DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nasıl Temizlenir
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
151
Cevap
6
Favori
336.738
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> Yazılım Genel >> Kaldırılamayan Yazılımlar Nasıl Kaldırılır ve Nasıl Temizlenir
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2603 Mesaj
   12 Şubat 2006 14:34:33 Konu Sahibi
   Birçok arkadaşımızın bu sorunla karşılaşması ve yardım istemesi üzerine daha önce de hazırladığım bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

   Kaldırma Kısmı
   Sisteminize kurup da kaldıramadığınız programlar varsa ya da böyle bir durumla karşılaşacağınızda ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra artık bunlar sizin için sorun olmaktan çıkacak. Öncelikle sisteme kurulan bir program neden Program Ekle-Kaldırdan ya da direk uninstall seçeneğiyle kaldırılamaz onu söylemeliyim.

   Bu durumun temel olarak iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi sisteminize kurmuş olduğunuz programın uninstall(kaldırma-geri yükleme) yardımcısının olmamasıdır. Bu durum daha çok eski programlarda geçerliği olduğu için pek sık rastlanmaz.

   İkinci neden ise programın uninstall seçeneğini kullanabilmesi için ihtiyaç duyduğu dosyaların silinmiş ya da hasar görmüş olmasıdır.Sıklıkla rastlanan sorun da budur.Ayrıca kaldırılmaya çalışılan uygulama eğer sistemde çalışır durumda ise yine sorun çıkarabilir.

   Gelelim bu sorunları nasıl çözeceğimize:
   1.Size ilk uyarım kaldırmak istediğiniz programın o anda sisteminizde çalışıp çalışmadığını
   kontrol etmenizdir.Bu kontrolü yapmak için "Ctrl+Alt+Delete" tuş kombinasyonunu kullanarak
   Windows Görev Yöneticisini açıp işlemler sekmesine gelin. Eğer uygulamanın adını görüyorsanız üzerine gelip işlemi sonlandır butonuna basın.   2.Programın sisteminizden kaldırılamamamasının en büyük nedenlerinden biri eksik ya da hasarlı dosyalar olduğu için bu programı sisteminize yeniden kurun ve kaldırmayı bir kez daha deneyin. Bazı programlar size bu kurulum sırasında bir sorun olduğunu tespit ederek seçenekler sunar.Çıkan seçenekler Remove,Repair,Update olabilir. Burada seçim size kalmış ister programı update diyerek yeniden kurun, ister repair diyerek onarın, istersenizde remove seneneğini kullanarak programı sisteminizden kaldırın. Bu yapacağınız şey sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir fakat inaçtı bir uygulamayı sistemden kaldırmak bu kadar kolay olmayabilir. O nedenle diğer seçenekleri de okumanızı öneririm.

   3.Bunları yapmanıza rağmen halen programı kaldıramadıysanız Pc'nizi yeniden başlatın ve Güvenli Kipte açın. Pc'nizi güvenli kipte açmak için Pc'niz açılırken F8 tuşuna basın ve karşınıza çıkan menüde "Güvenli Kip"'i seçin. Güvenli kipte açtıktan sonra normal bir şekilde Program Ekle-Kaldır aracı ile programı kaldırmayı deneyin. Aklınıza normal modla, güvenli mod arasında ne fark var diye bir soru gelebilir. Fark şudur: Sisteminizi Güvenli Kipte
   açtığınızda Windowsunuz normal modunda açılan uygulamalarının bir çoğu açılmaz. Eğer bu şekilde de yani güvenli moddada programı kaldırmaya çalıştığınızda hata mesajı alıyorsanız güvenli moddan çıkmadan programı tekrar kurun. Çünkü verilen hata mesajı büyük ihtimalle
   uygulamanın kaldırma yardımcısının bulunamdığını söylüyordur.Programı tekrar kurun ve bir kez
   daha kaldırmayı deneyin çok büyük bir ihtimalle sorununuz ortadan kalkacaktır.

