Şimdi Ara

Portlu Kabin İle Portsuz Kabin Arasındaki Temel Farklar Nelerdir ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
0
Favori
42.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar portlu kabinlerle portsuz kabinler arasında ne gibi frekans verim ve ses kalitesi açısından ne gibi farklar vardır?? yardımcı olursanız sevinirim

Mesela dün elmdeki 20 cm 600 wattlık universal marka subwoofera 30cm X 25cm X 25cm Kartondan Portsuz bir kabin yaptım ve 80 wattlık STK anfiyle önüne 32 Hz aktif Filtre devresi koyarak ses denemesi yatım ses mükemmeldi (karton olmasına rağmen ) Yorumalrınız için şimdiden tşk ederim.

• portlu kabin arabada fazla yer kaplar port suz kabin az yer kaplar

portlu kabin +3 desibel yukarı cıkar portsuz aşağıda kalır

portlu kabin port tınlaması yada kabin içi sesi kimine daha iyi gelir kimine gelmez ama daha tonlu calar port suz kabin daha sert calar

ben portlu kabin kullanalardanım ve daha cok hoşuma gidiyor ama kabin litresi port kabin malzemesi vs vs vs gibi kabin sorunlarını mm mm mine tutdurmak gerekir kabin işi okadar basit deildir hata kabul etmez elinizdeki cihaz dan tam verim almak için tam litre ve port capı ve derinliği gerekir
  • quote:

Orijinalden alıntı: süper cüp

portlu kabin arabada fazla yer kaplar port suz kabin az yer kaplar

portlu kabin +3 desibel yukarı cıkar portsuz aşağıda kalır

portlu kabin port tınlaması yada kabin içi sesi kimine daha iyi gelir kimine gelmez ama daha tonlu calar port suz kabin daha sert calar

ben portlu kabin kullanalardanım ve daha cok hoşuma gidiyor ama kabin litresi port kabin malzemesi vs vs vs gibi kabin sorunlarını mm mm mine tutdurmak gerekir kabin işi okadar basit deildir hata kabul etmez elinizdeki cihaz dan tam verim almak için tam litre ve port capı ve derinliği gerekir
    Yani portsuz kabinler portlulara göre dahamı üstün oluyor ??

ama ben kararımı verdim 2 seneden beri araştırıyorum ama 20 cm subwoofer hoparlörler için uygun bir Portlu kabin ölçüleri bulamadım..

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

Yani portsuz kabinler portlulara göre dahamı üstün oluyor ??

ama ben kararımı verdim 2 seneden beri araştırıyorum ama 20 cm subwoofer hoparlörler için uygun bir Portlu kabin ölçüleri bulamadım..

Alıntıları Göster
    Her kabinin kendine gore artı eksisi var.
    En iyi frekans cevabı ve kontrol acısından kapalı kabin en iyilerden sayılır. Yansıma olayıda olmaz. Yani ses yayılırken bukulerek geri gelme egilimi gostermez. Buda ses dinlenen yerde muzik siddetinin artmasını saglar. Hoparlorun gucunden biraz daha fazla guc uygulanabilir. Dengeli bir ses uretir.

Portlularda ise portun gorevi on taraftaki sinyallere 90 derecelik faz farkını eklemesidir. Bu ekleme ile 180 derecelik faz farkı 270 dereceye ulasır buda bas frekanslarda ozellikle rezonans frekansının hemen ustunde 3 dB kadar bir artıs saglar. Tabi portlu kabinin dogru calıması icin hoparlorlerin thele small parametrelerini kullanıp formule etmek lazım. Ufak bir yanlıslık herseyin hatalı olmasına sebep olacaktır. Ayrıca port lu kabinlerin problemlerinden biride port gurultusudur. Bu gurultuyu azaltmak icin degisik dizaynda portlarla gurultusu dusuk hava akısı saglarlar ureticiler. Ayrıca dizayndan dolayı kabin 6 db lik bir filtre gorevi gorur. Band pass kabinlerde ise 24 db e kadar cıkar bu deger.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 11 Ağustos 2009; 12:47:09 >

