Şimdi Ara

İşlemcilerde büyük tehlike: Radyoaktif bozulma (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
2
Favori
8.871
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kozmik radyasyon ile 2+3=6 seklinde bilgisayarlar hesaplayabilir deniyor. O zaman bir kac bilgisayara bagli "cok önemli veriler" tehlike icinde olur, ama eger bu cok önemli veriler bir ag (blockchain) in icerisinde sürekli güncellenir ve canli tutulursa veriler degismeden kalabilir. Bunu bulan facebook calisanlarinin cözüm olarak blockchain önermesine hic sasirmam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cormen kullanıcısına yanıt
    Kuvars taslarina veri kayit edilmeye baslandi . Gelecekte SSD filan hepsi bozuk antikalar olacak ...

• Yeni işlemci alın diyorlar.

• Arkadaşlar sonuçta şu olacak, işlemci alacaksın 3 4 sene sonra mavi ekran verecek. Bir bakmışsın, kozmik radyasyon bozmuş işlemciyi. Sonra yeni işlemci al. İşlemci satıcılarının planı.

• Söz konusu "bozulma" bizim şu anki tırt işlemcilerimizi kapsamıyor gençler. Gelecekte tabii ki mümkün de, şu an değil yani.

Bir de bu "bozulma"nın kalıcı olduğu kanaatine varmışsınız. Yazıda öyle bir şey de demiyor.

Okuduğumdan anladığımı Bilal'leştirerek özetlemeden önce kısacık bir şekilde işlemci nasıl çalışır anlatayım:

Diyot dediğimiz bir elektronik materyal var. Bu diyot zerzevatı tek yönlü elektrik akımına izin verir. Ters yönlü elektrik verirseniz yalıtkandır. Şimdi, işlemcimiz bu diyotun biraz daha gelişmişine sahip. Bazı durumlarda elektrik ileten, bazı durumlarda elektrik iletmeyen bir diyotlar grubu var işlemcinizde. Ve o küçücük alanda atıyorum bir milyar adet var bundan. Elektrik ilettiğinde 1, iletmediginde 0... İşlemci temelde bu.

İşlemcilerde daha çok diyotu aynı alana tıkıp işlem gücünü arttırıyorlar. Nanometre muhabbeti de bu. 14 nanometre işlemcide, 22 nanometre işlemciye göre daha çok sayıda diyot tıkabiliyorsunuz. Bu da işlem gücünü arttırıyor.

Gelelim benim yazıdan anladığımı Bilal'leştirerek özetlememe:

Bu arkadaşlar bahsettiğim sıkıştırma işlemini (daha küçük, daha çok diyot kullanma) o kadar abartmışlar ki, diyotlardan akan elektronlar çok sıkışık halde hareket ediyorlar ve kozmik radyasyondan etkilenip hatalı hesap yapılmasına sebep olabiliyorlar. İşlemci bozulmuyor yani. İşlemci arada bozuk işlem yapıyor. Atıyorum, her 10 milyar işleminde 8 hatalı işlem yapıyor. Hiçbir çözüm üretmeden sıkıştırmaya devam ederlerse hata oranı muhakkak artacak. "O yüzden gelin hep birlikte buna bir çözüm getirelim yoksa sıçacağız" diyor.

Söz konusu işlemciler de senin hıyar i9k işlemcin değil (oha! İ9k'ya hıyar dedim!!). Bu işlemci babaların babası bir işlemci olsa da, manyakça veri işleyen bir data center'da amatör bir işlemci. İnternette aratınız, 15-20.000 dolara satılan işlemci de var.

------

Çok fazla basitleştirilmiş şekilde ve dolayısıyla bol hatalı anlattım. Amaç mantığı anlatmaktı. Konuyu detaylı bilen arkadaşlar Hemen linç etmezse sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 28 Haziran 2021; 23:18:25 >

• Cem_Alim C kullanıcısına yanıt

Tamamen fotonik olamazmış diyordu bizim hocalar, hibrit sistemler olur ilk önce diyorlardı.

• Forum1th kullanıcısına yanıt

En yeni işlemcileri almazsan böyle bir sorunun olmaz.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Kurşun döktürsek?

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

ECC şart artık. Böylece hatalar en aza iniyor. Diğer tarafta kuantum bilgisayar geçmeden bu sorunların çözümü kolay gibi görünmüyor.

İşlemcide bozulan veriye ecc bir şey yapamaz malesef

• quote:

Orijinalden alıntı: rabitelli

Kurşun döktürsek?

Aslında kurşun kasa işe yarar belki.  Kozmik radyasyonu yalıtabilir mi kurşun kasa? Hiç fikrim yok. Ciddi radyasyonu yalıtıyor da...  

• Kaynak gösterdiğin 8 sayfalık ingilizce makalede tek kelime "elektron" kelimesi geçmezken, elektronların rahat hareket edecek yer bulamayıp sıkıştığını nerden çıkarıyorsunuz?

• artyom. A kullanıcısına yanıt
    Hocam diğer kaynakta var o

• Islemci atom bombasina mi dönüşecek, kanser mı olacağız?

• quote:

Orijinalden alıntı: Focke-Wulf

Yeni işlemci alın diyorlar.

Bahaneleri hazır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

Kozmik radyasyondan kastettikleri nedir onu bilmek gerek.

Bu pogun en billurlusu gama. Hastrilyon dolarlık yatırım yapan, zati açmaza girerse bolca kurşun yatırımı ile olayı çözer.

Alfayı kağıt, betayı kasanın sacı, pleksisi durdurur. Bunlar çok dert değil.

Bu arada, etrafımızda uzay efendi sebebi ile maruz kaldığımızdan daha fazla radyasyon kaynağı ile kirletilmiş durumda. Eline geiger sayacı alıp accık hurdalık dolanan torik tutar toriiiik 

Hee, kastedilen kardeşimiz nötrino ise; bak onu bilmiyorum. Adamın içinden geçer keranacı. Geyik bi yana, belgeselin tekinde bilmem kaç ışıkyılı kalınlığındaki kurşundan geçebileceğinden falan bahsediliyordu.

Neyse, geyiğe sarayım derken, yorum da yaptırdın ya leen bana. 

Ek: He bi de güneş rüzgarı denen arkadaşımız var. Manyetik kalkanı yardırıp içeri girebilen bu veletleri de kurşun+faraday kafesi ikilisi ile durdurmak mümkün müdür, araştırılmalı. Deniz sümüğünden kozmetik kremi üretip Marmara'ya çare olacaklar, buna da bakıvesin 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 29 Haziran 2021; 17:22:1 >

• Okumadan yorum yapanlar belli oluyor. Adam yorum yapmış zamanla her şey bozulur diye :) Biri de Windows 11 için işlemci satmak için yapılan bir haber zannetmiş. Haber işlemci mimarilerindeki yanlışlardan bahsediyor halbuki. Ne zamanla ne Windows 11 ile alakası yok.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.