Şimdi Ara

Jaguar X-type (01-09) Sahipleri Buraya.. (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
366
Cevap
25
Favori
78.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: csmx

Continental Premium 5 aldım hocam, aynen söylediğiniz gibi çok da memnun kaldım. Harika bir yaz lastiği.
    Öncelikle;
    -Kol dayama bölümünü yenilemek istiyorum, plastiği yumuşamış sanırım bu yüzden gıcırtı yapıyor yüklenince.
    -Bagajda istetmenin üzerinde duran büyük kapak gibi keçe parçayı komple değiştirmek istiyorum.
    -Kül tablası kapağını değiştirmek istiyorum.

Sonra;
    -Aracım 2002 model; yani üzerinde eski model direksiyondan var, yeni model direksiyon ile değiştirmek istiyorum.
    -Orjinal, kasetli olan teyip var. Dokunmatik ekranlı iyi bir sistem ile yenilemek istiyorum. Piyasada bu araç için teyip, ekran kasası var fakat çok çirkin oluyor. Orjinal ekranlı sistem ile değiştirmek istiyorum bu yüzden.

Bu parçaları bulabileceğim bir Jaguar servisi bulabilsem çok iyi olurdu.

• quote:

Öncelikle;
    -Kol dayama bölümünü yenilemek istiyorum, plastiği yumuşamış sanırım bu yüzden gıcırtı yapıyor yüklenince.
    -Bagajda istetmenin üzerinde duran büyük kapak gibi keçe parçayı komple değiştirmek istiyorum.
    -Kül tablası kapağını değiştirmek istiyorum.

Sonra;
    -Aracım 2002 model; yani üzerinde eski model direksiyondan var, yeni model direksiyon ile değiştirmek istiyorum.
    -Orjinal, kasetli olan teyip var. Dokunmatik ekranlı iyi bir sistem ile yenilemek istiyorum. Piyasada bu araç için teyip, ekran kasası var fakat çok çirkin oluyor. Orjinal ekranlı sistem ile değiştirmek istiyorum bu yüzden.

Bu parçaları bulabileceğim bir Jaguar servisi bulabilsem çok iyi olurdu.

Alıntıları Göster
    Bir de aracımın yedek anahtarı yok.
    Nasıl elde ederim bir tane daha?
    İlla yetkili servisten mi alınır? Ki Konya'da yetkili servisinin olduğunu pek zannetmiyorum.
    Dışarıdan yaptırılır mı?

Bu anahtarın aynısından Aliexpress'te var. Oradan getirip dışarıdan yaptırmak hesaplı olabilir eğer yaptırılıyorsa.

• csmx kullanıcısına yanıt
    Yanlış hatırlamıyorsam aliexprestekiler sadece kapak, yani uzaktan kumandası uyum göstermemekte. Yetkili servis 1 senedir falan borusan artık o yüzden her yerde bulabilirsin sanırım konyada da ankara caddesinde var. istersen bir başvur fiyat öğrenirsin bizimlede paylaşırsın :D

Borusan yedek parça temininde uzun süre veriyor, koldayama keçe dekorasyon işlerni gidip sanayide el becerisi iyi olan bir usta ile görüşsen iyi edersin bence. kültablası için istanbulda tarafından hurdacılar ile irtibata geçip alınabilir veya ebuy motors dan tek tek parça siparişi verebilirsin. aynı şekilde direksiyonuda böyle halledebilirsin.

ekran konusunda terich meselsi olmakla beraber, buzamana kadar yapılan uygulamaları ben hiç beğenmedim. oyüzden orjinali ile idare etmek ban amantıklı geliyor. araca bir blooth sistemi nasıl entegre edilir diye bakıyorum aslında ama henüz beni tatmin eden bir sistem bulamadım.

• wildceno W kullanıcısına yanıt
    wildceno, kardeşim çok teşekkür ederim detaylı yanıtın için.
    Aliexpress'te aynen söylediğin gibi yalnızca kapaktan oluşan bir çok parça gördüm. Yalnız sonunda içinde chip olan bir tane de buldum 22 dolara. Siparişini verdim. 21-27 gün gibi bir sürede geliyor genelde siparişler. Gelen anahtarlığı borusan'a götürsem yapmazlar sanırım bu yüzden mecburen dışarıdan iyi bir oto anahtarcısına götüreceğim. Youtube'da chip - araba eşleştirmeyi buldum X-type modelleri için. Uzaktan kumanda özelliğini bu şekilde eşleştirebilirim. Yalnız kontak anahtarı çalışacak mı göreceğiz.

Ekran konusunda son derece haklısın. Ben de hiç beğenmedim şu ana kadar gördüğüm sonradan yapılan ekranları. Resmen mahvetmiş aracın konsolunu. Söylediğin gibi entegre edebileceğim bir bluetooth sistemi veya usb takabileceğim bir entegre sistem bulsam bu şekilde kolaylıkla idare edebilirim.