   Temizlik Kısmı
   Eski yazıma burada bir yeni bölüm daha eklemek istiyorum.Bunun nedeni de Ava Find programı ile tanışmam.
   Ava Find arama programı ne alakası var diyebilirsiniz fakat işimize çok yarayacak.
   Şimdi arkadaşlar durum şu: Sistemden bir programı kaldırdığınızda çoğunlukla(bazı uygulamaların kaldırma araçları çok iyidir) Program Files,Recent,Prefect vb. klasörlerde dosyalarını bırakırlar.
   Ava Find programı mükemmel bir şekilde adını yazdığınız programın tüm dosya ve klasörlerini bulabildiği için bir programı kaldırdıktan sonra ilk iş Ava Find programını çalıştırmak ve Find kısmına kaldırdığınız programın adını yazıp C sürücüsünde bulduğu dosyaları silmektir.   Programın kullanımı çok basit Find bölümüne arayacağınız şeyi yazıp Enter'a basıyorsunuz.
   Dikkatli olun ama aradığınız programla ilgisi olmayan dosya ya da klasörleri silmeyin.

   Aynen eski yazıdan devam ediyorum...
   Gelelim temizlik bölümüne. Birçok uygulama sistemden kaldırıldığı halde bilgisayarınızda artıklar bırakır. Örneğin kaldırmış olmanıza rağmen Program Ekle-Kaldır bölümünde programın adı halen yazıyor olabilir ve büyük ihtimalle kaldır seçeneğide pasif durumdadır. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için:Başlat/Çalıştır bölümünü açın ve çıkan yere "regedit" yazarak
   tamam deyin.Şu an Windowsun kayıt defterindesiniz.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Versiyon\Uninstall
   sekmelerini takip edin Uninstall sekmesinin içinde kaldıramadığınız uygulamayı bulun ve silin.
   Sorununuz çözülecektir.
   Ayrıca Uninstall sekmesinin içinde Pc'nizden kaldırdığınıza emin olduğunuz programların kayıtları varsa onları da silebilirsiniz.

   Sistemden kaldırmış olduğunuz uygulamanın büyük ihtimalle Program Files'taki klasörü duruyordur. O klasörüde silebilirsiniz. Eğer bu klasör içindeki dosyalar sistemde
   kullanılıyor ise sorun çıkartıp silinmeyecektir. Bu nedemle bu dosyaları silemezseniz Windows
   Görev Yöneticisini açarak işlemler sekmesinde kullanımda olan dosyanın uygulamasını sonlandırın. Yine de silinmiyorsa Pc'nizi güvenli kipte açın ve o şekilde silmeye çalışın.

   Windowsunuz bu programları kaldırdığınızda eğer yüklenmeye çalışılan bir uygulamayı
   bulamadığına dair bir uyarı veriyorsa sorunu çözmek için şu yolu takip edin:Başlat/Çalıştır
   açılan kutucuğa "msconfig" yazın tamam deyin. "Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı" (System
   Configuration Utility) açılacaktır. Burada "Başlangıç" (Startup) sekmesine gelin


   ve kaldırmış olduğunuz programın Başlangıç Öğesini bularak işaretini kaldırın sisteminizi yeniden başlatın sorun çözülecektir.

   Şimdi gelelim kaldırdığınız programın Windows Kayıt Defterindeki artıklarını silmeye. Şu yolu
   takip edin:Başlat/Çalıştır çıkan kutucuğa "regedit"yazın.


   Şimdi Ctrl+F kombinasyonunu kullanarak


   aranan bölümüne kaldırmış olduğunuz programın
   tam adını yazın. Lütfen burada çok dikkatli olun doğru ad yazmazsanız başınıza kötü şeyler
   gelebilir. Örneğin Sisteminizden Winrar programını kaldırdıysanız buraya dikkatlice "winrar"
   yazın "enter" deyin.Her sonuç çıktıktan ve onu sildikten sonra F3'e basarak Windows Kayıt Defterindeki winrar öğelerini tekrar aratabilirsiniz. Çıkan sonuçları rahatlıkla silebilirsiniz. Fakat burayı uykuluyken falan yapmayın mazalllah yanlış bir şey silebiirsiniz. Bir başka önerim ise şu: Örneğin Windows Güvenlik Duvarı tanıdığı Anti-Virus programlarının Windows Kayıt Defterinde bilgilerini tutar. İşte bu gibi istisnai durumlar vardır. Örneğin sistemden kaldırdığınız bir Anti-Virus programının kaydını buradan silerseniz Windows Güvenlik Duvarı artık o programı tanımaz. Bu nedenle bu işte biraz emek harcamanız gerekir. Ya da üçüncü parti yazılım kullanmanızı öneririm.

