Şimdi Ara

İTÜ Endüstri Mühendisliği Hakkında Bilgilendirme - Konunun 8. Yılı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
218
Cevap
19
Favori
36.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam İTÜ ODTÜ vb. üniversitelerin Endüstri Mühendisliği programları tutmuyor ama Yıldız Teknik %30 İngilizce Endüstri Mühendisliği tutuyor. (Belki bir ihtimal %100 İngilizce de tutabilir). Tecrübelerinize göre sektörde Yıldız Teknik mezunlarının İTÜ ODTÜ mezunlarına göre çok farkı var mıdır? Bir de ailem diş yazmam konusunda ısrarcı. Sizce endüstri mühendisliği seçersem iş ve maddiyat konusunda dişe nazaran pişman olabilir miyim? Cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim
  • hcnbz H kullanıcısına yanıt
    Sırf okul tercih etmek mi yoksa önünde uzun yıllar boyunca uğraşacağın mesleği sevdiğin, ilginin olduğu şey olarak seçmek mi? Hangi bölüme kendimi yakın hissediyorsam onu seçerdim.
  • susma123 kullanıcısına yanıt
    Açık konuşayım, Yıldız Teknik diğer üniversitelerden daha farklı seviyede ve bu staja ve ilk işe girerken bir dezavantaj oluşturabiliyor malesef. Ama ilk işin sonrasında bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Sağlık bambaşka bir sektör ve sevmezsen kesinlikle yapılabileceğini düşünmüyorum. Sağlık sektöründe alacağın paraları(özellikle mesleğin ilk yıllarında) mühendislikte bulman pek mümkün değil. Fakat ileriki yıllarda işler kolaylıkla değişebilir.
  • Hocam merhabalar,
    Benim ilk istediğim meslek Bilgisayar Mühendisliği, fakat bu sene bir yere girmem şart. 1 tane yazılım mühendisliği koycam. Ondan sonra Endüstri yazmayı düşünüyorum boş da kalmamak için.
    Birazcık araştırdım Endüstri mühendisliği, geniş bir alan. Fakat ben daha çok yazılım üzerine, veritabanı vs. gibi yerlere yoğunlaşmak istiyorum. İlk sorum, bu tip derslerin sayısı ne kadar oluyor? Diğer sorum yazılım üzerinde çalışmak için iş ararken oralara başvursam olumlu yönde geri dönüş almam ihtimali ne kadar olur?.
    Bu arada Endüstride Boğaziçi,ODTÜ,İTÜ,YTÜ yazıcam. Sizce İTÜ'mü ODTÜ, mü öncelik vermeliyim Endüstride?
    Teşekkür ederim şimdiden.
  • ScytheofDeath S kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bizim programımızda Data Analysis, System Analysis gibi 2 zorunlu ve database ile ilgili 1 seçmeli ders vardı. Diğer üniversitelerin programlarını bilemeyeceğim. Ama endüstri mühendisliği lisans seviyesinde onlarda da çok fazla olduğunu düşünmüyorum, bu civardadır. Eğer çalışacağın yazılımları biliyorsan ve kullanabiliyorsan olumlu dönüş alabilirsin bence.

Yazdığın okullarla ilgili şu cevabı yazmıştım önceki mesajlarımda. Hala aynı düşünüyorum.

"Çok zor bir karşılaştırma. Ben İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi ve Koç'u aynı kefede tutuyorum. Hepsinin programlarında ufak tefek farklılıklar var ancak temeller aynı. Mülakatlarda gördüğüm kadarıyla hepsinden insanlar oluyordu. İstanbul'da olanların şöyle bir avantajı var. Çoğu şirket İstanbul'da olduğu için şirketlerin üniversitelere yönelik programlarına, yarışmalarına, etkinliklerine katılmak daha kolay oluyor. Bunu Bilkent ve ODTÜ'den konuştuğum arkadaşlarım da belirtiyor. Belli başlı şirketlerin Ankara'da merkezleri var o yüzden bu konuda İstanbul'daki üniversitelerin biraz avantajı var bu konuda."

