Şimdi Ara

Kat irtifakindan kat mulkiyetine gecmek zorunlumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
5.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar merhaba 28 daireli bir blokta oturuyorum binada kat irtifaki kurulu disaridan profosyonel bir yonetici secildi yeningelir gelmez ilk isi kat mulliyetine gecis islemi oldu bagimsiz kat maliki olarak buna katilmak zorunlumu,kat milkiyetine geciste her bagimsiz malikin rizasi aliniyormu yani 27 daireden 1 kisi istemezse ne olur birde bunun masrafi ne kadar aslinda yoneticiye guvenmiyorum geldiginden beri hep kendini garantiye almaya calisiyor gibi bu kat mulkiyetine geciste kendini saglamama almak istiyor kart irtifakinda profosyonel yonetici atanamiyormu acaba bilgili arkadaslardan dogru ve net bilgiler almak isterim tesekkurler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Antalya.Gayrimenkul Arkadaşım sen sonuna kadar haklısın. Kat irtifakından sonra yapı kullanma izin belgesi verilir ve bunun adı da genel iskandır. Anlamadığım şu: bjkyener neden millete yanlış bilgi veriyor ya da neden yanlış yönlendiriyor.

Kat Mülkiyeti Kanununun 14/4 maddesi yürürlükten kalkmıştır.

Bu düzenleme ile (14/11/2007 tarih 5711 sayılı Kanunla getirilmiş olan) kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyenlere verilecek cezalar kaldırılmıştır.
  • Selamlar hocam..Öncelikle belirtmeliyim ki kart irtifakından kat mülkiyetine geçiş zorunluluğunuz YOK!

Yönetim olarak kat irtifakı yada mülkiyeti hangi açıdan önemli tam anlayamadım.Sonuç itibarı ile onlar sizin belirli bir rakam vererek yönetici olarak atadığınız kişiler.

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş ücreti belediyeden belediye ye değişen bir durum.O açıdan en net rakamı size ait tapu ile ilgili belediye ye giderek gerekli detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Tam emin olmamakla birlikte toplu bir karar alınarak kat mülkiyetine geçilmeli.Bence en sağlıklı bilgiyi ilgili belediyeye telefon açarak öğrenebilirsiniz.Aranız da bir temsilci seçerek o kişi de halledebilir.
  • kat irtifaklı olan binanın iskanı yoktur kat mülkiyetli olan binanın iskanı vardır

yöneticiniz doğrusunu yapıyor fakat daire olarak masrafını araştırın çakal çok

kat irtifaklı bina iskan alamıyorsa o bina sorunludur (kısaca o bina yönetmeliklere uygun yapılmamıştır yangın ve su deposu yönetmeliği, asansör, 2000 m2 üstünde ise merkezi sistem olması, yalıtım, deprem, elektrik odası, ... )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 27 Nisan 2018; 20:37:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjkyener

kat irtifaklı olan binanın iskanı yoktur kat mülkiyetli olan binanın iskanı vardır

yöneticiniz doğrusunu yapıyor fakat daire olarak masrafını araştırın çakal çok

kat irtifaklı bina iskan alamıyorsa o bina sorunludur (kısaca o bina yönetmeliklere uygun yapılmamıştır yangın ve su deposu yönetmeliği, asansör, 2000 m2 üstünde ise merkezi sistem olması, yalıtım, deprem, elektrik odası, ... )
    Yanılıyor olmayasın hocam ?? Kat irtifaki ile genel iskan alınabiliyor..Kat mülkiyetine geçişte genel iskan soruluyor.Genel iskanı olmayan mülk kat mülkiyetine geçemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Yanılıyor olmayasın hocam ?? Kat irtifaki ile genel iskan alınabiliyor..Kat mülkiyetine geçişte genel iskan soruluyor.Genel iskanı olmayan mülk kat mülkiyetine geçemez.

Alıntıları Göster
    kat irtifakı olan daire daha ucuza satılır kat mülkiyetli olan daire yüksek fiyata satılır yani iskanı vardır

geçici iskanda veriliyor ama bundan uzak durmanızı öneririm

Yapı Kullanım İzni olarak belirtilen İskan Belgesi zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan kat mülkiyeti alınamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 27 Nisan 2018; 20:44:11 >

• bjkyener kullanıcısına yanıt
    Üstat benim takıldığım husus;Kat irtifakı bina proje aşamasındayken kurulur.Bina bittikten sonra ilgili belediye ye genel iskan başvurusu yapılır.Projeye uygunsa genel iskan verilir.Daha sonra gerek görüldüğü yada tercih edildiği taktirde kat irtifakına yada diğer adıyla ferdi iskan alınır.

