Şimdi Ara

İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
450
Cevap
11
Favori
387.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Laptopununz donmaya,kilitlenmeye,restart çekmeye hatta hiç açılmamaya başladıysa yapmanız gerekenler....

"Acer notebook'umu ilk aldığımda işlemcimin fanı bile devreye girmezdiği çoğu zaman.Fakat son zamanlarda artık hiç susmaz oldu.1080p HD filmleri izleyebiliyorken şimdi 720p lerde bile takılıyordu.Ve buda yetmezmiş gibi sistem kilitlenmeleri,restartlar hatta bazen kapanınca pc soğuyana kadar açılmıyordu... Artık dayanamayıp garantidende vazgeçerek daldım içine pc'nin...
    Bu sonradan başlayan ve zamanla artan aşırı ısınmalar fanın işlemciyi soğutma performansının düşmesinden kaynaklanıyor.Hemen aklıma ilk gelen fanı temizlemekti ki haklıymışım."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cüneyt Aykaç -- 2 Kasım 2012; 21:10:28 >

•  İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??
  • Kırmızı çizili yer temizlenecek....

•  İşlemciniz çokmu ısınıyor? Laptop Fan Temizleme!!(Resimli)Donma,Resetleme ??
  • Parçayı tamamen sökerseniz daha iyi temizleyebilirsiniz.

• Fanıda temizlemeyi unutmayın

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bazı arkadaşlar kapaktaki tırnaklar konusunda biraz zorlanmışlar. Burada bir arkadaşımın bu konuda birkaç fotoğraf yollamış.

quote:

Orijinalden alıntı: :::ABSOLUT®:::

evet arkadaşlar bi üst mesajımdan da anlaşılacağı kadarıyla birçok kişinin sorunu olan "tırnaklar"dan ben de müzdariptim.. hırs yaptım pc yi kapatıp olanca gücümle tırnaklardan kurtulmaya karar verdim ve sonunda başardım. yanlız bu işi yaparken de birçok kişinin sorunu olan bu meseleye,, fotoları çekerek çözüm getirmeye karar verdim. birçok kişiye çok zor gelen bir şeyi yaptığıma inanıyorum fotografları çekme yönünden.. neyse fotolara geçelim,

1. tırnak dedikleri naneler fotografta görülen çıkıntı şeyler, aslında bunları hepimiz bilsekte, kapağı çıkarmaynların bu naneleri farklı boyutlandırdığı aşikar.

2. bunlarda tırnakların takılı olduğu çentiklerden biri.

3. vidaları çıkarttıktan sonra kapağı çok zorlamadan hafifçe aralıklı bir şekilde yukarıya kaldırınız. buradaki amacı bir diğer fotoda göreceksiniz.

4. hafifçe araladıktan sonra kapağı(zaten tam olarak açılmıyor ya) araya anahtar ya da düz uçlu tornavida ya da benim ilk elime geçen çengelli iğne vasıtasıyla kapağın etrafından nesnenin bir ucu içeride kalacak şekilde sürterekten ilerliyoruz.

5. ilerledikçe tırnakların çentiklerden tek tek hafifçe çıktığını anlayacaksınız. tıkanıp kalırsanız bir yerinde diğer taraftan devam etmenizi öneririm.

arka kapağıda bu şekilde açmış oluyoruz. bundan sonra ister ram'ini değiştirin, ister fanının tozunu alın size kalmış..umarım bu mesajım da yer alan fotolar işinize yarar.. bu sebeple birilerinide foto nasıl yüklenir dersi verebilmişizdir de umarım...

syg..
    kolay gelsin..

not: aceleyle yazdığımdan imla hatalarımdan ve cümle düşüklüklerinden ötürü şimdiden özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cüneyt Aykaç -- 15 Aralık 2009; 14:36:16 >

• Bilgisayar Kasalarınız Temizlemezseniz Ne Olur?

http://www.kerimpotuk.com.tr/bilgisayar-kasalariniz-temizlemezseniz-ne-olur/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Başka bir arkadaşın temizlik çalışması

quote:

Orijinalden alıntı: halilihsan

İyi günler.Bu işlemi yapmak için çok düşündüm.Sizden aldığım ilham ile laptopumu acamaya karar verdim.Kendi kendime düşünüyorum ya bozulur ya ters bir işlem yaparsam!Acer laptopumun kapağını actım bir baktım fanına tozdan görünnüyor fanı yerinden cıkardım ızgaralar tıkanmıs daha etkili olsun diye diş fırcasınla ızgaradaki toz yumaklarını temizledim fanımı yağladım taktım yerine acaba pc acılcak mı acılmıcak mı hep tereddütteyim.power düğmesine bastım ohh birde ne göreyim o sesten o çıyıltıdan eser kalmamıs farkını hissettim.Dahafazlası resimlerde..

