Şimdi Ara

Kırmızı et üretimi yüzde 17 azaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sığır eti üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %13,7 azaldı.
    Koyun eti üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %33,7 azaldı.

Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre %18,6 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre %16,5 geriledi.

Kaynak:https://www.memurlar.net/haber/828930/kirmizi-et-uretimi-azaldi.html

Tarım ve Orman Bakanı geçtiğimiz günlerde "inşallah kırmızı et konusunda da 2-3 sene içerisinde ihraç eder duruma geliriz" demişti oysaki. Sanki bütün ülkeye yetiyor da bir de dışarıya satacaklarmış. Brezilya'dan hastalıklı hayvan ithal edenler söylüyor bunu :))) Tek bir söylediğiniz de tutsun, bi kere de tersi çıkmasın be!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snoppy -- 10 Mayıs 2019; 13:39:52 >

• Sığır ve koyun sayısında bariz artış var ama. Hele son 1 aydır çok arttı.....
  • Talep olmazsa arzda olmaz.
  • Yani zam demek. Yılda bir kere bile gerçek et yiyemeyen milyonlar var ya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne talebi ne diyorsunuz siz?

Hayvan yetiştiricilerinin sorunları ile ilgilenilmiyor, maliyetler inanılmaz derecede artmış durumda.

Şu döviz yüksekliği döneminde mutlaka ama mutlaka çiftçi ve hayvan yetiştiricilere destek olunması gerekiyor.

Ama onların da umurunda değil. Arsayı satam, ilçeye il'e taşınam, keyfime bakam derdinde...
  • Et kac para olmus tabi azalir
  • Tüketim azalmıyor, et üretimi artıyor.
  • Gerizekalılık is loading......
  • Dayım diyor ki , soğanı çöpten aldım.. Siz diyorsunuz ki ete talep yok..
    https://onedio.com/haber/ilave-tv-mikrofonuna-konusan-vatandas-sogani-copten-aldim-yikayip-yiyecegim-872075

Kırmızı et üretimi yüzde 17 azaldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi archaeopteryx -- 10 Mayıs 2019; 11:25:23 >

• astegon kullanıcısına yanıt
    Hayvan yetiştiricilerinin sorunları mı

Hayvan yetiştiricileri dediğin milletten toplanan vergilerle zorla kar ettirilen bir başka grup. Asıl yapılması gereken bunların sorunlarının hiçbir şekilde dinlenmeyip, teşviklerin, yardımların kesilip ithalatın tamamen serbest bırakılması.
  • hckr kullanıcısına yanıt
    Niye?

İyice dışa bağımlı olalım diye mi?
    Hayır, seçeneklerin fazla olsun kimseye bağımlı olma diye. İş yapmayı bilmeyip, kendi çabalarıyla değil milletten zorla toplanan paralarla kar ettirilen bir gruba bağımlı olma diye.

Canlı hayvanı burada üretsen de zaten hayvancılık ithalat sayesinde devam ediyor. Çoğu bölge hayvancılığa uygun değil. Yurt dışından ithal yemlerle, hem milleti zarara uğratıp hem de aynı millete pahalı et yedirmek doğru değil bilakis bir rezilliktir.

Dışarısı dediğin tek bir ülke değil. Sen kâr edip yurt dışına da satabileceğin şeyleri üretmeye bak, hayvancılık gibi Türkiye'de yapıldığı haliyle tamamen ilkel, milletin kanını emen bir faaliyete değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hckr -- 10 Mayıs 2019; 11:52:55 >
    Saçma sapan konuşmayın.

Dünya devleri bile kendi tarımlarını ve hayvancılıklarını yapıyor. Ben demiyorum ki ithalatı bitirelim ama kendimizin de üretmesi lazım.

Dünya devleri zengin istediklerini, kendilerinin yaşam kalitelerini önemli bir şekilde etkilemeden yapabilirler. Ayrıca iklimleri, toprakları çok daha uygun bu işe.

Ben bu ülkede hayvancılık yapılmasın demiyorum ki. Kimse zorla kar ettirilmesin diyorum. İthalat serbest olsun. Hayvancılıkla uğraşanlar akıllarını başlarına alıp gerçekten kar etmeye baksınlar ki vatandaş et yiyebilsin. Devletten teşvik alıp köye villa dikmekle hayvancılık gelişmiyor. Teşvikler olmadan kar edebilen ayakta kalsın, edemeyen arsasını, hayvanlarını satıp başka işle meşgul olsun.

Tabi size televizyonlarda, okullarda aynı şeyler tekrar edilip durduğu için bu "biz üretelim" paradigmasından çıkmanız çok zor. Vatandaşların bu şekilde uyuması sayesinde ithal muz bile bizde 13 liraya satılıyor, İngiltere'de 8-9 liraya satılırken.

Hocam bilip bilmeden konuşmayın. Bu işleri yapan çok tanıdığım var.

neyse laf anlatacak değilim
    Neyi bilip bilmeden? Tanıdık argümanını bari kullansaydın.

Devlet hayvancılara teşvik veriyor, para veriyor ve yine de vatandaş eti pahalı yiyor. Sen tanıdığım var diyorsun. Olsa ne olur olmasa ne olur. Gerçek değişiyor mu? Sanki ben kendi başıma adada yaşıyorum benim hayvancıkla uğraşan tanıdığım yok.
  • Erdoğan diyeti

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hangi kırmızı et üretimi yahu? Türkiye de üretim mi varmış? Allah allah ilginç

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Arkadaşım neye inanmak istiyorsan ona inan. Bir şey demiyorum.

Görüşlerine katılmıyorum sadece bunu bil.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.