Şimdi Ara

Kablosuz modemi Access Point yada kablosuz adaptör olarak kullanma (AIRTIES RT205 ve benzerleri) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
790
Cevap
57
Favori
524.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende de dlink G604 wireless modem var ve kardeşim 30 metre ilerdeki evden çok zayıf çekiyor sinyali, illa dlink marka AP mi almam lazım yoksa herhangi bir wireless modem alsam örneğin bu airties dan onu AP olarak repetar özelliği ile sinyali kardeşime taşıyıp güçlendirebilir miyim?
  • arkadaşlar bu konuyu biraz genişletsek çok iyi bir kaynak haline gelecek
  • arkadaşım emin değilim ama bazı arkadaşlar aynı çipsete sahip olması gerekiyor diyor. Bence birinden ödünç modem al ve dene. hemde bizde emin olmuş oluruz aynı çipsete gerekiyormu yoksa gerekmiyormu?
    Ama bir tavsiyede daha bulunayım madem yeni alcan AP al bildiğim kadarı ile daha ucuz...

quote:

Orjinalden alıntı: veyselh

bende de dlink G604 wireless modem var ve kardeşim 30 metre ilerdeki evden çok zayıf çekiyor sinyali, illa dlink marka AP mi almam lazım yoksa herhangi bir wireless modem alsam örneğin bu airties dan onu AP olarak repetar özelliği ile sinyali kardeşime taşıyıp güçlendirebilir miyim?
  • veyselh, boşuna deneme olması imkansız...

Modemi AP haline getirmek için sadece DHCP yi kapatın. 3. bir cihaza bağladığınızda o cihazın dhcp sini yönlendirir. Tüm modemlerde bu böyledir.
  • Cok cok tesekkurler bende suan bu dedgın sıtem sayesınde baglanıyorum.Sansım varmıskı access poınt olarak kullnacagım modem airties rt-205 ti :D

Kabloyu arkasına bagladım.Oldu bıttı.

Benım suan yenı sorum su
    AİRTİES RT-205 KABLOSUZ(1port) modelının arka gırısıne odama kadar gelen baglantıyı takıyorum ve bu sayede odama kadar gelken kabloyu airties ın router ozellıgı ıle kabloısuz yapıyorum.Kabloyu getırdıgım modem Smartnet ın 4 portlu kablosz modelı.Cekmedıgı ıcın kablo ılle getırıyorum

birde asıl onemlı olan

baglantı sonradan kopuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _MedicuS_ -- 29 Ekim 2008; 2:10:14 >
  • bende bi soru sorayım arkadaşlar mesajları okudum fakat pek bişey anlayamadım.şimdi ortak kullandığımız bir ağ var modem kablolu.bana gelen kabloyu ayrı bi kablosuz modem alsam ve ona taksam bu bağlantıyı hem kablolu hem kablosuz olarak kullanabilrimiyim evde hem masaüstü var hemde laptop ben iki bilgisayardada bağlantıyı kullanmak istiyorum...cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: medicus07

Cok cok tesekkurler bende suan bu dedgın sıtem sayesınde baglanıyorum.Sansım varmıskı access poınt olarak kullnacagım modem airties rt-205 ti :D

Kabloyu arkasına bagladım.Oldu bıttı.

Benım suan yenı sorum su
    AİRTİES RT-205 KABLOSUZ(1port) modelının arka gırısıne odama kadar gelen baglantıyı takıyorum ve bu sayede odama kadar gelken kabloyu airties ın router ozellıgı ıle kabloısuz yapıyorum.Kabloyu getırdıgım modem Smartnet ın 4 portlu kablosz modelı.Cekmedıgı ıcın kablo ılle getırıyorum

birde asıl onemlı olan

baglantı sonradan kopuyor.

artkdaslşar sorunu cozdum heralde

suan 2 sattır sorun yok

hanı IP Adresi bölümüne 192.168.2.X girebilirsiniz dıyorya orada kı x e yuksek bı deger gırın yoksa 2 3 gıbı deger gırınce eger sızdebnım gıbı 9 kısı baglanıyorsanız ip cakısması oluyor baglantı kopuyor.Ben 40 gırdım suan bı sorun yok .Yenı bı sorunla karsılasırsam soylerım

• quote:

Orjinalden alıntı: medicus07

hanı IP Adresi bölümüne 192.168.2.X girebilirsiniz dıyorya orada kı x e yuksek bı deger gırın yoksa 2 3 gıbı deger gırınce eger sızdebnım gıbı 9 kısı baglanıyorsanız ip cakısması oluyor baglantı kopuyor.Ben 40 gırdım suan bı sorun yok .Yenı bı sorunla karsılasırsam soylerım

evet ilk başta anlattığım ayarları kablosuz modemine uygularsan kablosuz bağlantı elde edersin. Eğer yeni modemin kablolu bağlantıyı da destekliyora hem kablolu hem kablosuz bağlanabilirsin.Ortak kullndığınız kabloyu Kablosuz modemin ağ girişine takıcaksın. Eğer fazladan ağ girişi varsa oradanda kablolu bağlantı yapabilirsin. böylece hem kablolu hem kablosuz ağ olur.
  • Benim de konuya bir katkım olsun.