• quote:

Orijinalden alıntı: ananni

Merhaba,

Bizim programımızda Data Analysis, System Analysis gibi 2 zorunlu ve database ile ilgili 1 seçmeli ders vardı. Diğer üniversitelerin programlarını bilemeyeceğim. Ama endüstri mühendisliği lisans seviyesinde onlarda da çok fazla olduğunu düşünmüyorum, bu civardadır. Eğer çalışacağın yazılımları biliyorsan ve kullanabiliyorsan olumlu dönüş alabilirsin bence.

Yazdığın okullarla ilgili şu cevabı yazmıştım önceki mesajlarımda. Hala aynı düşünüyorum.

"Çok zor bir karşılaştırma. Ben İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi ve Koç'u aynı kefede tutuyorum. Hepsinin programlarında ufak tefek farklılıklar var ancak temeller aynı. Mülakatlarda gördüğüm kadarıyla hepsinden insanlar oluyordu. İstanbul'da olanların şöyle bir avantajı var. Çoğu şirket İstanbul'da olduğu için şirketlerin üniversitelere yönelik programlarına, yarışmalarına, etkinliklerine katılmak daha kolay oluyor. Bunu Bilkent ve ODTÜ'den konuştuğum arkadaşlarım da belirtiyor. Belli başlı şirketlerin Ankara'da merkezleri var o yüzden bu konuda İstanbul'daki üniversitelerin biraz avantajı var bu konuda."
    Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Yıldız Teknik nasıldır size göre? Tabi ki İTÜ daha iyi ama YTÜ size göre nasıl?

• ScytheofDeath S kullanıcısına yanıt
    Geç cevap için kusura bakmayın tatildeydim. Yıldız hakkında pek fikrim yok oradan arkadaşım olmadı, o yüzden bilgi alamadım hiç.
  • Merhaba umarım hâlâ buralardasınızdır. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :) Endüstri mühendisliği okursam yönetime yönelmek istiyorum. Bir yöneticinin sahip olması gereken özelliklere sahip olduğumu düşünüyorum. Mezun olduğum gibi yönetici yapmayacaklarını biliyorum elbette. Kendimi geliştirirsem bir iki yılda yönetici konumuna geçebilir miyim veya ne kadar sürede geçebilirim ? Uzun yıllar tecrübesi olan endüstri mühendislerinin CEO konumuna gelebildiği doğru mudur, doğruysa bu konuma gelmek çok mu zordur ? Güncel yeni mezun maaşları ortalama ne kadardır ? Okurken bir yandan çalışsak ortalama ne kadar bir ücret alabiliriz ? Genelde endüstri mühendisliğinin diğer mühendisliklere nazaran okuma süreci için kolay olduğu söyleniyor diğer mühendislikler kadar ağır matematik, fizik dersleri alınıyor mu ? Son olarak, şuan bir lise öğrencisiyim kendimi geliştirmem için bana neler yapmamı önerebilirsiniz ? Soru yağmuruna tuttum kusura bakmayın ama internette bilgiye ulaşmak zor, bulunmaz bir nimetsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Eskilavanta E kullanıcısına yanıt
    Merhaba, evet buralardayım sıradan başlayayım cevaplara.

1-2 yılda kendi şirketini kurup başa geçmediğin sürece hiç bir şirket(küçük şirketler dahil, büyük kurumsallardan hiç bahsetmiyorum bile) 1-2 yıl tecrübeli kişiyi yönetici yapmaz. Şirketlerde genelde 3 kademeli yöneticiler olur. Bunlar alt seviye yönetici, orta seviye yönetici ve üst seviye yönetici. Her seviyeye aşağı yukarı 5er yıl tecrübelerle ulaşılır. Tabi bu sektörlere, şirketlere göre aşağı yada yukarı oynar ama ortalama böyledir diyebilirim.

Elbette doğrudur ve o konuma gelmek zordur. Senin geçmişin, tecrüben, kişisel özelliklerin ve bir miktar şans bunda etkilidir.

Yeni mezun maaşlarını tam bilmemekle beraber büyük kurumsal firmalarda 4bin-6bin ₺ arasında değişeceğini düşünüyorum. Tabi bunun çok çok istisna şirketleri var, özellikle dolarla maaş verenler :)

Okurken part-time stajyer gibi çalışırsan max asgari ücret alırsın. Genelde geldiğin gün sayısını asgari ücrete oranlıyorlar.

