Şimdi Ara

Kedi Bakım Rehberi - Sorular - Yanıtlar (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
11
Favori
102.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    6-7 ay dışarıda baktığınızı belirtmişsiniz, eğer dediğiniz gibi 1-2 yaşlarındaysa bu 6 ay içinde hamile kalırdı büyük ihtimalle. Belediye veya yardım kuruluşları kısırlaştırılmış sokak kedilerinin, kulağında küçük bir kesik bırakıyor, kısırlaştırıldığı belli olsun diye. Tam kulağın sivri yerinde V harfi gibi bir kesik.

Aşılar zaten 3 ay, yılda bir gibi sürelerle tekrarlanıyor. Veterinere götürüp,bundan sonrası için düzenli aşılarını yaptırırsanız sorun olmaz.

Dışarı çıkmak istese zaten belli eder, anlarsınız. Tasmaya alıştırıp bahçede, yakın çevrede dolaşabilirsiniz alışırsa.

Fast food çok iştah açıcı ve lezzetli ama sağlık yönünden de en sağlıksız beslenme. Bir mamayı çok yemesi, çok sevmesi o mamayı sağlıklı mama yapmaz. Temizmama,bonacibo ürünlerini bir araştırın isterseniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahtant

6-7 ay dışarıda baktığınızı belirtmişsiniz, eğer dediğiniz gibi 1-2 yaşlarındaysa bu 6 ay içinde hamile kalırdı büyük ihtimalle. Belediye veya yardım kuruluşları kısırlaştırılmış sokak kedilerinin, kulağında küçük bir kesik bırakıyor, kısırlaştırıldığı belli olsun diye. Tam kulağın sivri yerinde V harfi gibi bir kesik.

Aşılar zaten 3 ay, yılda bir gibi sürelerle tekrarlanıyor. Veterinere götürüp,bundan sonrası için düzenli aşılarını yaptırırsanız sorun olmaz.

Dışarı çıkmak istese zaten belli eder, anlarsınız. Tasmaya alıştırıp bahçede, yakın çevrede dolaşabilirsiniz alışırsa.

Fast food çok iştah açıcı ve lezzetli ama sağlık yönünden de en sağlıksız beslenme. Bir mamayı çok yemesi, çok sevmesi o mamayı sağlıklı mama yapmaz. Temizmama,bonacibo ürünlerini bir araştırın isterseniz.

Öncelikle teşekkür ederim.
    Hakikatten de Mike'ın kulağında V şeklinde kesik var. Biz de onu köpekler dișledi sanıyorduk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba arkadaşlar. Kedim ile ilgili sorularım olucak bu komuda bana yardımci olabilirseniz sevinirim.
    Siyam kedisi bakıyorum suan 8 aylık kadar. Bu ay içerisinde son 5 gündür farkediyorum ki kedim öksürüyor sanki boğazında bişey var onu atmak ister gibi ilk zamanlarda daha şiddetli ve uzun süreli öksürükleri şu ara azaldı. Burun akıntısı ve gözyaşı hala devam ediyor. Burun akıntısı sanırım fazla çünkü uyurken dahi wheezing şeklinde soluyor. Evin bazı yerlerinde burun akintilarına rastliyoruz bile. Veteriner bişeyi yok geçer dedi anca iki gün oldu yine oksurunce endişelendim.ayrıca surekli uyuyor. Cevaplarsaniz sevinirim

• Valla hocam bence siz başka bir veterinere daha götürün.Anlattıgınız gibiyse hayvan hasta.
  • kedim hamile doğumun yaklaştığını nasıl anlayabilirim bir belirtisi var mı?
    o zamandan bu güne tek değişim çok yemek yemesi ve çok uyumasıydı
    son 1 haftadır değişik olan ise 24 saat uyuyor neredeyse. yemek yemesi azaldı wc için uyanıyor az mama yiyip uyuyor
  • kedim suyu (normal kabından değil fakat pencereye biriken buğunun oluşturduğu suyu yalayarak) pencere camından içiyor. bunun açıklaması nedir ? musluk suyundaki kokudan mı hoşlanmıyor acaba.
  • Dışarda yaşayan hamile kediye kartondan bir ev yaptım içine de elyaf bir yorgan serdim. Bugün sabah doğum yaptı. Hava durumuna göre 2 gün sonra havalar gündüz 3 derece gece de -3 derece olup çok soğuyor. Sizce yeni doğan 3 günlük yavru kediler zarar görebilirmi bu soğukta?

