Şimdi Ara

İstanbul'da suya zam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İstanbul'da 1 Aralık'tan itibaren şebeke suyuna yüzde 20 zam geliyor.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) 2020 bütçesi hazırlandı.

İSKİ Genel Kurulu'na sunulacak bütçe metnine göre, 15 metreküpe kadar olan kullanımlar için uygulanan 4 liralık metreküp fiyatı 1 Aralık'tan itibaren 4 lira 80 kuruşa çıkarılacak.

İşyerleri içinse 10 lira 74 kuruştan, 12 lira 89 kuruşa yükselecek.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Sen bu yazıyı kopyaladınız fırsat buldukça konulara yapıştırıyorsun herhalde. Aynısı başka konuda vardı.

Bir de objektifmişin gibi numara yapmışsın. Su nasıl gelmişmiş, dağlar nasıl aşılmışmış. Parasını herhalde kendi ceplerinden vermediler. Devletin belediyeyle ortak yapması gereken işleri bir lütuf gibi göstermişin. Herhalde bu kadar sene içinde nüfus bu kadar artmışken ve vergiler bu kadar yüksekken birşeyler olacaktı.
    Enflasyon ortada birşeylere zam gelince belediye zam yaptı. Zam yapmasa kamuyu zarar ettiriyor derseniz hiç şaşırmam. Enflasyonu yüksek bir ülkede zam yapmadan bu işler nasıl oluyormuş?
    83 doğumlu olmak mok çukurunu görmeye yetmez. Bu forum velet dolu olabilir ama sende yaşça o kadar büyük değilsin. Sen söylediğin yılları bende gördüm. Gördüm dediğin yıllar 90'lar olmalı. Sorsak çöplük patlaması falan dersin tabi onlarda yıllarca akpnin seçim propagandası olarak kullanılan konulardan akılda kalanlar. Belki de levent kırcanın skeçlerini anlatırsın.
  • Zamazingo

• Ben hep teyemmüm ettiğimdem beni etkilemiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bazı arkadaşlar bu zammada kılıf uydurmanın derdinde, her zamanki gibi :)

ben size biraz örnek vereyim, mesela istanbul'da seçimden sonra gelen zamları saymakla başlayalım, minibüslere zam geldi, okul ve personel servislere zam geldi, taksilere zam geldi, taksi dolmuşlara zam geldi, arabalı vapurlara zam geldi, isbike zam geldi, isparka zam geldi, halk ekmeğe zam geldi, hamidiye suya zam geldi, ses çıkarıyorsak hepsine ses çıkarmalıyız, bazıları anlatırken ekremi savunma modundalar ama karşı tarafa demediğini bırakmıyorlar. öğrenci akbilleri ucuzlatılmışmış, suya indirim yapılmışmış. sanki bunu yönettiği ibb de yapıyor adam seçilmek için herkese istediğini verdi bu kadar açık ve net. siz bunu göremiyorsanız bence kendinizi sorgulayın.

Bakın İsmail Küçükkaya ne dedi zamdan sonra, "Bize söz vermiştiniz, indirim yapacağız diye. Daha 1 yıl olmadan o indirim ardından yüzde 20 zam yapıyorsunuz" adam açık ve net, kılıf uydurmuyor sizler gibi.

taksiciler derneği başkanı geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaptı bir bakın ama ben özetleyeyim, aynen şöyle dedi "biz ekrem başkanımızdan her sene temmuz ayında zam sözü aldık, bundan önceki yönetim (akp) 2 yıldır zam yapmıyordu. hatta bu zam bize yeterli olmadı ilave zam isteyeceğiz" dedi. ben 30tl verdiğim bir yere seçimden sonra 40tl veriyorum, taksiye oturup kalkmanız 5tl. suya gelince, evet indirim oldu, peki size ne demeli, istanbula nereden nasıl su getirildi, ne kadar para harcandı, hangi dağlar aşıldı, kim vesile oldu bundan haberiniz varmı mesela?

eleştirirken herkes eleştirilmeli, aman benim zihniyetim yapınca kılıf uydur, karşı taraf yapınca saldır sustur, bu zihniyeti bırakın arkadaşlar, her kesime söylüyorum, kim ne hizmet yapıyorsa bu milletin yararına alkışlamayı, tebrik etmeyi öğrenin. ben 83 doğumluyum, istanbul bir bok çukuru gibi olduğu zamanları bilirim, o yüzden emeği geçenlere laf ettirmem, edenlerede her türlü cevabı veririm.

• abrahamme kullanıcısına yanıt
    Konu kimin yaptığı değil benim için hocam malum kimseye başda kaldıramıyoruz zaten. Maksad bilgilenelim. Buraya yazınca da birşey değişmiyor sikayet etsek de değişmiyor. Ama malum partinin yaptıklarını hergun burada görüyorum fakat bu konuyu göremedim. Şeffaf olalım herkesi değerlendirelim.

