Şimdi Ara

Kimya bölümü okumak mantıklı mı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
26.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kız kardeşim mfden 400 bininci oldu. Pek fazla seçenek yok gibi. Tekrar hazırlanırsa da çok iyi bir sonuç alacağını düşünemiyoruz çünkü strese bağlı hastalıkları var ve çok sıkıya gelemiyor. Sözün özü, 4 yıllık kimya bölümü mezunu ne iş yapar, nerelerde çalışır, iş imkanı nedir, ingilizce bilmek katkı sağlar mı, sonrasında işletme yüksek lisans tarzı bir şey yaparsa seçenekler nedir? Bölüm reklamı gibi değil de türkiye gerçeklerini düşünerek yazarsanız sevinirim.

• Hocam bizim arkadaş Hacettepe - Kimya'da okuyor ve okuldan , hocalardan falan çok memnundu ama o bölümü seviyordu bilerek yazdı yani. Mezunları da eğer dediğin gibi dil sıkıntısı yoksa ve kendini geliştirirse önü açık çünkü kimyanın alanı çok geniş. Ama çok rekabet var yani sıkıntılı bir süreç.

Edit: Ama şöyle bir şey de var yani çok efor sarf etmesi gerekiyor çünkü yani çok fazla mezunu var dediğim gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RemyDeGourmont -- 19 Temmuz 2019; 20:27:42 >
  • RemyDeGourmont R kullanıcısına yanıt
    Kendini geliştirirse açıkta kalmasın yeter düşüncesindeyiz şu an. Ben de makine mühendisliği 3. Sınıfı bitirdim bu sene ilerde ben de yardımcı olurum tanıdık, referans veya yabancı dil konusunda. Ama bizimkinin gideceği yer muhtemelen bolu ya da kocaeli falan olacak. Sizce sektörde sıkıntı olur mu bu? Hacettepeyle aynı olmasını beklemiyorum tabi ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: heidinindedesi

Kendini geliştirirse açıkta kalmasın yeter düşüncesindeyiz şu an. Ben de makine mühendisliği 3. Sınıfı bitirdim bu sene ilerde ben de yardımcı olurum tanıdık, referans veya yabancı dil konusunda. Ama bizimkinin gideceği yer muhtemelen bolu ya da kocaeli falan olacak. Sizce sektörde sıkıntı olur mu bu? Hacettepeyle aynı olmasını beklemiyorum tabi ki.
    Hocam emin ol zaten bu tip bölümleri okuyanların büyük kısmı bir zaman sonra rekabeti falan bırakıp denklikti sanırım onu alıp öğretmenlik düşünüyor ya da idealist olanlar akademiye yürüyor. Eğer amacı akademi ise sizin de bildiğiniz gibi not ortalamasını yüksek tutar vs. eğer amacı özel şirketler bence eğer kimya okuduktan sonra ilgilendiği bir alanda ( petrol , organik kimya falan iyi para getirir orta doğudayız sonuçta . ) o alanda yüksek lisans yapması bence onun işine baya yarar.

Bizim arkadaş bir ara bölüm 1.sinin Kanada'ya yükseğe gittiğini söylemişti. Yani ilk 3k yapıp ODTÜ , BOUN fizik yazan elemanlar bile var. Olay kişide bitiyor biraz.

• fen edebiyat fakültesi zordur hocam. bilim adamı yetiştirmek için kurulmuş bölümler bunlar. fizik-kimya, matematik vs.. bunların hiçbiri kolay değil. öğretilen şeyler de gerçek hayatta kullanılabilecek bilgiler değil. dersleri zor, konuları zor.
    bir mühendislik okumakla fizik-kimya-matematik okumak arasında dağlar kadar fark var bu yönden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RemyDeGourmont

Hocam emin ol zaten bu tip bölümleri okuyanların büyük kısmı bir zaman sonra rekabeti falan bırakıp denklikti sanırım onu alıp öğretmenlik düşünüyor ya da idealist olanlar akademiye yürüyor. Eğer amacı akademi ise sizin de bildiğiniz gibi not ortalamasını yüksek tutar vs. eğer amacı özel şirketler bence eğer kimya okuduktan sonra ilgilendiği bir alanda ( petrol , organik kimya falan iyi para getirir orta doğudayız sonuçta . ) o alanda yüksek lisans yapması bence onun işine baya yarar.

