Şimdi Ara

Kapitalizm nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
2.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Jeopol

O zaman kapitalizmin guzel bir ozelligini daha kesfettik. Daha once kapitalizm icin calisanla calismayani ayirir derdim.

Simdi de yazdiklarina gore kafasi calisanla calismayani da ayiridigini farkettim.

Insanlar ihtiyacini olmayani alacak kadar bilincsizse, hangisi kotu hangisi iyi ayiramayacak kadar dusmusse sucu baskalarinda aramamalilar.

Kapitalizm senin tasavvuruna da uymaz nitekim öyle olsaydı patron her durumda çalışandan yetenekli olur ve miras yediler olmazdı.Kapitalizm düşünceleri değil sadece sermayeyi baz alır eğer senin dediğin gibi olsaydı hitlerin rejimine benzerdi rejim nitekim kapitalizme dahil olan sosyal devlet modelinde işçiler patronlara isyan etmesin diye yeteneksizlere dahi para verilir kenyesin devlet modelinde ise gereksiz olmasına rağmen hendek açtırırlar

• Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Adi ustunde miras yediler. Bu adamlarin buyuk cogunlugu miras olmasa hayatta kalamaz.

Evet kapitalizm sermayeyi baz alabilir. Ama o sermayenin olusumu dusuncenin ise yararliligi ile orantilidir.

Bugun insanlara sahip olmadiklari ise yarayacak bir urunu ilk sen sunarsan zirveye hareket edersin. Ama taklit yaparsan alt siralarda dolasirsin.

Isyan etmesinler diye para vermek gayet mantikli. Bu adamlarin yetenekleri vasat veya alti oldugundan alt kademe islerde, getir goturde calisir en dusuk maasi alir. Bunu ya dinle yaparsin ya parayla. Diger turlu bu kisiler nasilsa kaybecek birseyim yok diye ortalikta serseri kursun gibi dolasir, huzur bozar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • upsewen kullanıcısına yanıt
    Eğer bi kafeden&bakkaldan&m*gros dan alıyorsa n 1 tl ki m*gros ta bile 75 kuruş nerde yaşıon sen nişantaşında fln mı eğer düzgün bi yerden alırsan 50 kuruşu geçmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugünlerde de -izm konularına el atılmaya başlandı yeni algımız bu demek ki..
  • Ozgurluktur gordugum kadariyla.

• Kapitalizme karşı olan

Tüketmemeye çalışır

Birey kendisi ölçülü olmaz ise

Hacı emmi ne etsin.
    Ama girişimsel özgürlük herkes zengin olabilir havucuna insanların birçoğu inandıkça kapital sistem devam eder gider.

Konuştuğunuz şikayetçi olduğunuz asıl mesele kişinin bu tasarrufunun dışında gelişen ve bir zümreye sürekli kazandıran ve zenginleştiren vahşi olan kapitalist sistemdir. Örneğin petrodollar ekonomisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 6 Nisan 2018; 8:53:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Ortacag lordunu secimle degistirme imkanin yoktur. Kapitalizm (ve demokrasi) tercih hakki sunar, fakat bu tercihleri kullanamayanlari, kolay tesir altinda kalan koyunlari en agir sekilde cezalandirir. 15 yildir Akp'ye alternatif cikmiyorsa kabahat bu milletindir.

• İnsanların doğayı içinde yaşadıkları bir ev gibi algılamaları ve bir kiracı gibi davranıp kendilerinden sonra gelecek kuşaklara tertemiz aktarmaları bir zorunluluk...

Kapitalizm nedir?
  • Amazon’un İngiltere’nin Staffordshire şehrinde bulunan deposuna çalışan gibi giren yazar James Bloodworth, şirketin ürün paketleme ve gönderim işlerini üstlenen çalışanların inanılmaz şartlarda çalıştıklarını ortaya çıkardı.
    İngiliz The Sun Gazetesi’ne konuşan Bloodworth, “Üst katta çalışanlar tuvalete gitmek için dört kat merdiven inmek zorunda kalıyor. ‘Boş geçirdikleri’ zaman yüzünden cezalandırılmaktan ve işlerini kaybetmekten korkan insanlar tuvaletlerini şişelere yapıyordu.” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/dunya-devi-icin-skandal-iddia-40807988

• METOT - THE METHOD

http://tamfilmizle.com/filmizle/metot-the-method-2005/

bu film çok iyi anlatıyor,vahşi kapitalizmi!
  • Benim anlamak istediğim şudur;

Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser ifadesi bir tespit midir yoksa tanım mıdır

Bu bir tespit ise kıyamet kopsa dahi elinizdeki fidanı dikin diyen peygamberin ümmeti ormanı nasıl özelleştirir

Yok bu bir tanım ise bizim muhafazar geçinenler kapitalist midir yoksa Müslüman mı

Günümüz islam dünyası yöneticilerin özellikle arapların ' kroyum ama para bende ' hovardalığı ile yaşaması dinen israf yani haram olsa da kapitalist mantık içinde caiz midir
  • quote:

Orijinalden alıntı: RevesAtelier

Bu mesaj silindi.
    doğru ama bu köleliğe artık dur nenmeli
  • RevesAtelier kullanıcısına yanıt
    Kolelikte hadi bana eyvallah, ben gidiyorum deme sansiniz olmaz.

