Şimdi Ara

İspanyollara göre Apple, iPhone'ları kasten yavaşlatmaya devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İspanyollara göre Apple, iPhone'ları kasten yavaşlatmaya devam ediyor

İspanya Tüketici Koruma Derneği, Apple'ın akıllı telefonları yapay olarak yavaşlatmaya devam ettiğini açıkladı. iPhone XS, iPhone 8, iPhone 11 ve iPhone 12 gibi modellerden bahsediyoruz. İddialara göre şirket, iOS 14.5, iOS 14.5.1 ve iOS 14.6'da yavaşlatma uygulamasına geri döndü.

Ayrıca Bkz.Galaxy S20 kullanıcıları, henüz 1 yıllık cihazda ciddi ekran sorunları yaşamaya başladı

İspanyol tüketici koruma kuruluşu, Apple'ın eylemlerinin "tüketici cihazlarını önemli ölçüde yavaşlattığını, işlemci hızını önemli ölçüde düşürdüğünü ve pil ömrünü azalttığını" açıkladı. İddialara göre bu yavaşlatma işlemi sonrasında akıllı telefonların pilleri %20-30 oranında daha az dayanıyor. Örgüt şimdi mahkemeye gidip gitmeyeceğine karar vermek için Apple'dan bir açıklama talep etmekte.

Apple'a yeniden mahkeme yolu görünebilir

Apple, performans düşüşü hakkında daha fazla ayrıntı isteyerek, diyaloğa açık olduğunu ve tüketicilerin yaşadığı bu sorunu telafi etme yolları aradığını söyledi. Bazı uzmanlar, Apple'ın herhangi bir kötü niyetli eylemde bulunmadığını ancak cihazların çalışmasında sorunlara yol açan yaygın bir bug olduğunu belirtiyorlar. Eğer öyleyse, şirket hatayı düzeltmek için yakında bir güncelleme yayınlamalı. İspanya Tüketici Derneği, Apple'ın yanıtının tatmin edici olmaması durumunda davayı mahkemeye götürmekle tehdit ediyor.

Daha önce Portekizli özel bir tüketici koruma kuruluşu da Apple'ın belli iPhone modellerini yavaşlattığını şu ifadelerle açıklamıştı: “Apple, iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus dahil olmak üzere en popüler cihazlarının performansını kasıtlı olarak manipüle etti ve kullanıcıları bu konuda bilgilendirmedi. Aynı zamanda Apple, kullanıcıları cihazlarındaki pili değiştirmeye veya yeni bir akıllı telefon almaya zorladı."

Kaynak:https://www.macrumors.com/2021/07/15/iphone-slowdown-apple-spain-ios-14-6/

• samsung s10e 2 senedir kullanıyorum.
    android 9 ile geldi. android 10 11 aldı.

hala android 9 dayım, güncellemedim.

ios kullanıyor olsaydım, uygulama indirebilmek için zorla güncelleme yaptıracak ve telefonumu yavaşlatacaktı.

android 6 7 bile şuan sıkıntısız uygulama indirebiliyor.

ios güncellemeleri illüzyondur.
    iOS 14.6 ile pil gerçekten çok kötü oldu ama güncelleme ile pil ömrü azalması Apple özgü bir şey değil. İlk aldığımda 8 saat ekran süresi veren Mi 9T telefonum 3-4 güncelleme sonra 5 saati görsem şükür eder hale geldim.

