Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1892. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: scorpion3560 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 9 Misafir - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.245
Cevap
703
Favori
4.432.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18901891189218931894
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar, herkese hayırlı sabahlar ve hayırlı haftalar.

klima5505 hocam, bugün nasipse LG servisi klimayı montaja gelecekler. Benim odam tam kare ve ya dikdörtgen olmadığı için, (L şeklinde) klimanın yeri ile ilgili biraz sorunum var.Geçen elektrik bağlantısı ile ilgili mesaj atmıştım.Cevaplar sonucu odayı araştırmaya koyuldum.Odanın kapısının girişinde kapının üstünde buat varmış.Sıva çekmişler.Ordan elektrik çekilecek dış üniteye.Bu zaten görüntü kirliliği yaratacak.Klimayı da balkona yakın bir yerde montaj ederlerse, odanın içine doğru değil, karşı duvara hava deyecek.Bayi servis yanına L şeklinde demir getirir.O zaman problem yaşamazsınız dedi.Aslında benim düşündüğüm iç ünitenin buatın yanında olması.Ama o şekilde de borular balkona kadar çirkin bir görüntü olacak.L tipi montaj işimi görür mü acaba?

Ayrıca servisi vakum ve L tipi demir için aramam lazım mı? Yani servisler yanlarında vakum cihazını getiremeyebilir mi?Zira bizim Arçelik klima montajında servis yanında getirmemişti.Allah'tan servis yakın olduğu için hemen gidip getirdi vakum cihazını.LG servisi evime uzak.Servisi arayıp bu cihazları getirin dememe gerek var mı?Açıkçası Arçelik'te problem yaşadığım için emin değilim.

Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Hayırlı günler.

Saygılarımla...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SnypeR

Hocam cevabınız için bir kez daha teşekkür ederim. İş yoğunluğu sebebiyle konuyu pek takip edemedim ancak şimdi detaylı bakabiliyorum. Öncelikle servis herhangi bir keşif formu vermemiş ancak Arçelik'ten aradılar ve 18binlik klima önerildiğini ifade ettiler.

Öncelikle başka bir markanın da ücretsiz keşif hizmetini almaya çalışacağım (önereceğiniz / bildiğiniz firma var mıdır?) ve akabinde 12bin ile 18bin arasındaki durumu netleştirmiş olacağım. Taşınma, tadilat vs. derken ödemeler açısından yoğun bir dönem içerisindeyim ancak eğer gerçekten 18binlik bir klimaya ihtiyacım olacaksa onu da değerlendireceğim ki sonradan pişman olmayayım.

Öte yandan 18bin btu'luk bir klima düşünüldüğünde beyaz renkli olarak fiyat / performans açısından önerebileceğiniz ürünler nelerdir ? Aslında benzer önerileri defalarca yaptınız ancak nokta atışı olması açısından size zahmet vererek tekrar öneri rica ediyorum.

İlk tercihim 18bin btu'luk Arçelik klima olacak (R32 gazlı) ancak alternatif beyaz renkli ve nispeten uygun fiyatlı neler olabilir ?

Özellikle servis hizmetlerine değiniyorsunuz, İstanbul Bakırköy'de olduğum için muhtemelen merkezi konumundan dolayı pekçok firmanın servis hizmeti vardır diye tahmin ediyorum.

Saygılar, selamlar...
    Tekrardan merhaba,

Taşınma karmaşası arasında klima işi ile de ilgilenmeye çalışıyorum. Servis 18 bin btu gerekir diye bir rapor vermemiş ancak call centerdan aradıklarında 18bin diye not edildiği ifade edildi. Fiyatlar yükselince biraz alternatif modellere de bakmaya başladım. Haftasonu gördüğüm bir Vestel bayiisine girdim ve klima hakkında bilgi istedim. Ücretsiz keşif gönderebileceklerini belirtti ancak en erken cumartesi günü bu işe tekrar zaman ayırabileceğim. Klima olarak Vestel Flora serisini önerdi ve gri rengi de mevcut. 12 bin btu'luk modeli 2750 TL 18 bin btu'luk modeli de tam hatırlayamasam da 3400 TL civarında idi. Haliyle Arçelik'ten 12 bin btu'luk alacağıma Vestel'den 18 bin btu'luk modeli aynı paraya alabiliyorum.

Ancak, bu model nasıldır, pişman eder mi ? Bir de bahçe katında olduğum için motoru dışarıdan ulaşılabilir bir noktada olacak, sanırım kafes gibi bir güvenlik önlemi de almam lazım ki bu da ciddi anlamda görüntü kirliliği oluşturacaktır.

