Şimdi Ara

Kaçak akım rölesi nasıl takılır ??? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
5
Favori
222.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar !!! bizim evde 2 haftadır sigorta (Sigorta Panelindeki ana anahtar) belli aralıklarla atmaktaydı, dün itibari ile elektrikçi çağrıldı ve usta SIEMENS 5SM1 346-0 / 63 A / 4 POL / 30mA modelli parçayı değiştirdi. Bizim ev 4+1 daire, bu takılan Kaçak akım rölesi sanki normal bir ev için yani işyeri değil sonuçta fazla geldi bana görüşlerinizi bekliyorum. Ha bu arada başka bir elektrikçi de bu takılan parça için yangın çıkartır dedi, normal eve olmaz dedi o benim kafamı karıştırdı. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: edremit

1-Topraklama olması iyi olur yok sa da cihaz takılabilir ve çalışır.
    2-Bunların da iyisi kötüsü var çinden bir tomar kaçak akım rolesi getiriyorlar. Çoğu işe yaramaktan çok kendileri problem oluyor ve sonuçta elektrikçi devre dışı bırakıyor.
    3-Diferansiyel koruma cihazı tabirini daha önce duymadım. Fakat doğru bir tanımlama. Fark akımını ölçerek çalışıyor. Yukarıda çizilen şekilden anlatırsak cihaz fazdan çıkan (geçen) akımın nötrden aynı miktarda dönüp dönmediğini kontrol ediyor. Eğer faz ile nötr akımı arasında 30mA den fazla fark varsa devreyi kesiyor. Fark akımı kaçak akım olarak kabul ediliyor ve bu kadar akım insanı öldürmeye yeter. 10mA, 30mA, 100mA, 300mA olanları var. Uzun bir konu...........

arkadaş önemli bir konuya deyinmiş çin malı kaçak akım rolelerinden kesinlikle uzak durun 3-5 lira için kendinizi kandırmayın sonuçta ortada can güvenliğiniz var örnek verecek olursak Şems marka 30 mA kaçak arım rölesi test ettim faz toprak arasında 100 watt ampul bağladım umurunda dahi olmadı

• quote:

Orijinalden alıntı: toraman78

Merhaba arkadaşlar !!! bizim evde 2 haftadır sigorta (Sigorta Panelindeki ana anahtar) belli aralıklarla atmaktaydı, dün itibari ile elektrikçi çağrıldı ve usta SIEMENS 5SM1 346-0 / 63 A / 4 POL / 30mA modelli parçayı değiştirdi. Bizim ev 4+1 daire, bu takılan Kaçak akım rölesi sanki normal bir ev için yani işyeri değil sonuçta fazla geldi bana görüşlerinizi bekliyorum. Ha bu arada başka bir elektrikçi de bu takılan parça için yangın çıkartır dedi, normal eve olmaz dedi o benim kafamı karıştırdı. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

değiştirilen sigorta ile kaçak akım sigortasının sigorta akımları aynıysa bir problem yok. ama emin olmak istiyorsan, evinin elektrik projesinden doğrulatabilirsin. ana sigorta doğal olarak evinin içindeki sigortadan daha yüksek değerdedir. diğer elektrikçi sigorta tablosundakilerden birisi zannetmiş olabilir.(tabi öyleyse haklıdır.) bence daha ayrıntılı bir bilgi ile tekrardan sor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dergul

quote:

Orijinalden alıntı: toraman78

Merhaba arkadaşlar !!! bizim evde 2 haftadır sigorta (Sigorta Panelindeki ana anahtar) belli aralıklarla atmaktaydı, dün itibari ile elektrikçi çağrıldı ve usta SIEMENS 5SM1 346-0 / 63 A / 4 POL / 30mA modelli parçayı değiştirdi. Bizim ev 4+1 daire, bu takılan Kaçak akım rölesi sanki normal bir ev için yani işyeri değil sonuçta fazla geldi bana görüşlerinizi bekliyorum. Ha bu arada başka bir elektrikçi de bu takılan parça için yangın çıkartır dedi, normal eve olmaz dedi o benim kafamı karıştırdı. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

değiştirilen sigorta ile kaçak akım sigortasının sigorta akımları aynıysa bir problem yok. ama emin olmak istiyorsan, evinin elektrik projesinden doğrulatabilirsin. ana sigorta doğal olarak evinin içindeki sigortadan daha yüksek değerdedir. diğer elektrikçi sigorta tablosundakilerden birisi zannetmiş olabilir.(tabi öyleyse haklıdır.) bence daha ayrıntılı bir bilgi ile tekrardan sor.