Amacım : Zyxel 660HW-T1 V2 kablosuz modem ile US Robotics 9110 modem arasında, USR 9110'un WDS özelliğini kullanarak köprü (bridge) kurmak, yani USR9110'u Access Point olarak kullanmak.

Zxyel teknik destekten aşağıdaki dökümanı gönderdiler. Telnet üzerinden Zyxel 660HW-T1 V2 modeme nasıl WDS için Access Point tanıtılabileceğini gösteriyor. Rehber Zyxel G-570S access point ile kesin çalışacağı dikkate alınarak hazırlanmış olmasına rağmen, aynı yöntemle USR9110'u bağlamayı deneyeceğim.

Şimdilik genel bilgi için rehber ile idare edin, belki kendi modeminiz için size bir yol gösterir. Eğer başarılı bağlantı kurarsam ayrıca bir konu açar, burada da linkini veririm.

Rehber linki :
    http://rapid-share.com/files/165252129/ZYXEL-660HW-T1v2-WDS.AYARLARI.zip
    * rapid ile share arasındaki - işaretini kaldırın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 19 Kasım 2008; 11:13:18 >

• Evet arkadaşlar, Zyxel ile US Robotics arasında WDS kuramayınca ikinci USR9110'i aldım ve WDS kurulumu yapabildim.

Aşağıda bir rehber veriyorum. Genel olarak modemlerde benzer ayarlar yapılması gerekiyor. İşinize yarayabilir.

REHBER > US Robotics USR 9110 Modemler Arasında WDS Kurulumu
    http://forum.donanimhaber.com/m_27918165/tm.htm
  • benim yapmak istediğim ve beceremedim olay ise :

airties rt 205 im var ve access pointlerle ki o access pointlerimde ap-302 yani yine airties ın ürünü..bunlarla interneti paylaştırıorum...

elimde kullanmadığım bir tanede usr 9108 mevcut. bunuda access point gibi yapmak istedim beceremedim..

bu konu hakkında bilgisi olan buraya yazar ve bana mesaj atarsa çok sevinecem arkadaşlar.. usr nin teknik destek ayrıca = 0 .. türkiyede öyle bir hizmetleri yok. yazıklar olsun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Whocares
    elimde kullanmadığım bir tanede usr 9108 mevcut. bunuda access point gibi yapmak istedim beceremedim..

USR 9108'i Access Point gibi kullanmak için normalde bir yukarıdaki mesajda verdiğim rehberdeki DİĞER MODEM ayarlarını yapmanız gerekiyor. Tabi interneti alan ANA MODEM'de de WDS'nin açık olması ve USR 9108'in MAC adresine izin verilmiş olması gerekiyor.

Mesela Zyxel 600HW-T1 V2 için WDS ve MAC adresi izinleri Telnet komutları ile veriliyor (yukarıda linkini verdiğim konuda 1.mesajda bunun da bir rehberinin linki var). USR 9110 için yine yukarıdaki mesajımda verdiğim rehberde belirtildiği gibi WIRELESS > WDS menüsünden izin veriliyor. AIRTIES modemin de kendine göre bir menüsü vardır.

Ancak bence Airties ile Us Robotics modem birbiri ile uyumlu değil. Tıpkı benim Zyxel ile USR9110 arasında tüm ayarları yapmama rağmen köprü kuramamam gibi, siz de sonuç alamayabilirsiniz. Dolayısıyla USR 9108 yerine Airties marka bir cihaz almanız gerekiyor diye düşünüyorum.

Us Robotics'in teknik destek vermemesi konusunda haklısınız. US Robotics Türkiye'den çıktı diye kullanıcılarını yüzüstü bırakması hiç hoş değil. Sadece teknik servisler yasal yükümlülük olduğu için arızalara bakıyorlar, ancak cihazlar hakkında hiç bilgileri yok. Bir haftalık araştırma sonucunda sanıyorum ben onlardan çok şey biliyorum. USR9110 için WDS ayarlarını diğer markalardan kopya çekerek ve deneme yanılma ile buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 26 Kasım 2008; 23:35:43 >

• valla o zaman ben ilk iş olarak airties ı arıyayım ve uyumluluğunu öğreneyim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: signore

quote:

Ancak bence Airties ile Us Robotics modem birbiri ile uyumlu değil. Tıpkı benim Zyxel ile USR9110 arasında tüm ayarları yapmama rağmen köprü kuramamam gibi, siz de sonuç alamayabilirsiniz. Dolayısıyla USR 9108 yerine Airties marka bir cihaz almanız gerekiyor diye düşünüyorum.

USR9110 ile Aırtıes rt-205 arasında kesinlikle uyumsuzluk diye birşey yok. Çünkü ben kendim bu iki modeli kullanıyorum.