• doktor2005 kullanıcısına yanıt
    Karton korumaz, kapalı bir yer lazım. dışarda ise mobilya dolap gibi en azından.
  • ibokozan İ kullanıcısına yanıt
    Onu su ihtiyacı için yapmıyordur bazen soğuk şeyleri yalamak isterler. Su için mamasının yanında daima temiz içme suyu bulundurun günde 3-4 kez değiştirin. Su kabı da plastik olmasın. Biz cam kase kullanıyoruz.
  • Arkadaşlar yakında evime yavru kedi almayı düşünüyorum. Çok bilgim olmadığı için bir süredir araştırma yapıyorum, bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.
    Şimdilik internetten şöyle bir liste çıkarttım, şu gereksiz onu almasanda olur, listeye şunu ekle diyebileceğiniz şeyler varmı? Mama işine karar vermedim henüz, veteriner ile görüştükten sonra almayı düşünüyorum.

Kedi Bakım Rehberi - Sorular - Yanıtlar

• Tarak eklemelisiniz.

Almışken birazda yaş mama alabilirsiniz ucuza bulursunuz nerden.

• Rageaholic kullanıcısına yanıt
    Tarak, tırnak makası, tuvalet atıkları için buzdolabı poşeti ya da köpekler için kullanılan tek kullanımlık atık poşetleri rulolarından edinin, atıklar bazen kürekle alınabilecek gibi olmuyor, öyle zamanlar için de kullan-at eldivenler var 100'lü, onlardan da alın, ayrıca kuru ve yaş mama da almalısınız. Bir de kedilerin en sevdiği şey kutudur, kaliteli olamsına gerek yok, kargo kutusu bile olur, ondan alın. Zıplayan kauçuk topları var Trixie'nin, onlar çok faydalı kediler için, onlardan da edinin. Ben sıklıkla Zooplus kullanıyorum, orayı da kullandığınız site ile mukayese edin bir isterseniz, bana sanki en ucuzu ve iyisi orası gibi geldi, kişiye göre değişir tabii. Şimdiden yavrunuzla mutluluklar.
  • Kedi yatağı yuvaya hiç gerek yok, ben de aldım ama kullanmıyor ilk bir iki gün girdi oynadı o kadar. Yavru kedi için açık tuvalet tavsiye ederim. Bunların hepsini internetten almayın boşu boşuna kargo parası verirsiniz. Hepsiburada yı hele hiç tavsiye etmiyorum. Hepsini tek tek ayrı kargo yapıyorlar, kargonun biri geliyor biri gelmiyor bir sürü zaman kaybı. Evinize yakın bir Petshoptan hepsini bulabilirsiniz.