Doğrudur, bence okuması çok kolay. Zor 1-2 ders vardı, gerisi gayet rahattı. Ağır 2-3 matematik dersi var o kadar, fizikler o kadar ağır değil temel fizik gördük, liseden pek farkı yoktu.

Şuan lisedesin bence sınava konsantre ol, onun için çalış. Odağını başka şeye bölmene gerek yok. Ama illa başka şeylere bakıcam dersen programlama dili öğrenmeye veya kurumsal dünyada çok kullanılan yazılımları öğrenmeye çalışabilirsin. Bunun en başında kesinlikle excel gelir, kullanılmayan şirket bulmak imkansızdır. İyi excel kullanan her zaman fark yaratır, hem hızlı iş halledebilmesi hem de exceli iyi bilmeyen diğerlerinin yapamayacağı şeyleri yapabilmesi sebebiyle.

Başka soruların olursa mutlaka yaz.

• Merhaba benim de birkaç sorum olacak
    Öncelikle ingilizcesi çok iyi olmayan birini fazla zorlar mı ve ingilizcemizi ne kadar geliştirir?
    İkinci sorum benim sağ elimde güçsüzlük var ve onu çok kullanmıyorum acaba bu okurken ve çalışırken çok sorun yaratır mı ?
    3.sorum ilk işe başladığımızda ortalama kaçla başlarız ?
    Çalışma yerleriniz neler yani açıkcası fabrika felan olmadından korkuyorum daha çok şirket gibi bi hayalim var
    Bir de bilgisayardan pek anlamam da öğrenerek mi gelmemiz gerekir ?(cidden anlamam)
    çok oldu ama gerçekten aklımdaki sorular umarım yardımcı olursunuz

• rumunsorusu R kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

İngilzceye tam hakim olmadan da İngilzice bölümü bitiren arkadaşlarım var İngilizce işi biraz sizde bitiyor, hazırlık sınıfı da öyle zor değil. Lisede de hazırlık okudum ben. Lise hazırlığım İTÜ'nün hazırlığına 10 basar.

Bunun çok problem yaratacağını düşünmüyorum. Normal ders çalışmak için yazı yazabilme ve PC kullanmayı yapabildiğiniz sürece problem olmayacaktır.

Yeni maaşlar hakkındaki görüşümü bir önceki mesajda paylaşmıştım, kopyalıyorum.
    Yeni mezun maaşlarını tam bilmemekle beraber büyük kurumsal firmalarda 4bin-6bin ₺ arasında değişeceğini düşünüyorum. Tabi bunun çok çok istisna şirketleri var, özellikle dolarla maaş verenler :)

Çalışma yeri senin çalıştığın şirketin ve çalıştığın departmanınla alakalı. Fabrikada çalışan arkadaşlarım da var, benim gibi ofiste çalışanlar da mevcut. Burası senin çalışmak istediğin alanla ilgili. Üretimde çalışırsan fabrikada olursun, diğer alanlarda ofiste.

Bütün dünyanın neredeyse her şeyi dijitalden yapmaya çalıştığı bir dünyada bilgisayardan anlamamak bir seçenek bile değil. Dijital ile bağlantısını güçlü tutamayan her şey(insan, şirket, ülke) zamanla silinip yok olup gidecektir veya dijital olanlara mahkum yaşayacaktır.

• çok teşekkürler 🙏🏻

• https://www.festo.com/cms/tr_tr/56644.htm festo bu alanda çok iyi bi firma sitelerini bi incele detay bilgi topla derim
  • Size bir kaç sorum olucak
    1)İletişim yönüm ve matematik becerim iyi ancak makinelere ve bilgisayar programlarına hiç ilgim yok ve yeteneklide değilim.Sizce endüstri mühendisliğini seçmem benim için mantıklı mı?
    2)Endüstri mühendisliğinde iş ararken yaş faktörü önemli mi?27 yaşındaki yeni bir mezun iş bulurken zorlanır mı?
    3)şu an siz iş yerinde kaç saat çalışıyorsunuz?mesai saatleriniz?