Burada bir yazı yazılmış
    https://www.youtube.com/watch?v=ulK-tC0dFeo İlk 15 saniyedinde kat irtifaklıysa ve iskan belgesi alındıysa diyor
    https://www.youtube.com/watch?v=MaPf0sZS8K4 sizin bahsettiğiniz bu tarz bir şey olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 27 Nisan 2018; 21:29:37 >

• quote:

Üstat benim takıldığım husus;Kat irtifakı bina proje aşamasındayken kurulur.Bina bittikten sonra ilgili belediye ye genel iskan başvurusu yapılır.Projeye uygunsa genel iskan verilir.Daha sonra gerek görüldüğü yada tercih edildiği taktirde kat irtifakına yada diğer adıyla ferdi iskan alınır.

Burada bir yazı yazılmış
    https://www.youtube.com/watch?v=ulK-tC0dFeo İlk 15 saniyedinde kat irtifaklıysa ve iskan belgesi alındıysa diyor
    https://www.youtube.com/watch?v=MaPf0sZS8K4 sizin bahsettiğiniz bu tarz bir şey olabilir.
    sonuç : Kat Mülkiyeti iskanlı olan binaya veriliyor (iskan = Kat mülkiyeti)

kat irtifakı kesinlikle tercih edilmez geçici iskanla işim olmaz

Benim dediğim sonuca gelmen güzel bir şey ;Ancak bazı husularda yine uzlaşamadık :)) Genel iskanı alınan bir bina dilediği zaman kat mülkiyetine geçebilir.

Kat irtifakı ayrı bir olay iskan ayrı bir olay..Kat irtifakı proje aşamasında mimarlar tarafından belirlenen husus.

Kısaca sıralamak gerekirse;

Kat irtifakı kurulur>Genel iskan alınır>Ferdi iskan(kat mülkiyeti) alınır.

Burada kat irtifakı iskan alınsada alınmasada binanın başlaması için zorunlu olan bir husus.

Toplarlamak gerekirse bina genel iskanı almışsa başlığı açan arkadaşın dairesi gibi dilediği zaman ilgili belediyeden ferdi iskan alabilir.ALmazsa ne olur;Videoda'da anlattığı gibi yönetim de zoruluk yaşanır yönetim de zorluk yaşamamak adına ferdi iskan'a geçmek istiyorlar.
  • quote:

Benim dediğim sonuca gelmen güzel bir şey ;Ancak bazı husularda yine uzlaşamadık :)) Genel iskanı alınan bir bina dilediği zaman kat mülkiyetine geçebilir.

Kat irtifakı ayrı bir olay iskan ayrı bir olay..Kat irtifakı proje aşamasında mimarlar tarafından belirlenen husus.

Kısaca sıralamak gerekirse;

Kat irtifakı kurulur>Genel iskan alınır>Ferdi iskan(kat mülkiyeti) alınır.

Burada kat irtifakı iskan alınsada alınmasada binanın başlaması için zorunlu olan bir husus.

Toplarlamak gerekirse bina genel iskanı almışsa başlığı açan arkadaşın dairesi gibi dilediği zaman ilgili belediyeden ferdi iskan alabilir.ALmazsa ne olur;Videoda'da anlattığı gibi yönetim de zoruluk yaşanır yönetim de zorluk yaşamamak adına ferdi iskan'a geçmek istiyorlar.
    senin dediğine gelmiyorum

yukarıda ne söylediysem o

kat mülkiyeti = iskanlı binadır

kat irtifakı = iskansız veya geçici iskanlıdır (kısaca değeri düşük iskanı yok = sorunludur = tercih edilmez)

İskan Belgesi zorunlu bir belgedir. Bu belge olmadan kat mülkiyeti alınamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 28 Nisan 2018; 0:17:6 >

Seninle uzlaşamayacağız.Neyse gerek gören kişi ilgili belediyeden gerekli bilgileri alır..Buraya da yazarsa bizde aydınlanmış oluruz.
  • quote:

Seninle uzlaşamayacağız.Neyse gerek gören kişi ilgili belediyeden gerekli bilgileri alır..Buraya da yazarsa bizde aydınlanmış oluruz.
    Antalya.Gayrimenkul Arkadaşım sen sonuna kadar haklısın. Kat irtifakından sonra yapı kullanma izin belgesi verilir ve bunun adı da genel iskandır. Anlamadığım şu: bjkyener neden millete yanlış bilgi veriyor ya da neden yanlış yönlendiriyor.