Anahtar konusunu paylaşacağım elime ulaştığı zaman.

• quote:

Aliexpress'te aynen söylediğin gibi yalnızca kapaktan oluşan bir çok parça gördüm. Yalnız sonunda içinde chip olan bir tane de buldum 22 dolara. Siparişini verdim. 21-27 gün gibi bir sürede geliyor genelde siparişler. Gelen anahtarlığı borusan'a götürsem yapmazlar sanırım bu yüzden mecburen dışarıdan iyi bir oto anahtarcısına götüreceğim. Youtube'da chip - araba eşleştirmeyi buldum X-type modelleri için. Uzaktan kumanda özelliğini bu şekilde eşleştirebilirim. Yalnız kontak anahtarı çalışacak mı göreceğiz.

Ekran konusunda son derece haklısın. Ben de hiç beğenmedim şu ana kadar gördüğüm sonradan yapılan ekranları. Resmen mahvetmiş aracın konsolunu. Söylediğin gibi entegre edebileceğim bir bluetooth sistemi veya usb takabileceğim bir entegre sistem bulsam bu şekilde kolaylıkla idare edebilirim.

Uzun zamandır bakmıyordum bugun tekrar baktım
    bluetooth işinde bir parrot diye sistemler var çoğu araba ile uyum sağlıyor googleda xtype parrot diye aratarak bulabilirsin, 2 aparattan oluşuyor hatta bunun birtanesi direksiyona takılarak direksiyondan kontrol sağlıyor, diğeri ise konsola falan koymak gerekiyor. ama ben böyle görünen şeylerden hoşlanmıyorum arabanın görümünü bozuyor diye ama çok hızlı bir çözüm yöntemi

Benim düşüncem araç telefonunu iptal edip mevcut sisteme direk olarak bağlaya bileceğim ve aracın sistemini devre dışı bırakmayacak birşeyler arıyorum
    bir ara biraz bakmıştım ama sonra devam etme fırsatım olmadı ama aşağıdaki liste üzerinden bir detaylı kit oluşturulabileceğini düşünüyordum. bunlarla yapamazsam enson çare bir entegre devre yapacağım ama bunlara başlaya bilmem için önce diğer ana problemlerimi çözmem gerekiyor :D
    Telefon module 2W93-19K350-AD (C2C 34515)
    Bluetooth Module C2S 38536
    D2B Cable for 3x modules,
    Telefon loom 4X43-19A442
    Microphone C2C 29785 LFJ

• quote:

Geçtiğimiz ay aliexpress ten anahtar/kumandayı 20 dolara sipariş ettim ve 2 haftada elime ulaştı. Orjinal kumanda süngerinin aşınmasından dolayı sadece tuş takımını değiştirdim aynı zamanda içerisinde entegre devre de mevcut.Malzeme kalitesi de fena değil ama orjinal anahtardaki kabartma yerine üretiminde uyduruk bir sticker kullanılmış .Ben de orjinalini bozmamaya karar verdim. Haricinde 4 adet jant göbek arması ve kaput arması olarak 3 parça siparişi toplamda 51 dolara mal ettim öyle ki sanayide deforme olmuş çıkma kaput arması vb parçalar 100-150 lira gibi fiyatlara satılıyor.3 haftanın sonunda tüm siparişlere sorunsuz ulaştım. Aynı şekilde V kayışının orjinalini de internetten sipariş etmiştim 10 günde ulaştı fakat yaklaşık 1,5 aydır arka süspansiyonların gelmesini bekliyorum. Malum bu tür aksamlar için ve belirli bir limit üzerindeki siparişler de gümrük işlemleri prosedür derken bu gibi durumlara maruz kalabiliyoruz.

Ayrıca yaklaşık 1 haftadır ise oksijen sensörüyle başım dertte. Motor arıza ışığı ilk yandığında servise götürdüm ve sensörden kaynaklı olduğu söylendi ara ara sönüyor fakat tekrar yanıyor.Henüz değiştirmeye fırsatım olmadı.Bu konuyu aramızda deneyimlemiş arkadaşlar varmıdır? Ne önerir? Birde klima-kalorifer sisteminin hortumlarını yenilemek istiyorum fikri ve önerisi olan varmıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bhos -- 14 Temmuz 2016; 23:32:48 >

• bhos B kullanıcısına yanıt
    motor ışığı için şunu bilmek gerekiyor, araç tüplü mü?
    Yok hayır, hiç Lpg takılmadı @wildceno
    oksijen sensöründen kaynaklanan bu arızaya iyi bakmak lazım tabi en son bakımını ne zaman yaptırdın? genelde 2 bakımda bir kontrol edilmesinde fayda olduğu yönünde tavsiye edilir.
    kendi yapacağın kontrollerde araba rolantide çalışırken motor çalışmasında normalden bir farklılaşma oluyormu?
    lamba yandığında bir performans kaybı vb gibi durumlar varmı?
    araç normalden fazla yakmaya başladı mı?

