Şimdi Ara

JLH 2003 Class A DIY Power Amfim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
945
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İlk dinlediğimden beri yaklaşık 7 yıldır Class A amfi kullanmaktayım. Ses kalitesi olarak gerçekten iyiler. Mevcutta kullandığım DIY Nelson Pass F5 anfimin bazı komponentlerini değiştirmek isterken Babam tarafından kendine ve bana dolu devre kartını ısmarladığını öğrendim. Hifi cihaz tamircisi bir abimiz(bykoz audio) bu anfiyi bize övmüştü bunun üzerine babam kendine ve bana siparişleri geçmiş bana da sürpriz yapmış.

Rahmetli John Linsley Hood İngiliz elektronik mühendisi ve DIY ciler için 1969 yılından beri anfi tasarım paylaşımları var. İlk yaptığı ve bir dergide yayınlanan class A anfi 1969 versiyonunda çıkış sinyali bir kondansatör üzerinden hoparlöre ulaşmakta. 1996 yılında bir güncelleme gelerek bu kondansatör kalkıyor ve LM serisi voltaj regülatörleri kullanılıyor. Daha sonra bu Voltaj regülatörlerinin devreye salınım yaparak bozulma yaptığı tespit edilerek 2003 yılında son halini alıyor. İlgili makaleye burdan ulaşabiliriniz.

https://sound-au.com/tcaas/jlhupdate.htm

Gelen kart üzerindeki elektrolitik kondansatörler ve 2N3055'ler çakmaydı. Girişte kullanılan 330pf(C2) için elimdeki polisitrenlerle değiştim hemen. Yine giriş kapasitöründe(C1) birkaç denemeden sonra SSCB zamanından kalan yağlı kağıt kondansatörle çok iyi sonuç aldım. 2N3055'ler yerine önerilen MJ15003G leri onsemi marka olarak kullandım. Filtre için kullanılan 220uF leri Elna Silmic II'lerle değiştim. Bana gelen kart kanal başına 4 çıkış transistörlüydü ben Daha çok güç almak yerine daha iyi ses kalitesi için bunu ikiye düşürdüm. Yine daha iyi ses için feedback kondansatörünü söktüm. Ses kalitesinde artış oldu (özellikle üst frekanslarda) fakat dip gürültüsünde artış, offset devresinde kararsızlık, offset'te ısınmaya bağlı kayma, şebeke voltajı değişiminde ofsette kayma arttı. Makalede belirtilen iyileştirmelere bakarak offset devresindeki transistörleri MPSA56'lar ile değiştim ve JFET kullanarak sabit akım devresi ekledim. Dip gürültüsü ve kararsızlık konusunda baya stabilite yakaladım. Şu an standart bir besleme devresi kullanıyorum fakat ilerde bir regüleli besleme yapmayı düşünüyorum. Her açılışta ısınmayı bekeleme ve bir offset ayarı istesede buna değer :)

Sukünet akımını 1A olarak ayarladım, bunu geçince basslarda artış, tizlerde kayıp başlıyor belki .47uF kullandığım giriş kondansatörünü daha düşük seçerek yine 1.2A da deneme yapmak istiyorum. Bu şekilde 10-12W güç alıyorum zaten gayet yeterli ev için.

Ses kalitesine gelirsek gerçekten bize övüldüğü gibi olduğunu anladım. Enstrumanlar tane tane geliyor hepsi ayrı ayrı anlaşılıyor. F5'e göre üst frekansları ve arka plan sessizliği iyi değildi fakat basslar daha anlaşılırdı. Giriş kapasitörünü yağlı kağıt ve filtre kapasitörlerini iyileştirince üst frekaslar ve detay seviyesi gerçekten çok arttı. Şu an kesinlikle eski anfimden daha fazla keyifle dinliyorum.

Her nekadar canlı gibi olmasada fikir vermesi açısından iki adet video ekliyorum.

JLH 2003 Class A DIY Power AmfimRüstem KURTCUyoutube
    Volumio PC + DIY USB Filter + SB USB xifi 5.1 - TOSLINK - Bykoz Audio DAC - John Linsley Hood Class A Updated Version (JLH2003, JLH2005) - Focal Chorus 705 V and Focal Chorus 705V crossover modifited
    https://www.youtube.com/watch?v=u90o-01GAjY
    JLH 2003 Class A DIY Power AmfimRüstem KURTCUyoutube
    Volumio PC + SB USB xifi 5.1 - TOSLINK - Bykoz Audio DAC - John Linsley Hood Class A Updated Version (JLH2003, JLH2005) - Yamaha NS-50F (crossover, cable, isolation modifited)
    https://www.youtube.com/watch?v=-mRz_UAqMQg

• JLH 2003 Class A DIY Power Amfim

• Class A amfi yapmak isteyenlere şu MOSFET sürücü ve çıkışlı amfiyi de önerebilirim.

Mükemmel ses kalitesine sahip.

Bence sinyal yolu üzerinde tek bir kondansatörün dahi olmaması neticeye etki eden önemli bir faktör.