Saygılar, selamlar

• SnypeR kullanıcısına yanıt
    vestel in en sorunsuz en sessiz en yeni modeli.Lg kompresör kullanıyor.plastik aksam zayıflığı dışında pek şikayet duyulmadı bu sene.Geçen sene ilk 12 binlik olarak piyasaya sürüldü .Bu sene de18. ve 24 binlik olarak sürüldü .

çalınma olasılığı yoksa kafese gerek yok. Fiyat performans ve servis güvencesi çercevesin de alabilirsiniz.
  • meeb kullanıcısına yanıt
    Dış ünitenin çalınma olasılığı konusunda fikrim yok ama ulaşması kolay bir noktada olacağı için risk barındırıyor.

Renk olarak beklentimi karşılıyor, İstanbul'da merkezi bir noktada olmam sebebiyle servis konusunda da sıkıntı yaşamayacağımı umuyorum.

Açıkçası LG kompresör iyi midir vs. gibi konulara hakim değilim ama fiyat performans ürünü olması ve beni pişman etmeyecek olması benim için yeterli.

Zaten bütün gün işteyiz, akşamları ve hafta sonları ihtiyaç halinde açacağız ki yazları sanırım ev sıcak olacak gibi duruyor (1 haftalık izlenimim bu yönde) işte o noktada evde olduğumuz süre boyunca fazla elektrik tüketimi yapmadan (A++ olarak ifade ediliyor) konforlu ve sessiz bir serinlik talebim var.

Cevap için teşekkürler...
  • quote:

Dış ünitenin çalınma olasılığı konusunda fikrim yok ama ulaşması kolay bir noktada olacağı için risk barındırıyor.

Renk olarak beklentimi karşılıyor, İstanbul'da merkezi bir noktada olmam sebebiyle servis konusunda da sıkıntı yaşamayacağımı umuyorum.

Açıkçası LG kompresör iyi midir vs. gibi konulara hakim değilim ama fiyat performans ürünü olması ve beni pişman etmeyecek olması benim için yeterli.

Zaten bütün gün işteyiz, akşamları ve hafta sonları ihtiyaç halinde açacağız ki yazları sanırım ev sıcak olacak gibi duruyor (1 haftalık izlenimim bu yönde) işte o noktada evde olduğumuz süre boyunca fazla elektrik tüketimi yapmadan (A++ olarak ifade ediliyor) konforlu ve sessiz bir serinlik talebim var.

Cevap için teşekkürler...
    size ben olacakları söyleyeyim. siz zar zor kazandığınız para ile klimanızı alacaksınız. servis gelecek montajı düzgün temiz yapsa da klimaya vakum yapmadan çalıştırıp gidecek. siz sorsanız da abi yeni klimalara gerek yok, fabrikada vakumlanıyor, ben süpürme ile yaptım falan diyecek ve klimanızı çöp edecek.

vakum klimanın can damarıdır, vakum yapmıyorlarsa kesinlikle montaja izin vermeyin. en az 10-15 dakika vakumlatın.

• quote:

Orijinalden alıntı: OSİBAY

Selamlar arkadaşlar, herkese hayırlı sabahlar ve hayırlı haftalar.

klima5505 hocam, bugün nasipse LG servisi klimayı montaja gelecekler. Benim odam tam kare ve ya dikdörtgen olmadığı için, (L şeklinde) klimanın yeri ile ilgili biraz sorunum var.Geçen elektrik bağlantısı ile ilgili mesaj atmıştım.Cevaplar sonucu odayı araştırmaya koyuldum.Odanın kapısının girişinde kapının üstünde buat varmış.Sıva çekmişler.Ordan elektrik çekilecek dış üniteye.Bu zaten görüntü kirliliği yaratacak.Klimayı da balkona yakın bir yerde montaj ederlerse, odanın içine doğru değil, karşı duvara hava deyecek.Bayi servis yanına L şeklinde demir getirir.O zaman problem yaşamazsınız dedi.Aslında benim düşündüğüm iç ünitenin buatın yanında olması.Ama o şekilde de borular balkona kadar çirkin bir görüntü olacak.L tipi montaj işimi görür mü acaba?

Ayrıca servisi vakum ve L tipi demir için aramam lazım mı? Yani servisler yanlarında vakum cihazını getiremeyebilir mi?Zira bizim Arçelik klima montajında servis yanında getirmemişti.Allah'tan servis yakın olduğu için hemen gidip getirdi vakum cihazını.LG servisi evime uzak.Servisi arayıp bu cihazları getirin dememe gerek var mı?Açıkçası Arçelik'te problem yaşadığım için emin değilim.

Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Hayırlı günler.