Maalesef bu güncelleme ile eskitme olayı her firmada var ve artık buna bir çare bulunması gerekiyor
    ios yada android farketmiyor

firmalar her sene onlarca model üretiyor ve her sene 100 milyonlarca telefon satmak zorundalar, yoksa çark dönmez

bu yüzden kullanıcıların en fazla 2-3 sene sonra modeli değiştirmeleri gerekiyor ki bu üretim ağı çökmesin , tipik kapitalist düzen çok üret çok sat, bunun için bir şekilde telefonların yazılımsal olarak eskimesi gerekiyor (donanımsal olarak sadece pil eskiyor yoksa düşürüp kırmadığın sürece telefonlar kolay kolay eskimiyor)

hala ilk çıktığında aldığım iphone 6s plus kullanıyorum ve mobil pubg oynattığı sürecede değiştirmeyi düşünmüyorum (en azından 1 sene daha ) pil bittiğinde hep orjinal pil taktırdım görece performans kaybı yaşamadım

daha öncesinde 4s vardı, 6s+ alınca babama verdim, artık çok yavaşlayıp insanı uyuz eder hale geldiğinde babama iphone se aldım onu hala kullanıyor

bizim emektar 4s ise hala çalışıyor yeni hat alsam alo alo der whatsaptan iş görür, şu anda webcam olarak çalışıyor ve benim çocuk dedesiyle facetime’dan görüşüyor ve hala çalışmaya devam ediyor ölmedi bir türlü,

yani bu çılgın üretim tüketim düzeni olduğu sürece bu işler böyle devam eder

çözüm olarak ne düşünüyorum derseniz

firmalar açık açık söylesin her telefonun max performansta (pil hariç) şu kadar ömrü olacak sonrasında destek vermiyoruz desinler bu yavaşlatma işine girmesinler ki firma ne kadar müşteriye dürüst davranırsa bence o kadar satışları artar
  • Günümüzde telefonları bilerek yavaşlatmayan bir şirket var mı zaten

• iOS 14.6 ile pil gerçekten çok kötü oldu ama güncelleme ile pil ömrü azalması Apple özgü bir şey değil. İlk aldığımda 8 saat ekran süresi veren Mi 9T telefonum 3-4 güncelleme sonra 5 saati görsem şükür eder hale geldim.

Maalesef bu güncelleme ile eskitme olayı her firmada var ve artık buna bir çare bulunması gerekiyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 6s cihazın bataryasını değiştireli 1,5 sene oldu 1 saat dayanmıyor 4g açınca

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Apple'ın eylemlerinin "tüketici cihazlarını önemli ölçüde yavaşlattığını, işlemci hızını önemli ölçüde düşürdüğünü ve pil ömrünü azalttığını" açıkladı. İddialara göre bu yavaşlatma işlemi sonrasında akıllı telefonların pilleri %20-30 oranında daha az dayanıyor.

Yavaşlatma konusunda haklıdır haksızdır orasını bilemem lakin biraz teknik bilgiye sahip herkes yukarıdaki açıklamanın ne kadar saçma ve mantığa ters olduğunu pekala anlayabilir. Yahu bir kere işlemcinin saat hızı düşürüldüğünde pil süresi artar. Bunu herkes bilir. Nereye pil ömrü azalıyor? Hatta Apple sırf bu yüzden ani kapanmaların önüne geçmek için işlemci hızını düşürmüştü. iPhone 4s kullandığım dönemden biliyorum. 5 yıllık pili hiç değişmemiş cihaz normalde yüzde 10’da kapanıyordu. Fakat oyun açarsam 40’ta kapanıyordu cihaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Olur öyle şeyler boşverin bir iPhone daha alın. Birinin gücü bitince diğerine geçersiniz.

• samsung s10e 2 senedir kullanıyorum.

ios kullanıyor olsaydım, uygulama indirebilmek için zorla güncelleme yaptıracak ve telefonumu yavaşlatacaktı.

• Tamamen pil ile alakalı bir durum komplo teorisi gibi görünüyor.

iPhone dayanıksız pilleri çabuk eskiyince sistem yeterli düzeyde beslenemiyor. Bunun önüne geçmek için güncelleme ile birlikte pil performansına optimize ediliyor yani kötü pil kötü sistem hızı oluyor.

Yapmanız gereken pili değiştirmek.

