Şimdi Ara

İttihat ve Terakki - Said Nursi Bağlantısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ittihat ve terakki ile said nursi'nin nasil bir baglantisi olabiliyor? cidden su konu hakkinda bilgisi olan kisiler beni aydinlatirsa sevinirim. farklı yerlerde farklı bilgiler okumaktan daraldım. kime inanacagimi sasirdim artik. said nursi asiri islamci biri degil miydi? ittihat ve terakki liderleri Enver Paşa ve Talat Paşa Türkçü, modernci, batı medeniyetine daha sıcak bakan adamlar degil miydi? nasil olurda bu adamlar bir araya gelebiliyor? bakin lutfen su hain, bu hain demeyin. sadece aralarindaki baglantiyi merak ediyorum. simdiden tesekkurler.

• Nursi
    Inancin ozgurce yasanmasi icin kendi kendine girdigi trip ve talep edilmedigi halde altina girdigi sorumluluk ile yeni devletin hukumetine gecmiste oldugu gibi medrese dergah vs (bildigin tarikat) icin destek veya izin istedi.
    Onceki kellesiz kalanlardan farki koyu dinci degil ayni zamanda akilcida olmasidir.
    Nitekim samimi ve zararsiz !! Olduguda soylenebilir.
    Bu taleplerin yerine getirilecegini sanmaasinin nedeni gavurdan birlikte vatani kurtaran turk kardeslerinin!! Konuya sicak bakacagi sanrisiydi.
    Gorusmeye geldigi adamlarca adeta asagilanip kizginlikla oncekiler gibi devlete aorun olmamasi icin gozetim altinda tutuldu.
    Ne yazik ki bu geldigi toplumun din denen illetten kurtulmasina vesile olmadihi gibi dilden dile efsaneleserek giyabinda dinci bir topluma hizmet etmis oldu.
    Bu sure icinde isi ilerleyip mehdilik hatta tanrilik iddiasina yakin iddialarda bulundu.
    Ittihatci bir gecmisi olmasa da attigi afimlarla dolayli olarak faydasi dokunmus olabilir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Enver paşa ile sıkı dostmuş said nursi. yani said nursinin ittihat ve terraki'yi desteklemesi osmanli ve islam dunyasinin yararina olacagina inandigi icin mi?
  • Enverle dostlugu
    Dogudaki kula kulcu islamdan allaha kulcu islama gecisin saglanmasinin devlet politikasi geregi herekli gorulmesidir.
    Zira kula kul devlete tehdit potansiyelidir.
    Fakat nursi gereginden fazla zeki muridler pesinde olunca garanti gordugu destegi giremedi..
    Kurtler arasinda osmanli ve selcuklu zamanlarindan kalma halk evi mantigi dine uyarlanarak medrese ile bilim ve ilim evine donustu.
    Fakat son zamanlarda hem medreselerin hedef haljne gelmesi hemde kalanlarda sadece dini egitim verilmesiyle nursice ilerlemeye engel teskil edecek duruma gelmisti.
    Nursi hem bilim hemde dinden yanaydi.
    O donemde bilim ve din degil ilim ve din denirdi.
    Yani koyu din ve akla mantiga uygun bilim..
    Ifade farkliligi disinda anlamlar ayni.
    Kafa kurcalamasin.
    Keza nursinin geldigi topraklardan cokca vanakkale sehidi olmasi
    Nursinin arkasinda olume yiruyecek muridleri olmasi gibi nedenlerden devket isini gorup meclis bahcelerine gommektense guzellemelerle oyalamayi tercih etti.
    Pasayla arasinin iyi olmasi dogaldir zora ikiside malum irk sayilir..

• Sunuda eklemek gerek ki nursi oncekiler gibi devlete
    Din elden gidiyor
    Diye baskaldirmadi
    Din ve bilim egitiminin es zaman+mekanli verilmesi icin ricada bulundu.
    Din adina feto gibi sinsice veya said gibi acikca devlete saldirmadi.
    Zaten basta kurtler olmak uzre halk tarafindan gordugu saygi ve bu ve bilime de deger vermesinden gelir.
    Esaret altinda turulurken bile mutidlerinin kendi icin kendini yakmalarina engel olmustur..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.