Şimdi Ara

Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nasıl Temizlenir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
5
Favori
352.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birçok arkadaşımızın bu sorunla karşılaşması ve yardım istemesi üzerine daha önce de hazırladığım bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Kaldırma Kısmı
    Sisteminize kurup da kaldıramadığınız programlar varsa ya da böyle bir durumla karşılaşacağınızda ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra artık bunlar sizin için sorun olmaktan çıkacak. Öncelikle sisteme kurulan bir program neden Program Ekle-Kaldırdan ya da direk uninstall seçeneğiyle kaldırılamaz onu söylemeliyim.

Bu durumun temel olarak iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi sisteminize kurmuş olduğunuz programın uninstall(kaldırma-geri yükleme) yardımcısının olmamasıdır. Bu durum daha çok eski programlarda geçerliği olduğu için pek sık rastlanmaz.

İkinci neden ise programın uninstall seçeneğini kullanabilmesi için ihtiyaç duyduğu dosyaların silinmiş ya da hasar görmüş olmasıdır.Sıklıkla rastlanan sorun da budur.Ayrıca kaldırılmaya çalışılan uygulama eğer sistemde çalışır durumda ise yine sorun çıkarabilir.

Gelelim bu sorunları nasıl çözeceğimize:
    1.Size ilk uyarım kaldırmak istediğiniz programın o anda sisteminizde çalışıp çalışmadığını
    kontrol etmenizdir.Bu kontrolü yapmak için "Ctrl+Alt+Delete" tuş kombinasyonunu kullanarak
    Windows Görev Yöneticisini açıp işlemler sekmesine gelin. Eğer uygulamanın adını görüyorsanız üzerine gelip işlemi sonlandır butonuna basın.

2.Programın sisteminizden kaldırılamamamasının en büyük nedenlerinden biri eksik ya da hasarlı dosyalar olduğu için bu programı sisteminize yeniden kurun ve kaldırmayı bir kez daha deneyin. Bazı programlar size bu kurulum sırasında bir sorun olduğunu tespit ederek seçenekler sunar.Çıkan seçenekler Remove,Repair,Update olabilir. Burada seçim size kalmış ister programı update diyerek yeniden kurun, ister repair diyerek onarın, istersenizde remove seneneğini kullanarak programı sisteminizden kaldırın. Bu yapacağınız şey sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir fakat inaçtı bir uygulamayı sistemden kaldırmak bu kadar kolay olmayabilir. O nedenle diğer seçenekleri de okumanızı öneririm.

3.Bunları yapmanıza rağmen halen programı kaldıramadıysanız Pc'nizi yeniden başlatın ve Güvenli Kipte açın. Pc'nizi güvenli kipte açmak için Pc'niz açılırken F8 tuşuna basın ve karşınıza çıkan menüde "Güvenli Kip"'i seçin. Güvenli kipte açtıktan sonra normal bir şekilde Program Ekle-Kaldır aracı ile programı kaldırmayı deneyin. Aklınıza normal modla, güvenli mod arasında ne fark var diye bir soru gelebilir. Fark şudur: Sisteminizi Güvenli Kipte
    açtığınızda Windowsunuz normal modunda açılan uygulamalarının bir çoğu açılmaz. Eğer bu şekilde de yani güvenli moddada programı kaldırmaya çalıştığınızda hata mesajı alıyorsanız güvenli moddan çıkmadan programı tekrar kurun. Çünkü verilen hata mesajı büyük ihtimalle
    uygulamanın kaldırma yardımcısının bulunamdığını söylüyordur.Programı tekrar kurun ve bir kez
    daha kaldırmayı deneyin çok büyük bir ihtimalle sorununuz ortadan kalkacaktır.

Temizlik Kısmı
    Eski yazıma burada bir yeni bölüm daha eklemek istiyorum.Bunun nedeni de Ava Find programı ile tanışmam.
    Ava Find arama programı ne alakası var diyebilirsiniz fakat işimize çok yarayacak.
    Şimdi arkadaşlar durum şu: Sistemden bir programı kaldırdığınızda çoğunlukla(bazı uygulamaların kaldırma araçları çok iyidir) Program Files,Recent,Prefect vb. klasörlerde dosyalarını bırakırlar.
    Ava Find programı mükemmel bir şekilde adını yazdığınız programın tüm dosya ve klasörlerini bulabildiği için bir programı kaldırdıktan sonra ilk iş Ava Find programını çalıştırmak ve Find kısmına kaldırdığınız programın adını yazıp C sürücüsünde bulduğu dosyaları silmektir.

