Şimdi Ara

Keyf-i Azizimce Kitap Tavsiye Ediyorum... - KONU GÜNCELLENMEYECEKTİR (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.244
Cevap
57
Favori
33.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: f_b1907

Muhterem.

Bizans dönemi için "Bizans Devleti Tarihi" kitabı var Georg Ostrogorsky TÜRK TARİH KURUMU baskısı,bilgin varsa önerir misin ,yoksa John Julius Norwich'in 3 ciltlik Bizans tarihi kitabı mı?

Sadece Bizans olarak değil de ek olarak ilk dönem kurulan devletlerin tarihleri ile ilgili kitaplar da tavsiye olarak yazarsan çok memnun olurum.
    Genelde herkes Ostrogorsky'i önerir ama Norwich hakkında da kötü yorum duymadım. İkisi de olabilir.

İlk dönem dediğin Antik Çağ ise pek bilgim yok. Alanıma girmiyor. Doğru tavsiye veremem.
  • Sağol cevabın için.Sayende kıyıda köşede kalmış gizli kitaplarla ilgili bilgi sahibi oluyor ve alıyoruz.
  • quote:

Muhterem.

Bizans dönemi için "Bizans Devleti Tarihi" kitabı var Georg Ostrogorsky TÜRK TARİH KURUMU baskısı,bilgin varsa önerir misin ,yoksa John Julius Norwich'in 3 ciltlik Bizans tarihi kitabı mı?

Sadece Bizans olarak değil de ek olarak ilk dönem kurulan devletlerin tarihleri ile ilgili kitaplar da tavsiye olarak yazarsan çok memnun olurum.
    Bizans için Ostrogorsky her ne kadar önemli bir kitap olsa da artık gayet eskidi. Çok daha güncel çalışmalar var. Örneğin ilk dönemi hakkında Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-641 Stephen Mitchell öneririm.

İlk dönem devletlerinden kastın nedir? Yunan, Roma ise onlar hakkında yazayım. Yok Hitit vs. ise yine bildiğim birkaç şey var, ama çok detaylı da bilemeyeceğim.

Bu arada Nazmiciğim, Sun zu amcamızın Savaş Sanatı kitabının YKY baskısına baktın mı? Ben geçen aldım. Piyasada 60-80-100 sayfalarda dolaşıyor genelde. Bu ise 40 küsur sayfaymış. Direkt Çince'den çeviri olduğu halde hem de. Bu nasıl oluyor yav. Başka baskısı elinde varsa bir ara bakmanı isteyeceğim. Garip geldi. Eklemeler mi var acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

Bizans için Ostrogorsky her ne kadar önemli bir kitap olsa da artık gayet eskidi. Çok daha güncel çalışmalar var. Örneğin ilk dönemi hakkında Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-641 Stephen Mitchell öneririm.

İlk dönem devletlerinden kastın nedir? Yunan, Roma ise onlar hakkında yazayım. Yok Hitit vs. ise yine bildiğim birkaç şey var, ama çok detaylı da bilemeyeceğim.

Bu arada Nazmiciğim, Sun zu amcamızın Savaş Sanatı kitabının YKY baskısına baktın mı? Ben geçen aldım. Piyasada 60-80-100 sayfalarda dolaşıyor genelde. Bu ise 40 küsur sayfaymış. Direkt Çince'den çeviri olduğu halde hem de. Bu nasıl oluyor yav. Başka baskısı elinde varsa bir ara bakmanı isteyeceğim. Garip geldi. Eklemeler mi var acaba.

Alıntıları Göster
    bir tane aşırı dandik bir baskısı var bende, niye almışım onu bile hatırlamıyorum. Baktım. 90 sayfa ama asıl kitap 35-90 arası. Ve büyük puntolu. Yani gayet de 40 sayfa olabilir normal 12 puntoyla. YKY yanlış iş yapmaz zaten pek. Bir de İş Bankasının var; kitapyurdu'ndan içine baktım şimdi, 80 sayfa diyor ama onda da kitap 40 küsur sayfa galiba özünde. Eklemeler yapılmış olabilir.