• kısaca söylemek gerekirse portlu kutular 15" ve üstü sub larda daha fazla performans gösteren,genelde uzun ve yumuşak biçimde bass verebilen özelliklede rap,slow müzik tarzlarında daha iyi performans gösteren kutu biçimidir.kapalı kutular ise kısa ve sert müzikler için uygundur.kutu ölçüleri genelde küçüktür.pop,rock gibi müziklere daha uygun kutu biçimidir.birde üçüncü bir kutu biçimi vardır o da portatif portlu ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nurkan09

kısaca söylemek gerekirse portlu kutular 15" ve üstü sub larda daha fazla performans gösteren,genelde uzun ve yumuşak biçimde bass verebilen özelliklede rap,slow müzik tarzlarında daha iyi performans gösteren kutu biçimidir.kapalı kutular ise kısa ve sert müzikler için uygundur.kutu ölçüleri genelde küçüktür.pop,rock gibi müziklere daha uygun kutu biçimidir.birde üçüncü bir kutu biçimi vardır o da portatif portlu ;)
    evet aslında bu konu uzun uzun tartışılmaya müsait bir konu ama gerçekten insana zevk veren ve uğraşırken insanı sıkmayan işler bu işler

• quote:

evet aslında bu konu uzun uzun tartışılmaya müsait bir konu ama gerçekten insana zevk veren ve uğraşırken insanı sıkmayan işler bu işler

Alıntıları Göster
    20 cm çapındaki subwoofer hoparlörüme kare şekilinde kabin yaptım portsuz mükemmel ses veriyordu sonra port koydum ses bayağı bi azaldı boğuk çıkmaya başladı

en iyisi marka hoparlör ve hazır kabin almak kardeşim yaa

• quote:

20 cm çapındaki subwoofer hoparlörüme kare şekilinde kabin yaptım portsuz mükemmel ses veriyordu sonra port koydum ses bayağı bi azaldı boğuk çıkmaya başladı

en iyisi marka hoparlör ve hazır kabin almak kardeşim yaa

Alıntıları Göster
    iş yerinde iki adet 18" pasif work marka live subwooferi 2x1000w bir amfi ile sürmekteyim yapısı şekildeki gibidir tanesi 1000w dir bir ev içinde çalıştığına düşünemiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: focusrite

iş yerinde iki adet 18" pasif work marka live subwooferi 2x1000w bir amfi ile sürmekteyim yapısı şekildeki gibidir tanesi 1000w dir bir ev içinde çalıştığına düşünemiyorum

Alıntıları Göster
    Merhabalar Foruma yeni üye oldum.
    çok araştırma yapmadım fakat bi konuda yardımıza ihtiyacım var
    http://www.eliftuning.com/FOCAL-FOCAL-POLYGLASS-40V1-38CM-SUBWOOFER_7082.html#1
    yukardaki linkteki subbwoferden kullanıyorum sizce bu bass kapalı mı portlu kutudamı olmalıdır.
    ben portluda kullanıyorum ama daha oncekı 1202 d jbl basım daha iyi gibiydi focal çok iyi bi marka diye aldım ama yanlıs yaptıgım biseymi var
    bu arada amfi olarak m acoustic 2000.1 yeni seri kullanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: sinankiyatmaz

Merhabalar Foruma yeni üye oldum.
    çok araştırma yapmadım fakat bi konuda yardımıza ihtiyacım var
    http://www.eliftuning.com/FOCAL-FOCAL-POLYGLASS-40V1-38CM-SUBWOOFER_7082.html#1
    yukardaki linkteki subbwoferden kullanıyorum sizce bu bass kapalı mı portlu kutudamı olmalıdır.
    ben portluda kullanıyorum ama daha oncekı 1202 d jbl basım daha iyi gibiydi focal çok iyi bi marka diye aldım ama yanlıs yaptıgım biseymi var
    bu arada amfi olarak m acoustic 2000.1 yeni seri kullanıyorum

Alıntıları Göster
    Bunun cevabını en iyi uretici verir. Focal cok iyi bir markadır jbl den bir kac gomlek ustun denebilir.
    Kabin hesapları bilimsel ve oldukca karısık islerdir. En ideal sonuc ureticinin tavsiye ettigi kabin tipi ve boyutlarına uyularak alınır.

ureticinin pdf dokumanları asagıda, ihtiyacınız olan her bilgi var.

http://www.focal.com/files/notice-sub-v1.pdf

http://130.com.ua/manuals/en/Manual-Car-subwoofer-Focal-Polyglass-40-V1.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 18 Aralık 2012; 22:33:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Bunun cevabını en iyi uretici verir. Focal cok iyi bir markadır jbl den bir kac gomlek ustun denebilir.
    Kabin hesapları bilimsel ve oldukca karısık islerdir. En ideal sonuc ureticinin tavsiye ettigi kabin tipi ve boyutlarına uyularak alınır.