• abrahamme kullanıcısına yanıt
    Sen bu yazıyı kopyaladınız fırsat buldukça konulara yapıştırıyorsun herhalde. Aynısı başka konuda vardı.

Bir de objektifmişin gibi numara yapmışsın. Su nasıl gelmişmiş, dağlar nasıl aşılmışmış. Parasını herhalde kendi ceplerinden vermediler. Devletin belediyeyle ortak yapması gereken işleri bir lütuf gibi göstermişin. Herhalde bu kadar sene içinde nüfus bu kadar artmışken ve vergiler bu kadar yüksekken birşeyler olacaktı.
    Enflasyon ortada birşeylere zam gelince belediye zam yaptı. Zam yapmasa kamuyu zarar ettiriyor derseniz hiç şaşırmam. Enflasyonu yüksek bir ülkede zam yapmadan bu işler nasıl oluyormuş?
    83 doğumlu olmak mok çukurunu görmeye yetmez. Bu forum velet dolu olabilir ama sende yaşça o kadar büyük değilsin. Sen söylediğin yılları bende gördüm. Gördüm dediğin yıllar 90'lar olmalı. Sorsak çöplük patlaması falan dersin tabi onlarda yıllarca akpnin seçim propagandası olarak kullanılan konulardan akılda kalanlar. Belki de levent kırcanın skeçlerini anlatırsın.

• su arıtmada kullanılan

kimyasal maddeler DOLAR İLE GELİYOR

DOLARI GÜDEMEYİP 7.24'e getiren kim ?

Erdoğan !

zam bir sonuçtur !
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

su arıtmada kullanılan

kimyasal maddeler DOLAR İLE GELİYOR

DOLARI GÜDEMEYİP 7.24'e getiren kim ?

Erdoğan !

zam bir sonuçtur !
    benim içinde zam bir sonuçtur fakat dediğiniz kişilerin 0,001 lik zammı konuşulurken bunlar hiç dhde konuşulmuyor şuraya birisi imamoglu şu hatayı yaptı yada şöyle böyle yaptı desin millet direk saldırı pozisyonu alıp onlarda yapıyor sana ne diyor. netice yanlışı yanlışla üstünü örterek kapatmak bize yakışmaz. kinle hareket etmekj yerine mantıkla hareket etmeliyiz yoksa nasıl olsa ses yok maksadıyla hepsi geçiriyor babamızın oğlu değiller.
  • Bir uzman olarak söz alayım;

1. İçmesuyu şebekeleri İstanbul gibi bir yerde ağırlıklı olarak pompaj ile çalışır. Yani pompa istasyonu ile sizin evinize su gelir. Bu pompaj olmadan evinize su gelmez. İp gibi su akar veryansın edersiniz. Peki bu pompalar ne ile çalışır? Elektrik. Elektrik üretimi ağırlıklı olarak ne ile yapılıyor, 1999'dan atılan kazık ile Doğalgaz Çevrim Santralleri'ile enterkonnekte sisteme verilir. Her santralden devletin alım garantisi vardır. 49 yıllığına bu anlaşmalar 99'da hani o meşhur elektrik kesintileri zamanında yapıldı. Eski Enerji Bakanı C. Ersümer ve M. Yılmaz bu işlere ortaktır. Deliler gibi para kazanmaya devam ediyorlar onlar ve avaneleri. Kısacası elektriğe ciddi zam geldi ve bu pompalar öyle 1-2 HP'lik ufak şeyler değil. 300 m'ye basabilen pompalar bile var. Bunların OG ya da AG'den çektiği elektiriği de açıklasam kWh cinsinden küçük dilinizi yutarsınız. Buna benzer irili ufaklı bir sürü pompa istasyonu var düşünün yani.

2. Bir arkadaşımız da belirtmiş, içmesuyu arıtma tesislerinde kullanılan bakım - işletmeler (ki bunlar yine elektrik ile olur) ayrıca kullanılan çeşitli kimyasallara son aylarda gelen zamlar. Hemen hemen bütün üreticiler geçtiğimiz ekim kasım ayında (2018) ciddi zamlar yaptı. Doların yükselme durumu projeksiyonu sebebiyle. Ancak bu zamları geri almadılar sebebi de piyasaının kırılgan olması. Bu ithalatçılar ve/veya üreticiler adam çıkarmamak için bu zamları yaptı. Yoksa işsizlik felan 30-40%'leri bulacaktı. Bu zamlarla ayakta kalmaya çalışıyorlar şu anda. Dolar 5.70 lerde sabitlenince bazı indirimler yapıldı ama bunlar da çok etkisiz kaldı.

Sonuç olarak suya zam yapılmadan önce ciddi indirim oldu ancak şimdi 20% zam yapılması (yüksek bile olsa) X partisi de olsa elzem bir şeydi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.