   Bu yazılımlardan en iyisi Registry Mechanic'tir.Sizin yerinize kayıt defterinizdeki artıkları temizler. Zamanla bu işi kendiniz de yapabilirsiniz. Bilen arkadaşalrımız için zaten bir sorun yok.
   Ayrıca tavsiye edeceğim bir programm daha var o da Crap Cleaner.
   Crap Cleaner hem sistemdeki gereksiz dosyaları siler hem de Registry'deki gereksiz girdileri.

   Size elimden geldiği kadar kaldırılmayan bir program sistemden nasıl kaldırılır ve kaldırıldığında nasıl temizlik yapılır anlatmaya çalıştım. Mutlaka eksik anlatmış olduğum yerler vardır. Ayrıca başka sorunlarla da karşılaşmış olabilirsiniz.Elimden geldiğince yine yardımcı olurum, ayrıca diğer arkadaşlarda yardımcı olabilir.

   Bahsettiğim programların linklerine alltaki güncel program linklerinden ulaşabilirsiniz.
   Bir kusurumuz olduysa affola...


   EKLEME

   Bir arkadaşımızın sormuş olduğu bir soru ve yanıtı

   Soru:"Ben şimdi eskidende program silmiştim fakat isimlerini unuttum o yüzden regedit'e ne yazacağımı bilmiyorum?

   Yanıt:Sana bir yol söyleyeceğim bunu yaparak önceden sisteminden kaldırmış olduğun programları hatırlayıp yazıda anlattığım şekilde kayıt defterinden silebilirsin.

   >Başlat
   >>Çalıştır
   >>>"regedit"
   >>>>Tamam
   >>>>>Bilgisayarım
   >>>>>>HKEY_CURRENT_USER
   >>>>>>>Software


   >Başlat
   >>Çalıştır
   >>>"regedit"
   >>>>Tamam
   >>>>>Bilgisayarım
   >>>>>>HKEY_LOCAL_MACHINE
   >>>>>>>Software


   Bu bölüm(ler)de sistemine kurmuş olduğun ya da halen kurulu olan yazılımların anahtarlarını görürsün.Bu anahtarlar ya programın adıdır ya da programı yapan şirketin.İşte sen bu Software'deki listeyi inceleyerek önceden kurupta hatırlamadığın programları hatırlayabilirsin.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beytepe -- 10 Mart 2006; 23:22:09 >   |
   |
   _____________________________

   Haydi, vakit geldi. Zaman beklemez. Ve çember asla yuvarlak değildir.
  • 12 Şubat 2006 21:37:27
   güzel çalışmalarından bi tanesi daaha
   süper
   |
   |
   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?  • Yarbay
   3499 Mesaj
   12 Şubat 2006 22:11:54
   Her ayrıntı düşünülerek çözümler üretilmiş, faydalı bir yazı.Arşivlenmeli.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1030 Mesaj
   12 Şubat 2006 22:21:18
   Ellerine, emeğine sağlık. Çoğu zaman canımı sıkan olayların başında gelirdi bunlar, teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   992 Mesaj
   12 Şubat 2006 22:29:42
   ava find olmadanda windowsun kendi araması ile de bulamazmıyız?
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2603 Mesaj
   12 Şubat 2006 22:33:14 Konu Sahibi
   Windowsun kendi araması Ava Find'in yanında sıfır kalır.
   Ava Find mükemmel bir programdır.
   |
   |
   _____________________________

   Haydi, vakit geldi. Zaman beklemez. Ve çember asla yuvarlak değildir.
  • Kıdemli Yarbay
   2793 Mesaj
   12 Şubat 2006 23:56:15
   eline sağlık üstkonudaki linklere ekledim
   |
   |
   _____________________________

   Dağlıca aslanlarına benden hatıra olsun yazdığım şiir, siz rahat uyuyun biz rahat uyuyoruz, uyuyoruz, uyuyoruz , uyuyoruz....

   Türkiyede üç büyük uyuşturucu vardır 1- MAGAZİN 2- DİZİLER 3 - FUTBOL. UYANIN, UYANDIRIN.