• ios yada android farketmiyor

firmalar her sene onlarca model üretiyor ve her sene 100 milyonlarca telefon satmak zorundalar, yoksa çark dönmez

bu yüzden kullanıcıların en fazla 2-3 sene sonra modeli değiştirmeleri gerekiyor ki bu üretim ağı çökmesin , tipik kapitalist düzen çok üret çok sat, bunun için bir şekilde telefonların yazılımsal olarak eskimesi gerekiyor (donanımsal olarak sadece pil eskiyor yoksa düşürüp kırmadığın sürece telefonlar kolay kolay eskimiyor)

hala ilk çıktığında aldığım iphone 6s plus kullanıyorum ve mobil pubg oynattığı sürecede değiştirmeyi düşünmüyorum (en azından 1 sene daha ) pil bittiğinde hep orjinal pil taktırdım görece performans kaybı yaşamadım

daha öncesinde 4s vardı, 6s+ alınca babama verdim, artık çok yavaşlayıp insanı uyuz eder hale geldiğinde babama iphone se aldım onu hala kullanıyor

bizim emektar 4s ise hala çalışıyor yeni hat alsam alo alo der whatsaptan iş görür, şu anda webcam olarak çalışıyor ve benim çocuk dedesiyle facetime’dan görüşüyor ve hala çalışmaya devam ediyor ölmedi bir türlü,

yani bu çılgın üretim tüketim düzeni olduğu sürece bu işler böyle devam eder

çözüm olarak ne düşünüyorum derseniz

firmalar açık açık söylesin her telefonun max performansta (pil hariç) şu kadar ömrü olacak sonrasında destek vermiyoruz desinler bu yavaşlatma işine girmesinler ki firma ne kadar müşteriye dürüst davranırsa bence o kadar satışları artar

• Samsung S5'te pil ömrü azalınca cihazı yavaşlatma işlemini yapıyor. Pili değiştiğimde bariz hızlanma fark ettim. Baktığın zaman mantıklı bir uygulama fakat tüketicinin bu konuda bilgilendirilmemesi büyük ayıp.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Var meizu. Hiç güncelleme almıyor aynı fabrikadan çıktığı gibi çalışıyor vr yavaşlamıyor😁 herkes meizu güncelleme yayınlamıyor diye eleştriyor ama işe yaradı

• Haberde 2 saçmalık var.

1) İşlemci hızı düşürülüyor denilmiş. 7 plus kullanıyorum, para verip uygulama aldım işlemci hızı ölçen. 5 senedir maksimum çekirdek hızında çalışıyor.

2) Telefonları yavaşlattığını, bu sebeple pillerin daha az gittiğini yazmış. Biliyorsunuz ki telefonu yavaşlattığında pil daha uzun gider.

Yani saçmalamış hangi ispanyol dediyse.

• ~Lion King~ kullanıcısına yanıt
    Benchmarkta peak görmesi normal. Normal kullanımda saat hızı düşüyor mu o önemli

• quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

Benchmarkta peak görmesi normal. Normal kullanımda saat hızı düşüyor mu o önemli
    Normal kullanımda da her an en üst bantta çalışıyor.

• vurushlee V kullanıcısına yanıt
    donanımsal eskime olmadığını yazmışsın bu yanlış bir bilgi. tüm elektronik aletlerde bazı firmalar bilinçli olarak düşük mikron lehim kullanıyorlar. bunuda test ediyorlar. ve bu lehim ancak 2 yıllık garanti süresine kadar dayanıyor. Bunu kombilerde çok yapıyorlar. Etrafında şunu duydunuzmu bilmem. "tamda garanti bitti bozuldu". bununla ilgili discovery sicience da bir belgesel vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: tbbtl

donanımsal eskime olmadığını yazmışsın bu yanlış bir bilgi. tüm elektronik aletlerde bazı firmalar bilinçli olarak düşük mikron lehim kullanıyorlar. bunuda test ediyorlar. ve bu lehim ancak 2 yıllık garanti süresine kadar dayanıyor. Bunu kombilerde çok yapıyorlar. Etrafında şunu duydunuzmu bilmem. "tamda garanti bitti bozuldu". bununla ilgili discovery sicience da bir belgesel vardı.
    özellikle led ampullerde yapıyorlar. aldığım ampül kronik birkaç ayda bir bozuluyor. inadına her seferinde gidip değiştiriyorum. garanti süresince bile dayanmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ~Lion King~

Haberde 2 saçmalık var.