Şahsen okurken pek bir ibret alamadığım bir kitap olmuştu. Yok tepelik arazide nasıl yapmalı, yok böyleyse nasıl etmeli. Bir de aforizma sıçması var "düşmanı en iyi yenme yolu savaşmadan yenmektir" diye. Böyle gereksiz bir kitap bence, bütün Konfüçyüs zırvalıkları gibi.

• Fuzuli ile kopuyoruz. OttoGangsta...

• quote:

Alıntıları Göster
    Özellikle Roma,ansiklopedik değil de daha böyle ROMAnsı tarzda

• quote:

Özellikle Roma,ansiklopedik değil de daha böyle ROMAnsı tarzda

Alıntıları Göster
    Romansı tarz tam olarak nedir bilmiyorum, ama Roma: Kartalların İmparatorluğu'nu tavsiye ederim. Hem akademik seviyede bilgi içerir hem dili gayet güzeldir. Akademik, ağır falan değil, gayet rahat okunuyor. Sanırım senin dediğine de uyuyor.
  • quote:

Romansı tarz tam olarak nedir bilmiyorum, ama Roma: Kartalların İmparatorluğu'nu tavsiye ederim. Hem akademik seviyede bilgi içerir hem dili gayet güzeldir. Akademik, ağır falan değil, gayet rahat okunuyor. Sanırım senin dediğine de uyuyor.

Alıntıları Göster
    Evet üstad dediğin gibi fazla akademik olmayan bir dile sahip kitaptan bahsediyordum tam önerdiğin tarzda,çok teşekkürler.
  • E-Nazmi E kullanıcısına yanıt
    Dediğinize göre çok şanslıyım henuz o seriyı okumadım ve yasım 26
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-Nazmi

Ben de öyle düşünüyorum bu konuda. Mesela Suç ve Ceza'yı ergenliğimde değil de şimdi okumayı isterdim. 30umda falan bir daha okuyabilirim tabii. Ama çoğu kitabı çok erken okuyup ziyan ediyoruz, haklısın.

Alıntıları Göster
    Katılıyorum, 21 yaşındayım, 2 defa suç ve cezayı okudum. İlk okumamdan hiçbir şey hatırlamadığımı farkettiğim zaman ikinci defa okuma ihtiyacı hissettim ve okudum. Aradan 1.5 yıl geçti, sanki tekrardan hissediyorum. Bazı kitapları tekrar okusam iyi olacak diyorum.

'Hiçbir şey hatırlamadığım' derken okuduğumdan bir şey anlamamış olma duygusundan bahsetmiyorum. Sadece zaman geçtikçe 'ben bunu şimdiki bilincimle okusam daha iyi anlarım' diyorum. Ayrıca ben hep kitapları okuduktan sonra internetten incelemelerini de okurum, merak ettiğim için.

Eminim bu duygu ileride de olacaktır. Hala küçüğüm.

Bu arada İçimizdeki Şeytan kitabını ben çok severim. Tespitler mükemmel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi requizm -- 17 Şubat 2019; 22:19:50 >

• Fransa'ya gidip oradakilerle konuşabilecek, okunması gereken herhangi bir kitap önerebilir misiniz? Makber'i okumam söylendi yazarı orada yaşadığı ve bilindiği için fakat bu konuda bilgisi olan birisinden yardım alsam iyi olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Usbehci

Fransa'ya gidip oradakilerle konuşabilecek, okunması gereken herhangi bir kitap önerebilir misiniz? Makber'i okumam söylendi yazarı orada yaşadığı ve bilindiği için fakat bu konuda bilgisi olan birisinden yardım alsam iyi olur.
    Tam anlayamadım. Yazarının Fransa'ya gitmişliği olan mı, kitabın Fransa'da geçtiği mi, yoksa Fransa'ya gidecek bir insanın okuması gereken mi?
    Fransa'ya gidecek bir insanın okuması gereken, orada yaşayan yerel halkla konuşulabilecek temel oluşturan herhangi bir yazı bana uyar.