Cevabın için çok teşekkür ederim arkadaşım !!!
    Elektrikçi benim dairemde olan problemin bütün bloklarda olduğunu (10 Bloklu bir sitede oturmaktayım) ve bunun nedeninin TOKİ nin müteahhitlerinin (birden fazla el değiştirdiği için hangi müteahhit bilmiyoruz) taktığı ultra kaliteli malzemeden kaynaklandığını söyledi, benim daireme takılan Kaçak Akım Rölesini aynı sitede son iki yıl içinde onlarca daireye taktığını ve bir problem olmadığını söyledi. Ayrıca daha önceki 60 lık sizin ki daha yüksek dedi. Onca daireyi riske atamaz heralde elektrikçi.
    İyi günler diliyorum.

• Bizim evin iki odasının prizlerinde sorun var. Şöyleki mutfak ile tv odasının olduğu bölüm bağlı olduğu tek sigortayı attırıyor. Ama sadec bir sigorta atıyor diğerlerinde sorun olmuyor. Ancak bu aşırı yüklenmeden olmuyor sadece tv açıkken bile atabiliyor. Ve günün belli saatlerinde atıyor akşam 9, gece 2 gibi atıyor. Yakın bi dönemde gün içinde sık sık elektrik kesintisi yaşanmıştı ve klima, tv sürekli açılıp kapandı. Bunun bir etkisi var mı acaba? Bu doğrultuda sanırım bizim de bir k.a.r a ihtiyacımız olacak ya da bir aşırı akım anahtarına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: merkovic

Bizim evin iki odasının prizlerinde sorun var. Şöyleki mutfak ile tv odasının olduğu bölüm bağlı olduğu tek sigortayı attırıyor. Ama sadec bir sigorta atıyor diğerlerinde sorun olmuyor. Ancak bu aşırı yüklenmeden olmuyor sadece tv açıkken bile atabiliyor. Ve günün belli saatlerinde atıyor akşam 9, gece 2 gibi atıyor. Yakın bi dönemde gün içinde sık sık elektrik kesintisi yaşanmıştı ve klima, tv sürekli açılıp kapandı. Bunun bir etkisi var mı acaba? Bu doğrultuda sanırım bizim de bir k.a.r a ihtiyacımız olacak ya da bir aşırı akım anahtarına.

büyük olasılık sigorta arızalıdır.
  • Eleko haklı çıktın. Senin için ne kadar basit bir olay ama işte bilmeyince böyle oluyor. Cevap için teşekkürler. Bu arada sigortayı değiştiren elektrikçiye k.a.r'dan bahsettim bu evin tesisatı yeterli olmaz, tesisatın yenilenmesi lazım dedi. Ne kadar olur diye sorduk 400-500 tl arası dedi. Sence normal mi. Ev 3+1.
  • Konudan anlayan arkadaşlara sorum olacak. KAR için bütün forumu okudum ve daha sonra kendi dairemin tesisatını kontrol ettim. Apartman çok katlı olduğundan girişte bodrum katta elektrik panosu ve saatler mevcut. Yukarıda (yani dairelerde) sadece 5 şalterli sigorta kutusu var. Ana şalter ve KAR aşağıda bina girişinde bulunuyor.

Sorum şu; Bugüne kadar şalter hiç atmadı yada KAR hiç devreye girmedi. Ama merak ettiğim KAR bağlantısının doğru yapılıp yağılmadığı? Nasıl öğrenebilirim? Test tuşuna basınca ana şalterin atmasımı gerekli? Yada dairemde fişten kendim kısa devre yaptırarak mı öğrenebilirim?

http://img819.imageshack.us/i/15272892.jpg/
    http://img593.imageshack.us/i/33954265.jpg/
    http://img705.imageshack.us/i/84587344.jpg/

NOT: Dairemde KAR olup olmadığını forumu okuyup kontrol ettikten sonra öğrendim. Siemens marka 40A / 30mA