• söörent S kullanıcısına yanıt
    1) Makinalara ilgi duymak zorunda değilsin ancak bilgisayar ile ilgili bir önceki mesajda görüşümü belirtmiştim. Alta kopyalıyorum.

Bütün dünyanın neredeyse her şeyi dijitalden yapmaya çalıştığı bir dünyada bilgisayardan anlamamak bir seçenek bile değil. Dijital ile bağlantısını güçlü tutamayan her şey(insan, şirket, ülke) zamanla silinip yok olup gidecektir veya dijital olanlara mahkum yaşayacaktır.

2)Bazı şirketler yeni mezun işe alım programlarında yaş sınırı koyabiliyor. Örneğin benim şirketimde bu yıl sınır 1994'lü doğumlulardı. Ama bunu her şirket uyguluyor diye bir durum yok.

3)Son 1-2 yıldır inanılmaz bir tempoyla çalışıyorum. Mesai saatleri 8-17 olsa da bitiş saati genelde 17 olmuyor malesef.
  • Hocam veya abi diyeyim öncelikle yıllar geçmesine rağmen hala aktif olarak cevapladığınız için teşekkürler.Ben lise sonuncu sınıftayım ve meslek araştırıyorum. Analitik düşünme ve her şeyi sorgulamayı severim bu sebeple ve girişimcide olmak istediğimden endüstri mühendisliğine kaydım. Yurtdışında çalışmak çok istediğim bir olay. İngilizceyi çok severim geliştirebileceğimi de düşünüyorum. Yurt dışında çalışmak için itü'nün fazladan bir artısı var mı sizce

• sfunate S kullanıcısına yanıt
    Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, rica ederim ne demek.

Açıkçası herhangi bir üniversitenin mezuniyet sonrasında direkt yurt dışında çalışmak için artısı olduğunu düşünmüyorum. Bu noktada okuduğun bölüm daha ön plana çıkıyor. Yurt dışında yükseklisans deseydin buna evet derdim fakat ancak lisanstan mezun olunca çalışmak için bir artısı bence yok.
  • Merhaba. Üniversite tercihimi çok önemsiyorum. Bu yüzden rahat 100 kişiyle konuşmuşumdur. Ancak sizin kadar böyle senelerce destek olan ayrıntılı cevap veren biri gerçekten nadir bulunur. Benim pek başkalarını ilgilendirmeyecek bir serüvenim ve sorularım var. Bunları size özelden sormam mümkün müdür sakıncası yoksa? Şimdiden çok teşekkür ederim.

• hvl00 kullanıcısına yanıt
    Elbette, bekliyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhabalar, ilk öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum size, gerçekten zamanınızı ayırıp herkese iyi cevaplar vermişsiniz. Ben de bu sene itü endüstri yazacağım ancak kendimi yazılım ve bilgisayar alanında geliştirmek istiyorum. Bu nedenle müsaadenizle benim de birkaç sorum olacak.

1. Şu an programlamada C öğretiliyor bildiğim kadarıyla ama endüstride bu alanda ne kadar geliştirici ders var anlatabilir misiniz?
    2. Akademik anlamda keşke bunu da öğrenseydim veya iyi ki yapmışım dediğiniz, geleceğe dönük dersler, aktiviteler veya eğitimler var mıdır?
    3. Ayrıca “fark yaratmak için ileride kendine lazım olacak eğitimlere katılabilirsin, özel bilgisayar yazılımları öğrenebilirsin” demişsiniz yıllar önce, ben de tam olarak bunu yapmak istiyorum ama nereden başlamalıyım emin değilim, data science ve yazılım için hangi rotayı izlemeli ve hangi kaynaklardan bu eğitimleri almalıyız?
    4. Yurtdışında yüksek lisans düşünenler için özellikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
    5. İTÜ’de eğitimin kalitesinin düştüğü çünkü iyi akademisyenlerin özel üniversitelere geçtiği söyleniyor da sizin bu konudaki görüşleriniz nedir? Akademik bir anlamda çok dezavantajımız olur mu?

Biraz uzun ve genel sorular olmuş ama cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.