Şimdi Ara

KEKEME ARKADAŞLAR İÇİN DİL TERAPİSTİ EGZERSİZLERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
8
Favori
89.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Evet arkadaşlar, Öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum. Kekemelik gerçekten zor bir hastalık. İnsanın düşündüğünü söyleyememesi kadar zor bir durum yoktur. Hele ki haklı olduğunuz bir durumu açıklayamamak... Bunun gibi bir çok sorunla yüz yüze kekeme insanlar. Allaha şükür bende çok yok sinirlenince takılıyorum o da zaten nefes kontrolü yapamadığım içindir. Bazı Kursların araştırmasını yaptım gittim görüştüm ama pek mantıklı gelmedi yöntemleri. Ritmik kitap okuma ve konuşma bu yöntemler arasında en popüler olanıdır. Ancak bu yöntemi uygulatan yerin sahibi bile yetişkinlerde ritmik konuşmayı uygulatmayıyoruz dedi sadece çocuklarda ritmin oturması için yapılan bir yöntem dedi. Yani ritmik konuşma çözüm olmayabilir. Gittiğim yerde ise daha farklı bir yöntem uyguluyorlardı. Zaten eğer beynin sağ tarafı konuşma bölgesine yani sol yarım küreye hakimlik sağlıyor ise öncelikle olarak konuşmanın değil beynin düzeltilmesi gerek mantığını uyguluyorlar. Ben verilen egzersileri yapmadım o yüzden çok fayda görmedim ancak az da olsa yaptığımda fark oluşmuştu. Şu an gene sesli ve yavaş olarak her 3-4 kelimede bir nefes alıp kitap okuyorum,bunu yaklaşık 6 gündür yapıyorum ve fark olduğunu hissediyorum. Zaten ortak nokte hep aynıdır. Sesli kitap ve nefes egzersizleri. Her arkadaşın maddi durumu yerinde olmayabilir ve bu kurslardan faydalanamayabilir. Bu yüzden gittim yerde yaptıklarımın aynısını sizlerle paylaşacağım hepinizin evde yapabileceği şeyler. ben yaklaşık 1600 Tl vermiştim yol porası falan derken 2000 Tl yi bulmuştur. Neyse başlayalım. Herkeze bol şans

  İlk Bir Hafta
  Bu zaman diliminde amaç sadece beynin bozulan kısmını onarmak. Sağ yarım küreyi sistem dışı bırakıp veya onu başka şeylerle meşgul edip sol yarım küreyi aktif hale getirmek. Unutmamak gerekirse beyinde ters işlem vardır. Yani sol kulaktan duyulan sesler beynin sağ tarafına gider ve orada yorumlanır, sağ kulaktan duyulan sesler ise beynin sol yarım küresine gider ve orada yorumlanır. Sol yarım küre hayal kurma,konuşma vs. sağ yarım küre ise müzik ve matematiksel işlemler için kullanılır.

  MÜZİK TERAPİSİ
  Herkezde telefon veya mp3 player vardır. Lazım olan gereçler kulaklık ve müzik çalar. Sol kulağa hafif genelde klasik müzik olmak şartı ile müzik verilir sağ kulağa ise hızlı olmamak şartı ile bir hikaye anlatımı yapılır. Yani sol kulağa müzik sağ kulağa ise konuşma sesleri dinletilir. Amaç beynin sağ tarafını meşgul etmek. Sonra ki adım ise her iki kulağa birden hafif klasik müzik dinletmek. Bu işlemi 1 hafta 10 gün yapın.

  1.GÜN. SOL KULAĞA MÜZİK VE SAĞ KULAĞA SESLİ HİKAYE DİNLETME.
  2.GÜN. HER İKİ KULAĞA BİRDEN KLASİK MÜZİK DİNLETME.
  3.GÜN. SOL KULAĞA MÜZİK VE SAĞ KULAĞA SESLİ HİKAYE DİNLETME.
  4.GÜN. HER İKİ KULAĞA BİRDEN KLASİK MÜZİK DİNLETME.
  5. GÜN. SOL KULAĞA MÜZİK VE SAĞ KULAĞA SESLİ HİKAYE DİNLETME.
  6.GÜN. HER İKİ KULAĞA BİRDEN KLASİK MÜZİK DİNLETME.
  7.GÜN. SOL KULAĞA MÜZİK VE SAĞ KULAĞA SESLİ HİKAYE DİNLETME.

