Şimdi Ara

Kitap Okumak Konusunda Başarılı İnsanlar Ne Düşünüyor?(Bill Gates,Mark Zuckerberg vs.)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
13
Favori
3.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başarılı insanlar başarılarının arkasında kitap okumanın önemli bir etken olduğunu sürekli belirtirler.

Genç işadamı Elon Musk, dünyanın en büyük ve farklı firmalarından olan elektrikli araç şirketlerinden Tesla’nın CEO’su olmadan önce her gün 10 saat kitap okuduğunu söylüyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise bu günlerde her hafta yeni bir kitap okuduğunu dile getiriyor.

Kitap Okumak Konusunda Başarılı İnsanlar Ne Düşünüyor?(Bill Gates,Mark Zuckerberg vs.)

Bill Gates

Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates, yılda 50 kitap ya da kabaca haftada bir kitap okuduğunu açıkladı. Bill Gates’in okuduğu kitapların çoğu halk sağlığı, hastalıklar, mühendislik, iş hayatı ve bilimle ilgili kurgusal olmayan kitaplar.

Bill Gates arada sırada kendini bir romana kaptırdığını, hatta bazen bir oturuşta bir gecede bir roman bitirdiğini söylüyor. Ancak kitaplar öncelikli olarak, Gates’in içinde yaşadığı dünya hakkında daha fazla şey öğrenmeye duyduğu ilgiyi doyuruyor.

Mark Zuckerberg

Facebook’un CEO’su 2015 yılında kendi Facebook hesabından yazdığı bir gönderide, kendine, her iki haftada bir yeni bir kitap okuma sözü verdiğini açıkladı. Okuduğu kitapların farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler üzerine yoğunlaştığını da ekledi.

“Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi ve kendinizi o konuya, günümüzün çoğu medyasından çok daha derin bir şekilde kaptırmanızı sağlıyor. Medya diyetimin çok daha fazlasını kitap okumaya doğru kaydırmak için sabırsızlanıyorum,” diyor Zuckerberg.

Oprah Winfrey

Dünyanın en ünlü ve başarılı talk show sunucusu Oprah Winfrey, 1996 yılından beri izleyicilerine, okuma alışkanlarına yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Winfrey, kitap okumayı “özgürlüğe giden kişisel yol” olarak tanımlıyor.

“Kitaplar büyükannemin evinin verandasının ötesinde bir dünya olduğunu görmemi sağladı,” diyen Oprah Winfrey, kitapların ona, o anda izin verilenin ötesindeki olasılıkları görme gücü verdiğini de ekliyor.

Elon Musk

Tesla’nın CEO’su olmadan çok önce ve hatta PayPal’ı bile kurmadan önce genç Elon Musk, günde 10 saaten fazla bilim kurgu romanları okuduğunu söylüyor.

Musk, verdiği bir röportajda henüz 9 yaşındayken Britannica Ansiklopedisinin tamamını da okuduğunu açıkladı.

Musk, roketler hakkındaki muazzam bilgisini hala kitap sevgisine borçlu olduğunu söylüyor. Bu konuda bu kadar çok şeyi nasıl bildiği sorulduğunda, “Çok fazla kitap okuyorum,” cevabını veriyor.

Warren Buffet

Warren Buffet’a başarısının sırrı sorulduğunda kitapları işaret ederek “Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır…” demişti.

Kaynak

• Kitap okumak gereksizciler birazdan gelir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GjRr1 -- 11 Eylül 2017; 19:31:9 >
  • Şu konuyu uplayın da insanlara yararı olsun herkes görsün
  • Hayal gücü çok önemli bir şey. Eğer çok güçlüyse çok iyi yerlere gelirsiniz.
    Hayal gücünü geliştirmenin başında kitaplar geliyor diyebilirim.
  • Ben çok yavaş okuyorum ve bellirli bir zaman sonra gözüm yanmaya başlıyor dikkatim dağılıyor okuduğumu anlayamıyorum, yardımcı olacak var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada kitabında zararı var, özellikle çok kitap okumanın, gözleri bozar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ligtv39

Ben çok yavaş okuyorum ve bellirli bir zaman sonra gözüm yanmaya başlıyor dikkatim dağılıyor okuduğumu anlayamıyorum, yardımcı olacak var mı?

arada mola ver, etrafa bak, uzak yerlere bak.
  • Dikkat ettiniz mi? Hiç biri klasiklerden bahsetmemiş. Hepsi işe yarar kitaplar okumuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

quote:

Ben çok yavaş okuyorum ve bellirli bir zaman sonra gözüm yanmaya başlıyor dikkatim dağılıyor okuduğumu anlayamıyorum, yardımcı olacak var mı?

