Şimdi Ara

İSTİFA ETTİM! Sigorta 4a-4b bilgilendirme İçerir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
2
Favori
8.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • EDİT 03.03.2018 SGK-BAĞKUR 4a-4b GEÇİŞ BİLGİLENDİRME

Konunun orjinali aşağıda, internette çok aradım ancak sorularıma cevap oalrak "ponchik" arkadaşımız yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ederim.

Eğer benim gibi kendi üzerinize bir şirketiniz var ise ve başka bir firmada 4a sigortalı olarak çalışıyor iseniz. İşten çıktığımızda otomatikman 4b sigortalı konumuna düşüyorsunuz ve bir daha 4a sigortalı konumuna geçmek için şirketinizden istifa etmek devretmek gibi yollara başvuruyorsunuz. Neden 4a da kalmak istiyoruz emekli primleri daha yüksek.Bağkur emeklisi babam 800 lira maaş alıyor Bunun önüne geçmek için 2 seçeneğimiz var;

Unutmamamız gereken şeyler

1.işveren geriye dönük 10 gün süre olarak sizi işten çıkarabiliyor. Örneğin 03.03.2018 tarihinde sisteme 10gün öncesinden işten çıktı diyebilme hakkına sahip.
    2. Sigorta geçişlerinde 24saatten fazla süre geçerse 4a dan 4b ye otomatikman geçmiş olursunuz.

İlk seçeneğimiz mevcut sigortanız bitmeden başka bir firmada 4a lı olarak çalışmaya başlamak, aynı anda 2 yerde tam zamanlı olarak gözükmek kısa süreli için sorun değil.

İkinci seçenek ise, her çalışanın hakkı olan bir yerde tam zamanlı başka bir yerde yarı zamanlı olarak çalışabilme durumundan yararlanarak mevcut iş yerinden çıkmadan başka bir firmada yarı zamanlı olarak işe girmiş olmak.

quote:

"4/a) ve (4/b) hizmetlerinizin çakışması halinde 01.03.2011 tarihine kadar önce başlayan sigortalılık, bu tarihten sonra ise (4/a) sigortalılığına tabi hizmetler geçerli sayılır. (4/a) ve (4/b) hizmetlerinizin çakışması ve (4/a) çalışmalarınız kısmi olması halinde kalan sürede (4/b) sigortalılığınız devam ettirilir"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selam forumdaşlar, yeni mezun bir mühendis olarak ancak çocukluktan beri için işinde olduğum sektörümde yeni işe girdiğim firmamdan ayrılıyorum.

İşten ayrılmamı hızlandıran sebepler;

Ofiste genelde tek başıma kalıyordum
    cumartesi tam gün çalışmak
    minimum mühendis maaşı olan 2750 türk lirası net maaş almama rağmen işverenip kendince akıllılık yapıp sigortamı asgari ücret üzerinden yatırması
    kendisi ertelediği bir iş yüzünden benim üzerimde baskı kurması
    3 aydır düzgün bir ev tutamadığım için canımın sıkılması
    7 yıldır ev dışında yaşadığım için bir süre daha evde kalmak istemem.

Ailem ile kalmadığım için aylık ev kira yemek masraflarını düştükten sonra 1000-750tl para ya kalıyor, bazı aylarda çok harcadığım için o pararyı tüketiyordum. ailesi ile yaşayan asgari ücretli benden daha çok para kazanıyordur aslında.

Yine ailem ile kalmadığım için ne yediğim belli ne içtiğim genelde dışarıda yiyorum, sağlıksız besleniyorum.

Tecilimin bitmesine 1.5 yıl 2019 ağustos. malesef burası türkiye askere gidip dönmemek bile var o yüzden biraz onlarla vakit geçirmek iyidir.

işverenim normalde iyi bir insan kendisine karşı bir kin güdecek bir durum yoktu ancak durum böyle oldu.

şimdi 1 ay daha aynı yerde kalacağım sonra gidiş

Edit: aktif olarak bisiklet sporu ile uğraşıyorum, bisiklete bin kamp yap goygoyu yapmayınız. zaten hepsini yapıyorum

İSTİFA ETTİM! Sigorta 4a-4b bilgilendirme İçerir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 3 Mart 2018; 12:18:5 >

• Yat en güzeli, gemi de güzel aslında
  • hayırlısı dostum
  • quote:

Orijinalden alıntı: yoqartık

hayırlısı dostum

eyvallah
  • 4 kere istifa ettim 4 sirketteki kisilerlede hala gorusiorum hatta son sirketime hala danismanlik yapiyorum. Istifa ederken guzel ayrilmak lazim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sigortani asgari ucret uzerinden yatiriyosa sikayet etseydin. en kotu ihtimalle kovardi tazminat alirdin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

hayırlısı dostum

eyvallah

ne mühendisiydiniz
  • Hayırlı olsun ne yapacaksın bundan sonra ?

• bu vazgeçiş belki güzel bi şeylerın başlangıcı olabilir umutsuzluğa düşme sakın, bende bu sene mezun olucam bakalım neler olucak heyecanlıyım
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

hayırlısı dostum

eyvallah

ne mühendisiydiniz

gemi inşaa

@BohemianRhapsody kısa dönem bir işe girip sonrasnda kendim serbest çalışmayı düşünüyorum. tabi bu arada gideceğim 1-2 eğitim falan da var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 19 Şubat 2018; 17:26:39 >
  • kaç yıllık mühendissin

• neden şikayetçi olmadın
  • Geçmiş olsun daha iyi bir iş bulursun inş.

Şimdi iyi bir vatandaş olarak o şirketi şikayet ediyorsun derhal.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: unforgiven1127

4 kere istifa ettim 4 sirketteki kisilerlede hala gorusiorum hatta son sirketime hala danismanlik yapiyorum. Istifa ederken guzel ayrilmak lazim

işten ayrılmak iş değiştirmek kötü birşey değil. insanlar yanlış algılıyor bence. geldiğim gibi gideceğim mutlu mesut
  • Herkes sormuş ama ben de sorayım neden şikayet etmedin? Hakkını yedirmişsin
  • aylarca gemi de mi oluyorsunuz o iş mi? az diil mi bu para daha fazla kazanmıyorlar mıydı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ronaldo19211

kaç yıllık mühendissin

taze mühendisim daha
  • Theologist mi girdi kafana sonraki hedef nedir bisikletle Türkiye gezisi mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Son of Hades -- 19 Şubat 2018; 18:7:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Son of Hades

Theologist mi girdi kafana sonraki hedef nedir bisikletle Türkiye gezisi mi ?

Thelogoist.exe virüsü

• quote:

Orijinalden alıntı: Son of Hades

Theologist mi girdi kafana sonraki hedef nedir bisikletle Türkiye gezisi mi ?

Yok değil, ben zaten bisikletçiyim 2 3 haftadır aklımdaydı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.