Şimdi Ara

İşlemcilerde büyük tehlike: Radyoaktif bozulma (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
2
Favori
8.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Zamanında da yarıiletken teknolojisinin 180 nm den daha fazla küçülemeyecegini söylemişlerdi . Sonra da 4ghz in üzerine çikilamayacagını söylemişlerdi. Hepsinin çözümü şimdi olmasa da zamanı gelince bulunur. Ucunda Para var bu sebep imkansızı mümkün kılar .

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • İyi bir soğutma ile üstesinden gelinebilir.

• Cok nadirde olsa gozunuzde bir anda mavi nokta parlamasi olmustur muhtemelen. Iste onun nedeni yuksek enerjili kozmik isinlar. Radyasyon surekli cevremizde olan bir sey ama tehlikeli bir etkisi yoktur. Lakin islemci boyutlari ufakdikca yuksek enerjili isinlar datayi etkileyio degistirebiliyor. Boyutlar ufaldikca farkli farkli sorunlar cikiyor. Artik ufalmanin fiziksel sinirina yaklasiyoruz.

• Bu gün bu sorun var bir süre daha işlemcilerin küçükmemesine sebep olabilir ama eninde sonunda çözümünü bulurlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Söz konusu "bozulma" bizim şu anki tırt işlemcilerimizi kapsamıyor gençler. Gelecekte tabii ki mümkün de, şu an değil yani.

Bir de bu "bozulma"nın kalıcı olduğu kanaatine varmışsınız. Yazıda öyle bir şey de demiyor.

Okuduğumdan anladığımı Bilal'leştirerek özetlemeden önce kısacık bir şekilde işlemci nasıl çalışır anlatayım:

Diyot dediğimiz bir elektronik materyal var. Bu diyot zerzevatı tek yönlü elektrik akımına izin verir. Ters yönlü elektrik verirseniz yalıtkandır. Şimdi, işlemcimiz bu diyotun biraz daha gelişmişine sahip. Bazı durumlarda elektrik ileten, bazı durumlarda elektrik iletmeyen bir diyotlar grubu var işlemcinizde. Ve o küçücük alanda atıyorum bir milyar adet var bundan. Elektrik ilettiğinde 1, iletmediginde 0... İşlemci temelde bu.

İşlemcilerde daha çok diyotu aynı alana tıkıp işlem gücünü arttırıyorlar. Nanometre muhabbeti de bu. 14 nanometre işlemcide, 22 nanometre işlemciye göre daha çok sayıda diyot tıkabiliyorsunuz. Bu da işlem gücünü arttırıyor.

Gelelim benim yazıdan anladığımı Bilal'leştirerek özetlememe:

Bu arkadaşlar bahsettiğim sıkıştırma işlemini (daha küçük, daha çok diyot kullanma) o kadar abartmışlar ki, diyotlardan akan elektronlar çok sıkışık halde hareket ediyorlar ve kozmik radyasyondan etkilenip hatalı hesap yapılmasına sebep olabiliyorlar. İşlemci bozulmuyor yani. İşlemci arada bozuk işlem yapıyor. Atıyorum, her 10 milyar işleminde 8 hatalı işlem yapıyor. Hiçbir çözüm üretmeden sıkıştırmaya devam ederlerse hata oranı muhakkak artacak. "O yüzden gelin hep birlikte buna bir çözüm getirelim yoksa sıçacağız" diyor.

Söz konusu işlemciler de senin hıyar i9k işlemcin değil (oha! İ9k'ya hıyar dedim!!). Bu işlemci babaların babası bir işlemci olsa da, manyakça veri işleyen bir data center'da amatör bir işlemci. İnternette aratınız, 15-20.000 dolara satılan işlemci de var.

------

Çok fazla basitleştirilmiş şekilde ve dolayısıyla bol hatalı anlattım. Amaç mantığı anlatmaktı. Konuyu detaylı bilen arkadaşlar Hemen linç etmezse sevinirim.