Kapitalizmde ise kendi isinizde calisabilir, en kotu ciftcilik yapabilirsiniz.

• Kapitalizm olmasaydı hala şeker kamışı kemiriyor olurduk

• Kapitalizm nedir?
  • RevesAtelier kullanıcısına yanıt
    Benim soylediklerim kapitalizm icin gecerli.

Turkiye kesinlikle bir kapitalist ulke degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: RevesAtelier

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    çok doğru hocam
  • şu bardak örneği o kadar ahmakça ki...

biri esnaf dükkanında satılan nescafe 3ü 1 aradanın servis edilmiş hali.

biri gerçek kahvenin kendisi olmayı geçtim(hani kalite aynı olsa bile dahi) dünyada market zincirleri bulunan, içinde olduğu ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlayan bir firma. aynı zamanda istihdam sağlar, binlerce kişinin karnını doyurur. söyle bana şimdi hangisi aslında insanlığa daha faydalı? he patronu ve yöneticileri zengindir filan eyvallah da, yiyorsa sen yapsana? iyi veya kötü istihdam sağlıyor ülkeye vergisini veriyor. daha ne istiyorsun? he istemezsen içmezsin veya çalışmazsın olur biter. etrafta daha tonla kahve dükkanı var. neden? kapitalism çünkü, rekabet var yeni girişimciler var. hani çok eleştiriyosun ya aksi takdirde 1 tane olacaktı herkes aynı şeyi içecekti. bu mu sence doğrusu?

Bak starbucksı sevmeyebilirsin anlarım bunlara lafım yok benim. Bu sadece bir resim yani farklı bir firmayı da aynı şekilde böyle değerlendirebilir ve sevmeyebilirsin. bu görselde hani sadece marka geliyor üzerine fiyat çok oluyor kapitalism işte çok boktan demeye getiriyorsun ya. heh işte o ve benzeri şirketler olmasaydı ya sen, ya da baban açtı şu an. ona göre.

Biraz düşünüp de fikir yürütün. Gidip twitterdan instagramdan böyle sözüm ona anlamlı şeyleri koyup da felsefe yürütmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kruath

şu bardak örneği o kadar ahmakça ki...

biri esnaf dükkanında satılan nescafe 3ü 1 aradanın servis edilmiş hali.

biri gerçek kahvenin kendisi olmayı geçtim(hani kalite aynı olsa bile dahi) dünyada market zincirleri bulunan, içinde olduğu ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlayan bir firma. aynı zamanda istihdam sağlar, binlerce kişinin karnını doyurur. söyle bana şimdi hangisi aslında insanlığa daha faydalı? he patronu ve yöneticileri zengindir filan eyvallah da, yiyorsa sen yapsana? iyi veya kötü istihdam sağlıyor ülkeye vergisini veriyor. daha ne istiyorsun? he istemezsen içmezsin veya çalışmazsın olur biter. etrafta daha tonla kahve dükkanı var. neden? kapitalism çünkü, rekabet var yeni girişimciler var. hani çok eleştiriyosun ya aksi takdirde 1 tane olacaktı herkes aynı şeyi içecekti. bu mu sence doğrusu?

Bak starbucksı sevmeyebilirsin anlarım bunlara lafım yok benim. Bu sadece bir resim yani farklı bir firmayı da aynı şekilde böyle değerlendirebilir ve sevmeyebilirsin. bu görselde hani sadece marka geliyor üzerine fiyat çok oluyor kapitalism işte çok boktan demeye getiriyorsun ya. heh işte o ve benzeri şirketler olmasaydı ya sen, ya da baban açtı şu an. ona göre.

Biraz düşünüp de fikir yürütün. Gidip twitterdan instagramdan böyle sözüm ona anlamlı şeyleri koyup da felsefe yürütmeyin.
    senin babanın yaşı toplamı kadar başka ülkede bulundum,yurtdışı yaşıyorum, bu firmaların sömürmesine karşıyım,sanane?

git soğuk makarnanı ye şimdi, birazdan brezilya et restoranına gidiyorum brocum :)

• Kapitalizm nedir?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.