Şimdi Ara

Kimya Ders Notları ve Çeşitli Kodlamalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
73
Cevap
124
Favori
28.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar sizlere ygs öncesi kimyadan bildiğim kısa notları ve kodlamaları konu sıralamasına göre aktarmak istiyorum umarım faydalı olur haydi başlayalım
    1)Simyada bilgi birikimi vs vs yoktur çeşitli maddeler tesadüfen bulunmuştur bunlar:Boya,seramik,cam,çeşitli alaşımlar. FAKAT çok önemli bir nokta naylon ve benzeri polimerler maddeler simyadan kimyaya aktarılmamıştır oldukça yanıltıcı bir püf noktadır dikkat ediniz.
    2)Bir maddenin kaynama grafiği düzgün değilse o madde kesinlikle saf değildir(element bileşik monekül)ve kesinlikle kaynama noktası ilk duruma göre değişmesi şarttır eğer değişmemişse (örneğin suyun kaynaması 100 derece etil alkol katarsak düşer)kesinlikle ortam değilmiştir.
    3)Bir maddenin buhar basıncı yüksekse daha kolay kaynar terside geçerlidir ayrıca kaynama buhar basıncının dış basınca eşit olduğu anda başlamaktadır
    4)Buharlaşma her sıcaklıkta meydana gelir ve her sıcaklıkta olabilir ayrıca endotermiktir
    5)Bileşiklerde yük bulunurken elektronegatifliği yüksek olan herzaman - değerlik alır elektronegatiflik ise peryodik cetvelde soldan sağa aşağıdan yukarıya doğru artmaktadır
    6)Elektronegatiflik açısından en çok karşılacağımız atomlar şu şekilde sıralanabilir F>O>Cl>N>Br mesela flordan daha elektronegatif madde bulunmadığından daime - değerlik alır
    7)Her metal + değerlik alır ayrıca çap metalik aktiflik bazik özellik metalin aktifiğiyle herzaman doğru orantılıdır ve aynı yöndedir
    8)1A da bulunan elementler:H,Li,Na,K,Rb,Cs,Fr kodlaması:HaydarpaşaLisesininNankörKimyacısıRByanınCSdiniFRlattı(H harici +1 değerlik alır)
    9)2A da bulunan elementler:Be Mg Ca Sr Ba Ra kodlaması:BerilyumMgzasında CAnana Srılınca Başım Rahatladı(Daime+2 değerlik alır)
    10)3A da bulunan BİLİNMESİ GEREKEN elementler:B,AL bor ve aliminyum(+3 alır)
    11)4A da bulunan BİLİNMESİ GEREKEN elementler :karbon ve silisyumdur C,Sİ(-4 ile +4 arası alır)
    12)5A da bulunan BİLİNMESİ GEREKEN elementler:azot ve fosfordur N,P(-3 ile+5 arası alır)
    13)6Ada bulunan BİLİNMESİ GEREKEN elementler:Oksijen ve kükürttür O,S(-2 ile +6 alır)
    14)7A da bulunan elementler:F,CI,Br,I kodlaması:FareCivcivinBrnunuIsırdı(-1 le +7 arası)
    15)8a da bulunan elementler:He,Ne,Ar,Kr,Xe,Rn,kodlaması:HergeleNecipArsızKrısınıXestiRndeledi(malesef bağ yapmaz)
    16)Soy metaller:Cu,Hg,Ag,Au,Pt kodlaması:CumhurHgsızcaAglayanlarınAUcunaPTlattı
    17)Amfoter metaller:Be,Zn,Al,Pb,Sn,Cr kodlaması:BEnimZnciAlbayımPbucuylaSNdalyeyiCRdı
    18)Çok değerlikli metaller:Cu,Hg,Fe,Pb,Sn,Cr kodlaması:CumhurHGsızcaPbucuylaSndalyeyiCrdı
    19)Gümüş(ag)sadece +1 çinko (zn)sadece +2 değerlik alır
    20)Asitler metallerle tepkimeye girerler (soy olmayanlar için konuşuyorum)metalin değerliğinin yarısı kadar h2 gazı açığa çıkarırlar örn:berilyumla tepkime giren bir asit için 2/1 =1 mol h2 gazı açıığa çıkar
    21)Soymetallerden au pt harici sadece h2so4 ve hno3 asitleri ile tepkime verirler FAKAT H2 GAZI ÇIKMAZ
    22)Amfoter metaller asitlerin dışında kuvvetli bazlarla da tepkime verirler yani bir baz bir metalle tepkime veriyorsa o baz amfoterdir
    23)Aktif metaller su ile tepkime verir hatta 1A metalleri Patlamalı tepkime verir
