Şimdi Ara

İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ?? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
451
Cevap
11
Favori
387.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gerçekten bravo arkadaşım.Ben düşünüpte yazmamıştım. Ben bu temizlikle beraber 3. temizleyişim. Ancak arkadaşlar 1.ve 2. seferde pek belli olmasada 3.sefer artık toz temizliğinin faydası olmadığı macunlarında yenilenmesi gerektiğinin farkına varacaksınız. O altın rengi soğutma sisteminin her çıkartma takma işleminde macun daha fazla zarar görüp işlevini yitirmekte. Bunun için macun ( bilgisayar satan küçük dükkanlarda bile4-5 ytl civarı satılıyor) alıp sürmenizde gerçekten büyük fayda var.
  • Bende o panellerin olduğu yerde abartmıyorum serçe parmağı kalınlığında tabaka oluşmuş.

Son zamanlarda hiç oyun oynayamıyordum, eski oyunlarda bile takılmalar oluyordu. Bırakın oyunu youtube videolarında bile kesintiler oluyordu. Temizledim rahatım.

ÇOOOOK TEŞEKKÜRLER...
  • Benimkinde de az miktarda yavaşlama vardı, açtım temizledim performansta farkedilecek yükselme oldu. Temizleyeli bir ay oluyor. Ama 8 ayda temizlemek erken geldi benim PC için. Birdahakine 1 seneden önce yapmam, kayda değer toz çıkmadı çünkü.
  • PC de ısı olayı çok önemli arkadaşlar.performansı doğrudan etkiliyor. o yüzden bende tekrar Masaüstü Pc ye dönmeyi düşünüyorum. Onlarda üstün performans sogutucular hata şimdi su soğutma sistemleri çok gündemde...Bu PC de oyun oynayamamaktan şikayetçiyim.
  • Arkadaşım böyle bir konu açtığın için sana teşekkür ederim.Bende yaklaşık 1 aydan beri ısınma derdiyle uğraşıyorumçŞu an itibariyle hard diskim 50, işlemcim 80 derece.Ve bu sıcaklık 88-89 bulduğunda bilgisayar aniden kapanıveriyor.
    Benim bilgisayarım ıbm R40e.Dolayısıyla sizinkinden daha fazla vida var.ve hangisini sökersem sökeyim,kasa kendini bırakmıyor.Ayrıca işlemciyi çıkartırken dikkatli olmam gereken noktalar nelerdir?

Özel bilgisayar temizleyicileri satılmakta.fiyatları 5-10 lira arasında değişiyor.bulunduğum yerde böyle malzemeleri bulamam ama 2 ay sonra memlekete döndüğümde bu malzemeler yardımıyla bilgisayarı sökeceğim ve içini temizleyeceğim.Bu malzemeler bir işe yarar mı?

Kendim değil de servise yaptırsam kaç paraya mal olur?
  • arkadaşım fanın kafasını motorundan nasıl söktün ? benimki ses yapmaya başladı eğer öyle sökebilirsem oraya yağ damlatıp 3 4 sene daha devam ettirmeyi planlıyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sungur 13

Arkadaşım böyle bir konu açtığın için sana teşekkür ederim.Bende yaklaşık 1 aydan beri ısınma derdiyle uğraşıyorumçŞu an itibariyle hard diskim 50, işlemcim 80 derece.Ve bu sıcaklık 88-89 bulduğunda bilgisayar aniden kapanıveriyor.
    Benim bilgisayarım ıbm R40e.Dolayısıyla sizinkinden daha fazla vida var.ve hangisini sökersem sökeyim,kasa kendini bırakmıyor.Ayrıca işlemciyi çıkartırken dikkatli olmam gereken noktalar nelerdir?

Özel bilgisayar temizleyicileri satılmakta.fiyatları 5-10 lira arasında değişiyor.bulunduğum yerde böyle malzemeleri bulamam ama 2 ay sonra memlekete döndüğümde bu malzemeler yardımıyla bilgisayarı sökeceğim ve içini temizleyeceğim.Bu malzemeler bir işe yarar mı?

Kendim değil de servise yaptırsam kaç paraya mal olur?

Bende sökerken biraz zorlandım ama artık çileden çıkmıştım. Biraz zorlaman gerekiyor.Perçimlerin en yakın noktasından çek,çekerken tornavida kullanma.
    İşlenmci derecen çok yüksek amd kullanıyorsan sistem boştayken olması gereken 50 derecedir.yakında o PC hiç açılmamaya başlayacak.Eminim senin fan da balçık içindedir
    İşlemciyi sökmüyorsun sadece zerindeki bakır soğutucuyu sökeceksin sonrada eğer elinde varsa o dediğin termal macundan sür.Yoksa üzerindekini dağıt biraz tekrar.,
    Ben servise sordum 50 ytl istediler zaten sırf onlara sinirimden açtım birazda

• quote:

Orjinalden alıntı: marcorcun

arkadaşım fanın kafasını motorundan nasıl söktün ? benimki ses yapmaya başladı eğer öyle sökebilirsem oraya yağ damlatıp 3 4 sene daha devam ettirmeyi planlıyorum...

vidalarını açtıktan sonra pervaneyi çek çıkıo hemen çok yumuşak zaten aynı şekilde geri takarsın
  • quote:

Bende sökerken biraz zorlandım ama artık çileden çıkmıştım. Biraz zorlaman gerekiyor.Perçimlerin en yakın noktasından çek,çekerken tornavida kullanma.
    İşlenmci derecen çok yüksek amd kullanıyorsan sistem boştayken olması gereken 50 derecedir.yakında o PC hiç açılmamaya başlayacak.Eminim senin fan da balçık içindedir
    İşlemciyi sökmüyorsun sadece zerindeki bakır soğutucuyu sökeceksin sonrada eğer elinde varsa o dediğin termal macundan sür.Yoksa üzerindekini dağıt biraz tekrar.,
    Ben servise sordum 50 ytl istediler zaten sırf onlara sinirimden açtım birazda

Benim bilgisayarım 2004 yılında alınmıştı.O tarihten bu yana sadece ram takviyesi yapıldı.Başka servis yüzü görmedi alet.O nedenle içerisi büyük ihtimal toz içindedir.Yani komple bir iyileştirme yapmak gerek alete.

• merhaba içini açtım fanı gördüm sökemedim kapatım sonra kompresör cihazıyla hava tutdum ama yine oyunlarda cpu sicaklığım 80 ini buluyor bnde macun yok cpu fanını naasıl sökücem
  • arkadaşlar yardım edin cpu sicaklığim kiş günü normal inernete gezinirken 55 oyunda 85 oluyo vede acayip takılıyor içini açtım gram toz yok yine yanı şeyi yapıyor ilk aldığımda bukdr değil servisemi götürmem lazım götürmek istemıyorum ??
  • quote:

arkadaşlar yardım edin cpu sicaklığim kiş günü normal inernete gezinirken 55 oyunda 85 oluyo vede acayip takılıyor içini açtım gram toz yok yine yanı şeyi yapıyor ilk aldığımda bukdr değil servisemi götürmem lazım götürmek istemıyorum ??

Öyle üstten hava tutmakla olmaz.İçini açtın fakat üstündeki fanıda sökmen gerekiyor.Fanın kenarlarında vidaları var onları sök komle çıkar fanı altındaki olayı göreceksin resimlerde gösterdim nereye bakacağını biliyorsun zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cüneyt Aykaç -- 29 Aralık 2008; 20:58:34 >
  • Cüneytim size çok teşekkür ederim.Bilgisayarı sökmek için gerekli ekipmanları bulduktan sonra söktüm ve içini gördüğümde her taraf gri renkle kaplanmıştı.,
     İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??

Özellikle fanın hali içler acısıydı:
     İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??

Temizliğe başaldım ancak sizin bilgisayarınızdaki gibi değildi fan.Preslenmişti ve bu nedenle ayrılmıyordu.Bende bakır soğutucuyu biraz gevşettim ve ızgaranın üzerindeki tozları sildim,çıkışları da temizledim.Ayrıca fanı da yağlamayı unutmadım.Şu anda fandan hiç ses gelmiyor

Ve 80-84 derece aralığında dolaşan işlemcim ve 45 derecede dolaşan hardiskimin ısınmadığına şahit oldum.
    Şu anda işlemcim 40,ve hard diskim 42 derece gösteriyor.

Beni servislere 50 lira bayılmaktan kurtardınız.çok sağolun.

• Tebrikler Daha derinlere inebilseydiniz çok daha faydalı olurrdu ama buda çok güzel bir neticeç
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cüneyt Aykaç

quote:

arkadaşlar yardım edin cpu sicaklığim kiş günü normal inernete gezinirken 55 oyunda 85 oluyo vede acayip takılıyor içini açtım gram toz yok yine yanı şeyi yapıyor ilk aldığımda bukdr değil servisemi götürmem lazım götürmek istemıyorum ??

Öyle üstten hava tutmakla olmaz.İçini açtın fakat üstündeki fanıda sökmen gerekiyor.Fanın kenarlarında vidaları var onları sök komle çıkar fanı altındaki olayı göreceksin resimlerde gösterdim nereye bakacağını biliyorsun zaten

ben dediğin gibi fanı söküp temizledim yararı oldu ama yine ısınıyor termal macun sürücem kafaya koydum şu fanın içini açmanın yararı oluyomu vidasının orda bandrol gbi bişey var açmadım ?

• sistem boştayken kaç derece ?
  • 5520g 'de amd işlemci kullanıldığı için ve bu bir laptop olduğu için sistem boşta iken minimum 47-52 derece arası normaldir. Ben PC yi açmadan önce sistem boşta iken 70 derecede oyunlarda 90 dereceyi düşmüyordu.