Programın kullanımı çok basit Find bölümüne arayacağınız şeyi yazıp Enter'a basıyorsunuz.
    Dikkatli olun ama aradığınız programla ilgisi olmayan dosya ya da klasörleri silmeyin.

Aynen eski yazıdan devam ediyorum...
    Gelelim temizlik bölümüne. Birçok uygulama sistemden kaldırıldığı halde bilgisayarınızda artıklar bırakır. Örneğin kaldırmış olmanıza rağmen Program Ekle-Kaldır bölümünde programın adı halen yazıyor olabilir ve büyük ihtimalle kaldır seçeneğide pasif durumdadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için:Başlat/Çalıştır bölümünü açın ve çıkan yere "regedit" yazarak
    tamam deyin.Şu an Windowsun kayıt defterindesiniz.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Versiyon\Uninstall
    sekmelerini takip edin Uninstall sekmesinin içinde kaldıramadığınız uygulamayı bulun ve silin.
    Sorununuz çözülecektir.
    Ayrıca Uninstall sekmesinin içinde Pc'nizden kaldırdığınıza emin olduğunuz programların kayıtları varsa onları da silebilirsiniz.

Sistemden kaldırmış olduğunuz uygulamanın büyük ihtimalle Program Files'taki klasörü duruyordur. O klasörüde silebilirsiniz. Eğer bu klasör içindeki dosyalar sistemde
    kullanılıyor ise sorun çıkartıp silinmeyecektir. Bu nedemle bu dosyaları silemezseniz Windows
    Görev Yöneticisini açarak işlemler sekmesinde kullanımda olan dosyanın uygulamasını sonlandırın. Yine de silinmiyorsa Pc'nizi güvenli kipte açın ve o şekilde silmeye çalışın.

Windowsunuz bu programları kaldırdığınızda eğer yüklenmeye çalışılan bir uygulamayı
    bulamadığına dair bir uyarı veriyorsa sorunu çözmek için şu yolu takip edin:Başlat/Çalıştır
    açılan kutucuğa "msconfig" yazın tamam deyin. "Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı" (System
    Configuration Utility) açılacaktır. Burada "Başlangıç" (Startup) sekmesine gelin

ve kaldırmış olduğunuz programın Başlangıç Öğesini bularak işaretini kaldırın sisteminizi yeniden başlatın sorun çözülecektir.

Şimdi gelelim kaldırdığınız programın Windows Kayıt Defterindeki artıklarını silmeye. Şu yolu
    takip edin:Başlat/Çalıştır çıkan kutucuğa "regedit"yazın.

Şimdi Ctrl+F kombinasyonunu kullanarak

aranan bölümüne kaldırmış olduğunuz programın
    tam adını yazın. Lütfen burada çok dikkatli olun doğru ad yazmazsanız başınıza kötü şeyler
    gelebilir. Örneğin Sisteminizden Winrar programını kaldırdıysanız buraya dikkatlice "winrar"
    yazın "enter" deyin.Her sonuç çıktıktan ve onu sildikten sonra F3'e basarak Windows Kayıt Defterindeki winrar öğelerini tekrar aratabilirsiniz. Çıkan sonuçları rahatlıkla silebilirsiniz. Fakat burayı uykuluyken falan yapmayın mazalllah yanlış bir şey silebiirsiniz. Bir başka önerim ise şu: Örneğin Windows Güvenlik Duvarı tanıdığı Anti-Virus programlarının Windows Kayıt Defterinde bilgilerini tutar. İşte bu gibi istisnai durumlar vardır. Örneğin sistemden kaldırdığınız bir Anti-Virus programının kaydını buradan silerseniz Windows Güvenlik Duvarı artık o programı tanımaz. Bu nedenle bu işte biraz emek harcamanız gerekir. Ya da üçüncü parti yazılım kullanmanızı öneririm.