    24)İyonik bağ metal ametal arasında gerçekleşen elektrostaik çekim kuvvetidir Fakat NH4+ ile bir ametalin bağı da iyoniktir buda ince bir noktadır
    25)İyonik bağlı bileşikler BİRİM HÜCRE adı verilen yapılardan oluşmaktadır,VE KESİNLİKLE MONEKÜL KAVRAMI İYONİK BAĞLI BİLEŞİKLER İÇİN KULLANILMAZ, MONEKÜL KAVRAMI SADECE KOVALENT BAĞLI BİLEŞİKLER İÇİN KULLANILAR BİR TERİMDİR
    26)Kovalent bağ iki ametal arasında gerçekleşen ve birinin kısmi - birinin kısmi + değerlik aldığı bağdır, bu +,-ye aldanıp iyonikle karşılatırmamanız önemle rica olur :)
    27)Bir bileşikteki atomlar aynı ise BAĞ apolardır atomlar farklı ise BAĞ polardır polarlık apolarlık kovalent bağ için geçerlidir
    28)Eğer bir kovalent bileşikte atomlar arası vektörel toplam 0 ise BİLEŞİK APOLARDIR BAĞ İLE KARIŞTIRMAYALIM LÜTFEN
    29)EN AMA EN SIK SORULAN KARBONDUR KARBON TÜM BAĞLARINI AYNI ATOMLA YAPMIŞSA BİLEŞİK APOLARDIR MESELA CH3 karbon tüm bağlarını aynı atomla yaptığı için apolardır FAKAT C10H15N mesela karbon 2 tür atomla bağ yaptığı için bileşik polardır ve önemli nokta olarak da maddelerdeki hidrofil kısım polar kısımdır(suda çözünen)hidrofob kısım da apolar kısımdır(suda çözünmeyen)
    30)Apolar kovalent bağlı bileşikler ayrıca wan der walls içerdiklerinden dolayı çap artarsa erime ve kaynama noktası yükselir mesela CI2 nin kaynama noktası F2nin kaynama noktasından yüksektir.
    31)Karışımların ayrılmasında ayırımsal eki var ise bu madde çeşidinden birden fazla vardır mesela sıvı katı karışımından sıvı damıtmayla fakat sıvı+sıvı+katı varsa ayırımsal damıtma kullanılır
    32)Öz ile başlayan özelliklerin hepsi tüm maddeler için ayırt edicidir (katı sıvı gaz) ayrıca sıvılar ve gazlar için de çözünürlük ayırt edicidir bu da dip not olsun
    33)Asit-Baz reaksiyonları sulu ortamda gerçekleşiyorsa nötürleşme fakat sulu ortam dışında gerçekliyorsa nötrleşme değil sadece asit-baz tepkimesidir
    34)Asit-Baz reaksiyonları redoks değildir bolca sorulur dikkat edelim
    35)Eğer bir reaksiyonda elementten bileşik yada bileşikten element oluyorsa GENELDE!redoks tepkimesidir fakat emin olmak için yine de yük denkliğine bakmamız gerekmektedir
    36)Asit baz tepkimelerinde net iyon denklemi suya göre çözünme çökelmede ise çöken katıyı oluşturacak şekilde yazılır
    37)Polimerleşme tepkimelerinde monomerden en az 1000 tane olmalıdır ve kesinlikle monomet pi bağı içermesi şarttır
    38)Polimelreşme reaksioynlarında ortaya H20 vs vs maddeler ortaya çıkıyorsa tepkime kondenzasyondur ve bunlara örnek olarak en çok sorulanlardan karbonhidrat yap proteinlerin polimerleşmesidir AYRICA EN ÇOK SORULAN BİR MADDE DE NAYLONDUR naylon da kondenzasyon sonucu oluşuyor
    39)GENEL OLARAK OKSİTLER:
    ASİT OKSİT-Oksijen+ametalden oluşur oksijenin sayısı ametalen fazladır(CO2 NO2 SO2 BUNLAR ASİDİKTİR)
    NÖTR OKSİT-OKSİJEN+AMETALDEN OLUŞUR AMETALİN SAYISI OKSİJENE EŞİTTİR(NO ÖRNEK- ADI ÜSTÜNDE NO YANİ NÖTR OKSİT :) )
    BAZİK OKSİT-METAL+OKSİJENDİR SAYISI ÖNEMLİ DEĞİLDİR
    AMFOTER OKSİT-AMFOTER METAL+ OKSİJEN SAYI ÖNEMSİZ
    -Aynı cins madde aynı cins madde ile tepkime vermez mesela amfoter ile amfoter daha da açarsak H2O(su)ile Al2O3(amfoter oksit) gibi..
    -Amfoter demek asitlere karşı baz bazlara karşı asit özelliği gösteren maddedir tepkimelerine örnek olarak:Suyun içinde CO2 gazı çözmek kimyasal bir tepkimedir fakat O2 GAZI çözmek fizikseldir gibi.