Tavsiyeniz için teşekkür ederim peki hızlı okumak için ne yapmam gerek.

• quote:

quote:

quote:

Sesli oku, çok hızlı okumak için uğraşma ama, sindire sindire, anlayarak oku.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

Dikkat ettiniz mi? Hiç biri klasiklerden bahsetmemiş. Hepsi işe yarar kitaplar okumuş.

yazdığına katılıyorum,ne zaman kitapla ilgili birşey olsa bizim millet hemen okuduğu üç beş klasiğin lafını yapma peşinde.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Sesli okuyunca yoruluyorum,sessiz okuyorum anlayarak hayal gücümde canladirarakta bazilari yaziyor 1 hafta bir kitap bitiriyorum diye yani ben bir kitabı 1 hafta bitirmem gerekirse, cok zamanimi almış olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hakkını Arayan Serçe

Dikkat ettiniz mi? Hiç biri klasiklerden bahsetmemiş. Hepsi işe yarar kitaplar okumuş.

Hocam orası öyle ama bu klasikleri okumanın gereksiz olduğunu göstermiyor mesela Atatürk'de genelde tarih kitapları okurmuş ama Büyük taaruz sırasında cephedeki çadırında 2 gün boyunca o zamanlar yeni çıktığı söylenen Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu kitabını okuyor.

ATATÜRK VE ÇALIKUŞU:Atatürk, okuduğu bu Fransızca romanlar dışında hiç kuşkusuz edebiyat tarihimizin ünlü romanlarını da okumuştur. Bir anektoddan Nur Ba-ba’yı okuduğunu biliyoruz. Siirt Milletvekili Mahmut Bey’in günlük notlarından da Çalıkuşu’nu okuduğunu öğreniyoruz. Bir tarih dergisinde yayımlanan bu notlarda şöyle denilmektedir:“21 Ağustos 1922, Akşehir – Düşmanda bir hassasiyet var. Bizim tarafta fevkalâde bir hareket, birşey olduğunu hissetmiş gibi… Temenni edelim ki asıl hedefi keşfetmemiş olsun. İki gündür Paşa, Çalıkuşu’nu okuyor. Öyle beğendi ve sevdi ki… Büyük hareketlerin arifesinde böyle bir şey okumak da çok dinlendirici.“22 Ağustos 1922 – Bugün de Akşehir’deyiz. Paşa, daireden çıkmadı. Akşama kadar Çalıkuşu’nu okudu. Çok memnun oldu, takdir etti”7

Kaynak

Dostoyevski,Balzac,Steinbeck,Victor Hugo,Tolstoy,Charles Dickens,Herman Melville,Orhan Kemal,Nazım Hikmet,Reşat Nuri Güntekin,Halide Edip Adıvar vs. o kadar kaliteli yazarlar var ki bence klasikler mutlaka okunmalı hatta insan eline ne geçerse okumalı şu son dönemde çıkan wattpad yazarları ve popüler kültür saçmalıkları dışında.

• Atatürk unutmamak lazım

• Hakkını Arayan Serçe kullanıcısına yanıt
    Güzel tespit
  • quote:

Orijinalden alıntı: I am Tony Montana

Atatürk unutmamak lazım

Atatürk'ü unutmak veya unutturmak hiçbir zaman söz konusu değil bence kitap okumanın ne kadar önemli olduğunun en büyük kanıtıdır kendisi şahsen hakkında sürekli okuyorum ve okudukça daha fazla hayran oluyorum bu listede olmamasının sebepleri listenin ünlü şirket CEO'larını içermesi ve haberi başka bir siteden almış olmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 11 Eylül 2017; 20:0:31 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sesli okuyunca yoruluyorum,sessiz okuyorum anlayarak hayal gücümde canladirarakta bazilari yaziyor 1 hafta bir kitap bitiriyorum diye yani ben bir kitabı 1 hafta bitirmem gerekirse, cok zamanimi almış olacak.

Bu iş böyle, yorulacaksın.

• quote:

quote:

quote:

https://kisiselbasari.com/category/kisisel-gelisim/hizli-okuma şurada bazı taktikler verilmiş daha hepsini okumaya vaktim olmadı o yüzden işe yarayıp yaramadığını söyleyemiyorum ama bakmanızı tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Uberior

Kitap okumak gereksizciler birazdan gelir

Kitap okumak gereksiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Adamsın hocam

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.