sensör arızalandı ise değiştirmek gerek
    ama bunun için önce ölçümlerin yapılması önemli bazen direk sensördendir zaten diye değiştiriyorlar ona dikkat etmek gerekli.
    Periyodik bakım süresini 1 ay kadar geciktirdim işimden dolayı fırsat bulamadığım için fakat bu haftasonu genel bir bakıma sokmayı planlıyorum.Önceki ay yedek su deposu,termostat ve hortumları,V kayışı,fanlardan bitanesi bilye dağıttığı için değişmişti. Arıza ışığı için cihaza bağlandığında sistemde hata görünmüyor hatta hemen sonrasında ışık söndü. Performans kaybı veya rölantide bi fark hissetmedim yakıt sarfiyatında ise bi miktar oynama var tüm bu işaretler sensör arızası gösteriyor gibi. Gözlemlerime dayanarak varsayımda bulunursam sıcaklık ve motor ısısına bağlı olarak ışığın yanıp söndüğünü söyleyebilirim. Serviste yakıttan kaynaklanmış olabileceği gibi faktörlerden bahsediyorlar. Kısa vadeli kullanımda sorun olmayacağını ama değiştrilmesi gerektiğini söylediler. Tüm bunların dışında bi kaç hafta önce su deposunun hortumu patlamıştı ve hararet bi anda yükseldi. Durumu fark ettiğimde ışıklarda bekliyordum ve hemen aracı durdurarak çekici çağırdım yani hararetli haliyle aracı sağa çekmem 30 saniyelik bi hadiseydi ama yinede bu durumla bağlantılı olabilir diye düşünmüyor değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: bhos

Periyodik bakım süresini 1 ay kadar geciktirdim işimden dolayı fırsat bulamadığım için fakat bu haftasonu genel bir bakıma sokmayı planlıyorum.Önceki ay yedek su deposu,termostat ve hortumları,V kayışı,fanlardan bitanesi bilye dağıttığı için değişmişti. Arıza ışığı için cihaza bağlandığında sistemde hata görünmüyor hatta hemen sonrasında ışık söndü. Performans kaybı veya rölantide bi fark hissetmedim yakıt sarfiyatında ise bi miktar oynama var tüm bu işaretler sensör arızası gösteriyor gibi. Gözlemlerime dayanarak varsayımda bulunursam sıcaklık ve motor ısısına bağlı olarak ışığın yanıp söndüğünü söyleyebilirim. Serviste yakıttan kaynaklanmış olabileceği gibi faktörlerden bahsediyorlar. Kısa vadeli kullanımda sorun olmayacağını ama değiştrilmesi gerektiğini söylediler. Tüm bunların dışında bi kaç hafta önce su deposunun hortumu patlamıştı ve hararet bi anda yükseldi. Durumu fark ettiğimde ışıklarda bekliyordum ve hemen aracı durdurarak çekici çağırdım yani hararetli haliyle aracı sağa çekmem 30 saniyelik bi hadiseydi ama yinede bu durumla bağlantılı olabilir diye düşünmüyor değilim.

ozaman tavsiyem oksijen değerlerini ölçtürmeni tavsiye ederim.
    genelde başlangıçta bu arıza için silindiğinde geçip sonra tekrar gelebiliyor. ama bir hararet geçmişi olduğundan motorun yanma problemi de olabilir. o yüzden en iyisi ölçüm derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: wildceno

quote:

Orijinalden alıntı: bhos

ozaman tavsiyem oksijen değerlerini ölçtürmeni tavsiye ederim.
    genelde başlangıçta bu arıza için silindiğinde geçip sonra tekrar gelebiliyor. ama bir hararet geçmişi olduğundan motorun yanma problemi de olabilir. o yüzden en iyisi ölçüm derim.

Alıntıları Göster
    Benim kaput üzerinde metal Jaguar armasından yok. Yani orjinalinde yok.
    Gerek yok diyordum ama dayanamadım, gittim şundan bi tane aldım Alexpress üzerinden, aşağıdaki satıcıdan.

Jaguar X-type (01-09) Sahipleri Buraya..

http://www.aliexpress.com/item/117mm-Jaguar-3D-Hood-Ornament-Leaping-Cat-Sticker-Emblem-Fit-D-Type-XKE-S-Type-X/32663535160.html?spm=2114.13010608.0.57.TPD5pv

Şimdi iş geldi bunu monte ettirmeye.
    Kaputu delip takacaklar değil mi bunu arkadaşlar?
    Sıkıntılı iş, çok dikkatli ölçüp biçip takacak bir ustaya götürmem lazım bunu. Azıcık sağa veya azıcık sola taksa tüm keyfi kaçar arabanın. Milimetre ile ölçüp biçerek takmak lazım.