Bu yazılımlardan en iyisi Registry Mechanic'tir.Sizin yerinize kayıt defterinizdeki artıkları temizler. Zamanla bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Bilen arkadaşalrımız için zaten bir sorun yok.
    Ayrıca tavsiye edeceğim bir programm daha var o da Crap Cleaner.
    Crap Cleaner hem sistemdeki gereksiz dosyaları siler hem de Registry'deki gereksiz girdileri.

Size elimden geldiği kadar kaldırılmayan bir program sistemden nasıl kaldırılır ve kaldırıldığında nasıl temizlik yapılır anlatmaya çalıştım. Mutlaka eksik anlatmış olduğum yerler vardır. Ayrıca başka sorunlarla da karşılaşmış olabilirsiniz.Elimden geldiğince yine yardımcı olurum, ayrıca diğer arkadaşlarda yardımcı olabilir.

Bahsettiğim programların linklerine alltaki güncel program linklerinden ulaşabilirsiniz.
    Bir kusurumuz olduysa affola...

EKLEME

Bir arkadaşımızın sormuş olduğu bir soru ve yanıtı

Soru:"Ben şimdi eskidende program silmiştim fakat isimlerini unuttum o yüzden regedit'e ne yazacağımı bilmiyorum?

Yanıt:Sana bir yol söyleyeceğim bunu yaparak önceden sisteminden kaldırmış olduğun programları hatırlayıp yazıda anlattığım şekilde kayıt defterinden silebilirsin.

>Başlat
    >>Çalıştır
    >>>"regedit"
    >>>>Tamam
    >>>>>Bilgisayarım
    >>>>>>HKEY_CURRENT_USER
    >>>>>>>Software

>Başlat
    >>Çalıştır
    >>>"regedit"
    >>>>Tamam
    >>>>>Bilgisayarım
    >>>>>>HKEY_LOCAL_MACHINE
    >>>>>>>Software

Bu bölüm(ler)de sistemine kurmuş olduğun ya da halen kurulu olan yazılımların anahtarlarını görürsün.Bu anahtarlar ya programın adıdır ya da programı yapan şirketin.İşte sen bu Software'deki listeyi inceleyerek önceden kurupta hatırlamadığın programları hatırlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beytepe -- 10 Mart 2006; 23:22:09 >

• güzel çalışmalarından bi tanesi daaha
    süper
  • Her ayrıntı düşünülerek çözümler üretilmiş, faydalı bir yazı.Arşivlenmeli.
  • Ellerine, emeğine sağlık. Çoğu zaman canımı sıkan olayların başında gelirdi bunlar, teşekkürler.
  • ava find olmadanda windowsun kendi araması ile de bulamazmıyız?
  • Windowsun kendi araması Ava Find'in yanında sıfır kalır.
    Ava Find mükemmel bir programdır.
  • eline sağlık üstkonudaki linklere ekledim
  • Çok Teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: selenvirus

eline sağlık üstkonudaki linklere ekledim

teşekkür ederim, önemli olan faydalı olması...
  • Easy cleaner ı denedinizmi? Ben kaldırılamayan bir programla kaşılaştığımda başlat/çalıştır/msconfig/başlangıçta kayıdı varsa onu kaldırıyorum sonra program files taki klasörünü siliyorum easy cleaner da gereksiz dosyalar bölümünde tarama yapınca bu program artıkları geçersiz girdi olarak görünüyor sil dediğim zamanda registry de sağda solda ona ait nekedar dosya, klasör, kayıt varsa hepsini tek kalemde temizliyor denemenizi tavsiye ederim.
  • cok saol süpersin
  • Rica ederim arkadaşlar ne demek.
  • sağolasın bunu indirip deneyeceğim
  • Gusel anlatım tebrikler
  • Beytepe baya iyi işler çıkarmaya birçok kişiye faydalı olmaya, birşeyler öğretmeye başladın, seni canı gönülden tebrik ederim.
  • Dostum bayağı emek harcamışsın, paylaşımda bulunmuşsun teşekür ederiz.
  • Sağolasınız arkadaşlar ne kadar çok kişiye faydam olursa o kadar mutlu olurum.
  • harika bi çalışma ama arkadaşın dediği gibi register bölümünde yapmış olduğunuz sonucuna kötü katlanmanı neden olabilir.ben o hatayı yapmıştım
  • valla sagol ıyı dusunmussun.
  • saolasın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.