Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1302. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir - 12 Masaüstü
5 sn
57.248
Cevap
703
Favori
4.432.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 13001301130213031304
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler hocam.
    Peki ısıtmada'da tek cubukta 17 db mi'dir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: manavgatside

Teşekkürler hocam.

Arkadaşım öyle bir ses ölçümü mümkün değil.Kendinizi kandırılmaya açık tutuyorsunuz.En sessiz makinelerden biri LG prestij.Alın tavsiye ederim ama takılmayın şu ses değerlerine.

Ayrıca bölgenizdeki ME bayi arkadaş profesyoneldir.İşini hakkıyla yapar.(Öncel Klima)
    Panansonic Bölge dağıtıcısı Sakurada da profesyoneldir.O bölgede akıllı adamlarla çalışır.Servis konusunda mağduriyet olmaz.

LG ne durumda Mananvgatta bilemiyorum ama mal kaliteliiii...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Teşekkürler hocam.

Arkadaşım öyle bir ses ölçümü mümkün değil.Kendinizi kandırılmaya açık tutuyorsunuz.En sessiz makinelerden biri LG prestij.Alın tavsiye ederim ama takılmayın şu ses değerlerine.

Ayrıca bölgenizdeki ME bayi arkadaş profesyoneldir.İşini hakkıyla yapar.(Öncel Klima)
    Panansonic Bölge dağıtıcısı Sakurada da profesyoneldir.O bölgede akıllı adamlarla çalışır.Servis konusunda mağduriyet olmaz.

Lg servisini bulamadım. onun içinde öncel klima diyorlar. Ancak öncel klimayı aradığım zaman "biz lg nin kliması ile ilgilenmiyoruz" diyorlar. Servis Antalyadan gelip gidiyor. Eğer servis burda olsaydı şimdiye almıştım. bu gün gidip me yi yakında göreceğim

• quote:

quote:

quote:

Teşekkürler hocam.

Lg servisini bulamadım. onun içinde öncel klima diyorlar. Ancak öncel klimayı aradığım zaman "biz lg nin kliması ile ilgilenmiyoruz" diyorlar. Servis Antalyadan gelip gidiyor. Eğer servis burda olsaydı şimdiye almıştım. bu gün gidip me yi yakında göreceğim

Öncel işini bilen bir firma.Sıkıntısız servis alırsınız..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Teşekkürler hocam.

hayır kesinlikle değil.. ses var ama bu ses olayı göreceli. kendiniz test etmelisiniz. biz oturma odasında rahatsız olmayız ama siz çocuk odasında olursunuz..bilemeyiz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: milest

Sn. Ustalar....
    okuya ,okuya iyice kafam karıştı.... tam mbirol ustanın dediği yerdeyim kapı açık, 27m2 ,tavan 2.60...
    Şimdi ısıtma performansı (istanbul iklimi,orta yalıtım) günde akşamları 6-8 saat kullanım ile ve sessizlik parametre iken: F/P olarak airfel 12 inv. mi yoksa AC 53NQ035 mi?
    lütfen yardım....
    Teşekkürler...

Merhabalar...

Toshiba ve AC lerde ses sorunu var.

Bu sebeple tavsiyem Airfel yönünde. Fakat airfel markası montaj setini alüminyum kullanıyor. onu montajdan önce bakır kullanılmasını istemelisiniz. Müşteri hizmetlerini veya montajı yapacak servise başvurarak. Ses sorunu sebebiyle son zamanlarda AC tavsiye etmiyorum.

klima 55 yegenim. carrier ve tosh un 18 liklerinde sorun yok aklında olsun. aslında o ses durumlarıda büyütülüyor bence bu klimanın kendi özelliğinden. iyi ısınacağı iyi serinleyeceğim diyen insan tutupta 18-20 db lerle zaten ısınamazki. en ideal debi 27 lerdir buna katlanmak lazım. daha aşır seste farklı düşünülebilir tabiki.

