Şimdi Ara

İX35 LPG hakkın da... (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
367
Cevap
15
Favori
141.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evet arkadaşlar 350 kmlik test sonucunda aracımın yakıt tüketimi ile ilgili sonuçları aşağıda belirtiyorum

1- Benzin Litre Fiyatı : 4,77

2- Lpg Litre Fiyatı : 2,69

3- Aracın 100 km. deki ortalama yakıt tüketimi 9 lt. Benzin fiyatı 4,77 tl bunun anlamı aracım benzinli olmuş olsa 0,43 tl. civarında yakıt tüketimi olacaktı.

4- Araç 350 km. yolda toplamda 10,2 lt benzin ve 27,5 lt. lpg tüketimi yapmıştır. Bunun anlamı ise yakıt tüketimi 0,35 tl. civarında

Sayın ix35,
    vermiş olduğunuz bilgi ve göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya teşekkür ederim.Kafama takılan bir durum var sizin verilerde.Şöyleki 27,5 LPG,10.2 Benzin.Bu oran çok fazla değilmi.27,5 LPG yakarken benzin 5L.falan gibi olmalıydı bana göre bunun özel bir sebebi varmı sizce Benzini çok yakmış gibi sanki.
  • Orijinalden alıntı: officer33

Orijinalden alıntı: HUNDAİ_İX35

Evet arkadaşlar 350 kmlik test sonucunda aracımın yakıt tüketimi ile ilgili sonuçları aşağıda belirtiyorum

1- Benzin Litre Fiyatı : 4,77

2- Lpg Litre Fiyatı : 2,69

3- Aracın 100 km. deki ortalama yakıt tüketimi 9 lt. Benzin fiyatı 4,77 tl bunun anlamı aracım benzinli olmuş olsa 0,43 tl. civarında yakıt tüketimi olacaktı.

4- Araç 350 km. yolda toplamda 10,2 lt benzin ve 27,5 lt. lpg tüketimi yapmıştır. Bunun anlamı ise yakıt tüketimi 0,35 tl. civarında

Sayın ix35,
    vermiş olduğunuz bilgi ve göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya teşekkür ederim.Kafama takılan bir durum var sizin verilerde.Şöyleki 27,5 LPG,10.2 Benzin.Bu oran çok fazla değilmi.27,5 LPG yakarken benzin 5L.falan gibi olmalıydı bana göre bunun özel bir sebebi varmı sizce Benzini çok yakmış gibi sanki.

Evet bana da çok yakmış gibi geliyor ancak ben evden sabah çıkıyorum ve iş yerine gidiyorum. aradaki mesafe 5 km. kadar örneğin bu gün sabah -19 dereceyi gösteriyordu hava sıcaklığı motoru ilk çalıştırdığım anda anlık yakıt tüketimi 20 seviyesinde ve bazen ısınsın diye yernide rolentede çalıştırıyorum. Ortalama yakıt tüketimi 58 lt. kadar çıkıyor ancak çok kısa süre sonra herşey normale dönüyor. muhtemelen hava şartları benzin tüketimini arttırmıştır diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: burhan47

Taktirdigim landirenzo kitte rolantide benzin harcamiyor bisey daha belirteyim arkadaslar brc nin sivi sistem sayfasinda sistemle ilgilisordugum sorulara ve yaptigim elestirilere agresif cevap veriliyor dun son yazdigim mesajimda silinmis arkadaslar sizleri sivi sistem konusunda uyarayim once prins simdide brc surekli piyasayi sicak tutmaya calisiyorlar sivi sistem konusunda sakin kanmayin marka farketmez benzin arti lpg kullanan sistemle aralarindaki tasarruf farki fazla degil ben su anda taktirdigim sistemde kullanima bagli benzin arti lpg toplamda km"de 240 -280 kurus harciyor ve gayet memnunum performansinda cekisinde bir sikinti yasamadim daha once taktirmadigima pismanim neden taktirmadim soyledigim iki markanin ustalari bu sistemi kotuleyip sivi sistemi mucize biseymis gibi gostermeleri ve sureklu tarih verip oyalamalari sivi sistemin yakit verileride ortaya cikmaya basladi o kadarda mucizevi ve en az 4 bin lira vermeye deger bir sistem degilmis

Yeni tüketim değerlerinizi paylaşırmısınız. Son 1000km de ne kadar benzin ne kadar gaz harcadınız?