1) İşlemci hızı düşürülüyor denilmiş. 7 plus kullanıyorum, para verip uygulama aldım işlemci hızı ölçen. 5 senedir maksimum çekirdek hızında çalışıyor.

2) Telefonları yavaşlattığını, bu sebeple pillerin daha az gittiğini yazmış. Biliyorsunuz ki telefonu yavaşlattığında pil daha uzun gider.

Yani saçmalamış hangi ispanyol dediyse.

İşlemciyi kanırtan ve kasten bırakılmış herhangi bir bug, hem telefonun yavaşlamasına, hem de pilin çabuk bitmesine sebep olur. Kasti yavaşlatma dediğimiz de budur.

Eskiden bunu kasıtlı olarak göstere göstere yaparlardı. Bazı tüketici haklarını koruyan STK'ların olduğu ülkelerde kütür kütür ceza yeyince, bu metoddan "bug" metoduna geçtiler. Böylece biri bıdırdar ise bunu yanlışlıkla yapmışız hemen düzeltiyoruz diye tornistan yapacaklar.

Telefon yattığı yerde %5 işlemci gücü kullanırken, %15 işlemci gücü kullanmaya başlarsa, aynı internet sitelerinde gezerken %35 işlemci kullanırken şimdi %60 işlemci kullanmaya başlarsa, hem yavaşlamış, hem de pilini daha hızlı tüketmiş oluyor.

Anlamak kolay. Telefon eskisinden çok ısınıyorsa ortada bir şerefsizlik vardır. Nokta.

Ben iphone 3gs ile bu sorunu yaşadım. Bir daha hiçbir Apple ürünü almadım. HTC one ile yaşadım. Bir daha hiçbir HTC ürünü almadım. Beni kaziklayana "sen ne güzel kazikladin beni, al bu parayı hadi bir daha kazikla" demem. Bu noktadan sonra telefona para vermeyi bıraktım. Çünkü hepsinin şerefsizliğe yatkın olduğu sonucuna vardım. Kayın valideme ucuz olduğu için Asus aldım. Hayvanca uzun dayandı. Sonra eşime de aldım. Sonra eşime bir tane daha alıp eski modeline ben çöktüm. Şu anda 6 yıllık bir Asus'tan bu mesajı yazmaktayım. Yavaşlamadı. Orjinal pili de rahat rahat 1 tam gün dayanıyor.

Anneme xioami mi 9t aldım. Ona bakacağım. Eğer namuslu ise belki 1-2 yıl sonra ona bir xioami telefon alır, onun eskisine çökerim. Ben böyle işliyorum. Namusluyu ödüllendir. Şerefsize ceza. Neyi alıp neyi almayacağımdaki temel kriter bu bende.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 19 Temmuz 2021; 10:39:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kuasudba

samsung s10e 2 senedir kullanıyorum.

Uygulamaları yeni android sürümlerine göre güncelleyecekler ve senin telefonun yine yavaşlayacak. Güvenlik konusu ayrı sıkıntı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AİGUN -- 19 Temmuz 2021; 22:53:27 >
  • AİGUN kullanıcısına yanıt
    açıklar her zaman vardır.
    girdiğin sitelere vs. dikkat edersen bir şey olmaz bence.

o dediğini önlemek hiçbir platformda mümkün değil.
    ya eski sürüm uygulamalar kullanacaksın ki her uygulama buna izin vermez, iosda komple izin yok buna.

ama o uygulama yavaşlaması olayı uygulamayı kaldırınca çözülüyor.
    sistemin kasması çok kötü, telefonu sattıracak hale geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuasudba -- 19 Temmuz 2021; 22:56:31 >
  • Merhaba s10e kullanıcısı yim android 9 da yurt dışı olduğu için güncelleme yapamadım yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.