Şimdi Ara

Klima devreye girince araçta titreme sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
8.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar 2018 model 1.2 mpi hyundai i20 sahibiyim. Araçta lpg sistemi yok. Araç 18bin kmde.Aracımın sıkıntısı şu: örneğin sabah aracı çalıştırıyorum klimayı açıyorum, hiç bir sıkıntı yok. Yarım saat kadar kullanıyorum aracı, stop ediyorum. 15/20 dk kadar bekledikten sonra aracı çalıştırdığımda klimayı açtığım an rölantı çubuğu sürekli olarak oynamaya başlıyor. Araç içinde yoğum bir titreme meydana geliyor. Ve hiç bir şekilde durmuyor bu titreme rölantı durumunda. Araç hareket halindeyken hissedilmiyor. Sebebi ne olabilir?

• Klima her ne kadar motor tahrikli de olsa ciddi bir elektrik tuketicisidir, akü şarjını korumak ve motora binen yükü dengelemek için her araç rölanti devrini yükseltir.
    Her araçta olan şeydir, sadece markasına modeline göre titreşim v.s. seviyesi degisir.

Normaldir, umursamayin.
  • Yalnız mesajda da belirttiğim üzere normalde herhangi bir titreme devir kaybı vs yaşanmıyor. Arabayı bir süre kullanıp motor ısındıktan sonra stop edip tekrar çalıştırınca bu titreme ve rölantı dalgalanması yaşanıyor. Araba sürekli stop edecekmiş gibi olup tekrar toparlıyor.
  • buji ve ateşleme bobinlerinizi bir kontrol ettirin derim.
  • Aküden kaynaklı olabilir. Bende benzerini yaşıyorum hyundai marka araçta. Aküm çok zayıf şu an değiştirince sonlanır umarım.
  • Bende 1,5 yıl 2015 i20 1.2 mpi style kullandım. Dediğiniz aracın kronik bir sorunu eğer sorun olarak görülüyorsa. Klima açık iken araç kalkışta titriyordu bende. Sırf o titreme yüzünden baskı balata değiştirdim. Hiçbir şey değişmedi. Motor küçük araç ağır olunca bir de işin içine klima girince rölanti de sapıtıyor. Çekişte de düşme oluyor.
    Çok zorlarsa sizi garantisi iyidir hyundainin gidip bela olun her şeyini değiştirirler.
  • Rölanti dalgalanması oldugunda motordan cıt cıt şeklinde ses geliyor mu? Klima kompresoru sürekli devreye girip cıkıyor olabilir
  • Yanıtlarınız için teşekkürler. Benim anlamadığım nokta şu: örneğin arabamı şuan yanına gidip çalıştırayım klimayı da açayım, hiçbir titreme olmuyor, rölanti çubuğu da sabit. Bu şekilde 1 saat dahi kullansam arabayı bu sıkıntıyla karşılaşmıyorum. Ne zaman ki arabayı stop ettirdim, 15-20 dakika bekledim, bu bahsettiğim sorun da o zaman başlıyor. Güç yetmiyor olsa her klimayı açtığımda titretmesi lazım, klima gazı olmasa soğutmaması lazım. O yüzden mantıklı bür cevap bulamıyorum soruna.
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Hayır herhangi bir ses gelmiyor, soğutmada da bir sıkıntı yok. Sadece rölantide dalgalanma ve araçta titreme mevcut durur vaziyetteyken.
  • alpikom A kullanıcısına yanıt
    Açıkcası benim de aklıma ateşleme sistemleri geliyor.
  • İyi günler sorun muhtemelen aküden olabilir volt yetersiz kalıyor ya da sarj etmiyor.Şuna bakın birde uzunları yakın gösterge zayıflıyor mu?
    Ve ayrıca yanlış anlamayın sizce değil tabi de o motor cok basit tıraş zayıf motor o da yapabilir.
  • Dwayne35 D kullanıcısına yanıt
    Aracın yağ bakımı bir buçuk hafta önce yetkili serviste yapıldı. Akü de sorun olsa yüksek ihtimalle uyarılırdım.
  • Arkadaşlar aracı servisten teslim aldım. Ateşleme bobini oksitlenmiş. Temizliği yapılmış. Sorun geçmiş gözüküyor şuan.
  • Aynı motor aracın 2011 modelini kullandım öyle bir sorun olmadı. Aküyü ölçtürün
    Edit : son mesajı okudum sorun çözülmüş geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi educationist -- 18 Mayıs 2020; 12:55:53 >
  • Çok teşekkürler.

Hocam bu dediğiniz olayı ben yaşıyorum. Araç 1.6 laguna 2006 model. Sorun ne olabilir?

• Bu sırada klima açıksa klima motoru olabiliirr

Hocam sorunum şöyle detaylı olarak. Ve evet klima açıkken oluyor bunlar.

Klima kompresörünün devreden çıkması, rölantide aşağı yukarı oynama hatta neredeyse stop edecek duruma gelme gibi durumlar yaşıyorum.

Durumu baştan anlatmak gerekirse sorun geçen yaz başladı. O zaman sadece tık tık vurma sesi geliyordu araç rolanti halindeyken. Ama bir miktar titreşim de yaratiyordu motorda. Soğutması da pek hoş değildi. Bir usta pleyt değişecek dedi değiştirdik. Bu kez de kompresör devreden çıkmaya başladı. Klima fanı çalışmaya devam ediyor ama kompresör devreden çıkıyor. Bazen 5 dk sonra bazen 10 dk. Veya ac düğmesine basıp kapattığımda geri açamıyorum kompresörü devreye girmiyor ama fan sanki klima açıkmış gibi çalışmaya devam ediyor. Stop edip 10 dk araç dinlenince tekrar klima çalışır duruma geliyor sonra yine döngü tekrarlanıyor.

Araç 2006 model laguna 1.6.

• sizde kayışın geçtiği "klima kasnağında" yada klima kavramasında sorun var hocam. örneğin kasnak zor dönüyor ise kayışı zorlar ve klima devreden çıkar. klima kompresörü sökülüp kafadaki dönen aksamına ve kavramasına bakılması lazım.

• suatcagdas S kullanıcısına yanıt

Hocam kasnak olsa klima kapalıyken de ses gelir dediler bizimkinde tak tak klimayı acinca geliyor ses. Kayış gergisini oynatacak seviyede bir takılma gibi bir şey oluyor. Kavrama dediğiniz de manyetik parça sanırım. Olmazsa onu ve kasnagi degistirteyim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.