Kat Mülkiyeti Kanununun 14/4 maddesi yürürlükten kalkmıştır.

Bu düzenleme ile (14/11/2007 tarih 5711 sayılı Kanunla getirilmiş olan) kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyenlere verilecek cezalar kaldırılmıştır.
  • denisjames kullanıcısına yanıt
    Bilgi kirliliğinin önüne geçtiğiniz için ve aydınlatıcı mesajınız ayrıca teşekkür ederim.
  • Ankara'da ev almak için araştırma yapıyorum da. Aklımda bir ev kat irtifakı tapusu var. 6 yıllık bütün daireleri dolu olan, su deposu, faal asansör sistemi çevre düzenlemesi vs yapılan bir bina. Hepsini kendi adına su,elektrik, doğalgaz aboneliği mevcut. Müteahhit yan yana aynısından iki apartman yapmış. Diğerinin iskanın geçen yıl almış. Bunu da bu yıl alacağının sözünü vermiş. Sizce bu daireyi almak mantıklı olur mu?
  • -AhmtOzdmR- kullanıcısına yanıt
    Hocam söz uçar yazı kalır misali...O kişiyi tanımadığım için yönlendirici mesajlar yazamam malesef...Genel iskan almak için bir çok kriter mevcut.

Bunlar başlıca;

*Vergi ve harçların yatırılması
    *Sigorta borçları
    *Binanın projeye uygun olması gibi bir çok başlık var.Bunlarda askilik olursa iskan almak büyük sıkıntı olabiliyor...Eğer o kişiye güveniyorsanız müt. vereceğiniz paradan bir kısmını kesebilirsiniz.10 bin tl kadar eksik verin gerisini iskan sonrası verilecektir diye sözleşmeye ekletirseniz kendinizi gvence altına almış olursunuz..İlerde iskan ile ilgili sorun cıkarsa ve masraf etmek gerekirse eksik verdiğiniz rakamdan ödemiş olursunuz.
  • zamandayolculuketmişadam Z kullanıcısına yanıt

kat irtifakı olan her bina iskanlı değildir

tanıdığım bir arkadaş kat irtifakı var ama 10-11 yıldır iskan alamıyorlar .... sene de iskan alamazlar yönetmeliğe uymuyor

istersen arkadaş sana daireyi satsın kat irtifaklı ama kat mülkiyetli fiyattan

kat mülkiyeti = iskanlı binadır

iskanı olmayan daireye kat mülkiyeti vermezler

yönetmelikleri öğren sonra iskan nasıl alınır kursunu da ben vereyim

--------------

benim yeni taşındığım binada kat irtifakı var iskanı da var

yönetmeliklere (yalıtım, yangın, asansör , yangın merdiveni, su deposu .... ) uygun yapıldığı için kat mülkiyeti başvurusu yapılacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 28 Şubat 2022; 20:20:43 >

3 yılda çokta bir şey değişmemiş.Kat irtifakı ile iskan ayrı olaylar..Bina inşaatına başlamak için kat irtifakı kurulmak zorunda.Askında bu olay 3 aşama halinde gerçekleşiyor.

1-Kat irtifakı kurulması inşaatın başlaması için ilk aşamasında yapılması gereken işlem

2-İnşaat biter belediye gelir bakar projeye uygun görürse İSKAN verir.Bu belgenin adı Genel iskandır.

3-Alınan genel iskan ile Ferdi diğer adı ile kat mülkiyetine geçilir.Senin takıldığın husus genel iskan ile kat irtifakını aynı oldugun düşünmen.Kesinlikle aynı değil...3 basamadığın sadece ilk basamağı kat irtifakı..Genel iskan alınmazsa kat mülkiyetine geçilmez

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt

kat irtifakın proje ve yönetmeliklere uygun olursan sorun yok bilmeyen adam bu riske girmesin

TASK ta 5m² fazla olduğundan adam binasına iskan alamadığını söyleyebilirim bu işin sonu sıkıntılı her ayrıntıyı bilmeyen kişi bu riske girmesin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.