• arkadaşlar,lpg taktıranlar görüşlerini ''kia sportage alanlar alacaklar '' başlıklı konuya da yazarlarsa herkes memnun olur..araçların karoser harici her şeyi ortak iken spo kullanıcıları LPG konusunda çok kararsız,herkes vahim durumda.. bende de sportage var 570 km de lpg taktırdım ( landirenzo omega serisi kiti ) ve çok memnunum.. lütfen kia sportage kullanıcılarınıda aydınlatmaya çalışalım... Özellikle yakıt-maliyet konusu ve motor ömrü performans konuları...saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: metehan610

arkadaşlar,lpg taktıranlar görüşlerini ''kia sportage alanlar alacaklar '' başlıklı konuya da yazarlarsa herkes memnun olur..araçların karoser harici her şeyi ortak iken spo kullanıcıları LPG konusunda çok kararsız,herkes vahim durumda.. bende de sportage var 570 km de lpg taktırdım ( landirenzo omega serisi kiti ) ve çok memnunum.. lütfen kia sportage kullanıcılarınıda aydınlatmaya çalışalım... Özellikle yakıt-maliyet konusu ve motor ömrü performans konuları...saygılar

yakıt tüketimini veya diğer bilgileri yazdınız mı bilmiyorum ama yazdıysanız linkini paylaşırmısınız veya yazmadıysanız bilgi verirmisiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: onuraslan40

quote:

Orijinalden alıntı: metehan610

arkadaşlar,lpg taktıranlar görüşlerini ''kia sportage alanlar alacaklar '' başlıklı konuya da yazarlarsa herkes memnun olur..araçların karoser harici her şeyi ortak iken spo kullanıcıları LPG konusunda çok kararsız,herkes vahim durumda.. bende de sportage var 570 km de lpg taktırdım ( landirenzo omega serisi kiti ) ve çok memnunum.. lütfen kia sportage kullanıcılarınıda aydınlatmaya çalışalım... Özellikle yakıt-maliyet konusu ve motor ömrü performans konuları...saygılar

yakıt tüketimini veya diğer bilgileri yazdınız mı bilmiyorum ama yazdıysanız linkini paylaşırmısınız veya yazmadıysanız bilgi verirmisiniz ?

yaktı tüketimini henüz tam olarak ölçemedim. lpg ilk testler filan derken lpg harcandı biraz o yüzden tam ölçüm yapmak için biraz beklemem lazım..sağlıklı bilgilere ulaşınca muhakkak paylaşacağım.. AMa şunu söyleyeyim 45 litre lpg doldurdum+ 50 TL benzin aldım( depo boşken ) totalde 180 TL tuttu.. 310 km yaptım benzin ışığım halen yanmadı. lpg 2 diş gösteriyor bazen 3 diş oluyor... benim tahminim 2,5 depo lpg ve 50 TL lik benzinle beraber 1350 km yapabilecek seviyede yakıyor şuanda ( aracıma 570 km de taktırdım lpg'yi ve şu anda 880 km den gidiyorum) rodaj süresindeki bu ortalama ile yaklaşık 0.325 TL yakıyorum ( karma tüketim) Trabzon'da yaşıyorum biraz engebelidir buralar. Yokuşu boldur ve şu aralar havalar biraz soğuk ayrıca rodaj süresi devam ediyor. umarım biraz daha düşecek.. LPG konusunu millet fazla abartıyor.Daha doğrusu araca lpg yi yakıştıramıyor yada aman servisle aram bozulmasın garantiden çıkmasın,kaç paralık arabaya biniyorum lpg taksam millet ne der,motor zarar görürmü gibi düşüncelerden dolayı maalesef iki kat pahalıya biniyor arabasına.. ben çok memnunum hayatımdan. Dikkat edilmesi gereken bir husus yok.. start stop sorunsuz çalışıyor (sabah ilk çalıştırma benzinde, trafikte start stop anında ise lpg de çalışıyor ) geç alma çalışmama gibi durumlar olmadı.. hararet yükselmedi performans düşüklüğü olmadı.. Benim tek derdim motor kaputunu açınca dizel motor sesi gibi çıkıyor motorun sesi ( bunda lpg enjektörlerinin motor bloğunda titreşim yapmasının etkisi büyük birde araç daha yeni) o ses biraz daha azalacak işte o zaman tadından yenmez.. Taktır lpg ni al aileni arkadaşlarını bin gez dağ bayır.. sağlıcakla kalın