Saygılarımla...
    odanızı görmeden birşey diyemeyiz fakat klima odanın en uzak noktasına doğru bakmalı. karşısına duvar denk gelirse körler sağırlar birbirini ağırlar olur klimadan çıkan hava duvara çarpıp geri gelir, klima oda soğudu sanıp kendisini kısar. havayı en uzak noktaya gönderebilmeli ki sirkülasyon sağlanıp oda homojen şekilde soğusun yada ısınsın.

• OSİBAY O kullanıcısına yanıt
    Aleyküm selam hocam. Buat olması daha sağlıklı olmuş. Vakum için önceden haber vermenizde fayda var hocam. Getirmeyebiliyorlar. L şeklinde aparatla sanırım klima duvarın köşesine çapraz takılacak. Kotu görünür diye düşünüyorum dost tavsiyesi,bence l şeklinde olan odanın uzun kısmına tartışmanız yeterli olacaktır. Vakum pompasını getirmezlerse bile asla vakumsuz montaja izin vermeyiniz.

Hayırlı günler dilerim
    Saygılarımla...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Vakumun önemini buradaki mesajları okuyunca öğrendim ve kendi deneyimimi de paylaşmak isterim.
    Eski evimdeki klimayı taşınırken bir önceki evime taşıttım ve gaz basılması / boru değişimi vs. derken ciddi de bir para ödedim. Ancak gel gelelim eski evdeki kadar performanslı hiç kullanamadım ve klimadan soğudum. Şimdi taşınırken o klimayı da beraberimde getirmek istemedim. Muhtemelen memnuniyetsizliğimin temel sebebi de ikinci montajı sırasında vakum yapılmamasıydı.

Yeni klimanın montajı için ilk şartım vakum olacak, değerini çok iyi anladım
  • SnypeR kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Görüntü kirliliğini en az indirmek adına,sac kafes yerine metal separatör ile korumaya alabilirsiniz. Binanizda çocuklar falan varsa kondenser finlerine de zarar verebilirler.

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    bu ihtimal her marka serviste var ki .VEstel in servisleri vakum yapmıyor diye birşey mi var?misal edirne deki servis bu konuda çok ciddi.söylemeden kendileri yapıyorlar.Gayette güzel temiz işçilikleri var.Vakum yapmayan mitsubishi arçelik daikin servisleri de duydum ?
    Arkadaşlar selamlar yazlıgıma 18-24 aralıgında bir klima taktırmak istiyorum, kışın gittiğimde ısıtma amaçlı olacak. Isıtması iyi olan klima tavsiyesinde bulunacaklar varmı, kışın epey bir soğuk ve nemli oluyor kuşadasında yazlığım
  • social kullanıcısına yanıt
    her klima soğutur ancak ısıtamaz hocam.Uzun vadeli çözüm istiyorsanız mitsubishi daikin bakın derim.

model önerisinde bulunabilirmisiniz, sanırım mitsubishi 2 adet varmış, bir kaç model tavsiye ederseniz sevinirim. Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: meeb

bu ihtimal her marka serviste var ki .VEstel in servisleri vakum yapmıyor diye birşey mi var?misal edirne deki servis bu konuda çok ciddi.söylemeden kendileri yapıyorlar.Gayette güzel temiz işçilikleri var.Vakum yapmayan mitsubishi arçelik daikin servisleri de duydum ?
    ben vestel servisi böyledir demedim genel konuştum. siz marka vestel olunca vestele özel yazdım sanmışsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: social

Arkadaşlar selamlar yazlıgıma 18-24 aralıgında bir klima taktırmak istiyorum, kışın gittiğimde ısıtma amaçlı olacak. Isıtması iyi olan klima tavsiyesinde bulunacaklar varmı, kışın epey bir soğuk ve nemli oluyor kuşadasında yazlığım
    Merhabalar. Isıtma klima için ciddi bir iştir.Ancak ısıtma yapabilecek klimalar 18 24kbtu kapasitelerde bütçeye göre değişmekle birlikte çok çok pahalıdır. Mitsubishi Electric tavsiyemdir. Ardından daikin gelir. Mitsubishi'de asgari AP enviro serisi tavsiyemdir. Hj serisi de fena değil ancak AP serisi asgari tercih olmalı. Daikin'de ise tavsiyem Shira Seasonal modelinden aşağısını almamanızdır. Bu bahsettiğim modellerde 24 yok. 24lük alacaksanız,Mitsubishi Electric'te GF serisini,Daikin'de ise G serisini tavsiye edebilirim. Ancak GF serisi verimlilik olarak daha üstündür.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Görüntü kirliliğini en az indirmek adına,sac kafes yerine metal separatör ile korumaya alabilirsiniz. Binanizda çocuklar falan varsa kondenser finlerine de zarar verebilirler.
    Çocuk yok ama yine de güvenlik / koruma önlemi almam gerekecek gibi duruyor.

