Şimdi Ara

İX35 LPG hakkın da... (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
367
Cevap
15
Favori
141.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ankarada AKBAK ( HYUNDAİ bayii ve servisi LPG montajı yapıyor.BRC kullanıyorlar ve Resmi web sitesindede aşağıdaki açıklamayı yayınlıyor.Demek ki Bu açıklamayı resmi sitede yaptığına göre yaptıgı işte yasal ve ASSAN tarafından kabul görüyor demektir.Açıklama şöyle:
    ALINTIDIR:
    Akbak A.Ş. olarak motorlu taşıtların LPG dönüşümü ile ilgili faaliyetimizi TSE 12664-1 sayılı standart kapsamında ve Makine Mühendisleri Odasından SMM belgeli yürütmekteyiz. LPG dönüşümü bizzat yetkili makine mühendisi nezaretinde, konusunda uzman teknisyenlerimizce uygulanmaktadır. Uygulamalarımızda ECER67-01 uluslar arası belgeli BRC marka İtalyan orijinal kitler kullanılmaktadır. Dünya standartlarında gerçekleştirdiğimiz LPG dönüşümü uygulamamız Hyundai Assan tarafından da kabul görmüş olup, Hyundai marka araçlar için tarafımızdan yapılmış uygulamalar neticesi araçlara herhangi menfi bir etki oluşturmadığı doğrulanmış ve araçların garantilerinin aynen geçerli kalması öngörülmüştür. Hyundai dışındaki markalar için yalnızca LPG kiti garantili olup garanti süresi 2 yıl veya 100.000 km. dir.

• Fabrika degerleri hikaye tamamen aldatmaca benim için.Mümkün oldugunca sakin kullanım daha 3000 devire çıkmadım hiç 70 km hızı geçmedim ve araç her istediğinde istediği vitesi verdim ancak aracı alalı 1 ay oldu.ilk 15 günde 9.0 -9.5 civarı idi ikinci 15 günde 12.0- 13.0- civarı şuan hatta bir ara 14.0 bile oldu çok can sıkıcı bişey
  • sevgili officer33 mesajında

Hyundai marka araçlar için tarafımızdan yapılmış uygulamalar neticesi araçlara herhangi menfi bir etki oluşturmadığı doğrulanmış ve araçların garantilerinin aynen geçerli kalması öngörülmüştür.

eğer hundai müşteri hizmetlerini arar isen sana aynen şöyle diyeceklerdir. Biz hundai olarak herhangi bir lpg firması ile anlaşmamız söz konusu değildir ve aracınıza lpg sistemi taktırdığınız andan itibaren aracınızın motor ve tüpe bağlı bütün arızaları hundai garantisi kapsamı dışında kalmaktadır. diyeceklerdir. ben aradım bana aynen böyle dediler.

yani BRC nasıl böyle bir açıklama yapmış bunu anlayamadım. ancak ilk müsait zamanımda hundai ile bu durumu tekrar görüşeceğim. yol göstermelerin için teşekkür ederim. arac yakıtı konusunda haklısın SAYGILAR SUNARIM
  • Param olunca ilk işim accenti satıp İX35 almak olacak tek handikapı çift çeker dizelinin olmaması oyüzden yakıt biraz kafa karıştırıcı. Konuyu takip ediyorum. İnşallah güzel bir sonuca varır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HUNDAİ_İX35

sevgili officer33 mesajında

Hyundai marka araçlar için tarafımızdan yapılmış uygulamalar neticesi araçlara herhangi menfi bir etki oluşturmadığı doğrulanmış ve araçların garantilerinin aynen geçerli kalması öngörülmüştür.

eğer hundai müşteri hizmetlerini arar isen sana aynen şöyle diyeceklerdir. Biz hundai olarak herhangi bir lpg firması ile anlaşmamız söz konusu değildir ve aracınıza lpg sistemi taktırdığınız andan itibaren aracınızın motor ve tüpe bağlı bütün arızaları hundai garantisi kapsamı dışında kalmaktadır. diyeceklerdir. ben aradım bana aynen böyle dediler.

yani BRC nasıl böyle bir açıklama yapmış bunu anlayamadım. ancak ilk müsait zamanımda hundai ile bu durumu tekrar görüşeceğim. yol göstermelerin için teşekkür ederim. arac yakıtı konusunda haklısın SAYGILAR SUNARIM

Sayın dostum takıldığım nokta şu:
    mademki hyundai assan bu garantiyi onaylamıyor,tamam anladım,fakat assana baglı resmi bir bayii ve servis (AKBAK)resmi sitesinde bu açıklamayı yapıyorsa ASSAN neden bunlara ''kardeşim bu açıklamayı yapamazsın sana böyle bir yetki vermedim ben'' demiyor.Hatta ben AKBAK servisin bu açıklamasını ASSAN'a da yazdım ama bana cevap verme geregi bile duymadı.Bu bayii neyin garantisini nasıl veriyor?