Bilgi için teşekkür ederim Hocam..

fakat benim bahsettiğim ses budur.

klima 55 yigenüm biraz üretici ol. nebiçim yetiştirmiş ustaların seni. hep tekrar ediyorsun.

bunları biliyoruz, yeni bir şey sunmuyorsun.
    parasına göre klima demiştik daha önce. üstelik eklediğin videodaki makine skvr.. skvrlerde skv ye göre daha fazla bu ses durumları. biraz daha güçlü sanırım ondan. ama çokta çekilmeyecek bir ses değil. hele hele airfelden aşağı tutulacak klima değil toshlar carrierler. yani el insaf demek lazım şahsına demiyorumda.

sen bunları belirt öyle önermezsen önerme demek istediğim budur sana. çünkü airfelle kıyaslanıcak makinede değil bence bırak Birol ustan kıyaslarsa kıyaslasın kıldır o.

ille ürünü savunmak değil öyle olsa bazı güvenmediğim durumlarını yazmam. umarım kocausta bu makine arızadan dönmüş demez şimdi gene.

http://www.youtube.com/channel/UCFuVizxF3oBuKb2MgAyQJ7g?feature=watch
    kişinin video sayfası.

kişinin 4. ve 1. videosunu işledim üste, klimanın arkasına iyice girersen tabiki ses artar. ama çekilmeyecek bir ses değil bu ses. şimdi Birol usta diycek gene savunuyorsun. ulen ne yazıcağımı şaşırdım (şaşrımadımda lafın gelişi söylüyorum.) klimada sistemler tam değil derim kocausta vurur tepeme. şimdide senmi çıktın başıma. o değilde video sahibide tartışıcak benle. yahu kardeşim parasına göre klima bu klima bunları dedik zamanında hep. airfeli felanda binkere katlar.

zaten olayda burada saklı yok aynı işi yapan klima yarı fiyatına fp sözlerine itibar edilmemesi gerektiğide burada gizli.

Allah için 3. video iç üniteye ait sesmi var bu videoda. fanın ağzından çekim yapılırsa tabiki o ses alınır.. zaten çeken kişi burda ses var dememiştir heralde.

bak şimdi bir video daha ekliyorum aşağıya.

yani dikkat edersen kompresör sesinde dahi benzerlik var ama ses daha az.. e haliyle bu klima ile skv skvr karşılaştırlmaz carrierle zaten hiç karşılaştırlmaz. dikkat et bu daisekaidede yaklaşınca ses artıyor. kardeşim aşırı hassas olan almıycak ozaman toshiba. artık sesini beğendiği klimayı alıcak ne diyelim yerine görede ısınma sorununa katlanrı sesinden dolayı farklı marka alan.

sesli diyen çok olsada toshlara ısıtmıyoır diyen yok gibi hemen hemen.. ama airfelde bu şikayetler mevcut olabiliyor.

bak şu videoya

en baba -25te soğutma yapabilen me fd vabh serisi klima, sesi gör. neden ekledim bu videoyu, üstteki videoları incelersen sesin artmasında bir ton sebep olur. sıkışık arkası ve yan tarafında duvar olan bir alanda çekmekte sesi yükseltebilir. bu, me videosundada makine korumaya alınmış ses nasıl yüksek işte. daha dolu video bulmak mümkün.

al sana daha sesli zibro midea klima.

buda bir tür tosh. en alt seviye bu zırlamasınında etkisi fazla değil bir kez komşuya sordum ses geliyor dedi. zaten samimi olarak sorarsan elin elinede bir tür fırsat verirsin ille seni baskı altında tutayım derler. gerçekten rahtsı etse bu ses adamın canını okurlar. bu videodaki sese göre o toshlardaki ses hiçtir. tekrar ediyorum kimsede demesin övüyor. ben demiyorum bu makine bütün makinelerden iydir. alıpta ha öeyle diye kendimide avutmuyorum. gördüğüm ses kayıtlarında durumları, bir tür tosh olan klimamla karşılaştırıp neyse onu söylüyorum.