• benim sorum şu
    faz ve nötürün sigortanın önüne konuluyor sanıırm
    kaçak akım rölesi peki onun önünede yangın için k.a.r konulabilirmi
    mesela 30mh kadar insan sağlıgını korucak 300 mh olansa olağan yangın durumu için kullanılacak.
  • cihazın kendisinin kontrolu üzerindeki tuşa basılıp yapılıyor.
    tesisat kontrolu ise, örneğin prizlerin kontrolunda faz ile toprak kontağı arasına
    7500 ohm 2 wat civarında bir direnç bağlanarak yapılıyor.toprağa doğru
    yaklaşık 30 mA akım geçirerek KAR ın atıp atmadığına bakılıyor.bu elde taşınan
    basit bir cihaz..
    arka arkaya bağlanan ,örneğin 30 mA ve 300 mA cihazlarda ise seçici özellikli
    cihazlar konuluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jaws

benim sorum şu
    faz ve nötürün sigortanın önüne konuluyor sanıırm
    kaçak akım rölesi peki onun önünede yangın için k.a.r konulabilirmi
    mesela 30mh kadar insan sağlıgını korucak 300 mh olansa olağan yangın durumu için kullanılacak.

saçma olur.30ma kaçar röle zaten 30ma kaçakta da 300ma kaçakta da atacaktır.

şöyle düşün binaya 3 faz 300ma takarsın kendi evine tek faz 30ma
  • basitçe açıklamak gerekirse, 300 mA'lik k.a.r'sinin atması için, kaçak akımın 30 mA'in 10 katı üstüne çıkması gerekiyor. devrede 30 mA'lik k.a.r olduğu sürece bu imkansızdır.(tabi arızalı değilse)
  • Merhabalar... Yaklaşık 25 yıllık binadan bir daire satın aldım ve baştan aşağıya tadilata giriştim, buna elektrik tesisatıda dahil. Yalnız bina eski olduğundan topraklama hattı yok, tesisatı yenilemek için iki elektrikçi ile görüştüm, ikiside sıfırlama yaparız dedi, biraz araştırma yaptım ve bu içime pek içime sinmedi. Apartmana topraklama çekilmesi için apartman sakinleri ile görüşmeyi düşündüm ama uzlaşmak zor gibi geliyor, ikinci bir seçenek olarak ise binanın arka tarafında 8 metre eninde diğer binaların bahçeleriyle komşu bir bahçe var, uzak ucunu kazıp oraya bir çubuk çakıp, apartmanın bodrum girişine, bodrumdan asansör boşluğuna (asansör yok bu arada) asansör boşluğundan 4. kattaki daireme çeksem diye düşündüm sonrada ya bahçeyi birşeyler ekmek için kazarlar ve kabloyu koparırlarsa diye düşündüm yine tereddütte kaldım. Dairede kullanılacak metal aksamlı cihazlar, bulaşık ve çamaşır makineleri, fırın, davlumbaz, ocak, kombi, buzdolabı, tost makinesi... Topraklama olmazsa ne olur? Sıfırlama yapmak mı iyi yapmamak mı? Neler yapmam gerektiği ile ilgili önemli tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden iyi bayramlar.

• selamlar
    elimde fabrikasyon olarak trifaze kaçak akım rolesi var 63 amperlik cihaz ise 24 kw lık bir cihaz
    ama ben bu cihazı 8 kw a düşürdüm ve cihaz aynı zamanda monofaze oldu yukarıda bahsettiğim kaçak akım rolesi halen bu cihazda iş yaparmı

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pampered

arkadaşlar daire içi kat tablosunda 2 adet kacak akım kullanılmıs şebeke ve jeneratör için fakat 3 adet nötr barası kullanmıs sebeke , jeneratör , ve aydınlatma linyeleri için sebebını anlayamadım çunku pano dairesınden tek bır notr gelıyor. tabloda aynı notr u uce ayırmanın manası nedır?

Çok doğru bir iş yapmış elektriçiniz. Eğer 3 nötrüde birleştirirseniz prize takılı cihazlarınızın %70' i yanar. Çoğu elektrikçi hatta büyük jen. firmaları binanın tesisatı ile uğraşmamak için bu 2 artık akım anahtarlarını koymaz bile panolarınıza. Dikkat edilmesi gereken bir husustur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sybertecno

quote:

Orijinalden alıntı: pampered

arkadaşlar daire içi kat tablosunda 2 adet kacak akım kullanılmıs şebeke ve jeneratör için fakat 3 adet nötr barası kullanmıs sebeke , jeneratör , ve aydınlatma linyeleri için sebebını anlayamadım çunku pano dairesınden tek bır notr gelıyor. tabloda aynı notr u uce ayırmanın manası nedır?