ureticinin pdf dokumanları asagıda, ihtiyacınız olan her bilgi var.

http://www.focal.com/files/notice-sub-v1.pdf

http://130.com.ua/manuals/en/Manual-Car-subwoofer-Focal-Polyglass-40-V1.pdf

Alıntıları Göster
    Focal markası SPL (Ses Basınç Seviyesi) gözeterek ürün dizayn eden bir firma değildir ve bu şekilde yüksek desibeller beklememek gerekir ki zaten Polyglass serisi de en alltan ikinci seri olmalı hatırladığım kadarıyla (Access,Polyglass,K2 ve Utopia) . Bazı markaların özel üretimleri içersinde bizim COMPETITION serisi diye adlandırdığımız ve tek amacı yüksek desibel olan ancak SQ ses kalitesi daha az önemli seriler vardır ki bu sürücüler inanılmaz yükler altında ezilmeden çalışıp 3-4 SQ subwooferın üreteceği SPL seviyelerini tek başına üretebilir.
    Eğer amaç yüksek volume ise bu gibi serilere bakmak lazımdır. Ancak ileride duyma problemleriyle karşılaşmamak için hiç önermem

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Focal markası SPL (Ses Basınç Seviyesi) gözeterek ürün dizayn eden bir firma değildir ve bu şekilde yüksek desibeller beklememek gerekir ki zaten Polyglass serisi de en alltan ikinci seri olmalı hatırladığım kadarıyla (Access,Polyglass,K2 ve Utopia) . Bazı markaların özel üretimleri içersinde bizim COMPETITION serisi diye adlandırdığımız ve tek amacı yüksek desibel olan ancak SQ ses kalitesi daha az önemli seriler vardır ki bu sürücüler inanılmaz yükler altında ezilmeden çalışıp 3-4 SQ subwooferın üreteceği SPL seviyelerini tek başına üretebilir.
    Eğer amaç yüksek volume ise bu gibi serilere bakmak lazımdır. Ancak ileride duyma problemleriyle karşılaşmamak için hiç önermem

Alıntıları Göster
    portlu kabin daha alt frekanslara iner portsuz olan ise daha sert çalar

• quote:

Orijinalden alıntı: des_955

peki bana yeniden kabin yapmam için 20 cm subwoofera uygun portlu kabin ölçülerini verebilirmisiniz ?? yeniden eski günlere dönmek istiyorumda

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: des_955

peki bana yeniden kabin yapmam için 20 cm subwoofera uygun portlu kabin ölçülerini verebilirmisiniz ?? yeniden eski günlere dönmek istiyorumda

Alıntıları Göster
    20CM 200RMS portlu kabin ölçüleri: yükseklik 28cm genişlik 30cm derinlik 30cm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Turbotürk

20CM 200RMS portlu kabin ölçüleri: yükseklik 28cm genişlik 30cm derinlik 30cm.

Alıntıları Göster
    38 CM 3600 W 1200 rms kabın için portlu yada portsuz kabın ölçüsü verırmısınız
  • piskopatdamat P kullanıcısına yanıt
    Vas
    Qts
    Fs
    Effective Cone Diameter
    Xmax
    Qtc

Değerleri olmadan hesaplama yapılamaz...Bunları bulursanız en verimli kutuyu oluşturabiliriz...
  • quote:

Vas
    Qts
    Fs
    Effective Cone Diameter
    Xmax
    Qtc

Değerleri olmadan hesaplama yapılamaz...Bunları bulursanız en verimli kutuyu oluşturabiliriz...
    degerler mevcut usta

Vas 103,5
    Qts 0,575
    Fs 26,51
    Xmax 20
    Qtc Effective Cone Diameter onları bılmıyorum yazmıyor
    Araçta mı kullanılacak?
    Bagaj müsait mi?
  • quote:

Araçta mı kullanılacak?
    Bagaj müsait mi?
    bagajta usta musaıt
    38cm bir sub oldukça büyük kabin ister.
    170LT seviyesinde bir portlu ki port çapı en az 15cm civarında olmalı ... Burada yatay port açıklığı kullanılabilir. Bence bir MDF ustasına bu değerleri verirseniz bagaja uygun ölçülere göre lt hesaplayacaktır.
    Bu büyüklükte bir kutu ve 500watts rms bir amfi ile 24hz başarımı sağlanacaktır...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.