şu videoyada bakalım

https://www.facebook.com/video/video.php?v=3720854172805&saved

len @mbirol, gördünmü daiseikaiyi üstte yarım kondanser

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: milest

Sn. Ustalar....
    okuya ,okuya iyice kafam karıştı.... tam mbirol ustanın dediği yerdeyim kapı açık, 27m2 ,tavan 2.60...
    Şimdi ısıtma performansı (istanbul iklimi,orta yalıtım) günde akşamları 6-8 saat kullanım ile ve sessizlik parametre iken: F/P olarak airfel 12 inv. mi yoksa AC 53NQ035 mi?
    lütfen yardım....
    Teşekkürler...

Merhabalar...

Toshiba ve AC lerde ses sorunu var.

Bu sebeple tavsiyem Airfel yönünde. Fakat airfel markası montaj setini alüminyum kullanıyor. onu montajdan önce bakır kullanılmasını istemelisiniz. Müşteri hizmetlerini veya montajı yapacak servise başvurarak. Ses sorunu sebebiyle son zamanlarda AC tavsiye etmiyorum.

klima 55 yegenim. carrier ve tosh un 18 liklerinde sorun yok aklında olsun. aslında o ses durumlarıda büyütülüyor bence bu klimanın kendi özelliğinden. iyi ısınacağı iyi serinleyeceğim diyen insan tutupta 18-20 db lerle zaten ısınamazki. en ideal debi 27 lerdir buna katlanmak lazım. daha aşır seste farklı düşünülebilir tabiki.

Bilgi için teşekkür ederim Hocam..

fakat benim bahsettiğim ses budur.

klima 55 yigenüm biraz üretici ol. nebiçim yetiştirmiş ustaların seni. hep tekrar ediyorsun.

bunları biliyoruz, yeni bir şey sunmuyorsun.
    parasına göre klima demiştik daha önce. üstelik eklediğin videodaki makine skvr.. skvrlerde skv ye göre daha fazla bu ses durumları. biraz daha güçlü sanırım ondan. ama çokta çekilmeyecek bir ses değil. hele hele airfelden aşağı tutulacak klima değil toshlar carrierler. yani el insaf demek lazım şahsına demiyorumda.

sen bunları belirt öyle önermezsen önerme demek istediğim budur sana. çünkü airfelle kıyaslanıcak makinede değil bence bırak Birol ustan kıyaslarsa kıyaslasın kıldır o.

ille ürünü savunmak değil öyle olsa bazı güvenmediğim durumlarını yazmam. umarım kocausta bu makine arızadan dönmüş demez şimdi gene.

http://www.youtube.com/channel/UCFuVizxF3oBuKb2MgAyQJ7g?feature=watch
    kişinin video sayfası.

kişinin 4. ve 1. videosunu işledim üste, klimanın arkasına iyice girersen tabiki ses artar. ama çekilmeyecek bir ses değil bu ses. şimdi Birol usta diycek gene savunuyorsun. ulen ne yazıcağımı şaşırdım (şaşrımadımda lafın gelişi söylüyorum.) klimada sistemler tam değil derim kocausta vurur tepeme. şimdide senmi çıktın başıma. o değilde video sahibide tartışıcak benle. yahu kardeşim parasına göre klima bu klima bunları dedik zamanında hep. airfeli felanda binkere katlar.

zaten olayda burada saklı yok aynı işi yapan klima yarı fiyatına fp sözlerine itibar edilmemesi gerektiğide burada gizli.

Allah için 3. video iç üniteye ait sesmi var bu videoda. fanın ağzından çekim yapılırsa tabiki o ses alınır.. zaten çeken kişi burda ses var dememiştir heralde.

bak şimdi bir video daha ekliyorum aşağıya.

yani dikkat edersen kompresör sesinde dahi benzerlik var ama ses daha az.. e haliyle bu klima ile skv skvr karşılaştırlmaz carrierle zaten hiç karşılaştırlmaz. dikkat et bu daisekaidede yaklaşınca ses artıyor. kardeşim aşırı hassas olan almıycak ozaman toshiba. artık sesini beğendiği klimayı alıcak ne diyelim yerine görede ısınma sorununa katlanrı sesinden dolayı farklı marka alan.

sesli diyen çok olsada toshlara ısıtmıyoır diyen yok gibi hemen hemen.. ama airfelde bu şikayetler mevcut olabiliyor.