Çok doğru bir iş yapmış elektriçiniz. Eğer 3 nötrüde birleştirirseniz prize takılı cihazlarınızın %70' i yanar. Çoğu elektrikçi hatta büyük jen. firmaları binanın tesisatı ile uğraşmamak için bu 2 artık akım anahtarlarını koymaz bile panolarınıza. Dikkat edilmesi gereken bir husustur.

o üç nötr barasından birisi, jeneratöre ayrılmış olabilir. çünkü dış şebeke ile jeneratör aynı anda tesisata bağlanmaz. kesici veya şalterlerle, ikisinden birisinin ayrılması gerekir. bunun dışında baralar yüksek akımların kolayca dağıtılmasını veya toplanmasını sağlar. çok sayıdaki nötr iletkeninden gelen akımı bir bara üzerinden toplayıp, dış nötr iletkenine vermek daha güvenilirdir. ama baralarında bir akım taşıma kapasitesi vardır. eğer nötrlerden gelen akım bu kapasiteyi aşarsa, daha fazla bara eklenerek, nötr iletkenleri bunlara eşit olarak dağıtılır.

orjinal mesajı bulamadığım için bu mesaj üzerinden alıntı yaptım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 15 Eylül 2011; 22:37:20 >

• benimde başım dertte bu KAR ile. Ani Su ısıtıcı eskiden düzgün çalıştıyordu. ama şimdi. 1. derecede bile KAR atıyor.
    cihaz 1. Güç= 3.0 kW , 2. Güç= 4.25 kW, 3. Güç= 7.25 Kw .
    Markası dandik birşey. 3 yıldır aynı binadayım. çok kolay atıyordu zaten, ama hiç bu kadar hızlı attığı olmamıştı. bazen Kettledan sebeb bile atıyor. Ütüyü takınca bile atıyor. bıktım usandım.
    ama esas problem ani su ısıtıcıda. banyo yapamaz oldum. sürekli atıyor. buz gibi suyla yıkanıyoruz, oda yetmiyormuş gibi, atıyor, şampuanlı şampuanlı kalıyoruz=)
    nedir bu işin çözümü arkadaşlar? Su ısıtıcıda kaçak olup olmadığını nasıl anlarım? akan suya kontrol kalemi tuttum, sonuç yok, lamba yanmıyor. KAR ı değiştirsem çözülür mü ?

not: ev sahibi binada topraklamanın olduğunu söyledi.

Kaçak akım rölesi nasıl takılır ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cupidx -- 10 Kasım 2011; 13:35:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cupidx
    not: ev sahibi binada topraklamanın olduğunu söyledi.

Söylentiye bakarsan daha çok sabunlu kalırsın Toprak hattı vardır; kopmuştur ,gevşemiştir kontrol etmek(ettirmek gerek)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 10 Kasım 2011; 14:09:31 >
  • nasıl kontrol ederim onu? hocam buranın elektrikçileri berbat. ben anlamıyorum, ondan benden daha fazla anlamıyor. sadece para almayı biliyorlar. 3 senelik bina, her yerde problem, hep işçilik hataları. 3 ay önce servis geldi. hiç birşey kontrol etmedi, sigortayı değiştirdi, 25 tl aldı gitti. taktığı sigortada çin işi dandik birşey. KAR ı felan kontrol etmedi, kaçak var mı yok mu bakmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cupidx

nasıl kontrol ederim onu?

Daire içinde ve dışındaki toprak baglantılarını kontrol etmek gerekebilir,(kablo uçlarında_baglantılarda korozyon oluşmuş ise kablo direnci farklı olacagı için sağlıklı bir topraklama ölçümü yapılamayacaktır)

Multimetren var ve kullanımını biliyorsan gerilim ölçümü ile topraklama kontrolü yaparsın.
    örnegin :
    Faz-toprak>>arası 220v ise
    Faz- nötr>> arası 221-222v olabilir
    nötr -toprak >> arası 2v ve aşagısı olmalıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 10 Kasım 2011; 14:43:10 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.