  NOT. BU İŞLEMİ UYGULARKEN UYUMAYA ÖZEN GÖSTERİNİZ BU DURUMDA BEYİN SİSTEM DIŞI KALIR VE BİLİNÇALTI AÇIK OLUR.
  NOT. BİR KULAKLIKTAN İKİ FARKLI SES ALMAK İÇİN İNTERNETTEN BİR KAÇ PROGRAM İNDİRİN SES PROGRAMI VE DİNLEYECEĞİNİZ MÜZİKLERİN SAĞ VEYA SOL SESLERİNİ KISIP ÖYLE KAYDEDİN VEYA ANDROİD TELEFONA İKİ FARKLI MÜZİK PLAYER İNDİRİN BİRİ MÜZİK ÇALSIN SOL TARAFA DİĞERİ İSE SAĞ TARAFA HİKAYE ANLATSIN. SESLİ HİKAYELER MEVCUT.
  NOT. AĞIR KEKEME OLAN ARKADAŞLAR BU SÜREYİ 15 GÜNE ÇIKARTABİLİRLER. BURDA AMAÇ KONUŞMAYI DEĞİL BEYNİ DÜZELTMEK.
  NOT. MÜZİK TERAPİSİ UYGULANDIĞI MÜDDETÇE KESİNLİKLE KULAKLIKTAN MÜZİK DİNLENİLMEYECEK.
  NOT. MÜZİK TERAPİSİ İLE BİRLİKTE KONUŞMA EGZERSİZLERİNE BAŞLAYABİLİRSİNİZ.


  BEYİN BÖLGESİNİ DÜZELTTİKTEN SONRA SIRA KEKEMELİĞİ DÜZELTMEYE. BU EGZERSİZİ UYGULATTIRAN ARKADAŞ DİL TERAPİSTİDİR.

  RESİM OLARAK EKLEYECEĞİM.


  Aşağıdaki resimlerin açıklamasını yapıyorum.


  Sistem çalışması resminde sizin söylerken çıkartamadığınız harflerin ağızdan nasıl çıkartıldığını gösteriyor. O harfler kişiye özgüdür sizde daha başka harfler var ise onların da telaffuzu internette var.


  DURAKLI OKUMA. Burada her bir kelime arası 1-2 saniye beklenecek ve 3-4 kelimede nefes alınacak. Sıkıcı olabilir bu yüzden ara verebilirsiniz.

  TEKRARLAYICI OKUMA. Evde ki kardeşlerinizle yapabilirsiniz veya bir filmde bir karakterin konuşmalarını taklit edebilirsiniz yine hızlı bir konuşma olmayacak. Kitap okurken ise önce siz onun okuduğunu tekrar edin sonra da o sizin okuduğunuzu tekrar etin yine hızlı okunmayacak.


  EŞ ZAMANLI OKUMA. Evde ki kardeşlerinizle yapabilirsiniz veya arkadaşınızla..Aynı kitaptan iki tane alın ve beraber yavaş bir şekilde okumaya başlayın okuma normal hızda olacak.


  KISIK SES İLE OKUMA. Bu yöntemde fısıldar gibi kitap okuyacaksınız. Kitap okurken elleriniz veya vücudunuzda uyuşma olabir hatta başınız bile dönebilir bu durumda ara verin.


  TONLAMALI OKUMA. Sesli bir şekilde 3-4 kelimeyi okuyun hemen ardından seri bir şekilde 3-4 kelimeyi kısık bir şekilde okuyun.


  NEFES EĞZERSİZLERİ

  Resimde sonları x10 ile işaretlenmiş eğzersizleri yapın diğerleri çok önemli değil. Nefes eğzersizleri sadece hafta sonları yapılacak. Yani hafta içi konuşma egzersizi hafta sonu ise nefes egzersizi yapılacak. Nefes egzersizlerinde yine baş dönmesi veya karıncalanma hissederseniz ara verin.


  ÖNEMLİ NOT. Bunları yaparken sık sık ara verin. Bana 30 dk kitap okuma verilmişti ama size tavsiyem fırsat buldukça o günün konuşma egzersizlerini yapmanız. Birde ilk harfleri çıkartamadığınız da nefes alın sonra tekrar deneyin, söyeyemediğiniz harfleri ayna karşısında telaffuzunu yapabilirsiniz. Herkeze kolay gelsin. Bu işlemi yapacak olan arkadaşlar sonuçları paylaşırlarsa çok sevinirim.