Sınavda her yıl 3-4 soru çıkıyor diye tekrardan şu konuyu bilmeyen arkadaşlar için özetlemek istedim mesela bileşik verir değerliğini sorar bu soruları çözerken izlememiz gereken adımlar
    1)Elektronegatiflik sıralaması bilinmelidir ( F>O>Cl>N>Br ) bu sıralamaya göre elektronegatifliği yüksek olan atom HER ZAMAN - değerlik alır - ne kadar değerik alacağını yukarıdan bakabilirsiniz ayrıca önemli noktaya değineyim bir bileşikte FLOR HER ZAMAN -1 DEĞERLİK ALIR
    2)Metaller her zaman + değerlik alır
    3)Verilmişse bileşiğin yükü kullanılarak atomların değerliği bulunabilir burası önemli olduğu için 1 2 örnekle ifade edelim

----Mesela inceleyeceğimiz (NO3)^-1 olsun adım adım çözelim
    1)Oksijen azottan daha elektronegatif bir maddedir o yüzden -2 değerlik almak zorundadır
    2)Azot oksijenden daha az elektronegatif olduğu için + değerlik alacaktık
    3)Bileşiğin toplam yükü -1 dir. O halde:
    -1=oksijen yükü(-2)x3+Azotun yükü Azotun yükü +5 olarak bulunur

----Şimdi de NH4^+1 i inceleyelim
    1)Azot hidrojenden daha elektronegatiftir bu yüzden - değerlik alacaktır
    2)Hidrojen azottan daha az elektronegatiftir bu nedenle + değerlik alacaktır
    3)Bileşiğin toplam yükü +1 O halde:
    Azot alacağı en küçük değerliği alacak(-3)+Hidrojen alacağı pozitif değerliği alacak(+1)
    (-3)+4x(+1)= +1 dir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1A0FF2924 -- 9 Mart 2016; 19:09:25 >

• aralarında bosluk bırakabilirmisin biraz bakınca yazılar birbirine giriyor
  • Eğer beğendiyseniz ve işinize yaradıysa bir teşekkürü çok görmeyelim lütfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1A0FF2924

Eğer beğendiyseniz ve işinize yaradıysa bir teşekkürü çok görmeyelim lütfen
    Up
  • 14. maddede 7a grubuna Cl yazcağına C yazmışın hocam
  • kapow kullanıcısına yanıt
    hemen düzeltiyorum pardon
  • Sağ olasın kardeşim, bunları yazan o parmakların sınavda yanlışı işaretlemesin inşallah :)
  • foofighterss F kullanıcısına yanıt
    Ne demek dostum yardımım dokunduysa ne mutlu bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1A0FF2924

Ne demek dostum yardımım dokunduysa ne mutlu bana
    + verdim ama mutlu olacağını bildiğim için bir teşekkür yorumunu da çok görmüyorum , teşekkürler bro
  • Sagolasin bekliyoruz
  • Flor klorun burnunu ısırdı daha iyi bence ikisi kafadan ezber :D
  • Yorumlar için herkese çok teşekkür ederim en kısa zamanda bioloji kısa notları da yazacağım ayrıca ygsden sonra da organik kimyadan çok karşılaşılan püf noktaları da paylaşacağım inşallah
  • Adamsin sagol
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxlrge

Adamsin sagol
    İyi yorumlarınız için teşekkür ederim
  • Daha yenice çalıştım bende şunu ekleyeyim kondenzasyon polimerlesmesinde su açığa çıkıyorsa buna dehidratasyon tepkimesi denir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-991671A40

Daha yenice çalıştım bende şunu ekleyeyim kondenzasyon polimerlesmesinde su açığa çıkıyorsa buna dehidratasyon tepkimesi denir.
    Bildiğiniz burada eksik olan hertürlü bilgiyi yazabilirsiniz ve böylece çok daha faydalı olur
  • Tşkürler güzel paylaşımda 16 nın kodlamasını bi sölesene pek anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kapow

Tşkürler güzel paylaşımda 16 nın kodlamasını bi sölesene pek anlamadım.
    eyvallah hocam adamsın lys versiyonu var mı bunun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kapow

Tşkürler güzel paylaşımda 16 nın kodlamasını bi sölesene pek anlamadım.

Cumhur haksızca ağlayanların avucuna patlattı yani Cu Hg Ag Au Pt
  • hocam ygsden sonra organik bide normal lys kimyası olmak üzere 2 başlık daha açacağım şimdi açsam pek ilgi görmez diye düşündüm
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.