• OFFİCER33

Sayın dostum takıldığım nokta şu:
    mademki hyundai assan bu garantiyi onaylamıyor,tamam anladım,fakat assana baglı resmi bir bayii ve servis (AKBAK)resmi sitesinde bu açıklamayı yapıyorsa ASSAN neden bunlara ''kardeşim bu açıklamayı yapamazsın sana böyle bir yetki vermedim ben'' demiyor.Hatta ben AKBAK servisin bu açıklamasını ASSAN'a da yazdım ama bana cevap verme geregi bile duymadı.Bu bayii neyin garantisini nasıl veriyor?

bana AKBAK resmi sitesinde bulunan yazının orjinal linkini yazabilir misin ?
  • Hiç bir şekilde Ata Hyundai 'de LPG ye garanti vermemekle beraber, lpg takıldığı anda aracın 5 yıllık garantisinin sona ereceğini söylüyorlar. Bunu garanti yöneticisi Mustafa bey ile konuştum. LGP'nin kesinlikle motora zararlı olduğunu da belirtiryorlar. Ancak anlaştıkları lpg firması 2 sene garanti veriyormuş. Ama tabi bu hyundai yi bağlamıyor.

ADMIN SILECEKMISIN BU YAZIMIDA KOYUN ADAMI. Arkadaşlar buranın admini kendi katılmadığı ve beğenmediği bir fikri paylaştığınızda direk siliyor sorgusuz sualsiz. Ben LPG ye karşı olduğumu bunun yasaklanması gerektiğini sigara gibi birşey olduğunu trafikte lpg li araçların kokusu yuzunden arkadaki aracın içine dolup bas agrısı yaptıgını ve bunun saygısızlık oldugunu belirten bir yazı yazmıstım. SUV alan birinin de nasıl LPG taktırmayı dusundugunu bunu ayranı yok icemey atla gider ... sözüyle pekiştirmiştim. SAnırım bu sozu cok buyuk bir hakaret olarak gördü kendileri ama dönüpte cevap vereceğine saygısız adam direk sildi yazımı. O yuzden ilk önce adminin yazılarını okuyun önce onun ne tür bir görüşü savunduğunu anlayın ve yazınızı ona göre yazın ki silinmesin sorgusuz sualsiz yorumlarınız.

• Sevgili gurer73 nickli kardeşim öncelikle burada tartıştığımız konunun çok dışındasın. LPG taktırmanın ayran ve atla ilişkisi olmadığını söylemek isterim. Sadece şahsi düşüncen olması nedeni ile sana saygı duyuyorum. Ancak sende karşındaki insanlara saygı duymayı bilmen gerek diye de düşünmüyor değilim. ADMİN mesajını silmemiş en azından ben şimdi okudum. SAYGILAR SUNARIM.
  • arkadaşlar merhaba ankara akbak ix 35 lere tüp takıyorum demiyor çünkü hyundaini bazı modellerine tüp uygulaması resmi olarak var görülen yazıda ix 35 lafı geçmediği için biz yanlış algılıyoruzama akbaka tlf ettiğinizde diğer lpg ciler gibi motor garantisini kendilerinin verdiğini söylediler,,,,,
  • quote:

Orijinalden alıntı: HUNDAİ_İX35

Sevgili gurer73 nickli kardeşim öncelikle burada tartıştığımız konunun çok dışındasın. LPG taktırmanın ayran ve atla ilişkisi olmadığını söylemek isterim. Sadece şahsi düşüncen olması nedeni ile sana saygı duyuyorum. Ancak sende karşındaki insanlara saygı duymayı bilmen gerek diye de düşünmüyor değilim. ADMİN mesajını silmemiş en azından ben şimdi okudum. SAYGILAR SUNARIM.

