Şimdi Ara

Kasa elektrik çarpması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
4.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar herkese kolay gelsin ; benim ufak bir sorunum var...
    Pc Kasası hafiften çarpıyor... Böyle bir kere kasanın saç kısmına dokununca ÇIT diye bir ses ile beraber , gıdıklıyor...

Nedenini çözemedim...

Kasada eskiden böyle bir sorun yoktu. Geçenlerde anakart değişikliği yaptım , aklıma gelen tek o...
    Priz aynı priz , kablolar aynı kablolar...
    Ama bilgisayarı açıp 5-10 dak. sonra parmağımı değdirdiğimde ÇAT diye çarpıyor...

Şimdi sistemde elektrik kaçağı var desem olmaz... Sistem elektrik kaçırsa , donanım kısa devre yaparak yanar , yada sigortalar atar , yada ben harbi harbi çarpılırım...

Tek aklıma gelen , statik elektirik oluyor. Ama priz topraklı , kasa aynı kasa , ben aynı ben ; sadece anakart , işlemci ve ram değiştirdim... Anakart kasa ile temas ediyor dicem ama yok zannatmem...

Bu arada Pc kapalıyken sorun yok , açıp 5-10 dak sonra dokununca ÇIIIT...

Acaba ben mi statik elektrik yükleniyorumda topraklı priz vasıtası ile atıyorum anlamadım...

Bilen biri allah rızası için fikir verebilir mi ?

(Bazı yerlerde , kasanın vidalarından birine bakır tel bağlanıp ucununda duvara falan yapıştırılması ile sorunun atlatıldığını falan okudum... Siz ne dersiniz ? )

• kardeşim anakartın altına kutudan çıkan anakartın üstündeki süngeri koy düzelir . bir de öyle bir dene
  • İlk önce elektrik var mı diye kasayı kontrol kalemi ile kontrol et, kasada elektrik yoksa sende statik elektrik var demektir, bende de statik elektrik var özellikjle kış aylarında market arabalarını tutunca, dolmuşa binerken sürekli çarpılırım, ben çözümü ev içinde çıplak ayak ile dolaşıp balkona, banyoya gidip taşa basarak çözdüm.
    Bu arada bilgisayara gelen hattın prizini sökerek prize 3 kablo mu geliyor ve bağlı mı diye bakarak hattın topraklamalı olduğundan emin ol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmldrs -- 25 Şubat 2012; 11:02:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmldrs

İlk önce elektrik var mı diye kasayı kontrol kalemi ile kontrol et, kasada elektrik yoksa sende statik elektrik var demektir, bende de statik elektrik var özellikjle kış aylarında market arabalarını tutunca, dolmuşa binerken sürekli çarpılırım, ben çözümü ev içinde çıplak ayak ile dolaşıp balkona, banyoya gidip taşa basarak çözdüm.
    Bu arada bilgisayara gelen hattın prizini sökerek prize 3 kablo mu geliyor ve bağlı mı diye bakarak hattın topraklamalı olduğundan emin ol.
    Kasanın arkasında ki anakartın arkasında ki aynasını (usblerin oradaki metalik kısım) kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde elktrik var görünüyor

Bunu nasıl önleriz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Boracalin

Kasanın arkasında ki anakartın arkasında ki aynasını (usblerin oradaki metalik kısım) kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde elktrik var görünüyor

Bunu nasıl önleriz ?

Alıntıları Göster
    anakartın altına süngeri koy büyük ihtimalle düzeliyor ben öyle yapıyorum sahsen yani

• quote:

Bunu nasıl önleriz ?

Alıntıları Göster
    bence toprak hattını kontrol et

• quote:

Orijinalden alıntı: iceman_54

bence toprak hattını kontrol et

Alıntıları Göster
    olabilir eğer çok sık yağmur yağdıysa toprak hattı bazen çok az da elektrik lene biliyor ama sorun çıkarmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: piskopat45

olabilir eğer çok sık yağmur yağdıysa toprak hattı bazen çok az da elektrik lene biliyor ama sorun çıkarmaz

Alıntıları Göster
    Dostum aynı sorunu bende yaşadım evimde toprak hattı bulunmuyordu eski bir tesisattı fakat evdeki tesisatı yeniledikten sonra toraklama yaptırdım şu an bir sorun yaşamıyorum. Tesisattaki topraklamadan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cCcTURKcCc

Dostum aynı sorunu bende yaşadım evimde toprak hattı bulunmuyordu eski bir tesisattı fakat evdeki tesisatı yeniledikten sonra toraklama yaptırdım şu an bir sorun yaşamıyorum. Tesisattaki topraklamadan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    yağmur dan kaynakalnır bence çünkü evinde topraklama varmış yada anakarttan statik yapar
  • kasa ile aakart arasında 6 veya 8 tane vida şeklinde bişeyler olur.kasayla anakart arasında boşluk kalmasını sağlar.onlarla sabitledin dimi anakartı yoksa direk kasaya yapışık haldemi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CiNDeRMooN_35

kasa ile aakart arasında 6 veya 8 tane vida şeklinde bişeyler olur.kasayla anakart arasında boşluk kalmasını sağlar.onlarla sabitledin dimi anakartı yoksa direk kasaya yapışık haldemi ?