Usr9108 konusuna gelince bildiğim kadarıyla o modemin ayarlarında zaten iki secenek beliriyor. Modem olarakmı yoksa Access Point olarakmı kullanacaksın diye. O ayarı yapmak yeterli. O ayarın tam olarak yeri neresi bilmiyorum. Forumda biraz araştırma yapılırsa bulunabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdurrahimk -- 27 Kasım 2008; 13:38:46 >

• Bende USR 9106 var. RT-205 in Lan ayarına bile dokunmadığım halde 3. adımın sonunda köprü modu problemsiz çalıştı. Bu yüzden Airties ile USR arasında bir uyumsuzluk problemi olmadığı fikrine bende katılıyorum.

Yanlız bir problemim. ip vermediğim için şimdi rt205 e giremiyorum.

USR9106 192.168.1.x serisi ip dağıtıyordu. Rt205 ise 192.168.2.x serisi ip dağıtıyor. Bununla alakalı birşey olabilir diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşların doğru yorumlarını bekliyorum.
  • bir uyumsuzluk yok ise ben neden yapamıyorum usr 9108 access point gibi..

evet dediğiniz gibi sadece ap modu ve köprü modu var..

ap modunu seçiyorum. oraya hangi device a bağlanacaksa MAC adresi istiyor RT nin MAC ını veriyorum. dhcp yi kapatıyorum.modemin ip sini değiştiriyorum... yani rt 205 ile aynı seride olsun diye. 192.168.2.15 veriyorum... eee rt nin kontrol panele gidip bu sfr usr yi ekletiyorum...

sonuç : usr ye bağlanınca internete çıkış yapamıyorum. Limitli bağlantı problemim vardı onu ip filan dğeişince hallettim ama bu sfr artık bağlanıyor usr ye ama boş bi şekilde interneti yok

yardım lütfen...
  • quote:

Orjinalden alıntı: erolkoroglu
    Bende USR 9106 var. RT-205 in Lan ayarına bile dokunmadığım halde 3. adımın sonunda köprü modu problemsiz çalıştı. Bu yüzden Airties ile USR arasında bir uyumsuzluk problemi olmadığı fikrine bende katılıyorum.

Yanlız bir problemim. ip vermediğim için şimdi rt205 e giremiyorum.

USR9106 192.168.1.x serisi ip dağıtıyordu. Rt205 ise 192.168.2.x serisi ip dağıtıyor. Bununla alakalı birşey olabilir diye düşünüyorum ama konuya hakim arkadaşların doğru yorumlarını bekliyorum.

Köprünün mantığı, bir ana modem olması, bir de ana modeme bağlanan, yani köprü kuran diğer modem olması.

Eğer ana modem RT205 ise, USR9106'de DHCP Server'ı kapalı (disabled) yapıp, 192.168.2.X'li bir adres atamalısınız. X değeri RT-205'in verebileceği IP aralığında olmalıdır, genelde 2 ile 253 arasındadır.

Sonra ağdaki herhangi bir bilgisayardan 192.168.2.1 yazarak RT205'e erişirsiniz; 192.168.2.X adresini yazarak da USR9106'ya erişirsiniz.

quote:

Bir uyumsuzluk yok ise ben neden yapamıyorum USR9108 access point gibi.

Elimin altında USR9108 olmadığı için menülerine bakamıyorum ama şimdiye kadar gördüklerim ve okudumlarım, farklı isimlerle aynı işlemlerin yapıldığını gösteriyor.
    1) Diğer modem dediğim, ana modeme bağlantı kuracak olan modemi köprü moduna getirin,
    2) DHCP server'ı kapatıp, ana modemin IP aralığında bir IP verin.
    3) İlgili menülerden iki modemde de birbirlerinin MAC adreslerini görerek bağlantı izni verin.

Bunları yaptıktan sonra bağlantı kurması gerekir. Benim yazdığım rehberdeki adımlar bir daha gözden geçirin isterseniz. Bu arada, Airties destek hattına sorabildiniz mi, Us Robotics ile uyum konusunda onlar ne söylediler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi signore -- 28 Kasım 2008; 0:25:47 >

• daha zamanım olmadı ne yazık ki....
  • Aşağıya yaptıklarımın resmi ve usr9108 in kontrol panelini gçstermekteyim. Yaptığım yanlış birşeylermi var anlamadım. Lütfen yardımcı olunuz...

http://img116.imageshack.us/my.php?image=45782925cu3.jpg
    http://img367.imageshack.us/my.php?image=72351189qu6.jpg
    http://img88.imageshack.us/my.php?image=12584672gx3.jpg
    http://img88.imageshack.us/my.php?image=39272231ug7.jpg
    http://img116.imageshack.us/my.php?image=62125523kt4.jpg
    http://img88.imageshack.us/my.php?image=58609670xy4.jpg

özellikle 6. son resimdeki ayarlarda biraz şüphem var...

4. ve 3. cü resimdeki ayarların doğru olduğunu düşünüyorum...

hatam nerede arkadaşlar?

Access point olarak değilde köprü olarak yapınca wireless tarama yapınca usr yi hiç görmüyor nedense

• arkadaşım şifrelemeyi kaldırıcaksın diye yazdık o kadar. son resminde enclupsion modu aktif. diğeri 2. resimde web şifrelem aktif gözüküyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.