JLH 2003 Class A DIY Power Amfimaliexpress.com
    247.35TRY |A30 ev HI FI sınıf küçük bir yüksek güç sonrası sahne alan etkisi güç amplifikatörü bitmiş levha, etkisi daha iyi 1969|Transformers| - AliExpress
    https://www.aliexpress.com/item/1005003399646645.html?algo_pvid=c8cceae6-b307-43ff-ae5e-44614094201e&algo_exp_id=c8cceae6-b307-43ff-ae5e-44614094201e-0&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000025611231284%22%7D

• Bildiğiniz üzere F5'inde güç devresi hariç hiç kapasitör kullanılmıyor. FET kullanılan tasarımlar bu şekilde tasarlanabiliyor fakat BJT'lerde kullanılıyor. En iyi sonucu almak içinse kaliteli komponent kullanmak gerek. Ben F5'i özellikle elektronik enstrumanların bolca kullanıldığı müzikler de daha başarılı buldum. Geleneksel enstrümanlarla yapılan müziklerde JLH kesinlikle favorim.

• JLH 2003 Class A DIY Power Amfim

bende de Musical Fidelity A1000 klonu var trafo temin etmediğim için toplamaya başlamadım henüz.

• Türkiye için Eka trafo (Ankara) tercih ediliyor. Girişteki .47ler için bunları öneririm.

https://tubes-store.com/product_info.php?cPath=35_41_64&products_id=255&osCsid=14r3o5qdkd6taplil3d9o87co1

• eka trafoyla sanki görüşmüştüm daha önce ama İstanbul'dalar diye hatırlıyorum.

kondansatör için wima çok iyi dediler. sizin önerdiğiniz tr de bulunuyor mu? farkı nedir

• Eka trafo Ankara firması, İstanbulda'da şubeleri varmış, tormak trafoyuda satın almışlar diye biliyorum.

Kondansatör testleri için aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Size önerdiğim paper in oil (yağlı kağıt,pio diyede geçer) tiptir. Rusların SSCB dönemindeki askeri tip kapasitörleri ses kalitesi gerçekten güzel avrupalı muadillerine göre fiyat gerçekten iyi. Testlere baktığınızda sizin kullandığınız MKS4 lerin puanı ile pioları karşılaştırabilirsiniz. Bende bakır folyo birşeyler düşünüyordum ama şu ekonomide pek elim gitmiyor.

JLH 2003 Class A DIY Power Amfimwww.humblehomemadehifi.com
    Humble Homemade Hifi - Cap Test
    http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zupar -- 19 Kasım 2021; 20:23:0 >
  • uzun süredir benimde yapmak istediğim bir devre jlh2003

101.04TRY 11% OFF|Ücretsiz gemi HOOD JLH2003 A sınıfı tek uçlu güç amplifikatörü PCB (2 kanal) 22W + 22W 8ohm/2 adet|Amplifier| - AliExpress
    https://tr.aliexpress.com/item/4001291576489.html?spm=a2g0o.cart.0.0.64b63c009yvWx3&mp=1

Bu modelin dolu hali sizde ki muhtemelen.

• Aynı kart, bana dolu gelmişti, yazımda belirtiğim gibi komponent değişimi ve ekler yaptım.

• Girisi kac voltla beslediniz?
  • 18.5v. ideal 18-19v. 22v denemiştim mesela hoşuma gitmedi ses.
  • orjinal 2n3055 ya da mj serisi TR de bulunuyor mu?

• Evet bulabilirsiniz. Orjinal olup olmadığını sorun. Yazıların
    parmağınızı sürünce solmaması lazım, işçiliğin kusursuz olması lazım. Manuelleri inceleyin ve etiket değerlerini kontrol edin. Özdisan firmasını önerebilir aldığım hiç bir ürün sahte çıkmadı.
  • Selam. İki ayrı (left - right) kartı tek bir volume pot a nasıl bağladınız acaba?
  • Bir de bu devreye crossover gerekir mi?
  • Merhabalar biraz geç oldu ama, yoğunluktan siteye giriş yapamadım. Yaptığım devre sadece power anfi olarak çalışıyor herhangi bir potansiyometre yok. Tabi DACta potansiyometre var, orda kullanılan potansiyometre stereodur. Alps markalar kalitelidir.

Crossover devresi Hoparlör için gereklidir. Fullrange tip hoparlör kullanmıyorsanız kullanmanız gerekir
  • Aynı amfiden bende hazırlıyorum. Kitler epeydir elimdeydi. Yanında gelen motorola transisörler çıkmaydı ve 2 si aynı gün bias ayarlarken bozuldu. Şuan onsemi mjl15024g kullanıyorum gayet iyiler. Henüz bitmedi hala beklediğim parçalar var. Besleme de schottky diyotlu, 80.000uf kapasitör kullandım sonuç gayet başarılı diyotlar neredeyse ısınmıyor.

• Bunu yapsanız jlh'den iyidir bence.

511.49TRY 20% OFF|30W doğrudan bağlı alan etkisi tüp güç amplifikatörü kurulu saf sınıf bitmiş bir ürün| | - AliExpress
    https://www.aliexpress.us/item/3256804226490649.html?gatewayAdapt=tur2usa4itemAdapt&_randl_shipto=US
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.