• quote:

Fransa'ya gidecek bir insanın okuması gereken, orada yaşayan yerel halkla konuşulabilecek temel oluşturan herhangi bir yazı bana uyar.
    Valla bilemedim. Fransızca bilmiyorsanız zaten Fransızlar sizinle konuşmaz. Fransızca biliyorsanız da herkesin konuştuğu mevzular farklıdır neticede. Ne önersem bilemedim. Ama zaten her halükarda FR biliyor olmanız lazım.
    Yinede sağolun, Fransızca öğrenmek için gideceğim zaten, akademik seviyeye gelmek için maksimum bir buçuk yıl sürem var, bundan sonra en az dört yıl daha geçireceğim. Fransızca öğrenmeye başladıktan bir kaç ay sonra konuşmaya başlamak, tabiri caizse bir iki laklak etmek için istemiştim.
  • quote:

Yinede sağolun, Fransızca öğrenmek için gideceğim zaten, akademik seviyeye gelmek için maksimum bir buçuk yıl sürem var, bundan sonra en az dört yıl daha geçireceğim. Fransızca öğrenmeye başladıktan bir kaç ay sonra konuşmaya başlamak, tabiri caizse bir iki laklak etmek için istemiştim.
    Hangi kurumda Fransızca öğreneceksiniz? Hangi üniversitede ne okuyacaksınız? Maddi durumunuz iyi olsa gerek Fransa'da yıllar geçireceğinize göre.

Ben de gidecektim bu sene bir aylığına ama doktorada gitmemin daha doğru olacağını düşündüm. Bilmiyorum doğru mu ettim. Neyse sonuçta Fransa kaçmıyor. Para olduktan sonra her türlü gidilir.

Valla aklıma gelen en klasik eserlerden birisi L'etranger. Türkiye'de bile bu kadar okuyan var, Fransa için bir klasik mertebesinde zaten, eminim ki yüz binlerce insan vardır bunu okuyan. Belki L'etranger olabilir. Bilemiyorum. Ama onu bile okumamış milyonlar çoğunlukta olacağı için çok geyik yapamayabilirsiniz.

Gerçi şu da var; Fransızcayı öğrenseniz bile Fransızlar genelde iyi konuşamayanlarla da pek konuşmazlar. Egoistler. Bilhassa Parizyenler.

Hangi kurumda Fransızca öğreneceğim veya hangi üniversitede eğitim göreceğim belli değil, bir eğitim firması ile anlaştım ve zamanı geldiğinde ki bu yaklaşık bir-iki ay kadar bir zaman, dil eğitimi için yer belirleyip sonraki bir yıl içinde belirli şartları sağlayan bir üniversitede nükleer yakıt teknolojileri üzerine doktora yapacağım. Devlet bursum var eğitim harcamaları dışında bana yetecek bir miktar para veriyor.

Diğer öğrencileri sayarsak geniş bir çevrem olacak ve eminim konuşmak isteyen bir kaç Fransız arkadaş edinebilirim. Belki dediğiniz gibi onlar da okumamış olacak ama en azından sohbet açacağım bir şeyler olmalı elimde diye düşünüyorum. Tavsiyenize uyacağım.

• ses deneme 1 2
  • quote:

Orijinalden alıntı: Böcekli sümük

ses deneme 1 2
    ses deneme yapmayın hocam.

Sıkıldım forumdan da 3-5 kişinin gördüğü kitap tavsiye etmekten de.

artık kitap falan tavsiye etmeyeceğim.

Konuyu da unutulmaya terketmek lazım.

Zaten vamparf da terk etmiş. Hhupogrammos da etmişti.

gerek yok bence artık DH'ye yazmaya.

Bir kaç seneye bu forumda sinek avlanacak zaten.
  • Bundan 50 yıl sonra bu konu müfredata girecek.

• 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.