   KEKEME ARKADAŞLAR İÇİN DİL TERAPİSTİ EGZERSİZLERİ KEKEME ARKADAŞLAR İÇİN DİL TERAPİSTİ EGZERSİZLERİ KEKEME ARKADAŞLAR İÇİN DİL TERAPİSTİ EGZERSİZLERİ  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OLIHOGDES -- 31 Aralık 2014; 23:40:55 > • Kekemeliği Gözünüzde Büyütmeyin !

  Eğitimimize Katılan Bir Öğrencimizin Konuşmasının İlk Hali

  https://www.facebook.co...o.php?v=561979587212225


  Eğitimden Sonra Bir Haber Programında Röportaj Yaparken

  https://www.facebook.co...php?v=10152157281063158

  Bilgi İçin : 0536 769 21 56
   KEKEME ARKADAŞLAR İÇİN DİL TERAPİSTİ EGZERSİZLERİ
 • Merhaba ben isa paylaştığınız bilgi için öncelikle teşekürler. bende de hafifi kekemelik var ve bu programı uygulamak istiyorum. fakat kafama birşey takıldı. Müzik terapisi yaparken uyumaya özen gösterin demişşiniz. Ama uyurken beyin devre dışı olduğu için biraz şaşırdım. Acaba yanlış yazılmış olabilir mi ? Uyumamak mı gerekir? aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..
 • Doğru okumuşsunuz,yazıda da bir sorun yok,,,bilhakiz,,,Amaç zaten beyni devre dışı bırakarak bilinçaltı ile baş başa kalmak...Önce bilinçaltındaki sorunların çözümü yapılacak sonra beyin ile ilgili sorunlar çözülecek

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • sabah bakarım artık nefes egzersızlerı banada lazım saolasın
 • Bende kekemelik yok ama bazı kelimeleri yuturuyorum yada dilim sürşüyor acaba bana faydası olur mu?

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Güncelleyelim. Çorbada bizim de tuzumuz olsun.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Kotyora

  Bende kekemelik yok ama bazı kelimeleri yuturuyorum yada dilim sürşüyor acaba bana faydası olur mu?

  Ağzına yatak bir şekilde kalem alıp 20 gün boyunca çalış spiker gibi oluyorsun.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: FlexTR

  quote:

  Orijinalden alıntı: Kotyora

  Bende kekemelik yok ama bazı kelimeleri yuturuyorum yada dilim sürşüyor acaba bana faydası olur mu?

  Ağzına yatak bir şekilde kalem alıp 20 gün boyunca çalış spiker gibi oluyorsun.

  Yatak derken kalem ağzımda yatay şekilde konuşcam galiba?

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • http://forum.donanimhaber.com/m_95160306/f_//tm.htm#95162184

  Arkadaşım şu konuya bi bakar mısın benim sorunumu anlayabilecek misin, bende dil, dudak, çene egzersizleri filan yapıyorumda işe yaradığı aşikar, benim konuşma bozukluğu arada sırada oluyor.
 • Arkadaşlar bahsettiğim yöntemler zaten çoğu konuşma bozukluğunda uygulanan yöntemler...Kalem konusun da ise dudaklarda kas gevşemesine sebep oluyormuş çok uzun süre yapıldığında ancak belirli süre yapılabilir...

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • üstadım çok güzel , yararlı bır konu fakat benım aklıma takılan bir konu var. müzik ve hikaye dinleme saatlerını yazmamışsınız
  demek istediğim ne kadar süre ile klasik müzik veya sesli hikaye dinleyeceğiz
  şimdiden teşekkürler
 • Günlük 1 saat müzik egzersizi yeterli tabi bu süreyi uzatabilirsiniz

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • r pelteğiyim bunların etkisi olur mu yoksa bir tavsiyeniz var mı
 • Denemeniz de fayda var, zaten hepsinde aynı yöntemler var hemen hemen, kitap okuma olmazsa olmazları

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • hocam sesletim egzersizlerinin diğer sayfaları açılmıyor yardımcı olabilirmisiniz?
 • Nasıl yani, açılmayan nedir

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Tamamen kendi görüşlerim ve kendi tekniğimdir.