Edit: Ayrıca oyunlarda takılma sadece işlemci ile ilgili değildir.Ekran kartıda yetmiyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cüneyt Aykaç -- 8 Ocak 2009; 22:07:22 >
  • quote:

Tebrikler Daha derinlere inebilseydiniz çok daha faydalı olurrdu ama buda çok güzel bir neticeç

malesef fanı daha fazla sökemedim.çünkü fan preslenmişti.Vida ile tutturulsaydı sökecektim.Bende bakır soğutucuyu yana çektim,süngerleri çıkarttım ve soğutucuyu temizledim,yağladım.
    bugün 9 ocak.yani mesajımı yazdığım tarihin üzerinden 11 gün geçmiş.daha hiç kapanma sorunuyla karşılaşmadım.Tek derdim termal macun.onuda memlekete döndüğümde bulursam uygulayacağım.
    Bir şey sorayım:
    bir bilgisayar dergisinde işlemcinin zımparalanmak suretiyle performansının arttırılabildiği yazıyordu.Dahası bu yöntemle sıcaklık değerlerinde 5-6 derece iyileştirme yakalamışlar test edenler.Sanırım zımpara kağıtlarının 4 ayrı türü var.işlemcinin üzerine keçeli kalemle bir ''x'' işareti koyduktan sonra sırasıyla en düşük kağıttan başlamışlar zımparalamaya.X işareti silinince de diğer kağıda geçmişler ve 40 dakika bu şekilde sürmüş bu işlem.Sonuçta işlemciden çok daha fazla verim almışlar.Bunu test edip sayfada belirtmişti dergi.(dergi pc magazin ekim 2008 sayısında anlatılmış.)

siz böyle bir overclock yöntemi duydunuz mu? Denemeye değer mi?,Mantıklı olur mu?çünkü işlemciyle oynamak bilgisayarın kalbiyle oynamak bir yerde.İşlemciye bir şey olursa alet çöpe gider

• yhaaa benim acer laptopum var alalı daha bir ay bile olmadı en başta seninde dediqin qibi fan bile çalışmıyordu şimdi bir saat oyun oyna küt die kapatıo kendini...laptopta öle bi tecrübem yoq bilqisayar qibi...yane içini açıp açmamakla tereddütteyim...servise mi qötürsem ???
  • quote:

Orjinalden alıntı: sungur 13

quote:

Tebrikler Daha derinlere inebilseydiniz çok daha faydalı olurrdu ama buda çok güzel bir neticeç

malesef fanı daha fazla sökemedim.çünkü fan preslenmişti.Vida ile tutturulsaydı sökecektim.Bende bakır soğutucuyu yana çektim,süngerleri çıkarttım ve soğutucuyu temizledim,yağladım.
    bugün 9 ocak.yani mesajımı yazdığım tarihin üzerinden 11 gün geçmiş.daha hiç kapanma sorunuyla karşılaşmadım.Tek derdim termal macun.onuda memlekete döndüğümde bulursam uygulayacağım.
    Bir şey sorayım:
    bir bilgisayar dergisinde işlemcinin zımparalanmak suretiyle performansının arttırılabildiği yazıyordu.Dahası bu yöntemle sıcaklık değerlerinde 5-6 derece iyileştirme yakalamışlar test edenler.Sanırım zımpara kağıtlarının 4 ayrı türü var.işlemcinin üzerine keçeli kalemle bir ''x'' işareti koyduktan sonra sırasıyla en düşük kağıttan başlamışlar zımparalamaya.X işareti silinince de diğer kağıda geçmişler ve 40 dakika bu şekilde sürmüş bu işlem.Sonuçta işlemciden çok daha fazla verim almışlar.Bunu test edip sayfada belirtmişti dergi.(dergi pc magazin ekim 2008 sayısında anlatılmış.)

siz böyle bir overclock yöntemi duydunuz mu? Denemeye değer mi?,Mantıklı olur mu?çünkü işlemciyle oynamak bilgisayarın kalbiyle oynamak bir yerde.İşlemciye bir şey olursa alet çöpe gider

İşlemciyi zımparalama yöntemi pek bilinen bir yöntem olmasada doğrudur.Burda amaç işlemci ile bakır soğutucu arasındaki tüm prüzleri kaldırmak ve soğutucunun işlemciye daha iyi temas etmesini sağlayarak daha iyi soğutma sağlamaktır. Tabiki işlemciniz ne kadar serin olursa okadar performans demektir. Bu yüzden Laptop lara overclock yapamıyoruz. Ben hiç denemedim ama çok araştırdım. Masaüstü PC'mdeki işlemciyi gözden çıkardığım vakit deneyeceğim

Ayrıca:
    Senin fanın preslenmesi çok saçma olmuş yaa.Adamlar tamiri olmasın diye ellerinden geleni yapmış sanırım. Hadi fanda bir arıza olsa yada başka bişi garantisi bitmiş olsa dahi yinede kendi servisine mi göndermek zorunda kalacaksın.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.