Şimdi Ara

Kıdem Tazminatı hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Özel kolejde bir öğretmendim. 4 yıla yakınlık kıdem tazminatımı vereceklerini söylediler; fakat vermedikleri için ihtarname gönderdim ve beni ihtarnameye göre işten çıkıyorum diye direk kendi isteğiyle istifa gösterdiler (herhangi bir istifa dilekçesi vermedim)

Arabuluculukta şu anda tazminatımı biraz eksik ve 3 taksitle vermeyi önerdiler.

Sorum şu: Dosyam mahkemeye gitse mahkeme sonuçlandığında kösem tazminatım eski asgari ücret bürütünden mi hesaplanır yoksa sonuç yılındaki brüt mü dikkate alınır?

Ayrıca birçok hakkım da içerde var: 3 ay sigortasız ve asgari ücret altında çalıştırma, Nöbet ücreti, Eğitim Ödeneği ve Kıdemli birinin asgari ücretle çalıştırılması gibi.

Mahkemeye gitmek istiyorum fakat uzun bir süreç olacak o sürede asgari ücret artacak ama ben eski asgari ücret brütüne göre alırsam alacağımın değeri düşecek.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çıkış yapıldığı aydaki ücretinize göre hesaplamalar yapılır

• İşten ayrıldığınız tarihteki giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplama yapılır. Mevduata uygulanan en yüksek faiz, ihtarname tarihinizden itibaren işletilerek talep edilebilir. Bununla birlikte fazla çalışma ücreti vb. diğer haklarınızı da talep etme imkanınız olur aynı davada. Burada düşünmeniz gereken şimdi alacağım eksik ücret mi daha makul yoksa daha sonra faizi ile birlikte alacağım ücret mi daha makul. İhtiyacınıza göre değerlendirebilirsiniz.

• GurkanPak kullanıcısına yanıt

para değer kaybı olur diye korkuyorum hocam örneğin şu an 30.000tl ile 2 yıl sonraki aynı olmayacak örneğin 45 alsam da bugünün 30.000una denk gelecek diye düşünüyorum ki çıkış tarihindeki asgari ücret baz alınıyor bilemedim ne yapsam :/

• Gokhandsome kullanıcısına yanıt

2 yıl sonranın 45i bugünün 10u gibi olur.

• Hocam tanığınız varsa fazla mesai alırım diyorsanız devam etmenizi tavsiye ederim.

• ByLorem_54 kullanıcısına yanıt

Hocam var da kimse şahit olmak istemez işsiz kalmamak yada arası açılmamak için, çünkü yarın bir gün bir okula gidip referans araştırması olsa olumsuz görüş bildiriyorlar kariyerin ta orada noktalanıyor. Kendi açımdan düşünmüyorum zaten eğitim sektörünü bıraktım ama kimseyi de zor durumda bırakmak istemedim.

• 2020 subatta actigimiz is davasi 2022 ocakta lehime sonuclandi. karsi taraf istinafa goturdu. dosyam 1 seneden fazladir istinafta. daha tek bir hareket bile yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrlion83 -- 2 Haziran 2023; 10:12:17 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mrlion83 kullanıcısına yanıt

İşte bundan korkuyorum davalar çok yavaş işliyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.