitsubishi Heavy Industries ZS-W Premium serisi (aynı durum bu seri için de geçerli).

Fujitsu LMCA serisi

Mitsubishi Electric AP Enviro serisi

Sigma Plus INVDMG serisi - Demirdöküm A5 Performans serisi

Bu cihazları araştırıp listenin başından başlayarak bütçenize,bölgenizdeki servis durumuna göre kıyaslayarak tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. Listedeki cihazlar memnun kalacağınız örneklerdir.

Saygılarımla...

• Merhaba ;
    Sizce önümüzdeki günlerde klima fiyatlarında düşme mevcut olur mu.

@klima5505
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cihan

Merhaba ;
    Sizce önümüzdeki günlerde klima fiyatlarında düşme mevcut olur mu.

@klima5505
    Merhaba.

Yazın bitimine doğru kampanya dahilinde fiyat düşüşü gerçekleşebilir. Mevcut kampanyalar biterse tekrar fiyat düşüşü ihtimali zayıftır.

Saygılarımla...
  • merhaba konu alakasız olacak biraz ama yeni form açamadım
    arçelik marka 48 binlik klima var 2.el aldım montaj yaptırdım gazı v.s herşeyi tamamlandı servis gitti 1 saat sonra klima çalışıyor ama sogutmuyor servis geldi gaz tamamladı çalıştırdı 1 saat sonra fanlar çalışıyor ama soğuk üflemiyor kompresörün olduğu yerin alt kısmına elimi tuttuğumda sıcak olmuş oluyor biraz dinlendikten sonra tekrar açıp kapatıyorum tekrar 30 dk çalışıyor sonra aynı kompresör duruyor fanlar çalışıyor dolayısıyla soğutma olmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: yimsa14

merhaba konu alakasız olacak biraz ama yeni form açamadım
    arçelik marka 48 binlik klima var 2.el aldım montaj yaptırdım gazı v.s herşeyi tamamlandı servis gitti 1 saat sonra klima çalışıyor ama sogutmuyor servis geldi gaz tamamladı çalıştırdı 1 saat sonra fanlar çalışıyor ama soğuk üflemiyor kompresörün olduğu yerin alt kısmına elimi tuttuğumda sıcak olmuş oluyor biraz dinlendikten sonra tekrar açıp kapatıyorum tekrar 30 dk çalışıyor sonra aynı kompresör duruyor fanlar çalışıyor dolayısıyla soğutma olmuyor
    Merhaba. Klimanızın modeli nedir ? 2. el olduğu için bunu bilmemiz gerekir. R22 gazlı olan model mi yoksa R410A gazlı mı ? Bunun için modelini öğrenmeliyiz. Buna ek olarak R410A ise gaz eklemesi,tamamlama gibi bir durum mümkün değil.

Dış ünite fanları çalıştığı halde kompresör durmuş mu oluyor ?

Saygılarımla...

• arçelik ama model no yazmıyor r22 gazlıolan model fanlar çalışıyor ama kompresör 30dk çalışıyor duruyor
  • quote:

arçelik ama model no yazmıyor r22 gazlıolan model fanlar çalışıyor ama kompresör 30dk çalışıyor duruyor
    R22 olduğu için gaz eklenebilir ancak kaçak varsa bu çözüm olmaz,kaçak tespit edilip kapatılmalıdır.

Görünüşe göre kompresör termik açıyor.

Bunun ölçü aleti ile tespit edilmesi gerekir.

Yani kompresöre gelen enerji mi kesiliyor ? Yoksa kompresör termiği mi atıyor ? Elinizi kompresörün altına koyduğunuzda ısındığını hissettiğinize göre kompresörde aşırı ısınma meydana geliyor. Bu da kompresörün termik açmasına sebep olabilir.

Yapılabilecek en iyi şey mümkünse sistem basınçları ve kompresörün çektiği akımın izlenmesidir. Buna göre yorum yapılabilir.

Bu bilgiler ışığında yorumlarsak malesef kullanıcının yapabileceği bir şey yoktur.

Saygılarımla...

• takan servis hiç bakmadan dediği şu motor gitmiş değişmesi gerek anlam veremedim motor arızalı olsa hiç çalışmaz
  • quote:

takan servis hiç bakmadan dediği şu motor gitmiş değişmesi gerek anlam veremedim motor arızalı olsa hiç çalışmaz
    Kompresör çalıştığı halde arızalı olabilir. Tamamen bozuk olmasa da sıkıntılı çalışıyor olabilir ki,yapmış olduğu ısınma ve olaya bakılırsa termik açtırması bunu gösteriyor. Kompresörün termik açtığı ve aşırı ısındığı tespit edilirse sargı uçları sökülüp omaj ölçümü yapılmalıdır. Bu işlem termik soğuduktan sonra yapılmalıdır. Eğer ki 3 sargının omaj değeri birbirinden çok farklı veya gereğinden düşük ise bu durumda kompresörün motor kısmında,elektriksel kısmında bir izolasyon hatası olduğu ve bu durumda aşırı akım çekme durumu gerçekleştiği anlaşılır. Bunun sonucunda da kompresör aşırı ısınır. Yani çalıştığı halde arızalı olabilir.