   ATATÜRK'ÜN TÜRK TANIMINI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.
   Tarih 18.05.2007 ziyaretçi sayısı 12672 / 19.09.2007 sayı 19180 :))
   "SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM". Allah o emri verenden de gözünü kırpmadan ölüme gidenden de razı olsun.
   Ne Avrupa'dan ne de Arabistan'dan: Atalarım Asya'dan, dinim Allah'tan geldi.
   Sen sevilmeyi hak etmiyorsun çünkü düşmana sığınmadın, takiye yapmadın, sen bop'çu değil Kuvayi Milliyecisin.
   Bu şarkıya bitiyorum ya, tıklayın.
  • Binbaşı
   1017 Mesaj
   13 Şubat 2006 00:30:48
   Çok Teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2603 Mesaj
   13 Şubat 2006 04:35:06 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: selenvirus

   eline sağlık üstkonudaki linklere ekledim


   teşekkür ederim, önemli olan faydalı olması...
   |
   |
   _____________________________

   Haydi, vakit geldi. Zaman beklemez. Ve çember asla yuvarlak değildir.
  • Binbaşı
   1490 Mesaj
   14 Şubat 2006 11:23:27
   Easy cleaner ı denedinizmi? Ben kaldırılamayan bir programla kaşılaştığımda başlat/çalıştır/msconfig/başlangıçta kayıdı varsa onu kaldırıyorum sonra program files taki klasörünü siliyorum easy cleaner da gereksiz dosyalar bölümünde tarama yapınca bu program artıkları geçersiz girdi olarak görünüyor sil dediğim zamanda registry de sağda solda ona ait nekedar dosya, klasör, kayıt varsa hepsini tek kalemde temizliyor denemenizi tavsiye ederim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2266 Mesaj
   25 Şubat 2006 17:28:48
   cok saol süpersin
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2603 Mesaj
   25 Şubat 2006 17:34:40 Konu Sahibi
   Rica ederim arkadaşlar ne demek.
   |
   |
   _____________________________

   Haydi, vakit geldi. Zaman beklemez. Ve çember asla yuvarlak değildir.
  • Binbaşı
   1406 Mesaj
   25 Şubat 2006 18:02:20
   sağolasın bunu indirip deneyeceğim
   |
   |
   _____________________________

   CastleVania: Symphony of the Night
  • Emekli Yönetici
   4353 Mesaj
   25 Şubat 2006 18:28:51
   Gusel anlatım tebrikler
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   3508 Mesaj
   25 Şubat 2006 18:31:50
   Beytepe baya iyi işler çıkarmaya birçok kişiye faydalı olmaya, birşeyler öğretmeye başladın, seni canı gönülden tebrik ederim.
   |
   |
   _____________________________

   Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, Bildiğini bilmeyeni uyarınız, Bilmediğini bilene öğretiniz, Bilmediğini bilmeyenden kaçınız. (Konfüçyus)
  • Yüzbaşı
   475 Mesaj
   25 Şubat 2006 18:35:14
   Dostum bayağı emek harcamışsın, paylaşımda bulunmuşsun teşekür ederiz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2603 Mesaj
   25 Şubat 2006 19:36:01 Konu Sahibi
   Sağolasınız arkadaşlar ne kadar çok kişiye faydam olursa o kadar mutlu olurum.
   |
   |
   _____________________________

   Haydi, vakit geldi. Zaman beklemez. Ve çember asla yuvarlak değildir.
  • Er
   12 Mesaj
   26 Şubat 2006 11:43:05
   harika bi çalışma ama arkadaşın dediği gibi register bölümünde yapmış olduğunuz sonucuna kötü katlanmanı neden olabilir.ben o hatayı yapmıştım
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1439 Mesaj
   26 Şubat 2006 13:33:11
   valla sagol ıyı dusunmussun.
   |
   |
   _____________________________


   www.kardesinisec.com


   Aşk Bir Uçurumdan Düşmek Gibidir,O Yüzden Sevgiliye Yar Denilir
   Bir Damla Gözyaşımın Hakkı Ödenmez,Öldürmeyen Her Acı Beni Diriltir .
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   26 Şubat 2006 13:57:34
   saolasın
   |
   |
   _____________________________

   I know I was born and I know that I'll die
   The in between is mine
   I am §Ş¨©¦Ç§ï..

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,875
1.2.162

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.