Şimdi Ara

İyi karpuz nasıl anlaşılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Bu sene şöyle sulu, tatlı ve içini yememiş karpuz kombinini bi türlü yakalayamayan birisi olarak görüşlerinizi ve bilgilerinizi alalım.Buyrun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bizim bir marketimiz var ailece işlettiğimiz. Adamlar geliyor bam güm karpuza vuruyor ama nasıl vurma. Sanki çok anlıyormuş gibi vuruyor sonra içeriye geliyor kardeş iyi bir karpuz seçsene şurdan ben anlamam.
    Ben nereden anlıyorum, karpuzun sapından ve beyaz yerinden anlıyorum yani anlamaktan kastım şansımı öyle deniyorum. Çünkü sonuçta içi kapalı bir kutu kötü çıkar denilenler çok güzel çıkabiliyor, iyi denilenler de hoşaf olabiliyor.
    Sapı ince, kurumus ve beyaz yeri belli olan karpuzu seçmeye çalışıyorum. Aynı zamanda karpuzun büyüklüğü de önemli. Güzel karpuz yiyeceğim diyorsan bence orta ve büyük kesime yönelmeye calıs. Biz dükkanda yarım karpuz da satıyoruz ve büyüklerden kesiyoruz bunları. Şekerpare gibi karpuz cıkıyor hem de garanti gözünün önünde. Eğer imkan varsa kücük karpuz yerine büyük karpuzun yarısını alabilirsin.
    İyi günler dilerim (:

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Syntas kullanıcısına yanıt
    Çağdaşa uğradım geçenlerde. Karpuzlara bakıyorum dediğin gibi aldım karpuzları bi iki şaklattım yalandan. Dedimki boşver garanti olsun içerdeki manav reyonuna bakan adama seçtiriyim. Pardon bana bi karpuz seçebilirmisiniz dedim tabi dedi. Geldi yalandan iki şak şak bu güzel abi dedi tamam dedim. Eve geldim bıçağı vurduğum gibi yarıldı karpuz ahaaaa dedim karpuza bak beee. Bi ayırdım içini yemiş bildiğin sünger olmuş. Sözüm o ki karpuz işi birazda şans işi.

• Büyük karpuz iyi çıkar. Ufaklar içi çürük oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: tyler999

Çağdaşa uğradım geçenlerde. Karpuzlara bakıyorum dediğin gibi aldım karpuzları bi iki şaklattım yalandan. Dedimki boşver garanti olsun içerdeki manav reyonuna bakan adama seçtiriyim. Pardon bana bi karpuz seçebilirmisiniz dedim tabi dedi. Geldi yalandan iki şak şak bu güzel abi dedi tamam dedim. Eve geldim bıçağı vurduğum gibi yarıldı karpuz ahaaaa dedim karpuza bak beee. Bi ayırdım içini yemiş bildiğin sünger olmuş. Sözüm o ki karpuz işi birazda şans işi.
    Tebessüm ettim hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • böyle olmalı karpuz

İyi karpuz nasıl anlaşılır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HayatınıYaşayamayanAdam -- 11 Temmuz 2019; 21:13:23 >
  • Kesinlikle sapı yeşil olmayacak.
    Küçük olmayacak.
    Ağır olacak.
    Alttan şaplağı yapıştırdığınızda titreşim olmalı.
    Karpuzcu izin verirse iki elinizle karpuzu olabildiğince esnetin. Kütürtü, çatırtı gibi ses gelirse iyidir.

• Benim bir taktigim var, henuz kotu ciktigi olmadi. Karpuzun sapi tarafi degilde diger kic kisminda yuvarlakimsi bi yeri oluyor kucuk, orasi her zaman en kucuk olanini seciyorum.

• Büyük iyidir.
    Beyaz kısmı açık sarı olmalı, turuncu olmamalı.
    Uzun karpuzlar sulu, yuvarlak karpuzlar tatlı olur derler.
    Kahverengi örümcek ağı gibi şekiller yoğunsa, çiçek döneminde iyi döllendiğini gösterir.
    Sap biraz kuru olmalı.
    Bence yüzde yüz anlamak pek mümkün değil. Rastgele.

• Karpuza şaplattığında yarılacak gibi hissettiriyorsa, o karpuz güzel karpuzdur

• tyler999 kullanıcısına yanıt
    Hahshahaa :D hocam karpuz konusunda bir yer tutturun karpuzun çok sınıfı var. Mesela biz karpuzu daha pahalıya satıyoruz suan kilosu bizde 1.5 tl mesela. Kamyonlarda daha ucuz cünkü onlar cıkma karpuz alıyor.
    Yani karpuzu halden alırken kamyondan arabaya kadar 6 tane adamın elinden geciyor hepsi vura vura bir kısmını kenara ayırıyor, iyiler arabaya giriyor. İşte o kenara ayrılan kısmı da daha ucuza satıyorlar. Yani ucuz alacam diye kötü alma :D

Evet hocam aynen öyle. Kesmece karpuz satan yerlerde kg fiyatı 1,50 ile 1,75 arası değişiyor. Kesmece olmayan karpuzların kg fiyatları 0,80 ile 1,00 tl. arası değişiyor.

• Kulağına dayayacaksın öteki taradını kaşıyaxaksın baktın kulağına senkron geliyor alacaksın gelmiyorsa almayacaksın

Şaka maka denemek lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Beyaz yeri neresi hocam neden bahsettiğiniz anlayamadım

• Karpuz'a iki hafif tokat atıcaksın kalın tok bir ses geliyorsa o karpuz dandiktir ince ve sanki içinde boşluk varmış gibi ses çıkıyorsa o karpuz iyidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 12 Temmuz 2019; 8:48:20 >
  • Karpuza vurduğunda taşa vuruyomuş gibi bir ses geliyosa o karpuz olmamıştır. Tahtaya vuruyomuş gibi bir ses geliyosa iyidir. İyi karpuzun yapısı boşluklu olsa gerek yani. Ben hiç yanılmam karpuz alırken aldığım her karpuz ortasına bıçağı vurdumu çat diye yarılır.
  • comprehensive user guide kullanıcısına yanıt
    Hani kıçında sarı gibi yer oluyor ya orasını dedim hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.