bak şu videoya

en baba -25te soğutma yapabilen me fd vabh serisi klima, sesi gör. neden ekledim bu videoyu, üstteki videoları incelersen sesin artmasında bir ton sebep olur. sıkışık arkası ve yan tarafında duvar olan bir alanda çekmekte sesi yükseltebilir. bu, me videosundada makine korumaya alınmış ses nasıl yüksek işte. daha dolu video bulmak mümkün.

al sana daha sesli zibro midea klima.

buda bir tür tosh. en alt seviye bu zırlamasınında etkisi fazla değil bir kez komşuya sordum ses geliyor dedi. zaten samimi olarak sorarsan elin elinede bir tür fırsat verirsin ille seni baskı altında tutayım derler. gerçekten rahtsı etse bu ses adamın canını okurlar. bu videodaki sese göre o toshlardaki ses hiçtir. tekrar ediyorum kimsede demesin övüyor. ben demiyorum bu makine bütün makinelerden iydir. alıpta ha öeyle diye kendimide avutmuyorum. gördüğüm ses kayıtlarında durumları, bir tür tosh olan klimamla karşılaştırıp neyse onu söylüyorum.

şu videoyada bakalım

https://www.facebook.com/video/video.php?v=3720854172805&saved

len @mbirol, gördünmü daiseikaiyi üstte yarım kondanser

aynısını ben diyecekdim ben dakın shira seri aldım 5. katta oturuyorum gram ses yok al komşumda klima alacakmış gelip benim klimamı baktı ben karar veremedim dedi ne alsam diyordu gitti toshiba almış 12 000 btu luk
    2800 tl ye almış tam modelini bilmiyorum bolkona çıkıyorum alt kattan bir ses geliyor akıllara zarar sen dedim bu klimayı göster servisine dedim
    onada tavsiye aden alt kattaki firma yetkilisiymiş oda duymuş bu sessi servis çagırmış montaj hatası diye ses her zaman yapmıyor bazen çok yapıyor bazen hiç yapmıyor
    servis gelmiş bakmış geçenlerde yine çıktım balkona yine çok ses vardı gece eve girecegim zaman bile en alt kattaki zeminden duyuyorum sesini bu dediklerim dış motor sesi velhasıl serviste yapamadı ses sorunu ben yine söyledim komşuya çok ses yapıyor diye bektıracaktı ama hala baktırmadı bu sorun genelmi acaba

• O sorun tamir vs. ile çözülecek bir şey değil.Kompresör pik yaptı mı başlıyor bağırmaya...

Ama Tosh. fanlarına sorarsan civataları gevşekmiş..Sıkacaklar da tornavida bulalamışlar...

Ulen köylü soktun yine arı kovanına çomağı ,şimdi arılar seni iğnelesin de gör...Çok sıkmayın canımı elimde büyük kanıtlar var.Veririm basına görürsünüz....
  • quote:

O sorun tamir vs. ile çözülecek bir şey değil.Kompresör pik yaptı mı başlıyor bağırmaya...

Ama Tosh. fanlarına sorarsan civataları gevşekmiş..Sıkacaklar da tornavida bulalamışlar...

Ulen köylü soktun yine arı kovanına çomağı ,şimdi arılar seni iğnelesin de gör...Çok sıkmayın canımı elimde büyük kanıtlar var.Veririm basına görürsünüz....

hadi len kıvırtık cıvık dansöz. sataşma insana. benim bir zorum yok herzaman yazdığımı yazdım. video felan biraz fazla hepisi o. (len şu facendeki 3025 videosunu youtube a atsana len.)

alarko titsin seni arı kovanıymışmış. neden tosha klima yaptırıyonuz ozaman len. mideanın %20 si carriere ait değilmi.. onu geç tarihçeye bakınca bile satın alma yaşanmadan önce aldığı teknoloji carrier-tosh değilmi. şimdi diycen biz gerçek twinG kullanıyoz.

elinde ne belge varsa buraya işlemeyen müfteridir.

sen önce çırağını adam et. gene maça kaçmış galiba. tw.o-inG- faced. Birol

• quote:

O sorun tamir vs. ile çözülecek bir şey değil.Kompresör pik yaptı mı başlıyor bağırmaya...