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Bu pc sadece 8 aylık.Eğer benim gibi halı üzerinde yada tozlu yerlerde kullanıyorsanız durum çok farklı değildir.Temizledikten sonra fan rahat bir nefes aldı.işlemci şimdi altı kuru,keyfi yerinde.Fan soğutamayınca işlemci performansı düşüyor ve daha çok ısınıyor ısınması kartopu gibi büyüyor ve kitleniyor. Temizlemeden önce everes değerlerinde ısı 80-85 derecenin altına düşmüyordu.Şimdi en fazla 50 derece.İlk aldığımda olduğu gibi Full HD filmler takılmadan izleniyor artık.Benim notebook acer 5520g diğerlerinde de aksamlar hemen hemen aynıdır.
  • Benim 5520g de fazlasıyla ısınmaya başladı. Özellikle sol üst kısımda eskisinden daha fazla bir ısınma var ve lcd ekrana da yansıyor bu durum. Garanti dışı kalır diye korkuyorum ama böyle giderse ben de açacağım içini.
  • Benim bulunduğum yerde servis yoktu istanbulu aradım garanti dışı olur dediler.Vidaları nazikçe açarsanız kimse açtığınızın bile farkına varmaz.Vidaların boyasını kaldırmadan ve zedelemeden.Ayrıca bana en yakın servis bu işlem için 60 ytl istemişti.
  • Eline sağlık hocam cok iyi yapmıssın.Ben de elimdeki HP laptopu acacam sanırım,bir sorunum yok ama olsun 2 sene oldu daha temizlik yüzü görmedi,zaten garantisi de geçti :) Bir tek yıldız tornavida işini görüyor mu?
  • O zaman iş başa düştü desene. Garanti dışı kalırsa kalsın zaten öyle büyük bir arıza olma olasılığı nedir ki bu saatten sonra. Olsa da kullanıcı hatası deyip başlarından atıyorlar zaten. Herhangi bir yeri bozulursa kendim bozulan parçayı değiştiririm daha iyi. Böyle sıcak ve gürültülü kullanmaktan iyidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Children_oF_BodoM

Eline sağlık hocam cok iyi yapmıssın.Ben de elimdeki HP laptopu acacam sanırım,bir sorunum yok ama olsun 2 sene oldu daha temizlik yüzü görmedi,zaten garantisi de geçti :) Bir tek yıldız tornavida işini görüyor mu?

Kesinlikle sadece 1 yıldız tornavida. Birde eski diş fırçası temizlemek için.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gerilla

O zaman iş başa düştü desene. Garanti dışı kalırsa kalsın zaten öyle büyük bir arıza olma olasılığı nedir ki bu saatten sonra. Olsa da kullanıcı hatası deyip başlarından atıyorlar zaten. Herhangi bir yeri bozulursa kendim bozulan parçayı değiştiririm daha iyi. Böyle sıcak ve gürültülü kullanmaktan iyidir.

Bide küçük arızalarda servise göndermeyin.1 aydan aşagı gelmiyor. Şunu da belirtmeliyim ki kapak açılırken biraz sorun çıkarıyor tırnakları çok güçlü. Gerekirse kapağın açılma fotolarınıda koyabilirim.
  • Benim de asus var, 2 senelik yaklaşık. Fan fazla çalışmaya başlayınca temizlemek için açtım ama en ufak bir toz zerresi bile yok içinde. Bu akşam tekrar açacağım, belki gözden kaçırdığım birşey vardır.
  • Kapağı açtığında üstte fan olduğu için birşey görünmüyor.Fanı söküp birde öyle bakmanı öneririm.Özellikle hiçbir program çalışmazken fan sürekli beklemeye geçmeden çalışıyorsa.Muhtemelen bir soğutma problemi var demektir.
  • Bakacağım akşama
  • dün bendende 50 ytl istediler serviste deli oldum şu kapak açma resimlerinide koyamısın kendim yapacam.fan temizlemye 50 ytl verilirmi ya parayı sokakta topluyoruz sanki başlarım böyle garantiye
  • Valla ben dikkatlice açtım. Vidalar kız gibi hala bakire Kimse bişey anlamaz.
    Kapağı açarken foto çekmemiş bizim birader ama arka bölümün foto sunu çekip kırmızı kalem le kapak tırnak larının yerlerini gösteririm.Bu önemli bütün olay kapağı açmakta zaten.çünkü bazı yerinde tırnak yerine geçme yapılmış.Yanlış yerden çekerseniz kapak kırılabilir.
    Ama inanın bana çok farketti yaa.Pc boğuluyomuş resmen. Transformers filminin yüksek kalite 25GB'lık Full HD sini indirmiştim izleyemiyordum.Şimdi hiç takılmıyor. Oyunlarda nasıl olur bilmem fakat işlemciyi sömüren programlarda çok farkedeceksiniz.
  • "Transformersın yüksek kalite 25GB'lık Full HDsi"

Voeh..Ben malak gibi blue ray disk aldım arkadastan ama blueray okuyucumun olmadığını sonradan farkettim.Valla isterdim yani 25Gblık bir film izlemeyi ne diyim..
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.