Sevgili Hyundai_ix35, konunun dışında değil tam ortasında olduğumu düşünüyorum zira lpg dışında bir fikrimi burada beyan etmedim. Burasıda ix35 LPg hakkında sayfası olduğuna göre burada bir sorun göremiyorum, herhalde forumların amacı sadece ortak görüşü benimseyen insanların biraraya gelip fikir beyan etmesi değil. Mutlaka karşıt görüşte olmayacakmıdır ? Benimde demek istediğim buydu ben düşüncemi beyan ettim sizde cevap verip kendi fikrinizi söylüyorsunuz zaten olması gereken de bu değilmi. Admine kızmamın sebebi budur başka birşey değil. Sizde zahmet edip cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Saygı konusuna gelince , dediğim gibi trafikte bana saygı duymayanlara bende saygı duymam ama burası bunun tartışılacağı ortam olmayabilir hususunda size katılıyorum o yüzden konuyu daha da uzatmıyor ve bu yazdıklarımdan kırılan varsa özür diliyorum.

• lpg candır ama bu yeni çıkan bir çok arabada lpg hep sıkıntı oluyor en çok duyduğum eskisi gibi subapların çelik değilde magnezyum alaşımdan yapılmış olaması buda fazla ısı üreten lpgnin motora zarar vermesine neden oluyormuş.ama bunun için yağlı lpg gibi bişey çıkarmışlar (2000 tl nin üstünde fiyatları var) ne kadar doğru veya değil bilemeyecem ama böyle bişey taktırıpta dünya para verdiğiniz arabayı da riske atmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fbm333

lpg candır ama bu yeni çıkan bir çok arabada lpg hep sıkıntı oluyor en çok duyduğum eskisi gibi subapların çelik değilde magnezyum alaşımdan yapılmış olaması buda fazla ısı üreten lpgnin motora zarar vermesine neden oluyormuş.ama bunun için yağlı lpg gibi bişey çıkarmışlar (2000 tl nin üstünde fiyatları var) ne kadar doğru veya değil bilemeyecem ama böyle bişey taktırıpta dünya para verdiğiniz arabayı da riske atmayın.

event siboplar konusunda dediğin doğru buna katılıyorum. Bahsetttiğin yağlı sistem vs. bunların amacı da işte siboplara ve motora zarar vermemek için geliştirilmiş sistemler. bu konuda da daha önce kısa bir açıklama yapmıştır. Tekrar hatırlatayım. Türkiyede bulunan benzin 95 ve 97 oktan olarak lpg ise 108 oktan olarak üretilmektedir. işte aradaki bu fark sibopların aşırı ısınmasına doğal olarak ta motora zarar vermesine sebebiyet vermektedir. işte bunun için yeni geliştilen lpg kitleri eskilerin aksine motorun ilk çalışma anında benzinde çalışıp müteakibinde lpg ye geçerek lpg de çalışmaya devam etmez ilk çalışma sistemi aynı olup pistonların ısılarının yükselmelerini tespit eden lpg sistemi siz seyir halinde iken aracı siz fark etmeden benzine alıp sibopların soğuması için benzin püskürtmektedir. Onun için GDİ ve FSİ motora sahip kişiler araçlarına hem benzin hemde lpg almak zorundadırlar.
    Şimdi siz bunun tasarrufu nedere diye soracak olursanız ben bunu test ediyorum. İlk test sonuçlarını muhemelen 15-20 gün içinde formda paylaşacağım. Eğer benim gibi ix35 sahipleri de araçlarının benzin ve lpg tüketimini formda paylaşırsa çok sevinirim.

İLLERE GÖRE YAKLAŞIK İX35 BENZİN TÜKETİMİ (100 KM.İÇİN ) (ŞEHİR İÇİ )

1 - İSTANBUL : 9,5 - 10,0 LT.
    2 - ANKARA : 9,0 - 9,8 LT.
    3 - KAYSERİ : 6,5 - 7,0 LT.
    4 - GİRESUN : 7,0 - 7,5 LT.
    5 - ERZURUM : 9,7 - 10,5 LT
    6 - VAN : 8,5 - 9,3 LT

• ARAÇ KM__________ALINAN LT_________YAPILAN YOL __________ORTALAMA DEĞER___SEHİR İÇİ/DIŞI

4860______________31.06 ____________406KM_________________7,6LT______________ Şİ
    5266______________36.25____________ 577KM _______________ 6,24LT _____________ ŞD
    5843______________31.99_____________373KM________________ 8.57LT______________Şİ
    6216______________42.92_____________513KM________________ 8,36LT______________Şİ ____________________ SON KM 6729