Evet ayakların üzerinde... Şimdi vida yerlerini yalıtmayı düşünüyorum... İşe yarar mı acaba ?
  • quote:

quote:

kasa ile aakart arasında 6 veya 8 tane vida şeklinde bişeyler olur.kasayla anakart arasında boşluk kalmasını sağlar.onlarla sabitledin dimi anakartı yoksa direk kasaya yapışık haldemi ?

Evet ayakların üzerinde... Şimdi vida yerlerini yalıtmayı düşünüyorum... İşe yarar mı acaba ?

Alıntıları Göster
    aynı problem arkadaşımöın PC kasasında da vardı beni tepiyordu sürekli ama cidden ağrıtıyordu

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    topraklama sorunu bir çok evde doğru düzgün topraklama yok, anakarttan değilse psu elektrik kaçırıyor normalde toprak yoluyla uzaklaşması lazım ama topraklama yok böyle çarpıyor, bazı kişilerin duvara çivi krokodilli kablonun bir ucunu kasaya diğer ucunu çiviye bağlayarak bu sorunu çözmeye çalıştıklarını görmüştüm ne kadar işe yarar bilmem ama denebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: karmaşık

topraklama sorunu bir çok evde doğru düzgün topraklama yok, anakarttan değilse psu elektrik kaçırıyor normalde toprak yoluyla uzaklaşması lazım ama topraklama yok böyle çarpıyor, bazı kişilerin duvara çivi krokodilli kablonun bir ucunu kasaya diğer ucunu çiviye bağlayarak bu sorunu çözmeye çalıştıklarını görmüştüm ne kadar işe yarar bilmem ama denebilir.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar anakartın vidalarını ve arkada usb'lerin olduğu yerdeki aynanın etrafını plastik bantla yalıttım iyicene... Birkaç sefer açtım kapattım , Çarpma yoktu...

1-2 Saat kadar oyalandım pc'yi açık bıraktım... Ama gene ufak bir çıtrtı oldu

Ama ilk başlarda ki gibi ÇAAT diye can acıtacak kadar değil...

Sanırım topraklama ile alakalı... Birde kasanın arkasında çıplak saç olan yerlere tornavida ile dokunduğumda , elektrik var görünüyor neden olabilir ? PSU da kaçak mı vardır ?

• quote:

Arkadaşlar anakartın vidalarını ve arkada usb'lerin olduğu yerdeki aynanın etrafını plastik bantla yalıttım iyicene... Birkaç sefer açtım kapattım , Çarpma yoktu...

1-2 Saat kadar oyalandım pc'yi açık bıraktım... Ama gene ufak bir çıtrtı oldu

Ama ilk başlarda ki gibi ÇAAT diye can acıtacak kadar değil...

Sanırım topraklama ile alakalı... Birde kasanın arkasında çıplak saç olan yerlere tornavida ile dokunduğumda , elektrik var görünüyor neden olabilir ? PSU da kaçak mı vardır ?

Alıntıları Göster
    quote:

Yukarıdaki mesajda yazdıklarımı yaptın mı?

• quote:

quote:

Daha ona bakamadım , yarın gündüz gözüyle bakayım diyorum...

Ama hiç umudum yok , nerede ise 20-25 senelik bina , doğru dürüst topraklama olacağını sanmıyorum Büyük ihtimalle nötre bağlamışlardır toprağı...

• Bende de ayni sorun vardi toprak hat yok evde kasa carpardi.Anakartin altina plastik tabaka yerlestirdim kasayla hic temas yok carpmada yok ama kasayi yan kullanmak zorundayim cunku anakart vidali degil plastige.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.Team -- 26 Şubat 2012; 0:18:39 >
  • quote:

quote:

quote:

Ama hiç umudum yok , nerede ise 20-25 senelik bina , doğru dürüst topraklama olacağını sanmıyorum Büyük ihtimalle nötre bağlamışlardır toprağı...

Doğru tespit olabilir eski bir binada topraklama bakır çubuğu ile topraklama yapılmamıştır kuvvetle ihtimal . Ölçü aletiniz var ise topraklamayı prizden ölçün ve değeleri 1-2 volt olmalıdır değerlerin üzerinde bir topraklama var ise çarpması gayet normaldir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Doğru tespit olabilir eski bir binada topraklama bakır çubuğu ile topraklama yapılmamıştır kuvvetle ihtimal . Ölçü aletiniz var ise topraklamayı prizden ölçün ve değeleri 1-2 volt olmalıdır değerlerin üzerinde bir topraklama var ise çarpması gayet normaldir.

Alıntıları Göster
    Arkadasim elektirik tesisatinda topraklama yoksa olur bu tarz seyler. Kasayi toprakli bir pirizle kullan. Bu durum guc kayanginaa zarar verir haberin olsun. Geliyormu guc kaynagindan cizirti sesi ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar , prizi söküp baktım , topraklı priz ama bir sorun var , prizin altında sadece iki tane kablo var toprak , moprak hattı yok

Prize , bakır kablo ile kalorifer tesisatından topraklama yapmayı düşünüyorum... Demir borularla döşenmiş tesisat... İş görür mü ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.