Ben de bilmediğimden sormak istiyorum, transistör boyutunu küçültmek yerine, ona uygun anakart yapılıp işlemci boyutu büyütülemez mi?

• goodorevil kullanıcısına yanıt

Nispeten iri formda işlemciler var zaten. 2011, 2066 soket işlemciler böyle mesela. Ki eminim bu serzenişe konu olan mesele bu işlemcilerin içinde oluyordur. 48 çekirdek tıkıyorlar cücük kadar alana.  

Ben elektronik üreticisiyim. Ürettiğim şeyler bir anakartın yanında anaokulu projesi kalır da, şöyle bir durum var: özellikle iletişim hızı yüksek zerzevatta uzayan veriyolu ciddi bir sıkıntı oluyor. Hem dış etkenlerden etkilenme ihtimali artıyor, hem de senkronizasyonu bozuyor. Bilmiyorum anakartta meselelerden biri bu mudur? İşlemci tüm PCI'lara, ram'e, Kuzey köprüsüne bağlı. İletişim hattının uzaması da eminim başka belalar getiriyordur.

Bir de tabii maliyet ve ATX form faktörü gerçeği var. Maliyeti düşürmenin temel yolu aynı malı Veli limited'in de kullanması, dünyayı ele geçircem aş'nin de kullanması. Bu amaçla da ATX form faktörüne uygun bir işlemci ebadı lazım. ATX standardını değiştirdik mi zaten, yerleşim olarak PC'den anladığımız ne varsa değiştiriyoruz demek.

Doğası gereği ATX form faktöründe olmayan anakart var. Ama "biz öyle bir işlemci yaptık ki, ATX anakartı üretilemez" modunda bir işlemci yok.

Not: Ben de bir cacık bilmiyorum. Tahmin yürütüyorum.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 1 Temmuz 2021; 8:41:56 >

• haber şişirme mars görevinde kullanılan robotlardaki sistemi kullanmıyorsunuz evden çıkacağı yok uçağa binseniz belki... yoksa 0 ihtimal...

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Nispeten iri formda işlemciler var zaten. 2011, 2066 soket işlemciler böyle mesela. Ki eminim bu serzenişe konu olan mesele bu işlemcilerin içinde oluyordur. 48 çekirdek tıkıyorlar cücük kadar alana.  

Ben elektronik üreticisiyim. Ürettiğim şeyler bir anakartın yanında anaokulu projesi kalır da, şöyle bir durum var: özellikle iletişim hızı yüksek zerzevatta uzayan veriyolu ciddi bir sıkıntı oluyor. Hem dış etkenlerden etkilenme ihtimali artıyor, hem de senkronizasyonu bozuyor. Bilmiyorum anakartta meselelerden biri bu mudur? İşlemci tüm PCI'lara, ram'e, Kuzey köprüsüne bağlı. İletişim hattının uzaması da eminim başka belalar getiriyordur.

Bir de tabii maliyet ve ATX form faktörü gerçeği var. Maliyeti düşürmenin temel yolu aynı malı Veli limited'in de kullanması, dünyayı ele geçircem aş'nin de kullanması. Bu amaçla da ATX form faktörüne uygun bir işlemci ebadı lazım. ATX standardını değiştirdik mi zaten, yerleşim olarak PC'den anladığımız ne varsa değiştiriyoruz demek.

Doğası gereği ATX form faktöründe olmayan anakart var. Ama "biz öyle bir işlemci yaptık ki, ATX anakartı üretilemez" modunda bir işlemci yok.

Not: Ben de bir cacık bilmiyorum. Tahmin yürütüyorum.  

Anladım hocam, şimdi kafamda oturdu bir şeyler.  

• goodorevil kullanıcısına yanıt

Hayvani bir sıcaklık ortaya çıkar. Anakarta birşey olmasa bile işlemci o sıcaklıkta kararlı şekilde çalışamaz.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.