Bizim arkadaş bir ara bölüm 1.sinin Kanada'ya yükseğe gittiğini söylemişti. Yani ilk 3k yapıp ODTÜ , BOUN fizik yazan elemanlar bile var. Olay kişide bitiyor biraz.

Alıntıları Göster
    Öğretmenlik de bir seçenek ama akademisyen olabileceğinden emin değilim. Biz daha çok özel şirketleri düşünerek bunu planladık. Ama aklımızda işletme tarzı bir bölüm vardı ona tekrar hazırlanması lazım, onun yerine kimya oku yüksek lisansı işletme yaparsın dediler kafamıza yattı. Biz şuan yüksek lisansa göre plan yapıyoruz, erken olduğunu biliyorum ama sadece kimya okursa pek gelecek görmüyorum bu işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

fen edebiyat fakültesi zordur hocam. bilim adamı yetiştirmek için kurulmuş bölümler bunlar. fizik-kimya, matematik vs.. bunların hiçbiri kolay değil. öğretilen şeyler de gerçek hayatta kullanılabilecek bilgiler değil. dersleri zor, konuları zor.
    bir mühendislik okumakla fizik-kimya-matematik okumak arasında dağlar kadar fark var bu yönden.
    Zorluğun farkındayız ama başka seçenek yok gibi. Ayrıca 400 bine girmiş öğrenciyi de çok zorlamazlar diye düşünüyorum.
  • Fizik, kimya bölümü mezunları İngilizce öğretmenliği yapıyor genellikle. Bu yönünü de bir araştırın isterseniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bir Kedi Gördüm Sanki

Fizik, kimya bölümü mezunları İngilizce öğretmenliği yapıyor genellikle. Bu yönünü de bir araştırın isterseniz.
    İngilizce öğretmenliği derken hocam ne alaka
  • heidinindedesi kullanıcısına yanıt
    Eğitim dili %100 İngilizce olan bölüm mezunları formasyon alarak İngilizce öğretmenliği yapabiliyor.
  • Bir Kedi Gördüm Sanki kullanıcısına yanıt
    hocam %100 ingilizce bolum olan bir okul kazanacak kadar yuksek bir puan yapsa zaten kimya yazmazdik. pek fazla secenegimiz olmadigindan kimyaya kaldik.
  • Hocam kimya mühendisiyim ve 7 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Gazi mezunuyum ve ingilizcem advanced seviyede.
    Mezun oldugumda referansım olmadıgı için Kocaeli de yaşamama ragmen 2 yıl iş bulamadım.
    Kimya mezunu çok kimse var ve üreten bir ülke olmadıgımız için malesef çok fazla açıkta kalan,işsiz insan var.
    Kendini çok iyi yetiştirecekse, ingilizcesei çok iyi olacaksa, cv'si göz dolduracaksa iş bulur ama malesef düşük ücretlerde çalışır bilginiz olsun.
    Ayrıca hangi şehirde yaşayacak bu da önemli. Kocaeli, ist, bursa da yaşamak zorunda iş buldugunda ki iş bulabilsin. Anadolunun bir şehrinde bulması çok daha zor.
    Öğretmenlik için formasyonu kaldıracaklardı bir araştırın derim.
    Sıradan bir mezun olacaksa da işi çok zor.Onun diğerlerinin arasından sıyrıl ası gerek iş bulabilmesi için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wesile