• arkadaşlar kediler kuma değil de bezelye tanesi büyüklüğünde çakıl taşına tuvaletini yapar mı sizce? kum sorununa kendimce bir fikir ürettim, sacdan iki hazneli bir tuvalet yaptırmayı düşünüyorum. altta pis su haznesi ve üstünde altı elekli olan çakıl taşı kabı olacak. taş kabının üstüne dışkı eleğini ve onun da üstüne çakıl taşlarını koyacağım. minnak tuvaletini yaptıktan sonra dışkı eleğini yukarı kaldırınca taşlar dışkı parçalarından arınmış olacak, sonrasında da taşların üstüne sıcak su dökerek taşları sidik ve dışkı kokusundan da arındırmış olacağım. sonra da alt bölmedeki kullanılmış kirli suyu dökeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi can_celik -- 28 Mart 2017; 1:36:28 >
  • can_celik kullanıcısına yanıt
    Tuvalet hijyeni her canlı için en yaşamsal ihtiyaç, bence bunda çok yaratıcılığa gitmeye gerek yok ama ufaklığın babası siz olacaksınız, siz sorumluluğunu ne şekilde almak isterseniz alırsınız artık. Yine de yönteminiz bana göre çok temiz gelmedi, hastalık falan olabilir zamanla. Çok aklıma yatmadı...
  • cocco_reccy kullanıcısına yanıt
    tuvalet konusunda şöyle düşünüyorum. ya kum kullanılmayan bir yol bulmalıyım (kediyi alafranga tuvalete alıştırmak veya çakıl taşı kullanıp dışkıların elekle alınması sonra da taşların sıcak suyla durulanması), veya kum kullanacaksam kum zahmetini (taşıma hamallığı + para) bertaraf edebilecek artılara sahip olması yani beni her tuvaletten sonra temizlemeyle uğraştırmamak yani otomatik tuvalet. youtube'dan baktığım kadarıyla en iyi tasarlanmış otomatik tuvalet ''litter-robot'' isimli makine ama fiyatına bakmaya bile gerek görmedim minimum 2000 tl'ye gelir gibi tahmin ediyorum.
  • can_celik kullanıcısına yanıt
    Otomatik tuvaletler konusunda pek bilgi sahibi değilim. Evde hayvan bakacaksanız bunlara katlanmanız gerekecek. Hiç büyümeyecek, hep muhtaç kalacak. Tatillerinizi ona göre, akşam gezmelerinizi, paranızı, kuvvetinizi ona göre ayarlayacaksanız. Yoksa hiç bakmayın. Yani eğer "Ben O'na herkesten iyi bakarım, o artık benim yavrum" diyemeyecekseniz, bence hiç denemeyin. Zaman zaman barınakları arayıp maddi ihtiyaçlarını gidermek için bağış yapın, daha iyi.
  • Kedi tuvaleti konusunda, otomatik tuvaletler, karmaşık yapıda tasarlanmış tuvaletler vs. bence gereksiz. Basit bir kapalı tuvalet, iyi bir kedi kumu bence yeterli.

Kedinin tuvaletini ve kumunu benimseyip rahatça kullanması önemli. 3 aydan küçük yavrular için açık tuvalet, sonrasında kapalı tuvalet uygun olur. Koku önleyici filtreler vs. falan bence faydasız.

Günde bir kez temizlik yaptıktan sonra koku sorunu pek olmuyor. Evin uygun gözden uzak bir köşesine yerleştirmek yeterli. Bizim kedinin yeri cam balkonumuz, tuvaleti de balkonun bir ucunda. Cam balkon yapılana kadar evin muhtelif yerlerinde gezmişti tuvalet.

Ben Van Cat iri taneli bentonit kum tercih ediyorum. Kimileri bunu tercih etmiyor.Çok sayıda farklı marka ve tip kum denedim. Benim kedim hiç kum ayrımı yapmadı. Sorunum kumun etrafa yayılmasıydı. İnce taneli kumlar kedinin patileriyle evin içine taşınıyor. Oysa kalın taneli kum, tuvaletin yanında kalıyor sadece. Tuvaletin yanına uzun tüylü peluş bir paspas koyarsanız kumların büyük kısmı burada kalıyor. Arada taşınan 1-2 kum tanesini de elle alıveriyorum artık.

Aslında kedinin tuvaletini temizlemek, bir muhabbet kuşu kafesini temizlemekten zor değil. 5 dakikalık iş. Çoğu zaman bu temizliği günde iki defa yaparım. Evde olmadığım günler iki gün kaldığı da olur. Kedimin yavruluğundan beri tuvaleti geldiğinde, tıpış tıpış balkona gidip patisiyle balkon kapısını açıp (balkon kapısı aralık durur) tuvaletine gitmesini hayranlıkla izlerim. Bu bakımdan kediler bakımı belki de en rahat hayvanlar. Muhabbet kuşunu bile ortaya bıraksanız yarım saatte her evin tarafına boncuk boncuk kakasını yapar. Ama bu kediler bambaşka.

• LokmanHekim kullanıcısına yanıt
    balkonda tuvalet sorun olmuyor mu kış aylarında? balkon penceresi açık ise soğuk hava, kapalı ise kötü kokular girmiyor mu evin içine az da olsa?
  • Balkon kapalı. Cam balkon. Açık olursa sorun olur tabi ki. Açık balkonda tuvalet zor olur. Yağmur falan yağdığında bile su alır, kumu falan ıslanır, kedi çıkmak istemez vs... Benim dediğim kapalı dışarıdan izole kapalı cam balkon için geçerli. Cam balkon zaten oda gibi oluyor. İçi sıcak ve kuru. Arada açıp 5-10 dk. havalandırıyoruz. Gerçi açmasak da koku sorunu olmuyor hiç.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.