Şimdi Ara

Japon bir kasiyer, “fotografik hafızası” sayesinde 1.300 müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
1
Favori
14.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz günlerde Japon polisi, yarı zamanlı çalışan bir kasiyeri 1,300 müşterinin kredi kartı bilgilerini ezberlediği ve bu sayede internet üzerinden alışveriş yaptığı suçlamasıyla tutukladı.

Yetkililere göre 34 yaşındaki Yusuke Taniguchi, “fotografik hafızası” sayesinde müşteriler kasada ödeme yaparken söz konusu kart bilgilerini ele geçirmiş. Polis, Taniguchi’nin evinde yaptığı aramada kredi kart bilgilerinin depolandığı bir de dizüstü bilgisayar bulmuş.

Perşembe günü tutuklanan kasiyerin internet üzerinden satın aldığı 2.600 dolar değerindeki çantayı, ev adresine kargolatması üzerine yakayı ele verdiği ifade ediliyor. Hırsızın aldığı ürünleri, rehin dükkânlarında (pawn shop) nakit paraya çevirme niyetinde olduğu bilgisi de ayrıca paylaşılmış.

Fotografik hafıza mı eidetik hafıza mı? Hangisi doğru? 

Peki, “Gördüğümüz her şeyi tüm detaylarıyla hatırlamamız” olarak tanımlayabileceğimiz fotografik hafıza kavramı gerçekle ne derece örtüşüyor? Uzmanlar; bazı filmlerde gösterildiğinin aksine resimlerin ya da nesnelerin %100 doğrulukla hatırlanabileceğine dair bir kanıt olmadığını savunuyor. Ayrıca burada fotografik hafıza yerine “eidetik hafıza” (Çok kısa bir süre maruz kalmasına rağmen, bir uyaranın çok canlı görüntülerini hatırlama yeteneği)teriminin daha doğru bir kullanım olacağı söylenebilir. İki terim arasındaki fark nedir derseniz;

“Eidetik hafıza, hatırlanan olayın bir fotoğrafmış gibi neredeyse sadık bir zihinsel imajı ima eder. Bununla birlikte, Kujawski Taylor'a (2013) göre yalnızca görsel özellikler saklanmakla kalmaz, aynı zamanda işitsel öğeler ve birlikte yaşanan diğer duyusal algılar depolanır. Buna karşılık fotografik bellek, gerçek varlığından halen şüphe eden çok garip bir olgudur. Eidetik hafızaya eşlik eden tipik görselleştirme olmadan sayıları veya metinleri büyük ayrıntı ve hassasiyetle hatırlama yeteneğinden oluşur. Fotografik hafızaya bir örnek, bir kitabın sayfasına kısaca bakmak ve ardından onu hafızadan okumak olabilir. Farklı yazarlar, fotografik hafızayı bir hafızanın gönüllü olarak kurtarılması, detaylı bir şekilde inceleyebilmesi ve hatta bazı kısımları “yakınlaştırması” olarak görür. Bu, gerçeklerden ziyade bir efsanedir, çünkü bu olgunun meydana geldiği gerçek bir olay bulunamamıştır. (kaynak)

Bazı insanların diğerlerine göre, gördüklerini ezberlerinde tutma yeteneklerinin daha fazla olduğu aşikâr. Az sayıda insana bahşedilmiş bu özellik, görünüşe göre Japon hırsızda da bulunuyormuş. 

• Evine sipariş verme olayındaki saflığı anlayabiliyorum. Japonlar akıllı ama kıvrak zekalı değiller. Basit bir örnekle Japonya da marketten bir ürün aldım 60 yen, 110 yen verdim 50 yen bütün versin diye. Kafası almadı, 10 yeni geri verdi sonra 40 yen daha bozuk verdi :)). anlatmaya çalıştım ama anlamadı. Bu tarz bir durumu Türkiye de her kişi yapabiliyor. :))
  • Japonsun bi kere akıllı adamsın yaparsın

• japonlarda bozmuş
  • Japonya geri kalmış. alisveris yaparken telefondan onay istemeyi akıl edememişler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi green_fire -- 15 Eylül 2019; 13:37:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • begendim guzel bir konu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • adamda ne hafıza varmış be. ben 5 yıldır kullandığım kredi kartı numarasını ezbere bilmiyorum. adam 1200 kişinin numara ve şifre bilgilerini anında hafızasına yazmış helal olsun.
  • bu adam kağıt oyunları kumarı oynasa acayip paralar kazanabilmiş. hangi kağıtların çıktığını hafızasında tutar oyunun sonlarına doğru tüm paraları toplar.
  • Geçen haftanın haberlerinde ben.

• Genc bi kardesimiz daha var beyaz showa cikmisti kitap okuyordu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çiftlik Bank gibi bir projeye atılsaydı daha çok kâr ederdi.
  • Haberde olaydan çok Eidetik hafızanın ne olduğunu ve fotografik hafızanın olmadığını öğrendik.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt
    21 blackjack filmini izlerken filme ara verip bu mesajı görmem de nasıl bir tesadüf anlayamadım ...
  • Günaydın DH 1 hafta oldu bu haber çıkalı. Siz daha yeni veriyorsunuz.

• 1300 ne olum yalandır başka şekilde yapmıştır ama o yöntemi millet kullanmasın diye açıklanmamıştır...
  • Daha siz akıllı gözlükler tam olarak yaygınlaşınca görün dolandırmayı

• quote:

Orijinalden alıntı: green_fire

Japonya geri kalmış. alisveris yaparken telefondan onay istemeyi akıl edememişler
    alakası yok, bizde de var hala öyle siteler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • green_fire kullanıcısına yanıt
    Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük, en çok ciro elden eden, en çok üye sahibi, en çok ücretli üyelik sahibi, en çok kar eden, geleceğin teknolojilerinin tekeli olacak e-ticaret sitesi Amazon'da yok mesela.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

1300 ne olum yalandır başka şekilde yapmıştır ama o yöntemi millet kullanmasın diye açıklanmamıştır...
    1300'ün hepsini bi kerede ezberlememiştir , her seferinde birini.
    şunu akıl edemedin mı yani ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.