Hocam kimya mühendisiyim ve 7 yıldır özel sektörde çalışıyorum. Gazi mezunuyum ve ingilizcem advanced seviyede.
    Mezun oldugumda referansım olmadıgı için Kocaeli de yaşamama ragmen 2 yıl iş bulamadım.
    Kimya mezunu çok kimse var ve üreten bir ülke olmadıgımız için malesef çok fazla açıkta kalan,işsiz insan var.
    Kendini çok iyi yetiştirecekse, ingilizcesei çok iyi olacaksa, cv'si göz dolduracaksa iş bulur ama malesef düşük ücretlerde çalışır bilginiz olsun.
    Ayrıca hangi şehirde yaşayacak bu da önemli. Kocaeli, ist, bursa da yaşamak zorunda iş buldugunda ki iş bulabilsin. Anadolunun bir şehrinde bulması çok daha zor.
    Öğretmenlik için formasyonu kaldıracaklardı bir araştırın derim.
    Sıradan bir mezun olacaksa da işi çok zor.Onun diğerlerinin arasından sıyrıl ası gerek iş bulabilmesi için.
    hocam 400 bine girdi muhtemelen kocaeli kimyaya gidecek. ingilizce bilmiyor ama bir sekilde ogrenir, gerekirse ben de yardim etmeye calisirim upper seviyedeyim ben de. sizce yuksek lisansini isletme uzerine yaparsa ordan yuruyebilir mi normal isletme mezunu gibi eger ingilizcesi de iyi olursa?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heidinindedesi -- 26 Temmuz 2019; 9:25:49 >

• Burada önemli olan ne olmak istiyor hangi alanda çalışmak istiyor.
    Lab, üretim, kalite departmanlarında çalışacaksa yüksek özellikle işletme hiçbir anlam ifade etmez.
    Arge de çalışacaksa polymer, organik vs. faydalı olur mesela.
    Ama ben yine de işletme nin pek bir işe yarayacagını düşünmüyorum.
    İsg vs. alabilir alternatif olarak belki oradan iş bulur ama onun da sorumlulugu çok fazla.
    İngilizce bir şekilde öğrenir diyip kenara atmayın şuan ingilizcemden dolayı satış departmanında çalışıyorum. Herkes öğrenirim diye baslayıp pek üstüne düşmüyor.
    Ünide 1. sınıf daha rahattır ve o yıl erasmus yapacak kadar hem dersleri hem de ingilizceyi halledicek ve erasmusa gidicek. Gidince zaten hem ingilizcesi çok daha gelişecek hem de erasmus cv de çok işe yarar. İsterse 1 yıl bölümü uzatsın çok önemli değil sonrasında. Ondan sonra mezun olunca gelsin referans olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wesile -- 26 Temmuz 2019; 9:32:53 >

• wesile kullanıcısına yanıt
    hocam sadece acikta kalmamaya odaklandik su anda. arge alaninda bir is imkani varsa da o kadar mezun varken bizimkini alirlar mi bilmiyorum. laboratuvar da aklimizda ama yine mezun sayisi cok fazla oldugundan ve ulkedeki temel bilimlerin durumu malum oldugundan pek olasi gelmiyor. lisansi bir kenara birakip yuksek lisans uzerine dusunmeye basladik. alan disi yuksek lisans yapip bir yerlere gelebilir mi isletme, isg gibi bir sey?
  • İşletme ile ilgili bir şey olacagını düşünmüyorum.
    İsg olabilir o zaman ama bundan 4 yıl sonra nasıl olur bilemem.
    İdealist değilse ar-ge olmaz.
    Kimya lisans okuyacagıma 2 yıllık kimya okursa daha kolay iş bulur. Hem beklenti daha düşük hem de ara eleman ihtiyacı daha fazla malesef.
  • Zamanında eczacılık la aynı puan olan kimya bölümünün düstüğü hale bak vay anasını(anadolu teknik lisesi kimya mezunuyum katü kimya öğretmenligi gelmisti 4 sene evvel gitmedim 2 yıllık isg bitirdim ordan dgs ile aöf isletmeye gectim yaklaşık 2 yıldır sakaryadaki bir otomobil fabrikasında kaynak operatoruyum 4k maas alıyorum eyer ki ögretmenlik okusaydim daha yeni mezun olmustum bi 4-5 senede atama bekliyor olurdum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamlamoz -- 26 Temmuz 2019; 15:32:6 >
  • Çok mantıklı bir karar vermişsiniz.
    Fen edebiyat fak. bölüm veya öğretmenlik okumanın artık pek bir anlamı yok çünkü mezun sayısı katlanarak artarken iş olanakları azalıyor.
  • Hocam ben de kimya mühendisiyim askerden geldim sektörün şuan ki durumu nedir. ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.