Of kafam acıdı

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 12 Ocak 2014; 11:49:34 >
  • quote:

[simage]www.resimcity.com_hareketli_resimler_2_2.gif[/simage]

ne len bu sapıkmısın sen.
  • quote:

quote:

[simage]www.resimcity.com_hareketli_resimler_2_2.gif[/simage]

ne len bu sapıkmısın sen.

Len ne enayilik olduysa anlamadım.üsteki olacaktı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • LG AS-W126MMF0 LG siparişini verdim bakalım nasıl bir makina çıkacak.
  • arkadaşlar sezonsal değerlere ne zaman geçilecek? bu konuda bilgisi olan var mı veya fikri olan?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tubaufuk

sıfır değil 2.nci el bunlar ya kontrol ediolar, çalışıyorlar felan o arada vakumlayabilirler sanırım .benim merak ettiğim montajdan önce mesela atölyede vakumlama gerçekleştirmiş olabililrler değil mi?
    sıfır değil 2.nci el bunlar ya kontrol ediolar, çalışıyorlar felan o arada vakumlayabilirler sanırım .benim merak ettiğim montajdan önce mesela atölyede vakumlama gerçekleştirmiş olabililrler değil mi?

mbirol usta gerekli cevabı vermiş. öncelikle vakum nedir o konuda bilgilenin vakum konusunu okuyun. size öyle diyecek olan servisi ozaman kovarsınız zaten.

Alıntıları Göster
    9köy ve diğer üstadlar 12000 lik general klimamı açtım geçen haftadan beri 25 mt2 salonumu 40 dakikda hamam gibi yaptı,yeni taktıkları dış ünite çalışıyor mu belli değil o derece sessiz soğuk üflemesini deneyemedim ama sıcak üflemesi alev gibi maşallah çok memenunum yardımlarınız için teşekkürler..
    9köy ve diğer üstadlar 12000 lik general klimamı açtım geçen haftadan beri 25 mt2 salonumu 40 dakikda hamam gibi yaptı,yeni taktıkları dış ünite çalışıyor mu belli değil o derece sessiz soğuk üflemesini deneyemedim ama sıcak üflemesi alev gibi maşallah çok memenunum yardımlarınız için teşekkürler..

• Hepinize iyi akşamlar arkadaşlar. LG W126MMF5 serisi klimayı 3 aydır kullanmaktayım iç ünitedeki ses bendede aynı şekilde rahatsız edici. Daha önceki yazılarımda değişik fan hızlarında Klimanın ağız çıkış sıcaklığını ölçüp ölçtüğüm değerleri sizinle paylaşmıştım. Klimanın ağız çıkış sıcaklığı normal seviyelerde ancak bu ses seviyelerinde üflemiş olduğu hava bana göre yetersiz. yani cfm değeri düşük. Dün evden çıkarken klimayı 3 saatlik uyku moduna ayarlayıp çıktım tekrar eve döndüğümde "ch 61" hatasıyla karşı karşıya kaldım. Klima kendini kapatmış ve ch61 hatası vermişti. Tekrar açmaya çalıştım ancak açılmadı . Ch 61 hatasının ne olduğunu araştırdım yüksek boru sıcaklığı anlamına geliyormuş. 1 saat kadar bekledim tekrar açmaya çalıştım ancak yine açılmadı. sonra klimanın sigortasını kapattım 1 saat bekledikten sonra yeniden sigortayı açtım bu sefer çalıştı. bu gün aynı hatayı bir daha verdi oda şöyle klimayı 28 dereceye 1. fan hızında ayarlayıp gittim eve döndüğümde aynı hatayla karşılaştım. Sayın ustalar bu hata hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var klimayı servise mi göndereyim yoksa sizin bildiğiniz bir çözüm yolu varmı. saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mnaltunkeyik -- 14 Ocak 2014; 21:06:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mnaltunkeyik