Dediğim gibi yapılabilecek en iyi işlem soğutucu akışkan basınçları izlenmeli,pens ampermetre ile kompresörün çekmiş olduğu akım görülmeli. Mümkünse 3 fazdan da çekilen akım takip edilmeli. Kompresör sıcaklığı ölçülmelidir. Bununla birlikte termik mi atıyor yoksa ünite kartı mı kompresöre gelen elektriği kesiyor bu görülmelidir. Yani klimanın çalışıp kompresörü durdurana kadarki kısmı canlı olarak takip edilmelidir. Sonrasında ölçüm aşamasına geçilmelidir. Bu aşamada da arızalı kısım belli olacaktır.

Saygılarımla...

• cevabınız için çok teşekkürler ...
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim

• Rica ederim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

Tayin için hakkınızda hayırlısı olsun. Allah bağışlasın.

1-Mitsubishi dediğimiz zaman iki marka var. Mitsubishi Electric-Mitsubishi Heavy Industries . Zamanında sağolsun İklimsa M.Heavy'in hep alt modellerini getirdiği için bu marka kalitesiz algısına sahip oldu.

Modeline göre iki markanın cihazı da kalitelidir.

Klimaları kullanacağınız alanlar kaç m2 ? Ayrıca hazır tesisat olduğu için boru çaplarının da uyumlu olması gerekir. Son kararınızı verip almadan önce düşündüğünüz markadan keşif hizmeti alarak boru çaplarını belirlemenizi tavsiye ederim.

Toshiba'nın kampanyası sizin kullanımınız için uygun olmaz. Toshiba'daki kampanyanın espirisi şudur,dış ünite iç ünitelerin toplam kapasitelerinden düşük kapasitede seçilmiştir.

İki iç ünite aynı anda çalışmayacaksa bu kampanya dahilindeki kombinasyon seçilebilir. Ancak siz evi iklimlendirmek istediğiniz için iç ünitelerin eşzamanlı çalışması gerekir.

Bu durumda Toshiba'nın kampanyası uygun olmaz. Dış ünite iç ünitelerin toplam kapasitesinden küçük olduğu için iki iç üniteyi aynı anda açtığınızda dış ünite yetersiz kalır,iç ünitelerin kapasiteleri düşer,verim alamazsınız.

Bu nedenle multi sistem olacaksa dış ünite kapasitelerinin eşit olduğu bir kombinasyon yapılmalıdır. Bu da kampanya dışında fiyatlandırılacaktır.

Mitsubishi için bütçeniz yeterli ise tavsiye edebilirim. Mitsubishi Electric'te Krigamine serisini tavsiye edebilirim. Daha uygun alternatif olarak Enviro serisini tavsiye ederim.

Mitsubishi Heavy'de ise yeni ithalat olan W kodlu olan ürünler tavsiyemdir. Diamond dediğiniz seri bu markada bulunmaktadır. Bütçeniz yeterli ise Diamond ZSX-W serisini tavsiye ederim. Bu markada daha uygun alternatif ise ZS-W Premium serisi olabilir.

Marka alternatifi olarak Daikin Shira Plus serisini tercih edebilirsiniz.

Fujitsu düşünürseniz 12000 btu olan için LMCA,18000 btu olan için LFCA serilerini tavsiye edebilirim.

Düzenleme : İnternetten almak daha karlı olacaktır ancak güvenilir sitelerden almak uygun olur. Ancak bu örnek markalar bayilerde bulunabilir durumdalar.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam günaydın me den keşif için geldiler ve enviro işini görür dediler onbin lira fiyata biri msz veya muz AP 25VG ve 35VG olmak üzere enviro fiyatı verdiler aynı btularda legendera ya ise 19bin fiyat verdiler ve envirodan asla şikayetçi olmazsın dediler fikrinizi alabilir miyim mümkünse 9 bin büyük fark bir de tek dış üniteye yanında Msz AP 15 vf, 25Vg, 35Vg için 15 bin dediler bu üçü içinden en uygunu nedir
    Evin izolasyonu ısınmada ve sogutmada sıkıntı yasatmayacagını kurulum yerlerinin muntazam olduğunu belirttiler 9 bin fark edecek Bi durum var mı
    Şimdiden teşekkürler
    Saygılar..

• quote:

Orijinalden alıntı: sd1903

Merhaba hocam günaydın me den keşif için geldiler ve enviro işini görür dediler onbin lira fiyata biri msz veya muz AP 25VG ve 35VG olmak üzere enviro fiyatı verdiler aynı btularda legendera ya ise 19bin fiyat verdiler ve envirodan asla şikayetçi olmazsın dediler fikrinizi alabilir miyim mümkünse 9 bin büyük fark bir de tek dış üniteye yanında Msz AP 15 vf, 25Vg, 35Vg için 15 bin dediler bu üçü içinden en uygunu nedir
    Evin izolasyonu ısınmada ve sogutmada sıkıntı yasatmayacagını kurulum yerlerinin muntazam olduğunu belirttiler 9 bin fark edecek Bi durum var mı
    Şimdiden teşekkürler
    Saygılar..

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam. 9000 TL farka bence gerek yok. Az bir fark değil. Legendera en üst seri bir cihaz ancak böyle diye bu fiyatı vermeleri abartı. Enviro'dan memnun kalacağınızı ben de söyleyebilirim. Aradaki seçenek olan multi sistem düşünürseniz o da dış ünite sayısı bakımından avantajlı olur. Dış ünite gücü sizin iç üniteleri çalıştırma durumunuza göre seçildi ise bu fiyat normaldir. Ancak buna boru+montaj fiyatı eklenmemiş olabilir.

Benim tavsiyem Enviro serisini tercih etmenizdir. Legendera için o fiyat farkına değmez. Multi sistemi de 2. seçenek olarak düşünmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 20622063206420652066
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.