Daha önce yaptıran, taktıran var mı?
    Aracı mahvetmem inşallah şunu yaptıracam diye..

• quote:

Gerek yok diyordum ama dayanamadım, gittim şundan bi tane aldım Alexpress üzerinden, aşağıdaki satıcıdan.

http://www.aliexpress.com/item/117mm-Jaguar-3D-Hood-Ornament-Leaping-Cat-Sticker-Emblem-Fit-D-Type-XKE-S-Type-X/32663535160.html?spm=2114.13010608.0.57.TPD5pv

Sıkıntılı iş, çok dikkatli ölçüp biçip takacak bir ustaya götürmem lazım bunu. Azıcık sağa veya azıcık sola taksa tüm keyfi kaçar arabanın. Milimetre ile ölçüp biçerek takmak lazım.

Alıntıları Göster
    İlk defa bu arabaya yakışan bir yan sanayi radyo sistemi gördüm.

Şuradan ulaştım:http://www.jaguarforum.com/showthread.php?t=6266
    Pioneer AVICN2 imiş sistem.

Diğerleri çok uyduruk duruyor, yakışmıyor ama bu hiç rahatsız etmedi gözümü.
    Sen ne diyorsun?

• csmx kullanıcısına yanıt
    önce kaput arması için evet orayı delecekler, çok zor bir olay değil,

yaptırdıktan sonra resimlerini paylaşırsan sevinirim.

orjinal jaguarın novigasyonlusu bile çok başarılı değil :) ama istersen şu modele bir bak
    http://www.aliexpress.com/item/For-JAGUAR-S-Type-2001-2009-Radio-CD-DVD-Player-GPS-Navigation-System-Double-Din-Car/32371582398.html

uygulanmış halini bulamadım ama sanki bu tuşlu falan olması nedeni ile biraz daha düzgün durur gibi hissettim

Geri vitese gecerken, D den once N ye alin ge 3 sn bekleyin frene sikica basip R ye oyle alin. Bahsettiginiz ses gelmediyse arka defransiyel yada sadt bosugu vardir
  • quote:

On izgaradaki ortada olan jaguar amblemi ile tam hizali olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: 857346

quote:

On izgaradaki ortada olan jaguar amblemi ile tam hizali olmalı.

Alıntıları Göster
    Neyseki kaputun altında takılacak yeri gösteren noktalar varmış.

Not: Daha gelmedi parça elime. Geldiği zaman taktırıp fotoğrafları paylaşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi csmx -- 27 Temmuz 2016; 17:46:06 >

• quote:

Neyseki kaputun altında takılacak yeri gösteren noktalar varmış.

Not: Daha gelmedi parça elime. Geldiği zaman taktırıp fotoğrafları paylaşacağım.

Alıntıları Göster
    Jaguar X-Type 3.0 V6 - 2002

Otomatik şanzumanda vurma problemi vardı. Normal devirde giderken aniden güçlü şekilde yüklendiğinizde (0,5 veya 1 saniye kadar çekişi kesiyor, ben bu sırada ibrede devirin iyice yükseldiğini görüyorum) alt vitese geçiyor ve küt diye sertçe vurma sesi geliyor. Siz de bu hareketle koltuğa çarpıyorsunuz.

Bugün sanayiye götürdüm. Şanzuman beyni ve şanzuman yağı değişecek dediler. 5.000TL parça + 1.000 işçilik masrafı çıktı. Arabaya bayıldığım ve en az bir 5 yıl daha kullanmayı istediğim için yaptırıyorum..

İnşallah sadece şanzuman beyni ve şanzuman yapı değişimi ile hallolur. Yoksa komple şanzumanı indirip tamirata girişeceklermiş, ki bu işleme de ayrıca 7.000TL fiyat çıkarıyorlar. Sorun çözülmez ise bunu da yaptırmam gerekecek elim mahkum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi csmx -- 25 Mayıs 2017; 9:45:3 >

• Sanzumanin cikmasi ne kadar yanlis bilmiyorsam rover 75 ile ayni sanzuman olmasi lazim (ustam soylemisti)
  • quote:

Orijinalden alıntı: rifibasso

Sanzumanin cikmasi ne kadar yanlis bilmiyorsam rover 75 ile ayni sanzuman olmasi lazim (ustam soylemisti)

Çıkma şanzuman + çıkma şansuman beyni heralde yine baya bir tuzluya gelir diye tahmin ediyorum hocam.
    Sanayide işinin ustası olarak bilinen referansı yüksek bir ustaya bıraktım tamir için. Bakalım.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.