Şimdi Ara

Kitap Okuyamıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar ben kitap okumak istiyorum ama okuyamıyorum. Hayatımda hiçbir kitabı bitiremedim ama mesela bazen bir dizide, konuşmada, kısa videolarda kitap özetlerinden bahsedince çok çekici, etkileyici geliyor. Kendi kendime kitap alayım okuyayım diyorum bir kitap alıyorum, okumuyorum kitabı, ilk 2-3 sayfayı okuyup atıyorum. Ama okumak istiyorum. Sevdiğim takip ettiğim kişiler bazen kitap fotoları atıyor, ben görüp okunması istenen yeri okuduğumda vay be diyorum, güzelmiş diyorum ama sadece güzelmiş diyerek kalıyor. Bu her şeyde var. Ben Work and Travel ile Amerika'ya gitmeyi düşünüyorum gelecek sene. İngilizce kitapları aldım, ilk 2, 3, 10 sayfa çözüyorum, çalışıyorum sonra kaldırıyorum ama Amerika'ya gitmeyi çok istiyorum. İngilizcemi de geliştirmem gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum. İsteğim de var. İsteğim kalmıyor da kaldırıyorum değil. Bana ne önerirsiniz? Bir anlık heves olarak geliyor ama istiyorum yapamıyorum, devamını getiremiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

• Maymun iştahlilik. Herkeste var. Hedefin yoksa her zaman heveslerin kisa surer.

Bir hedefin olursa basladigin isleri bitirirsin. Basladigin seyi bitirmek icin hedefi belirlemek de sana kalmis.

Hedefsizlik = Maymun İstahlılık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam çok doğru demişsiniz. Ben hedefime sağdık kalmak istiyorum ama olmuyor. Ne yapmam lazım. Okul iş aynı anda ilerliyor çok enerjili kalamıyorum ama hedefime sağdık kalmak hedefime ulaşmak istiyorum. Önerileriniz nedir?
  • Iradeli olmaniz lazim. Iradeniz zayif ise de hayatinizda belli seyleri her gun yapmaniz gerek. Mesela her gun 10 sayfa kitap okuyacagim diyeceksiniz. Bunu zorlanarak da olsa yaptiginiz surece iradeniz kuvvetlenecek ve kendinize inanmaya baslayacaksiniz.

Telefonu bir kenara birakip okuyun ertelemeyin. Ertelemek ve irade zayifliginizi yenerseniz hedeflerinizi de belirleyebilirsiniz. Simdilik hedefiniz istikrar olsun.

• Telefonu nerdeyse hiç kullanmıyorum. Çalarsa konuşuyorum yoksa yok. Hem okul hem iş baya yoruyor eve gelincede yorgun oluyorum. Genelde bi kaç müzik dinleyip, Takip ettiğim yabancı diziler var onları izleyip yatıyorum. Çalışmaya pek mecalim kalmıyor. Evde olduğumm sürede de her zaman ingilizce çalışamıyorum, kitap okuyamıyorum. Yani kısaca günlük enerjim yetmiyor istikrarlı devam etmek için.
  • pokemon210 P kullanıcısına yanıt
    Is veya okuldan eve donerken 5 10 dakika da olsa otosbuste kitap okumayi da deneyebilirsin. Hem is hem okul cok yorar. Diziden feragat etmek lazim kitap icin.

• Moral Veren Adam kullanıcısına yanıt
    çok güzel özetlemişsiniz. ben maymun iştahlıların kralıyım sanırım. eskiden haftada 3 kitap bitirirdim artık iki ayda bir kitap zor bitiriyorum. Allah belamı verdi
  • Milan Kundera kullanıcısına yanıt
    Ne istedigini bilmemek, adim atmakta bir anlam gorememek de bunun bir diger türü.

İçinizi yani vicdaninizi dinleyip ona gore bir hayat surmeniz gerek. Icindeki sese uygun yasamayan insanlar her zaman hedefinden sapar ve anlik heveslerle icini karartacak seyleri tuketmeye devam eder. Daha dogrusu bir isirik alip kenara atar.

Tum bu sorunlarin sebebi insanin kendini tanimamasi. Tanidiktan sonra ise iç sesine aykiri yasamasi.

Eger internette bos bos surf yapiyorsaniz, her bos aninizda eliniz telefona gidiyorsa, bos kalinca oyun oynuyorsaniz hedefsizlik zirve yapmis demektir.

Bosluktaki insan baglanacak bir sey arar. Bu oyun telefon internet vb. seyler olabilir. Kendinizle konusun ve asil baglanmak istediginiz seyi secerek hedeflerinizi netlestirin.

• Bende kitap okumaktan alıkoyamıyorum kendimi . Hayatımı yaşamaktan kaçıyorum, sadece kitap okumak istiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Moral Veren Adam

Ne istedigini bilmemek, adim atmakta bir anlam gorememek de bunun bir diger türü.

İçinizi yani vicdaninizi dinleyip ona gore bir hayat surmeniz gerek. Icindeki sese uygun yasamayan insanlar her zaman hedefinden sapar ve anlik heveslerle icini karartacak seyleri tuketmeye devam eder. Daha dogrusu bir isirik alip kenara atar.

Tum bu sorunlarin sebebi insanin kendini tanimamasi. Tanidiktan sonra ise iç sesine aykiri yasamasi.

Eger internette bos bos surf yapiyorsaniz, her bos aninizda eliniz telefona gidiyorsa, bos kalinca oyun oynuyorsaniz hedefsizlik zirve yapmis demektir.

Bosluktaki insan baglanacak bir sey arar. Bu oyun telefon internet vb. seyler olabilir. Kendinizle konusun ve asil baglanmak istediginiz seyi secerek hedeflerinizi netlestirin.

hocam çok teşekkür ederim. birinin gelip yüzüme karşı bunları söylemesini bekliyordum. 4 senedir antidepresan kullanıyorum. 4 yıldır bir gün aksatmadan aldım ilaçlarımı ama son haftalarda ilaç içesim gelmiyor neredeyse bıraktım. ama bu beni her zamankinden daha çok bir iç çöküşe soktu. bir şeyler yapmanın vakti geldi. şimdi yurt odamdan çıkıp dışarı çıkacağım. teşekkürler :)

• Milan Kundera kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam.

Kendinizi rahatlatin. Hedefler de farkli farkli. Depresyondaysaniz kendiniz icin bir sey istemiyor olabilirsiniz. O halde farkli hedef secin : Ulkem icin, ailem icin, gelecekteki cocugum icin vs.

Kendinizi motive etmek icin sebep bulun, hayal gucunuzu kullanin. Hava guzelse cami acin ya da disari cikin havayi icinize cekin bunlar yardimci olacaktir.

İçteki rahatlama gelince hem kitap okunur hem ders calisilir hen de gezmekten eglenmekten zevk alinir.

Iyi bakin kendinize :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.