• Arkadaslar merhaba, baska olcum yapan varsa bizleri bilgilendirirse mutlu oluruz. Tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar resimde görünen araç HUNDAİ_İ35 ve o gece hava sıcaklığı -19 araç sabah çalıştırırken hiç zorlanmadı. Lpg sistemi mevcut

Güzel bir hundai ix35 nedersiniz ?

İX35 LPG hakkın da...
  • Kolay gelsin, isiniz zor....

• quote:

Arkadaşlar resimde görünen araç HUNDAİ_İ35 ve o gece hava sıcaklığı -19 araç sabah çalıştırırken hiç zorlanmadı. Lpg sistemi mevcut

İX35 LPG hakkın da...

aaa bizim buralar sanki... :) hocam lpg yokuşlarda performansı çok etkiliyor mu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: uzem_31

quote:

Arkadaşlar resimde görünen araç HUNDAİ_İ35 ve o gece hava sıcaklığı -19 araç sabah çalıştırırken hiç zorlanmadı. Lpg sistemi mevcut

İX35 LPG hakkın da...

aaa bizim buralar sanki... :) hocam lpg yokuşlarda performansı çok etkiliyor mu...

Üstadım şuan için LPG de çekiş gücü yaşamıyorum zaten araç belli bir devirden sonra kendisi siz farkında olmadan benzin alıyor depodan SAYGILAR SUNARIM

• Arkadaşım tablodan pek bir şey anlaşılmıyor, sonuç nedir 400 km de benzinle lpg arasında 40 TL mi fark oluştu.
  • Ankadaşlar tablo olarak aktarmıştım ancak tablo şekil olarak forma aktarılmamış olmasından dolayı öncelikle özür dilerim.

BENZİN FİYATI : 4,85

LPG FİYATI 2,69,

100 KM. YAKIT ORTALAMASI 9,6 LT.

YAPILAN KM. 400

Araç sadece benzin ile 400 km. gitmiş olsaydı aracın yakıt ortalaması 0,47 kuruş çivarında olacaktı. ancak aracım 400 km. yolda 13,57 lt benzin 29,24 lt. benzin yaktı bu da yukarıdaki fiyatlar ile 0,37 kuruş civarında yakmış oldu. lpg sisteminin tasarrrufu ise %20 civarında oldu. bu testimi 19.01.2013 - 01.02.2013 tarihleri arasında yaptım. Aracımda kar lastikleri bulunmakta ve şükürler olsun ki 5 derece sıcaklığın üzerinde bir sıcaklık hala göremedim. :-) Daha önceki fotoğraflı mesajlarım bu konuda aydınlatıcı olacaktır. SAYGILAR SUNARIM.
  • Bu durumda verimli bir tasarruftan söz etmek pek mümkün değil, lpg yi takdırdığınız yerle görüştünüzmü, belki ayar filan yapmak gerekiyordur. Daha düşük bir tüketim olması gerekir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neo59

Bu durumda verimli bir tasarruftan söz etmek pek mümkün değil, lpg yi takdırdığınız yerle görüştünüzmü, belki ayar filan yapmak gerekiyordur. Daha düşük bir tüketim olması gerekir diye düşünüyorum.

Şunu sormak istedim aracınızın markası nedir. Böyle bir yorumu yapmanıza gerekçe nedir. Size tuhaf gelen noktalarda beni de aydınlatırsanız çok sevinirim. Burada olmamın temel amacıda bu yardımcı olursanız sevinirim. SAYGILAR SUNARIM.
  • Kia sportage sahibiyim biliyorsunuzdur motorlar aynı. Bende ilk bakımdan sonra lpg taktırmayı düşünüyorum ama 25-30 kuruş civarı da bir tüketim hayal etmiştim :) Yani 3000 TL civarı lpg sistemine para vermişsiniz, aracınızın garantisinden feragat etmişsiniz sizce de km'de sadece 10 kuruşluk tasarruf biraz az değil mi? Yine de foruma yazdığınız için çok teşekkürler, genelde lpg taktıranlar foruma uğramıyor yada tüketimle ilgili bilgilerini sır gibi saklıyorlar.
  • quote:

Kia sportage sahibiyim biliyorsunuzdur motorlar aynı. Bende ilk bakımdan sonra lpg taktırmayı düşünüyorum ama 25-30 kuruş civarı da bir tüketim hayal etmiştim :) Yani 3000 TL civarı lpg sistemine para vermişsiniz, aracınızın garantisinden feragat etmişsiniz sizce de km'de sadece 10 kuruşluk tasarruf biraz az değil mi? Yine de foruma yazdığınız için çok teşekkürler, genelde lpg taktıranlar foruma uğramıyor yada tüketimle ilgili bilgilerini sır gibi saklıyorlar.

Evet Kia ile Hundai arasında teknik açıtan çok bir fark yok. Zevk meselesi diyelim. Ancak 0,25 - 0,30 kr. gibi bir tüketimi ben hiç görmedim. 10 kuruşluk tasarru için diyorsanız şayet ben aracımı 2012 yılı 9 uncu ay içinde aldım ve araç şuan 11000 km. de lpg sistemini 800 km de iken hiç tereddüt etmeden 2700 tl ye taktırdım. diyebilirim ki 5 ay içinde 800 - 1000 tl civarında bir amorti söz konusu diğer yakıt sonuçlarımı da vereyim. hem diğer arkadaşlarda buna benzer test yapan var ise burada aktarırlarsa sevinirim.

ARACIMIN YAKIT TEST SONUÇLARI

1.TEST : 350 km. yolda 10,2 lt benzin 27,5 lt. LPG yaktı
    2.TEST : 330 km. yolda 12,2 lt benzin 25,65 lt. LPG yaktı
    3.TEST : 400 km. yolda 13,57 lt benzin 29,24 lt. LPH yaktı

bu testler 2013 ocak ayı başından sonuna kadar yapılmış testlerdir. ORTALAMA HAVA SICAKLIĞI -8 ile +2 derece arası ve genel olarak 5 km.lik kısa mesafelerde ölçüm yapılmıştır. test detayları için ayrıca mesaj atabilirsiniz SAYGILAR SUNARIM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HUNDAİ_İX35 -- 3 Şubat 2013; 12:15:24 >

• Selamlar arkadasa tesekkur ediyorum. Nedense kimse yorum yazmiyor. Sizin disinizda kimse dogru duzgun paylasim yapmiyor. Bende sizinle ayni zamanda aldim ix35 i 5000 km oldu lpg baglatacagim ama elimde bilgi yok olan bilgilerde bana gore yetersiz. Size cok tesekkur ederim. Bu arada landirenzo yeni bir yazilim cukaracakmis lpg fazla tuketsin diye bilginiz varmi...

• Landirenzo nun boyle bur calismasi oldugunu sanmiyorum ben soruyu ve talebimi landi renzo sayfasinda sordum defalarca bana oyle bir calismalarinin olmadigini soylediler isterseniz sizde sorun sayfasinda

• quote:

Kia sportage sahibiyim biliyorsunuzdur motorlar aynı. Bende ilk bakımdan sonra lpg taktırmayı düşünüyorum ama 25-30 kuruş civarı da bir tüketim hayal etmiştim :) Yani 3000 TL civarı lpg sistemine para vermişsiniz, aracınızın garantisinden feragat etmişsiniz sizce de km'de sadece 10 kuruşluk tasarruf biraz az değil mi? Yine de foruma yazdığınız için çok teşekkürler, genelde lpg taktıranlar foruma uğramıyor yada tüketimle ilgili bilgilerini sır gibi saklıyorlar.

Sayın Neo59,
    Bildigim daha dogrusu duydugum kadarı ile LDİ (Sıvı)sistemde tasarruf oranı % 40 civarı olacak diyorlar.Çünki sıfır benzin olayı varmış sistemde.siz istemedikçe benzin tüketimi olmayacak.diyorlar.bu sistemi beklemenizi önerebilirim.O zaman aracınız 25 krş.civarı yakacakmış Km de.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.