  1- Kekemeliğin farkına varılması ve benimsenmesi.
  2- Konuşma sorununun çözülmesi yönünde karar alınması
  3- Genel Konuşma sırasında hangi durum ve düşüncelere sahip olunduğunun farkına varılması
  4- Takılmanın yaşanmasına sebep olan anlık duygu ve düşünceleri belirleme.
  5- Self terapiye başlama zamanı belirleme, hatırlatıcı yaratma.
  6- Duygu durum kontrolünü yapılandırma ve Konuşma sırasında bunu uygulama – kontrollü yaşama
  7- Gerektiği durumlarda akıcılık kesilmesine neden olacak sesleri çıkartırken yumuşak telaffuz etme. Örneğin tabak yerine thabak , paket yerine phaket Müsade yerine Vmüsade , Murat yerine Vmurat.. Sekonder yerine Hsekonder vb. Thepki.. thrafik
  8- Yukarıda bahsi geçen flow teknik in kullanılmasının , konuşmada kaydadeğer herhangi bir ses değişikliğine yol açmadığının farkına varılması ve ikna olunması.
  9- Motivasyon ve konuşma isteğinin yaratılması ve sürdürülebilirliği.
  10- Gerektiğinde Teknik kullanılarak sağlanan akıcılıkla gurur duyarak bunu devam ettirmek suretiyle bilinçaltına yerleştirmek.
  11- Konuşmaya başlamadan hangi kelimeyle başlamak , hangi kelimeleri kullanacağını seçmek gibi düşünceleri silmek.
  12- Tehlikeli düşüncelerden en önemlisi olan “kekeleyebilirim” düşüncesini ; sağlanan akıcılık ile bastırmak ve yok etmek. –
  13- Nasıl akıcılık sağlanacağını biliyorsun. Ttekniği kullanırsan ve olumsuz düşünce ve şüpheleri zihninden uzaklaştırırsan akıcılık sağlayacaksın bu kesin ,çünkü daha önce yaptın. Düşüncesini hep hakim kılmak.
  14- Muhatabının gözünün içine bakmalısın, seni dinlemek zorunda acele etmene gerek yok. Seni yargılamayacak. Kekelesen dahi ki kekelemeyeceksin çünkü teknik var ; sana gülmeyecek, senin bir eksiğin varmış gibi davranmayacak.
  15- Düşünce.... Sadece ama sadece düşünceler seni kötüleştirendir... Dolayısıyla başarının anahtarı da yine olumlu düşünce ve tekniktir.. Tıpkı formulünü bildiğin bir problemin çözümü gibi.. Formulü bilmiyorsan, yapamam diye korkabilirsin evet.. Oysa ki formulü biliyoruz..
  a- Teknik
  b- Olumlu duygu düşünce ve moıtivasyon
 • Elbette egzersizlerin de bir faydası vardır.Ama bir kekeme olarak benim tavsiyem Veysel Hoca'dır.Kendisi bu işi bilim adamlarınca onaylanmış yönteme göre yapmaktadır. Kekemelodi gibi atanamayan öğretmenlerin,fen-edebiyat mezunlarının kurduğu yerlere İTİBAR ETMEYİN!

  http://www.kizilbogadanismanlik.com/

  http://www.kizilbogadanismanlik.com/biz-kimiz/uzman-dkt-veysel-kizilboga.html
 • Merhaba Arkadaşlar;
  Ben de sizler gibi bu dertten müzdarip olan bir insanım.
  Bu konuyu kabullenmeyerek yenme adına birçok yol denedim.
  Ama yüzde yüz yendiğimi söyleyemem. Zaten böyle birşey mümkün mü onu da bilmiyorum.
  Olsaydı bilim adamları bunu bulup bizlerden saklamazlardı heralde.
  Bence bu konuyla uğraşan bilim adamlarının, eğitimcilerin, konuşma terapistlerinin ve psikologların bu konuda ilerleme veya kesin sonuç almak istiyorlarsa bizim düşündüklerimizi düşünmeleri, bizim hissettiklerimiz hisstemesi gerekir. Bu da mümkün olamayacağı için genel geçer doğrular üzerinden konuya yaklaşıyorlar. Bu konuda bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak isterim.
  Bunun için burada sadece yazıyla değil, teknolojiyi kullanarak çeşitli konuşma egzersizlerini göstereceğim bir sesli veya görüntülü konuşma platformu açmak isterim. Bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum.. Birçok yere gittim. Oralardan aldığım veya öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. facebook içinhttps://www.facebook.com/kamil.cemder den direk de haberleşebiliriz.. Ama şu sesli ve görüntülü grup kurup sohbet oluşturma fikrini düşünün, destek olursanız günlük haftalık konuşmalar yapabiliriz.
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.