Şimdi Ara

KENDİMİ NASIL GELİŞTİREBİLİRİM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Canon eos 600d kullanıyorum(kullanmaya çalışıyorum).Fotoğrafçılık cd lerden veya kitaplardan öğrenilir mi?

• yusuff94 Y kullanıcısına yanıt
    Yusuf bey fotoğrafçılık kitaplardan ve cd lerden öğrenilebilir fakat daha hızlı ve daha pratik öğrenebilmeniz için yapmanız gereken bir kaç önemli nokta var.

1.Bol bol fotoğraf çekmek ve fotoğraf izlemek.

2.Belli başlı fotoğraf sitelerinde çekilmiş olan fotoğrafları incelemek. (500Px gibi)

3.Fotoğrafçılık ile ilgili videoları izlemek ve öğrenmek.

4.Ps 'ye çok iyi derecede hakim olmak.

5.Işık kullanımını öğrenmek.

bu liste dahada uzar gider ama asla ben kötü çekiyorum güzel çekemiyorum gibi bir düşünceye kapılmayın.
  • el_salvador_ kullanıcısına yanıt
    İlginiz için teşekkür ederim
  • Hocam, olay sizde bitiyor.

kitaplardan, cd'lerden elbette birşeyler öğrenebilirsin. ancak doğru sıra ile gitmekte fayda var.

ör: ilk adımda mutlaka bilinmesi gereken, pozlama nedir? diyafram - enstantane - ISO üçlüsü ve bunları birbiri ile ilişkisi. bu 3lüyü anlarken, alan derinliği konusuna girmeyin. ISO artarsa noise artar konusuna da girmeyin.

pozlamanın 3 atlısını anladıktan sonra, ISO artarsa, noise da artar, bu da fotoğraf kalitesini düşürebilir, noktasından hareketle; noise (kumlama) tanımını öğrenin.

pozlamayı öğrenirken, diyafram değiştikçe, alan derinliği de değişir, farklı alan derinlikleri de fotoğrafa değişik etkileri olur, noktasını öğrenin.

sonra tüm öğrendiklerinizi; pozlamanın 3lüsü, alan derinliği, kumlama bolca pratik yapın.

pozlamayı makinenizde manuel (M modu) ve yarı otomatik (Av, Tv modları) olarak kontrol etmeyi öğrenin.

yeterince dikkatli olursanız, 2 haftada çok ciddi yol alabilirsiniz

sonraki adımda, pratiğinizi hızlıca artırmak için biraz hap bilgiye ihityacınız olacak. scott kelby'nin aşağıdaki 2 kitabını öneririm.

http://www.hepsiburada.com/dijital-fotografcinin-el-kitabi-1-cilt-p-KALFA729

http://www.hepsiburada.com/dijital-fotografcinin-el-kitabi-2-cilt-p-KALFA752

bu kitapları, yukarıda anlattıklarımı anlamadan okumamanızı tavsiye ederim

bu kitaplar bittikten sonra, internet üzerinden diğer insanlar ne çekmiş diye bakmaya başlayabilirsiniz. internete neden bu kadar geç bakmanızı önerdim? çünkü netteki en kötü fotoğraflarda bile bir sürü efekt uygulanmış durumda. yeni öğrenmeye başlayanların kafası karışıyor. o fotoğrafların makineden o şekilde çıktığını sanıyorlar ki öyle birşey yok.

internetteki fotoğraflarda, nasıl işlenmiş bu kare sorusu yerine, modeli nereye yerleştirmiş, hangi açılardan aydınlatmış gibi sorular ile başlamanız; gelişiminize daha çok katkı sağlar.

ve son olarak, yukarıdaki adımların tümünü tamamladınız, bolca pratik yapmaya devam ediyorsunuz ve hala fotoğrafa meraklıysanız; fotoğraf işleme yazılımlarına, photoshop, lightroom vs vs başlama zamanınız gelmiş demektir. bu konuları o zaman detaylı araştırırsınız.

umarım işinize yarar. ben kendim aynen bu adımları takip ettim :)

ne kadar işe yaradı??? teknik anlamda epey işe yaradı, sanatsal anlamdaaa??? (hiç iddialı değilim :) )

• xpug X kullanıcısına yanıt
    İlginiz için çok teşşekkür ederim.Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım.Gerçekten internetteki fotoğrafların müdahalesiz olup olmadığını anlamak çok zor ve bu bazen moral bozabiliyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.