Hepinize iyi akşamlar arkadaşlar. LG W126MMF5 serisi klimayı 3 aydır kullanmaktayım iç ünitedeki ses bendede aynı şekilde rahatsız edici. Daha önceki yazılarımda değişik fan hızlarında Klimanın ağız çıkış sıcaklığını ölçüp ölçtüğüm değerleri sizinle paylaşmıştım. Klimanın ağız çıkış sıcaklığı normal seviyelerde ancak bu ses seviyelerinde üflemiş olduğu hava bana göre yetersiz. yani cfm değeri düşük. Dün evden çıkarken klimayı 3 saatlik uyku moduna ayarlayıp çıktım tekrar eve döndüğümde "ch 61" hatasıyla karşı karşıya kaldım. Klima kendini kapatmış ve ch61 hatası vermişti. Tekrar açmaya çalıştım ancak açılmadı . Ch 61 hatasının ne olduğunu araştırdım yüksek boru sıcaklığı anlamına geliyormuş. 1 saat kadar bekledim tekrar açmaya çalıştım ancak yine açılmadı. sonra klimanın sigortasını kapattım 1 saat bekledikten sonra yeniden sigortayı açtım bu sefer çalıştı. bu gün aynı hatayı bir daha verdi oda şöyle klimayı 28 dereceye 1. fan hızında ayarlayıp gittim eve döndüğümde aynı hatayla karşılaştım. Sayın ustalar bu hata hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var klimayı servise mi göndereyim yoksa sizin bildiğiniz bir çözüm yolu varmı. saygılar..

Alette bir aptallık olduğu görülüyor. Hiç normal değil.
    En kısa zamanda servis çağırıp durumu anlatmanız gerekir.

Boru sıcaklığını algılayıp uygun fan devrini/basıncı ayarlayamazsa zaten verimlilik te çok aşağıya düşer.

Hatta, servis geldiğinde "bu arıza normaldir, siz şu modda kullanmışsınız, halbuki bu modu kullanmanız gerekirdi..." şeklinde birşeyler söylerse de klimayı iade etmenin yolunu araştırın.

Bu klimalardan böyle bir arıza beklemiyordum

*Diğer üfleme sesi ve üfleme yetersizliği şeklinde anlattığınız durumlar normal, takılacak birşey yok.
    O kadar küçük üniteye bilmemne biçimli fan da takılsa sesli olacaktır. Hele biraz da kirlensin, ses daha çoğalır.
    17 dB ses verdiği fan hızında da işlev çok düşük olacaktır.
    Sadece bu değil, tüm küçük iç üniteli "kibar görünümlü" klimalar için de geçerli bunlar.

• Ayrıca, yeni klima alacak arkadaşların dikkatini çekmek isterim.

Genellikle son yıllardaki üst seviye/teknoloji klimaların iç üniteleri küçük yapılıyor.
    Bunun gerekçesi, alet her yere kolayca monte edilebilsin, kaba görünmesin/estetik dursun... falan.
    Bir de bunlar yüksek performanslı, örneğin 75 cm civarı iç üniteli klima 20 küsur bin BTU basabiliyor.
    Haliyle iç ünite fanı çok yüksek hızlı olmak zorunda. Bu da (ne derseniz deyin) yüksek ses meydana getirir.
    Üst seri Toshiba-MHI-LG... nerdeyse her markada bu böyle.

Hatta Fujitsu-General tayfasının alt serilerinde bile iç üniteler hep küçük.
    Neredeyse kömür sobası gibi ısıtan makinalar olduğu halde sırf bu nedenle bunlara mesafeli durmuşumdur.
    Çünkü alet çok iyi ısı transfer ediyor, içeriyi gerçekten yüksek derecelere getiriyor; ama içerde hava sirkülasyonu yüksek olduğu için insana "ısınma hissi" gelmiyor. Bilinen Vantilatör Efekti yani. Sesi bir kenara bıraktık, bu yüksek hava sirkülasyonu çok kötü.
    Buna karşılık, düzgün çalışabilen orta verimli kocaman iç üniteli eski tip bir klima içeriyi birkaç derece daha düşük bile ısıtsa içerdekiler "ısındılarını" hissedebiliyor.

Kısaca; ya görüntü/kibarlık/zerafet, ya işlev. İkisi bir arada zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tubaufuk

hadi gözünüz aydın
  • 
Sayfa: önceki 13001301130213031304
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.