Sizin görüşünüz nedir Vestel Flora serisi klima ile ilgili ? En başından beri değerli fikirleriniz ile yardımcı oluyorsunuz.

https://www.vestel.com.tr/vestel-flora-inverter-g-18-a++-wifi

Eğer 12 bin btu derlerse dehttps://www.vestel.com.tr/vestel-flora-inverter-g-12-a++-wifi (2750 TL fiyat verdiler)

Teşekkürler

• quote:

Çocuk yok ama yine de güvenlik / koruma önlemi almam gerekecek gibi duruyor.

Sizin görüşünüz nedir Vestel Flora serisi klima ile ilgili ? En başından beri değerli fikirleriniz ile yardımcı oluyorsunuz.

https://www.vestel.com.tr/vestel-flora-inverter-g-18-a++-wifi

Eğer 12 bin btu derlerse dehttps://www.vestel.com.tr/vestel-flora-inverter-g-12-a++-wifi (2750 TL fiyat verdiler)

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim Hocam.

Vestelin bu modelleri kullananlar tarafından beğeniliyor. Ancak su sızdırma sorunları hala devam ediyor.Eski modellerinde iç ünite kasasının çatlaması kronik sorun idi. Birkaç yeni modelde de yaşandı.Onun dışında performans olarak şikayet olmadı henüz bu modelde. Sonuç itibari ile güzel bir montaj ile memnun kalacağınızı düşünmekteyim hocam.

Saygılarımla...

• Selamlar @hardcrss ve @klima5505 hocam;

Ben görme engelli olduğum için odanın resmini çekip paylaşamıyorum.Tabi şeklini de buraya çizmek zor.Ama şunları anlatabilirim.

Odanın L şeklindeki uzun kısmın bir yerinde pencere ve balkon kapısı var.Diğer tarafta da dolap var.Pencerenin üstüne yapamam çünkü perde vs. var.Karşı tarafa yapamam dolap var ki balkonla arası uzadığı için borular çirkin görüntü verebilir.Ben L şeklindeki aparatla acaba pencerelerin üstüne, perdenin önüne alabilir miyiz diye düşündüm ama sanırım o şekilde değilmiş.Sadece köşeye çapraz olarak koyulması içinmiş. Bu durumda servisin önerdiği yere yapmak zorundayım.Bayiye aslında keşif için önceden ekip gelsin dedim ama, bayi gerek yok gelen servis yeri filan belirler dedi.

Odamın şeklini nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama, odanın kısa olan L bacağını saymazsak, oda hemen hemen kare gibi.Kare odanın yan tarafına 2mX2,5M gibi bir ek var.Balkon bu ekin sonundaki duvarda.Oda kapısını açıp odaya girince, sol duvar yaklaşık 1,5m devam ediyor ve L 'nin kısa bacağındaki balkonun olduğu yere dönüyor.Acaba kapının ordaki 1,5m lik alana mı koysam dedim.Yani direk kare olan odanın asıl kısmına hava deyecek. Ama L'nin kısa tarafındaki balkon kısmı soğur mu bilemem.

Umarım anlatabilmişimdir odamın şeklini.Biraz karışık.

Hayırlı günler.

Saygılarımla...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    O halde cumartesi günü keşif ekibini davet edip akabinde de klimayı alacağım gibi duruyor.

Çok teşekkürler
  • OSİBAY O kullanıcısına yanıt
    Aleyküm selam hocam. Anlatımınız için teşekkür ederim. L aparat dedikleri için o şekilde köşeye diye düşündüm ancak bahsettiğiniz gibi perdenin önüne de alınabilir. Önemli olan kısım esasen odanın büyük kısmına klimanın konumlandırılması. Çünkü oluşan hava sirkülasyonu ile ufak kalan kısım da faydalanacaktır. Ufak kısma takılırsa bu sefer üflediği havayı çevireceği için daha erken kendini kırmasına sebep olacaktir. Bu doğrultuda boru mesafesini de uzatmadan bir bağlantı sağlanabilir. Çok zaruri bir durum olması halinde de dekoratif klima kanalı ile çözüme ulaşılabileceğini düşünmekteyim. Boru mesafesinin kısa olması gibi olmasa da en azından boru görüntüsü yerine kanal görüntüsü oluşturulabilir diye düşünmekteyim.

Hayırlı günler dilerim.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 18901891189218931894
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.