YAKIT SHELL 95 OKTAN
    ŞEHİR ANKARA

şimdiye kadar yaptığım tüketim değerlerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: cet35

quote:

Orijinalden alıntı: atc_0570

ARAÇ KM__________ALINAN LT_________YAPILAN YOL __________ORTALAMA DEĞER___SEHİR İÇİ/DIŞI

4860______________31.06 ____________406KM_________________7,6LT______________ Şİ
    5266______________36.25____________ 577KM _______________ 6,24LT _____________ ŞD
    5843______________31.99_____________373KM________________ 8.57LT______________Şİ
    6216______________42.92_____________513KM________________ 8,36LT______________Şİ ____________________ SON KM 6729

YAKIT SHELL 95 OKTAN
    ŞEHİR ANKARA

Bilgi için teşekkürler. Aydınlatıcı oldu. Şehir dışı yakıtı mükemmelmiş. Şehir dışı 6.24LT yaktığında hızın ne civardaydı ve araçta kaç kişi vardı? Teşekkürler.

Ankara Afyon arasında yaptım,
    Arabada Eşim ve iki çocuk vardı. )Yaklaşık ben dahil 270kg)
    Bagaj gidişte boş dönüşte kurban eti vardı (25-30kg)
    Ancak bu yolu ben aracı ne kadar az yaktırabilirim diye ebey zorlayarak yaptım.
    Düz yol ve düz alanlarda 88km/h hızda CC'yi devreye aldım.
    Yokuş inişlerde CC devre dışı bıraktım.
    Bir ara ortalama değer 5,8'e kadar düştü.
    Ancak Bir daha yapar mıyım ?
    Sanmıyorum yol çok sıkıcı geliyor o sürat ile.
    Bu arabada o sürat ile yol bitmiyor ve insan biraz sürat istiyor.
    Dediğim gibi bu kendimi ve arabayı sınama için yaptığım bir yoldu. Sanırım bir daha o değeri zor görürüm :D

• quote:

Orijinalden alıntı: atc_0570

ARAÇ KM__________ALINAN LT_________YAPILAN YOL __________ORTALAMA DEĞER___SEHİR İÇİ/DIŞI

YAKIT SHELL 95 OKTAN
    ŞEHİR ANKARA

Acıklaman için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok ayrıntılı bir şekilde açıklamada bulunmuşsun SAYGILAR SUNARIM.
  • Arkadaşlar Hundai ix35 e lpg sistemi taktaran var mı varsa marka ve yakıt tüketim hesaplaması yapan var mı ?
  • s.a arkadaşlar.ben üç aydır ix35 kullanıyorumm.aracın performansından memnun olan var mı? şöyle söyleyim.opel astra 1,3 dci 1400 kg yani biizim araçla aynı ağırlıkta.onun 5 vitesle çıktığı rampayı ben 1,6 benzinli araçla çıkamıyorum.hep hundai olsa ne işe yarar.benim gibi olan var mı?tşk
  • s.a arkadaşlar.ben üç aydır ix35 kullanıyorumm.aracın performansından memnun olan var mı? şöyle söyleyim.opel astra 1,3 dci 1400 kg yani biizim araçla aynı ağırlıkta.onun 5 vitesle çıktığı rampayı ben 1,6 benzinli araçla çıkamıyorum.hep hundai olsa ne işe yarar.benim gibi olan var mı?tşk
  • 350 kuruş yakıyorum karma (otoban hariç)köy yokuş şehir içi.Dedigim gibi 2 yakıt türü birden kulanılıyorr.
    SAdece ovada çalıştıgım zamanlarda benzine geçiyorum 7,5lt yakıyor..

Performansa gelince performans isitiyorsan yarışıyorsan yokuşlarda hızlı gitmek istiyorsan basacaksın 6000-7000 deviri göreceksin yoksa 135 beygiri göremezsin.
    Genel olarak memnunum sıkıntım yok
    levato 3500 tl
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperdurmus

350 kuruş yakıyorum karma (otoban hariç)köy yokuş şehir içi.Dedigim gibi 2 yakıt türü birden kulanılıyorr.
    SAdece ovada çalıştıgım zamanlarda benzine geçiyorum 7,5lt yakıyor..

Performansa gelince performans isitiyorsan yarışıyorsan yokuşlarda hızlı gitmek istiyorsan basacaksın 6000-7000 deviri göreceksin yoksa 135 beygiri göremezsin.
    Genel olarak memnunum sıkıntım yok
    levato 3500 tl

Açıklaman için çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.